Jump to content
Sign in to follow this  
pencai

Macam Mana Nak Bersihkan Processor

Recommended Posts

aku cuba bukak tadi dan aku tengok ada habuk banyak kat bawah kipas tu ,macam besi ,aku nak sebut benda tu apa tah aku pun tatau,satu lagi masalah pc aku ni bila aku install mana 2 prog kan lepas tu dapat arahan kena restart kan ,bila aku klik restart hanya lampu lcd saja menyala berkelip 2,lepas tu lampu cd room menyala berkelip2,selalu nya bila jadi macam ni aku kena biar kan dalam 15 minit barui dia on balik ,nak kata grafik kad tak pasal aku dah cuba try grafik kad lain pun sama juga ,adakah masalah ni pasal Processor kotor ke apa ke

erk... aku rasa cam nampak jerk. hehe cam salji la gitu kot. biasa klu cam tu. jadi kira2 dlm 2-3 bln kena bersihkan la.lagi2 la dlm bilik karpet kan.

ko bersihkan proc erk?jadi ko cabut kipas,heatsink dan proc... pas tu pasang balik... aku rasa benda yg cam besi tu, adalah termal paste.rasanya la kan.kebiasaanya.. klu dah cabut proc... ko kenalah pasang balik dan letak termal paste sekali..

pasal berkelip2 tu aku tak tau la pulak. ko dah cuba chek ketat2 kan mana2 yg perlu.cam ddram,kad grafik, proc,atau kabel2 yg bersangkutan. dah lama ke jadi cam tu? atau baru2 nie jerk.

ok itu jerk...

pertama sekali,lepas bukak heatsink fan tueh ngko kena pisah kan heatsink ngan kipas dier.

kedua ngko pergi kedai moto, pegi pinjam air compress pam tayar tueh dan tembak pakai air pistol kat heatsink dier kasi hilang.

tiada cas dikenakan....wokeh cun!!!

aku cuba bukak tadi dan aku tengok ada habuk banyak kat bawah kipas tu ,macam besi ,aku nak sebut benda tu apa tah aku pun tatau,satu lagi masalah pc aku ni bila aku install mana 2 prog kan lepas tu dapat arahan kena restart kan ,bila aku klik restart hanya lampu lcd saja menyala berkelip 2,lepas tu lampu cd room menyala berkelip2,selalu nya bila jadi macam ni aku kena biar kan dalam 15 minit barui dia on balik ,nak kata grafik kad tak pasal aku dah cuba try grafik kad lain pun sama juga ,adakah masalah ni pasal Processor kotor ke apa ke

err... lampu lcd tu lampu apa... power ka?.... hdd punya ka?.. biasa nya kalau keadaan mcm tu.....mcm power supply problem .. wink.gif tambah kau siap pakai gc 9800 pro.. tu nak kena true psu tu.. psu kau cap ape? semua lampu nyala time restart tu biasa la waktu pc boot... tu setting kat bios.. kat boot pirority....nk boot apa dulu.... kalau hdd last.. flopy ngan cd akan nyala dulu...

KamilskaZ^: masa aku tarik pin tu ada dua macam penyepit tu,lepas tu aku tarik nak keluar kan kipas tak boleh macam ketat lagi

mhf_radeon: tu setting kat bios.. kat boot pirority....nk boot apa dulu.... kalau hdd last.. flopy ngan cd akan nyala dulu...

nak kena setting ke benda ni cam mana ko ajar le masa masuk dalam setting bios,tu nak kena buat mcm mana ,aku tak setting apa sebelum ni

nk bersihkan heatsink+fan ke cpu a.k.a processor?

klo hsf guna penembak angin kt kedai tayar.. klo malas sgt guna la berus..

klo cpu kena guna alcohol.. buang thermal lama ganti baru.. okies cun..

dry.gif ko punye problem sama la mcm aku punye PC, nak on punye lah payah - kene ejas monitor lak, kalu berjaya tengah pakai heng lah pulak, dah lak tu klu restart belum tentu berjaya dihidupkan. mungkin esok baru boleh hidup. aku kecewa betul ngan pc aku tu kekadang aku rase nak baling je kat bawah blok tu. sampai skrg tak tau ape problem die puas aku cek.

tumpang jap...

klu tiap2 kali cuci heatsink kne bubuh thermaltape dlu ke???

or trus buboh thermal paste???

masa aku tarik pin tu ada dua macam penyepit tu,lepas tu aku tarik nak keluar kan kipas tak boleh macam ketat lagi

time mane tu?ke bile dah lepaskan klip tu pastu nko tarik terus?

macam tu memang tak bleh,nko kene kupil kan kaki klip tu.."kupil"kan kaki klip sebelah dulu..baru sebelahnyer plak..

aku rase nko takyah bukak hsf tu unless kalo nko ader thermal paste spare...

lagi satu kalo dah bukak pon..hsf tu mesti lekat giler ngan proc pasai kebanyakkan p4 yg dipasang kat kedai,die pakai thermal paste yg jenis kalo sejuk die keras..so ade kemungkinan mase nko tarik hsf tu die akan tertarik sekali ngan proc2 tu sekali..bahyeee tu..patah kang kaki die..takpon bengkok..

satu cara yg besh jer pada aku...bukak dienyer kipas je..biarkan heatsink die kat atas proc tu..dan start lah berus kan dienyer abuk..biggrin.gif

masa bukak hsf pentium4 ko kena hati2 skit....sbb dia punya contact antara hsf ngan CPU(thermalpaste yg dah lama x bukak) dia akan melekat....menda nih dah terjadik kat kawan aku....dia bukan hsf tercabut skali ngan CPU.....yg peliknya socket lock...smile.gif

highly recommended gune artic silver 5 compare ngan thermal tape...xderla jd melekat proc ngan heatsink smile.gif