Jump to content
Sign in to follow this  
putera_zeylos

Nak Kenal Linux

Recommended Posts

Assalamualaikum & salam sejahtera....

aku pun org baru dalam linux nie...jadi kenelah kite ikut ANGIN linux dulu baru boleh kejar linux....jadi aku cadangkan kau

1. baca dulu sejarah dia...---->nie penting jugak

2. pilih 1 destro....nak mudah Redhat, atau nak MACAM wins tapi TAKSAMA pilihlah SuSe(Novel Linux Desktop 9(NLD9) atau SuSe pro 9.3)..tapi aku suggest kau pakai Novell Linux Desktop 9. bukan promote tapi aku cadangkan ikut pengalaman aku yg jaga makmal sekolah. bukan apa senang nak faham.

3. kau baca rujukan ini...penting bagi pemahaman kau.

http://rute.2038bug.com/index.html.gz

4.yg paling penting kau kene betul2 faham... jangan buat2 faham dan kalau tak faham tanya...biar ambik masa lama sikit....

5. jangan lupa tanyalah kat maner2 forum tapi dengan penuh adat tatasusila adar timur berbudi bahasa...nescaya ada yg nak bantu. sebab linux ini komuniti mesra sokmo.

senyum2 selalu walau tak seindah rupa. smile.gif

--->ados aku pening ambik exam NCLP 3036 + 3037 + 3038 .. saper lah boleh tolong den....

red hat kamu version berapa ya biggrin.gif

mengikut apa yg di tulis kat kertas cd tuh ialah red hat 4.0 AS.

hmm.. setelah aku cuba install sekali lagi dan try guna auto IP, boleh dah klik kat Elink tuh.Satu pertanyaan di sini ialah adakah Elink tu digunakan untuk membuka internet.

Aku dah cuba try buka kat Elink tu. dan masukkan URL yahoo.com. dan ianya boleh. tetapi hanya tulisan sahaja yg keluar seperti mana tulisan dalam laman web yahoo. kat pc aku tu keluar tulisan jer, tak der gambar pun bila buka mana mana website. . satu kemusykilan gak.

Harap dapat terus membantu den.

Edited by putera_zeylos

PC ko dlm LAN ke mcm mana..?? Ke PC ko yg dail ke Internet? Cuba lihat link ni:

http://www.yolinux.com/TUTORIALS/LinuxTuto...Networking.html

ok macam ni sebenarnya. aku ada 20 pc. aku tak guna server. yg ada cuma 1 unit switch, router dan modem. dari switch tu terus ker 20pc. macam tu lah . kalau ada penerangan yg kurang harap tanya ler. sebab aku pun tak perfect sangat pasal networking nih.

sekarang ni aku baru test satu pc jer yg guna linux. mana kala 19 lagi masih guna windows xp. aku ingat nak guna linux pada kesemua pc tu. sebab microsoft nak buat spotcek lesen .

sekian terima kasih.

mengikut apa yg di tulis kat kertas cd tuh ialah red hat 4.0 AS.

aku ingat nak guna linux pada kesemua pc tu. sebab microsoft nak buat spotcek lesen .

sekian terima kasih.

aku rasa, red hat linux 4 AS ni pun kena ada lesen daa (dibaca: lesen berbayar, bkn lesen GPL yek hehehe). kalo nk yg percuma, gunalah red hat versi percuma tongue.gif fedora core.

p/s: ko beli kat mana RHEL 4 AS tu?

adeh adeh adeh putera zeylos. kalo mau post, post sekali je la.isk isk isk. ini kalo posting musti dua posting sekali smile.gif dgn aku aku sekali terjangkit kang eheheheh

kalo nk distro linux yg adik tiri red hat ni, guna la fedora core. pasal sapot game tu kan, tak berapa reti la aku nk menjawab. sebab aku tak main game dlm linux tongue.gif

cuba ko beli game warcraft tu, tengok kat pek belakang, ada tak tulis "Supporting OS : Linux". Kalo ade, boleh la hehehe. Biasanya, aplikasi yg tak dibuat utk platform Linux kita jalankan dengan perisian emulator. Kekadang jadi, kekadang idak. Cari info sikit pasal WINE, VMWARE.

p/s: nak kaya pun kena banyak buat research bro tongue.gif

Ohh ya, ada lagi soalan lain.. bole ker linux ni support game. macam counter strike ker.. atau game online .

