Jump to content
KaLiFah

Kos Komputer

Recommended Posts

aloo smua...

aku skrg tgh blaja kat matrik....ari tuh dpt result 1st sem...teruk gak la...2 lebih je pointer... sad.gif ....aku amik jurusan sains hayat....

aku brcadang lepas abis matrik aku nak amik ijazah kos komputer...aku minat gila kos nih...tp still rabun lg pasal choices yg aku ada....apa pendapat korg?

aku nak pilih U mana pun x tau....komputer tu kan luas....nak amik bhgn mana pun x tau.....aku minat dlm web design,flash.e-commerce dan program2 online...perisian la kut...pasal perkakasan kureng skit....bleh bantu!

aku nak pilih U mana pun x tau....komputer tu kan luas....nak amik bhgn mana pun x tau.....aku minat dlm web design,flash.e-commerce dan program2 online...perisian la kut...pasal perkakasan kureng skit....bleh bantu!

kalau minat dalam web design,flash.e-commerce better apply dalam BIS (bachelor in information system) atau BIT (bachelor in in information technology) atau bachelor yang berkaitan graphic design...tapi apa-apa pun lebih baik lihat pandangan user lain dahulu...

pertama sekali, satu teguran membina - 'cost' tak sama dgn 'course', maka 'Kos' semestinya tidak sama dengan 'kursus' (heh..skimanya aku..hahaha... tongue.gif )

... dalam kes ko ni, aku tak tahu bagaimana prospek matrikulasi sains hayat skang, tp sepatutnya masih sama dengan tiga tahun lepas - iaitu kalau Sains Hayat, maka ko hampir tak boleh apply utk mana2 course berkaitan komputer...pendek kata hampir mustahil.

Kerana seingat aku, masa aku di matriks tahun 2002, masa nak apply ke U, aku lihat semua bidang pengajian berkaitan sains komputer ni hanya letakkan syarat ko sebagai pelajar 'sains fizikal' saja yg boleh masuk.

itulah dilema dan apa yg berlaku pada beberapa member2 aku yg berada di aliran sains hayat pada masa itu. diorang tak leh nak apply mana2 course berkaitan komputer kerana tidak berada di aliran yg betul.

Tp walau apa2pun, jangan mudah putus semangat. Sila rujuk kaunselor di matriks ko tu dulu minta nasihat dia. Sebab mmg dah berlaku pada 3 org member aku, walaupun diorang bukan dari sains hayat (maknanya diorang dari sains fizik) tp masih dapat jadi doktor perubatan, sbb ketiga-tiga mereka score pointer 4.0 pada kedua-dua semester. ph34r.gif

...atau mungkin ada IPTA yg dah ubah polisi nak benarkan sains hayat utk masuk ke bidang komputer. But I sure doubt it.

(p/s: aku cakap dalam skop IPTA, sbb tujuan ko di matriks adalah utk masuk ke IPTA. Tp kalau ko nak ke IPTS mungkin ceritanya lain dan apa yg aku cakap di atas adalah kurang tepat)

Edited by electroboy

pertama sekali, satu teguran membina - 'cost' tak sama dgn 'course', maka 'Kos' semestinya tidak sama dengan 'kursus'

tima kasih cikgu! wink.gif

aku pun tgh pikir mcm tuh skrg nih....aku takut sgt xleh amik course komputer...lgpun kalau nak amik course yg kaitan dgn sains kompom la xleh sbb aku pointer aku sem1 pun cukup mkn je...

sains fizikal mmg bleh amik course hayat kalau dpt 4.0...hya stakat tuh je la...yg bwh2 xleh...tp sains hayat nih trebatas skit...dpt 4.0 pun xleh amik course engineering....hya amik alairan sains shj...

aku nak sambung IPTA la...kalau IPTS mana2 pun bleh masuk...asalkan poket penuh...camne ye???

satu lg..kalau ada yg dah berpengalaman ok skit...

Edited by khalifah

tima kasih cikgu! wink.gif

sains fizikal mmg bleh amik course hayat kalau dpt 4.0...hya stakat tuh je la...yg bwh2 xleh...tp sains hayat nih trebatas skit...dpt 4.0 pun xleh amik course engineering....hya amik alairan sains shj...

sape kate sains hayat 4.0 takleh masuk engine..

kwn saya 3.72 (lbh kurg la) dpt masuk chemical engineering..

skrg bukan mcm dulu..

tp tgk requirement u la..

certain universiti bg bdk sains hayat amik engine..

sesetengah u tak bg...

yg penting tgk panduan masuk universiti masa isi borg.....

Ginilah... ko buat yang habis baik dulu utk semester kedua dan terakhir ni, tumpukan sepenuhnya dan cuba score sebaik mungkin.

Pastu bila dah kluar result, baru mulai start pening nak amik course apa. Time tu kalau nak pilih course bak kata org 'biar sesuai dgn pointer'.... kalau tak akan kena 'lelong'. Aku rasa nanti akan ada taklimat dari beberapa IPTA akan ke kolej matriks ko. time tu maybe ko nak tanya bolehlah.

Sebenarnya... tak kiralah course apa pun ko ada... asalkan ko minat, ko boleh belajar secara sampingan ilmu2 komputer ni. kalau ko di course yg berkaitan komputer pun, tak semestinya ko expert dlm bidang komputer. Apa yg aku cakap ni adalah realiti di kampus UPM (dan apa yg aku tgk di putera.com ni sendiri)... ramai budak course computer engineering yg masih kurang mahir dlm bab2 hardware dan assembly programming, dan aku kenal beberapa budak dari course pertanian (yang minat komputer dan belajar secara sendiri) di UPM yang sememangnya lebih handy dan banyak pengetahuan bila sampai bab2 komputer ni.

Nak tukar aliran ke sains fizikal mmg sudah terlambat. Nasihat aku, lupakan hal ni dulu dan berikan tumpuan sepenuhnya utk exam akan datang. usaha seterusnya yg ko boleh buat utk masuk aliran komputer ialah:

1. Maybe nanti ko boleh tanya wakil2 IPTA yg (semestinya) akan datang ke kolej ko dan tanya prospek sains com atau IT yg boleh aliran sains hayat masuk. mana tau dah ubah policy utk next intake bagi aliran hayat masuk.

2. Sekiranya ditakdirkan tak dpt masuk course berkaitan komputer, ko boleh ambil sijil professional secara sendiri dalam bidang berkaitan. itu aku rasa lagi baik utk ko.

3. Sekiranya ko dpt peluang utk masuk ke course komputer di IPTA nanti, kalau ikut apa yg ko cakap di post #1 tu, pada hemat aku ambillah course sains komputer yg buat pengkhususan dalam software engineering ataupun multimedia. Tp ingat, kalau takde peluang (tak lepas syarat pelajar fizikal) jangan 'gamble' utk apply gak.. karang komputer reject tongue.gif

Stakat ini sajalah apa yg aku boleh cadangkan. Maybe ada member2 putera lain yg nak tambah. Good luck to you wink.gif

p/s:

1. dalam putera.com ni ada sorang sedang belajar course matematik industri di UTM, tp tinggi ilmu2 bab programming dan computer engineering ni. rasanya semua tahu sapa tongue.gif

2. di UPM ada dua course engineering yg sains hayat boleh ambil, iaitu kejuruteraan kimia & kejuruteraan biologi pertanian. tapi tak jumpalah bab2 komputer ni kecuali asas programming.

sape kate sains hayat 4.0 takleh masuk engine..

kwn saya 3.72 (lbh kurg la) dpt masuk chemical engineering..

skrg bukan mcm dulu..

ok..ok...aku paham...tp sbenarnye xde kaitan ngn aku sbb aku bkn nak amik course enggineering...nak amik course yg ada kaitan ngn komp...

Aku rasa nanti akan ada taklimat dari beberapa IPTA akan ke kolej matriks ko. time tu maybe ko nak tanya bolehlah.

baru je lepas...tp aku x sempat tya...aku gi jumpa caunselor tp dia nasihatkan suruh tumpu sem2...apa laa punyer caunselor...aku just nak tau information je...bkn nak dpt advice dr dia...ntah2 dia x tau pasal course komp kut...sbb tu asyik x nak jwb bila aku tya pasal course tuh...

Sekiranya ditakdirkan tak dpt masuk course berkaitan komputer, ko boleh ambil sijil professional secara sendiri dalam bidang berkaitan. itu aku rasa lagi baik utk ko.

kalau x dpt pluang lebih baik aku guna result spm utk apply course komp pd ambilan tahun depan nanti...bleh ke mcm tuh...sbb spm aku bleh thn la...8A...kalau nak ikut result matriks...sem1 pun dpt 2 lbh je...kalau dpt 4.0 pun sem2...aku just plg tgg bleh dpt 3.1...nak amik course hayat pun nanti takut kena lelong...biar aku amik diploma dulu pun xpe asalkan aku bleh berjaya dlm bidang yg aku minat...nanti dpt course yg ntah apa2 pun x minat x guna walaupun blaja for ijazah...

soalan aku...kalau aku abiskan matrik bleh aku guna result spm lg x?...cam,ne ngan result matriks aku...

kalau x dpt pluang lebih baik aku guna result spm utk apply course komp pd ambilan tahun depan nanti...bleh ke mcm tuh...sbb spm aku bleh thn la...8A...kalau nak ikut result matriks...sem1 pun dpt 2 lbh je...kalau dpt 4.0 pun sem2...aku just plg tgg bleh dpt 3.1...nak amik course hayat pun nanti takut kena lelong...biar aku amik diploma dulu pun xpe asalkan aku bleh berjaya dlm bidang yg aku minat...nanti dpt course yg ntah apa2 pun x minat x guna walaupun blaja for ijazah...

soalan aku...kalau aku abiskan matrik bleh aku guna result spm lg x?...cam,ne ngan result matriks aku...

Utk pengetahuan ko... sijil/result SPM la yg paling penting dan paling laku sekali dlm banyak2 kertas result. Even nak apply kerja ada ijazah pun kena sertakan sekali dgn SPM. Hakikatnya sijil matrikulasi adalah kurang (sopan skit dari perkataan 'tak') laku.. . tak setaraf pun dgn STPM. Sijil tu cuma sebagai 'tiket untuk ke IPTA' je.. sebab tu kalau bebudak matriks yg kena expelled.. sijil yg laku utk apply keja/sambung blaja di kebanyakan IPT lain seterusnya ialah SPM. (pernah tgk mana2 iklan keja bagi syarat lepasan 'matrikulasi'?)

Aku bersetuju dgn kaunselor ko tu... tumpukan dulu pada semester ni... sebab tu yg paling penting. serius aku cakap member2 aku (termasuk aku) score jauh lagi tinggi di sem 2, mostly sebab sem 1 tak dpt nak biasakan diri dgn cara belajar di matriks. Nasihat aku ialah ko proceed saja.. banyak lagi course lain selain medic dan dentist yg sains hayat boleh ambil - matematik, kimia, forensik, veterinar, pemakanan, petrochem..... dan banyak lagi course popular. so buat yg terbaik agar tak dilelong! jgn difikirkan sgt apa yg dah lepas. buat yg terbaik dan bagi masuk ijazah tu yg paling penting..sbb skang org berlumba2 nak dptkan ijazah (dan skang ko mesti cuba dapatkan ijazah).

Bila dah dapat masuk IPTA, baru cuba tukar course ke komputer. kalau cam di UPM, member aku asal dapat pertanian. Tp lepas tu setahun dia di course tu dan dia score pointer tinggi, permohonan dia ke kejuruteraan mekanikal diterima.

Kalau ko tak dapat tukar course pun, di mana course ko sekalipun kalau ko minat ko boleh buat secara sendiri. Fakta ciptaan dan inovasi2 dari saintis2 lampau, dlm 70% ciptaan itu adalah dari saintis yg lain bidang. Moralnya di sini ialah, ko tak semestinya dlm bidang komputer utk proceed dgn hidup sebagai programmer/computer enthusiast. Percayalah sebab cara di universiti ni 'lain sedikit' dari apa yg ko faham selama ini... tunggu, tgk dan lihat sajalah tongue.gif

kalau ko nak buat double major (sesetengah universiti benarkan, tp aku tak pasti IPTA mana) pun boleh. . Ada gak prof dr yg aku kenal ada tiga PhD dlm tiga bidang yg berlainan (camne dia buat aku tak tau la....). Tp aku suggest you go for professional certificate... lg baik.

Tp apa yg penting sekarang... ko teruskan matriks ko tu... buat yg terbaik. Pasal minat ko ke komputer tu... yg tu boleh fikir kemudian. Sijil SPM ko akan laku sampai ko mati. so no worries, as a matter of fact sijil tu lah yg paling penting... ok wink.gif

P/s: aku rasa bukan kaunselor ko tak tahu pasal prospek komputer...tp dia tak nak celarukan ko... dia nak ko tumpukan dulu pada semester ni - which aku pun setuju dan fikir ko sepatutnya buat sedemikian. Good luck lagi sekali....!

sijil SPM dan STPM lagi laku daripada sijil matriks....sijil matriks tak bawa ke mana pun...

huwakakaka, berbangge la korang dapat course korang nak, cam aku ni, mintak IT dapat BUSINESS STUDY, cam hape je, tetibe kena account , shilakak jerk, ape2 pun redha je la. hehehe

ape2 pun gud luck wink.gif

Ginilah... ko buat yang habis baik dulu utk semester kedua dan terakhir ni, tumpukan sepenuhnya dan cuba score sebaik mungkin.

aaa.. encik.. mula dr skrg ni.. bdak matrik dah ada no. pin UNIK (aa? ) tuk apply pegi UPU dlm tempoh setahun ni,, iaitu bulan depan tarik tutupnya

actually, Universiti Saudara Mara (USM) shj yg suka membenarkan pelajar berlainan cos tukar cos.. kbykn nyala.. such fizikal pegi perubatan... USM saja.. manakala chemcial enginering pn x semestiny fizikal ... bergantung kepada universiti tersebut... minat fizikal ya? cuba kolej universiti.. kukum,kutkm.. etc..

aku rasa sijil spm pnting 4 some U.. coz myb u, mrk require fizik utk ambil kejuruteraan .. ba

aaa.. encik.. mula dr skrg ni.. bdak matrik dah ada no. pin UNIK (aa? ) tuk apply pegi UPU dlm tempoh setahun ni,, iaitu bulan depan tarik tutupnya

Sama dgn time aku dulu.. mmg kena register UPU awal pun, iaitu semasa di pertengahan semester pengajian. tp time aku dulu... apabila result penuh keluar kemudian, UPU akan buka semula permohonan online utk membuat perubahan pilihan kursus pada permohonan lepas... taktau la kalau dah ubah... tp menurut sumber aku masih lagi begitu.

minat fizikal ya? cuba kolej universiti.. kukum,kutkm.. etc..

dia minat komputer la, bukan engineering.... tp dia dah terlajak masuk course sains hayat. kukum, kutkm masa zaman aku dulu semuanya nakkan students sains fizikal saja, taktau la kalau skang dah ubah nak amik students bio trus ke bidang engineering.

saya rasa bdk2 matriks kementerian diberi peluang kedua utk blaja balik........

huwakakaka, berbangge la korang dapat course korang nak, cam aku ni, mintak IT dapat BUSINESS STUDY, cam hape je, tetibe kena account , shilakak jerk, ape2 pun redha je la. hehehe

ape2 pun gud luck wink.gif

Off Topic:

ok tu..

boleh manage syarikat hosting biar ljd bsr lg............. biggrin.gif

apasal tak pegi lim kok wing???????

thanks coz bg byk pendapat serta cadangan yg bernas2...aku akan pertimbangkan..

tp aku mmg dah ada benda dlm perncangan aku sendirik...nak x nak aku kena habiskan matrik jgk kan...oklah...

aku bercadang nak apply borang UPU guna result spm...result matrik aku x yah tgk lgsg....mcm hampeh la jgk kalau nak tgk pun...

aku btol2 nak amik course yg ada kaitan dgn komp...bukan engineering...bukan sains hayat...sbb aku mmg dah mls nak study dlm bidang2 tuh...kalau bleh aku nak cuba bidang yg aku minat...sbb kalau kita dah minat kita akan berusaha walaupun susah...kalau x minat nak berusaha pun susah...

aku dah ada no. pin UPU skrg nih...noleh ke aku apply guna result spm?...habis result matrik aku nak taruk mana?...xde pertindihan ke nanti...lg satu...kalau aku aplly guna result SPM aku mesti just dpt diploma shj kan?...aku x boleh nak amik ijazah terus kan?...x kisahla rugi umur pun...asalkan dlm landasan cita....

aku nak pilih kursus apa pun x tau lg...korg bleh tlg aku sebut kursus2 yg ada kaitan ngn minat aku...

minat aku: lebih kepada perisian...bkn x minat perkakasan tp kureng skit...multimedia...web...apa2 la yg berkaitan...

thanks a lot...

aku dah ada no. pin UPU skrg nih...noleh ke aku apply guna result spm?...habis result matrik aku nak taruk mana?...xde pertindihan ke nanti...lg satu...kalau aku aplly guna result SPM aku mesti just dpt diploma shj kan?...aku x boleh nak amik ijazah terus kan?...x kisahla rugi umur pun...asalkan dlm landasan cita....

boleh apply guna result SPM dan memang kena ambik diploma pun...member sekolej aku pun ada masuk matriks tapi apply diploma gakz...

aku nak pilih kursus apa pun x tau lg...korg bleh tlg aku sebut kursus2 yg ada kaitan ngn minat aku..

minat aku: lebih kepada perisian...bkn x minat perkakasan tp kureng skit...multimedia...web...apa2 la yg berkaitan...

minat perisian? belajar programming dan math itu penting....

ok..ok...aku dah jelas skit dah...camne kalau aku apply dua2...satu utk ijazah guna result matrik...satu lg utk diploma guna result spm...

lg pun dia punyer no pin kan lain2...aku dah beli 2 no pin yg berbeza...bleh ke x?

If I'm not mistaken, no pin yg ko dpt tu utk apply IPTA program ijazah. Mmg ko tak payah masukkan pointer matriks pun sebab ko masih belum ada CGPA/PNGK sem 1 + sem 2... so ko hanya perlu masukkan result SPM je.

Nanti bila result penuh (sem1 + sem2) dah kluar, seingat aku dulu dia akan automatik update permohonan UPU ko tu dengan result penuh matriks ko tu. (atau ko kena login semula dgn PIN utk update pointer manually, aku dah tak ingat).

Kalau ko nak apply diploma, ko kena ambil borang lain utk intake lain. Takde kena mengena dengan permohonan UPU dan PIN ko skang. Maknyanya permohonan berasingan (member aku pernah buat dulu, dilema dia pun sama cam ko juga la) . Sebab borang UPU yg ko isi sekarang (dgn PIN yg diberi) adalah utk program ijazah semata-mata selepas matriks ni.

Nasihat aku fikir baik2 sebelum ambil keputusan untuk ke diploma. personally nasihat aku cuba terbaik and go for 4.0 utk semester ini (agar ko dpt 3.1)..kalau ko rasa boleh buat. aku rasa ko boleh sbb SPM ko dah mantap tu... 8A. walau apa2pun, keputusan dan masa depan ko di tangan ko sendiri. Good luck smile.gif

ok..ok...aku dah jelas skit dah...camne kalau aku apply dua2...satu utk ijazah guna result matrik...satu lg utk diploma guna result spm...

lg pun dia punyer no pin kan lain2...aku dah beli 2 no pin yg berbeza...bleh ke x?

kalau tak silap.. kalau tahun ni SPM, pastu nak masuk diploma tahun dpn b aru boleh guna no. pin..

kalau SPM yg tahun2 lepas still kena guna borg kertas lg...

kena pi tanya BSN (selalunya BSN yg selalu jual borg & no. pin kan??)...

tahun lps mcm ni la....

tak tahu la tahun ni kementerian buat semua online....

Nasihat aku fikir baik2 sebelum ambil keputusan untuk ke diploma. personally nasihat aku cuba terbaik and go for 4.0 utk semester ini (agar ko dpt 3.1)..kalau ko rasa boleh buat. aku rasa ko boleh sbb SPM ko dah mantap tu... 8A. walau apa2pun, keputusan dan masa depan ko di tangan ko sendiri. Good luck

thanks...aku phm..semestinya aku akan buat terbaik...tp 4.0 mungkin x kut sbb aku ada mls2 skit... tongue.gif ...tp 3.5 ke atas maybe dpt la kut...insyaallah...tp aku mesti pikir gak cara lain...takut nanti kecundang camne...

kalau tak silap.. kalau tahun ni SPM, pastu nak masuk diploma tahun dpn b aru boleh guna no. pin..

kalau SPM yg tahun2 lepas still kena guna borg kertas lg...

kena pi tanya BSN (selalunya BSN yg selalu jual borg & no. pin kan??)...

tahun lps mcm ni la....

tak tahu la tahun ni kementerian buat semua online....

yg nih la aku tgh nak cari skrg nih..igtkan korg tau...xde ahli putera nih yg sama matrik ngn aku ke...takkan smua dah bosar2 bolako huh.gif ...aku rasa tahun nih pun x tukar lg kut...tgk la camne...nak kuar gi bsn pun ssh...aduhh!!!

"Ada salah tanggapan dalam laporan media bahawa sebahagian besar daripada 18,000 graduan menganggur adalah lulusan IT kerana graduan bidang itu masih mempunyai permintaan tinggi, terutama yang membuat pengkhususan dalam realiti maya atau animasi.

"Graduan IT dengan pengkhususan pengaturcaraan mungkin sukar mendapat kerja tetapi jika media terus mengatakan masih ramai graduan IT menganggur, lulusan sekolah akan mengelakkan diri daripada memohon program ini di universiti.

source : Berita Harian

eh apsal plak amik kos sains hayat takleh amik kos IT or kos komputer?

aku dulu bdk matrik gak..aku matrik intake jun 2000..pastu aku amik sains hayat... aku abis matrik ngan pointer bawah 2.0 blink.gif (teruk gile masa matrik)..pastu aku masuk U..course IT..major software engineering..dah abih dah pun 30hb/11 aritue..and dah start keje dah pun...

bole je bdk sains hayat masuk kos IT..takde masalah pun..tp taktau la aku kalau dorang dah tukar polisi lepas aku abih matrik ...

prospek keje dlm bidang IT ni amat bagus...tapi de syaratnyer...ko mesti la de skills yg employer nak..mcm boleh ckp english,ada technical skills yg cukup..etc

mmbr aku yg abih study bulan 11 tue ada yg dah start keje dah pun...tp pointer must be above 3.0 la ..kalau below or in other word dpt 3rd class tue susah la sket kot..tp rezeki ni Allah yg tentukan bukan pointer...asalkan rajin mencuba..u should be okay.. biggrin.gif gud luck

and it would certainly helps..if u could acquire a couple of pro cert..takyah la yg canggih2 sgt..just a few basic cert orait?gud luck

eh apsal plak amik kos sains hayat takleh amik kos IT or kos komputer?

aku dulu bdk matrik gak..aku matrik intake jun 2000..pastu aku amik sains hayat... aku abis matrik ngan pointer bawah 2.0 blink.gif (teruk gile masa matrik)..pastu aku masuk U..course IT..major software engineering..dah abih dah pun  30hb/11 aritue..and dah start keje dah pun...

bole je bdk sains hayat masuk kos IT..takde masalah pun..tp taktau la aku kalau dorang dah tukar polisi lepas aku abih matrik ...

prospek keje dlm bidang IT ni amat bagus...tapi de syaratnyer...ko mesti la de skills yg employer nak..mcm boleh ckp english,ada technical skills yg cukup..etc

mmbr aku yg abih study bulan 11 tue ada yg dah start keje dah pun...tp pointer must be above 3.0 la ..kalau below or in other word dpt 3rd class tue susah la sket kot..tp rezeki ni Allah yg tentukan bukan pointer...asalkan rajin mencuba..u should be okay..  biggrin.gif  gud luck

and it would certainly helps..if u could acquire a couple of pro cert..takyah la yg canggih2 sgt..just a few basic cert orait?gud luck

Masa tahun 2000 ko tu sains hayat ada belajar fizik tak? sebab ikut apa yg aku tahu korang ada ambil fizik (atau subjek IT) jugak kan time tu. Maybe sebab tu lah ko boleh masuk course IT.

Ataupun mungkin prospek pada masa tu benarkan bebudak hayat amik course komputer related. Sejak batch aku (2002) matriks dah banyak berubah - tempoh pengajian dah dipendekkan ke setahun sahaja (dua semester) dan silibus pun dah berubah (aku pun dah tak ingat cam mana berubah...tp menyebabkan disadvantage utk budak hayat utk pursue ke course computer related). Apa yg pastu prospek ke course yang 'berkaitan sains fizik' (termasuk computer related) dah takde... at least start dari batch aku... dan menurut sumber aku masih sah sampai sekarang.

Aku pun setuju dengan ko... amik je pro cert... lagi best biggrin.gif

aloo smua...

aku skrg tgh blaja kat matrik....ari tuh dpt result 1st sem...teruk gak la...2 lebih je pointer... sad.gif ....aku amik jurusan sains hayat....

aku brcadang lepas abis matrik aku nak amik ijazah kos komputer...aku minat gila kos nih...tp still rabun lg pasal choices yg aku ada....apa pendapat korg?

cadangan aku...

kalu ko rasa ko MINAT GILER...maybe ko leh buat mcm aku..ni just mcm case study la..

aku pun ade matrik mcm ko, tp aku mase tu zero IT,so aku rela start dari diploma..so aku belajar dari bawah..kalu ko masuk terus ke degree leh gak belaja dari bwh tp advance sket...tapi rase nye better ko amik dari degree terus kalu mampu..

pastikan first year tu belaja betul2 sbb sumer basic kat situ !! contoh nye kat kolej aku, budak first year degree akan diajar programming C++ dulu..pastu second year baru diajar java..aku bukan nak promote tempat aku study tapi kat tempat aku kira ok lah jugak..kalu nak tau pm aku ler..hehe..tp kalu ko nak gune matrik sais hayat ko utk apply IPTA dlm sains komputer aku rasa mmg payah...mmg tak dapat sbb beribu2 diploma IT dgn SC akan apply sekali...so IPTS tempat yg ideal..kalu nak tau pasal IPTS, aku harap jgn ko tanya dgn budak IPTA sbb aku jamin diaorg tak tau sgt sbb dia org tak pernah rasa kecuali kalu daorg betul2 pernah rasa..

lg satu ..aku ade byk member yg leh dikatakan teruk gak masa sekolah..byk yg pangkat 3...tapi bile start hidup baru join diploma pas tu sambung degree leh jadi power tu..pointer 3 lebih!! dgn syarat usaha laa...

Edited by BraDeRz