Jump to content
kotatinggi

Hotspots

Recommended Posts

Pasal apa aku tengok d luar negara org pasang wifi ni utk NISP produk simple-2 jer. So solution yg murah-2 utk perkongsian dengan jiran-2 Kalu ada sapa boleh bagi link d malaysia pernah buat aku nak tau gaks

aku ader terbaca kat the star pasal satellite..sewa rm350 sebulan..rasa2 kalo nak gunakan tue kena register dgn telekom ke? ;)

aku ader terbaca kat the star pasal satellite..sewa rm350 sebulan..rasa2 kalo nak gunakan tue kena register dgn telekom ke? ;)

tak payahh register dgn telekomm.. Kau boleh register dgn aku jer.

Cuba la tgk modem/router wireless yg school net pakai dgn dish dia sekali... last time aku pi kat Sekolah Kedai Buluh... ada wireless internet point ke TM Bukit Besar KTG, rasanya 512K aje.. Gateway ye plak kat CBJ1

ehh..ko pun ader buat jugak?

VSAT ni point dari Thailand atau dari putrajaya K13?

Point asal dari JARING ..

p/s-Alhamdulilah aku dah berjaya buat sendiri hotspot komuniti aku. Modal x lebih 1 K dah boleh cover lebih kurang 2 km radius. Final output aku dlm 4W je.. AP aku pakai 250mW, Antenna aku pakai Gain 12 dBi dan Final RPL aku kiran lebih kurang 36 dBm ( 4w ).. Ada sapa-sapa tau perkiraan ni , kalau salah betulkan ye.

Semua komuniti aku pakai antenna USB dongle diletak dlm botol plastik air mineral. so far berjalan dgn jayanya . Masalah skrg aku hadapi ialah SURGE.. Ada sapa-sapa ada idea utk elakkan surge ni..

IPB Image

IPB Image

assalamualaikum k13,

saya guna streamyx 1Mbps, skrg guna aztech 600eu + aztech NA8300 utk share lebih kurang 10 orang.

cadang nak tukar ke all in one aztech dsl 600EW + outdoor antenna 9 dBi.

agaknya boleh ke dpt coverage dlm 500m hingga 1km

atau ada cadangan lain utk coverage 1km & anggaran kos hardware yg perlu

TQ :)

wahh..tahniah k13,nanti leh bagitau aku cara nak buat..so far,device yang ko buat tue lebih kurang sama tak miliwatt dgn senao ?

natrium..

tak silap aku,aztech punyer wireless antenna tak boleh bukak..ko kena pakai device lain cam dlink ke,belkin ke..kalo salah tolong betoikan aku ... :):)

wahh..tahniah k13,nanti leh bagitau aku cara nak buat..so far,device yang ko buat tue lebih kurang sama tak miliwatt dgn senao ?

natrium..

tak silap aku,aztech punyer wireless antenna tak boleh bukak..ko kena pakai device lain cam dlink ke,belkin ke..kalo salah tolong betoikan aku ... :):)

terima kasihh kota tinggi. Itu pun kau jugak memberi sokongan kuat kat aku. Ermm nanti aku PM kau.. pasal mWatt tu..

assalamualaikum k13,

saya guna streamyx 1Mbps, skrg guna aztech 600eu + aztech NA8300 utk share lebih kurang 10 orang.

cadang nak tukar ke all in one aztech dsl 600EW + outdoor antenna 9 dBi.

agaknya boleh ke dpt coverage dlm 500m hingga 1km

atau ada cadangan lain utk coverage 1km & anggaran kos hardware yg perlu

TQ :)

wokeh boleh bagi sikit detail

1. Ketinggian anttenna dari permukaan tanah

2.Ada halangan x

3.Plan ringkas utk coverage utk 10 org( kedudukan rumah )

issyallah aku aku bantu setakat mana yg aku mampu..

Kalu nak lg bagus bagi kat e-mail aku. nanti aku PM kau

Wassalam

k13

hello.boleh tunjuk diagram camna ko buat wifi tu

kalau rajin buat le tutorial sekali :)

berminat jugak aku.

Insyallah..

tak payahh register dgn telekomm.. Kau boleh register dgn aku jer.

akum k13.. aku memang minat sangat nak buat network kat hostel aku sg buloh, untuk guna cabel, mustahil pihak hostel aku benarkan so memang aku berminat dgn hospot.

masalahnye, kalu aku daftar dgn ko, maknanya dgn jaring la kan?

berape?, RM350?..

pahtu plk, dah daftar, dish tuh kena beli sendiri ke jaring kasi?

akum k13.. aku memang minat sangat nak buat network kat hostel aku sg buloh, untuk guna cabel, mustahil pihak hostel aku benarkan so memang aku berminat dgn hospot.

masalahnye, kalu aku daftar dgn ko, maknanya dgn jaring la kan?

berape?, RM350?..

pahtu plk, dah daftar, dish tuh kena beli sendiri ke jaring kasi?

Pembetulan..

Aku x install jaring. Aku install parabola dish dari sykt SMARTBROADBAND.

Cuba semak d' tempat anda ada provider lain x spt:-

1.Streamyx

2.EB broadband(wireless provider)

3.jaring wireless

4.Smartbroadband(pilihan terakhir jika kesemua provide d' atas x ada d tempat anda)

Kos utk parabola tu agak tinggi jika d bandingkan dgn provider lain. Jika x ada pilihan tersebut adalah pilihan yg terbaik. Coverage hampir 99% diseluruh malaysia..Asalkan nampak langit tu dan x ada halangan memeng gerenti boleh dpt connection internet..

Kelemahan dan kebaikan memang ada.. Tapi yg paling penting sambungan internet dpt dilaksanakan..

trima kasih atas info anda k13...

tapi aku masih tak berapa paham sangat dgn benda nih..let say kat tempat aku, sg buloh, ada salah satu provider tuh, then aku daftar dan adakah diorang akan install parabola dish tuh?

dan kalu dah instal, then aku boleh la bagi kepada sapa2 yang nak kat hostel tuh secara wireless kan?

keluasan hostel tuh dalam satu km dan bangunan bertingkat2, perlukah aku pasang repeater pada setiap tingkat atau tak payah?

350 per monthly ke?bersamaan 2KM radius?ada package lain lagi tak?k13 konye smart broadband leh detek signal tok tgk tv tak?dan satu lagik...konye smartbroadband ni cover area mana?tahu 99% seluruh malaysia tapi nak tau kat mana

350 per monthly ke?bersamaan 2KM radius?ada package lain lagi tak?k13 konye smart broadband leh detek signal tok tgk tv tak?dan satu lagik...konye smartbroadband ni cover area mana?tahu 99% seluruh malaysia tapi nak tau kat mana

Bukan cam tu 350 sebulan utk cover 2km.. Bukan sama sekali..

http://www.smartmalaysia.com/smart_v2/

Cuba rujuk kat URL d atas. Konsep nya asalkan nampak langit je insyallah boleh laa buat penyambungan.. tengok TV x boleh..

trima kasih atas info anda k13...

tapi aku masih tak berapa paham sangat dgn benda nih..let say kat tempat aku, sg buloh, ada salah satu provider tuh, then aku daftar dan adakah diorang akan install parabola dish tuh?

dan kalu dah instal, then aku boleh la bagi kepada sapa2 yang nak kat hostel tuh secara wireless kan?

keluasan hostel tuh dalam satu km dan bangunan bertingkat2, perlukah aku pasang repeater pada setiap tingkat atau tak payah?

Jawapan Pertama

wokehh..Cth streamyx.. X pakai benda papabola tu..

Kalu prinsip streamyx kalu register diatas penggunaan individu adalah dilarang sama sekali membuat perkongsian .. Sila rujuk kpd regulation semasa mendaftar..

Kalu enterprise dan anda ingin membuat penyambungan secara perkongsian.. Insyallah x ada masalah..

Jawapan Kedua

Mak aii keluasan 1 KM hu hu uu..x jadi masalah cuma kau kena tau cara yg betui

wokeh..

Jika penyambungan bangunan ke bangunan aku cadangkan kau pakai mode 'point to multipoint'.

Pada point asal kau mestilah pakai jenis Anntenna Omnidirectional dan point 'target area' area tu pakai antenna jenis panel @ jenis singnal tumpu..

Utk bangunan bertingkat-2 plaks.. Aku cadangkan kau pakai antenna jenis omnidirectional..Kuasa ERP yg dibenarkan max di malaysia adalah 500mW.. Kalu FCC 1W. OLeh yg demikian setup antenna tu mesti diluarbangunan tersebut.. Benda ni akan aku bg gambar kalu ada..

jika masih ada kaw. yg x dpt singnal 'blank spot' itu kau kena pakai repeater. MAX repeater yg d benarkan adalh 2 sambungan sahaja.. Ini disebabkan utk mengelakkan time laps terlalu lama utk connection.. Jika sudah terlebih maka ada perlulah setup satu AP yg baru..

p/s- Kalu x paham nanti aku terangkan dgn sedikit gambar rajah @ scetch yg mana boleh membantu.. Aku mintak maaf coz masa ni aku ada d KG so semua bahan-2 ada d rumah.. Aku dpt terangkan yg mana boleh.. :D

Aku duduk kuarters .... Kuarters nie kira satu blok apartment 5 tingkat... ada dalam 20 buah rumah...

Aku amik Streamyx pakej 77 dan pasang 4 equipment...

1. Prolink 9000 ADSL Modem

2. Linksys WRT54G satu unit

3. Linksys WAP54G tiga unit

4. UPS

Aku setkan Linksys WAP54G untuk jadi repeater dan linkkan dier kepada Linksys WRT54G ... WEP aku disablekan dan aku guna satu SSID sahaja...

Kira configuration aku menyebabkan sistem roaming berlaku dimana walau dimana anda berada anda akan dapat akses kepada Internet menggunakan SSID yang sama tanpa perlu diubah..

Semua 20 buah rumah akses kepada internet dan tak der masalah dari segi kelajuan... Malah aku masih boleh download Movie Torrent.

P/S ... Kalau ada sesapa yang nak cari Omnidirectional Antenna... jangan buang duit beli baru dan kuar kos tinggi... Korang beli jer Antenna MegaTV yang banyak terdapat di mana-mana tue... Aku beli kat Kg Melayu Subang pada harga RM50 jer... Antenna nie 2.4Ghz signal dier... siap ngan booster lagie... cuma kena adjust kepala cable dier jer... Murah jer tue kat Jalan Pasar KL nih... Setakat nie yang aku dah test.. boleh pi sejauh 9 KM Line Of Sight (LOS) Point to Multipoint..

Edited by cencurut

Aku duduk kuarters .... Kuarters nie kira satu blok apartment 5 tingkat... ada dalam 20 buah rumah...

Aku amik Streamyx pakej 77 dan pasang 4 equipment...

1. Prolink 9000 ADSL Modem

2. Linksys WRT54G satu unit

3. Linksys WAP54G tiga unit

4. UPS

Aku setkan Linksys WAP54G untuk jadi repeater dan linkkan dier kepada Linksys WRT54G ... WEP aku disablekan dan aku guna satu SSID sahaja...

Kira configuration aku menyebabkan sistem roaming berlaku dimana walau dimana anda berada anda akan dapat akses kepada Internet menggunakan SSID yang sama tanpa perlu diubah..

Semua 20 buah rumah akses kepada internet dan tak der masalah dari segi kelajuan... Malah aku masih boleh download Movie Torrent.

P/S ... Kalau ada sesapa yang nak cari Omnidirectional Antenna... jangan buang duit beli baru dan kuar kos tinggi... Korang beli jer Antenna MegaTV yang banyak terdapat di mana-mana tue... Aku beli kat Kg Melayu Subang pada harga RM50 jer... Antenna nie 2.4Ghz signal dier... siap ngan booster lagie... cuma kena adjust kepala cable dier jer... Murah jer tue kat Jalan Pasar KL nih... Setakat nie yang aku dah test.. boleh pi sejauh 9 KM Line Of Sight (LOS) Point to Multipoint..

Antenna yg kau beli d kG melayu subang tu d kedai mana??

"Semua 20 buah rumah akses kepada internet dan tak der masalah dari segi kelajuan... Malah aku masih boleh download Movie Torrent"

Ermm kau dah cek kesemua unit dlm masa download torrent tu..x de masalah ke?? Yg aku pernah try pakai cable pun ada masalah jika d aktifkan torrent.. menyebabkan badwidth d pakai terlalu tinggi..Kalu pakai wireless lagi laa. terus drop.! aku test cuma 10 PC d pakai secara serentak .. Satu PC aktifkan torrent dan PC lain pakai Application IE itu pun dah lembab giler.

Antenna yg kau beli d kG melayu subang tu d kedai mana??

"Semua 20 buah rumah akses kepada internet dan tak der masalah dari segi kelajuan... Malah aku masih boleh download Movie Torrent"

Ermm kau dah cek kesemua unit dlm masa download torrent tu..x de masalah ke?? Yg aku pernah try pakai cable pun ada masalah jika d aktifkan torrent.. menyebabkan badwidth d pakai terlalu tinggi..Kalu pakai wireless lagi laa. terus drop.! aku test cuma 10 PC d pakai secara serentak .. Satu PC aktifkan torrent dan PC lain pakai Application IE itu pun dah lembab giler.

Aku beli kat orang kampung jer... sebab kat romah depa nie masih ader benda nie lagie...

Ttg torrent tue.. memang aku dah cek.. semua takder masalah kelajuan.. lagipon aku cuma download torrent waktu semua orang tido.. biasa dalam pukul 3 pagi hingga pukul 7 pagi...

Lagi satu.. zaman nie masih ader ker orang guna IE lagie nak akses internet? Setahu aku orang ramai dah pakai Opera atau Mozilla .... Bukan ker IE tue banyak bugs dan tak stabil... Tukar jer la.. Opera dan Mozilla free jer...

Aku beli kat orang kampung jer... sebab kat romah depa nie masih ader benda nie lagie...

Ttg torrent tue.. memang aku dah cek.. semua takder masalah kelajuan.. lagipon aku cuma download torrent waktu semua orang tido.. biasa dalam pukul 3 pagi hingga pukul 7 pagi...

Lagi satu.. zaman nie masih ader ker orang guna IE lagie nak akses internet? Setahu aku orang ramai dah pakai Opera atau Mozilla .... Bukan ker IE tue banyak bugs dan tak stabil... Tukar jer la.. Opera dan Mozilla free jer...

OO.. Aku betulkan sikit.. Aku pakai IE bila masuk web Kerajaan( EP dan ESPKB ) Aku skrg pakai firefox dan opera pun sama gaks lembab giler coz disebabkan trorent ni..

Haa.. Kau kata kau jual produk wireless so berapa harga dan pakej yg kau tawarkan.. Nak tau gaks

Sori la bos..

Sebenarnya... kalau ko nak surf website tue, ko tutup ler dulu torrent ko... Aku on kan torrent biler pc aku dah tak surfing dah.. hehehe

Oh yer.. aku mana ader promo aku jual produk wifi.. aku cuma jual servis Streamyx jer.. part time...