ps : kita akan cepat kaya kalau ada yg free.. Hehehe laugh.gif

Aha... mungkin saya terlupa meberitahu anda satu perkara tentang Linux dan kuncu-kuncunya. Untuk makluman anda, Linux pada zahirnya bukan dicipta untuk memenuhi ciri-ciri bersuka-ria mahupun bergurau-senda. Kegunaannya lebih kepada bercorak "heavy-duty" dan bersifat menyediakan perkhidmatan sebenarnya. Tetapi dewasa ini kita menyaksikan lebih banyak Linux dibangunkan untuk membolehkan Pentadbir Sistem, Jurutera Rangkaian dan sebagainya untuk mendapatkan sedikit keriangan melalui hiburan yang boleh disediakan oleh Linux seperti bermain games atau menonton wayang [ketika bukan masa bekerja]. Namun matlamat utamanya masih lebih tertumpu kepada penyediaan servis secara berterusan, stabil, selamat dan fleksibel.

Pembangun aplikasi Linux juga telah menghasilkan permainan-permainan yang canggih menggunakan 3D atau OpenGL. Seperti contoh, permainan Tuxracer [http://tuxracer.sourceforge.net/index.html] yang telahpun didownload lebih sejuta kali oleh para peminatnya secara percuma. Permainan ini sungguh menghiburkan dan mempunyai ciri-ciri yang menepati kehendak pencinta permainan PC yang bukan 'hardcore'. Jika anda adalah 'hardcore gamer', adalah lebih munasabah anda menggunakan Microsoft Windows untuk melarikan semua permainan anda tanpa sebarang masalah.

Diharapkan penjelasan ini memberikan sedikit sebanyak idea kepada anda.

Terima kasih.

assalamua'laikum...

aku pun nk menumpang tanya gak la.

sblm install linux, ada x kena tau apa2 command?

*aku nk install fedora core3.dlm hdd aku dh ada winXP dlm satu partition.so nk pakai multi OS la nie.skang dlm hdd tu ada 4partition, 1 NTFS utk winXP,1 NTFS,1 linux EXT3, 1 linux swap.partition dh ready,installer sumer dh ready mcm2 distro ada,cuma lom pandai nk install,masey blajaq2 lg.aku pilih fedora c3 utk bjinak2.dh buhsan dgn live cd...

mekacih... biggrin.gifbiggrin.gifbiggrin.gif

kalu ada link kasik ja la.

assalamua'laikum...

aku pun nk menumpang tanya gak la.

sblm install linux, ada x kena tau apa2 command?

*aku nk install fedora core3.dlm hdd aku dh ada winXP dlm satu partition.so nk pakai multi OS la nie.skang dlm hdd tu ada 4partition, 1 NTFS utk winXP,1 NTFS,1 linux EXT3, 1 linux swap.partition dh ready,installer sumer dh ready mcm2 distro ada,cuma lom pandai nk install,masey blajaq2 lg.aku pilih fedora c3 utk bjinak2.dh buhsan dgn live cd...

mekacih... biggrin.gif  biggrin.gif  biggrin.gif

kalu ada link kasik ja la.

http://www.oreillynet.com/linux/cmd/

http://www.redhat.com/docs/manuals/linux/R...6-dualboot.html

Akum.

Aku dah burn Knoppix ke dlm cd.

OS yang aku gunakan sekarang ialah RED HAT 4.0. Masalah yang aku alami ialah macam mana aku nak tukar OS aku yang sekarang ni kepada Knopix.

Aku ingat nak cuba knopix lak. Sebab hari tu aku ada test knopix dari cd yang aku beli. tapi tak leh save dalam HD. Just run melalui cd jerk.

Boleh kasi tau tak camner nak buang RED HAT tu dan install pulak Knopix.

Sekian terima kasih. Harap dapat membantu...

test lagi

terima kasih kepada semua yang sudi berikan penerangan. aku akan bersusaha bersungguh sungguh. Yeaahh .. yakin boleh.. MERDEKA dari windows....

A'kum zeylos. Aku harap ko jgn close lg topic ni sbb aku pun seangkatan dgn ko. Aku pun x tahu langsung pasal Linux ni. Aku cadang nti nk beli cd Linux FEDORA CORE la..(betul ke aku sebut tu? :P ). Kalau salah tolong betulkan ek?Aku nk try install sendiri dulu. Pastu kalau ada problem baru aku paste soalan kt sini. :)

Hmm... ada sesapa tak tau camner nak d/load knopix dari internet. yang percuma tak pelukan lesen. kasi ler kat aku website tuh..

Knopix tu antara distribution Linux juga ke?CD yg ko dh burn tu dh bootable sbg OS cd ke?Klu ye aku pun nk burn gak. X payah aku kuar umah. Aku dh x sabar nk try install bende baru ni.. :lol: