Jump to content
abixpert

Skim Usahawan Siswazah

Recommended Posts

gitu bole la mintak nasihat ko peta

skang aku tengah pikir biz apa aku nak buat

sebolehnya yang tak tiru orang lain la

takan aku pun nak buka cc, padahal berlambak dah cc kat mesia nie

emm..

satu lagi, utk memula berniaga tu, utk 5 tahun pertama, aku rasa baik fokuskan dulu core bisnes kita.. jangan duk kejar sangat benda lain sampaikan yg lain tercicir..

ya betul

gitu bole la mintak nasihat ko peta

skang aku tengah pikir biz apa aku nak buat

sebolehnya yang tak tiru orang lain la

takan aku pun nak buka cc, padahal berlambak dah cc kat mesia nie

emm..

jangan buka cc....buka jer pusat blajar komputer... but pastikan ko nyer location tue bagus. untung dier besar asal location ko betul. sebab aku cakap mcm tue coz aku skrg mengajara kat kedai komputer. (parttime ler) but keje aku skrg nie.... hardline executive kat pasaraya besar di Sarawak.... then aku nak tanya lagi ader ker loan MEDC kat sarawak? korang bleh contact diorang tak.... then reply kat aku... aku nak tau diorang nyer branch kat sarawak.

jangan buka cc....buka jer pusat blajar komputer... but pastikan ko nyer location tue bagus. untung dier besar asal location ko betul. sebab aku cakap mcm tue coz aku skrg mengajara kat kedai komputer. (parttime ler) but keje aku skrg nie.... hardline executive kat pasaraya besar di Sarawak.... then aku nak tanya lagi ader ker loan MEDC kat sarawak? korang bleh contact diorang tak.... then reply kat aku... aku nak tau diorang nyer branch kat sarawak.

cuba email kat dorang...

apsal jgn buka cc...

aku ingat nak buka cc...

pastuh..dlm masa yg sama repair komputer, jual barang2 komputer, design website, khidmat print, scan dsb..

amacam?

tapi..

kalau dekat ngan universiti...senanglah...

ramai customer..

tapi..

sekarang ni kat universiti dah ade wireless internet connection...

mungkin cc ni dah makin tak laku...

lagi satu..

aku nak bukak cc utk surfing je...

untuk main game ..sorry

aku tak suka tgk bebudak sekolah/universiti (budak melayu la tu) buang duit ..buang masa kat cc..

walaupun aku tau main game tu..antara tarikan utama customer ke cc..

kalau blh..aku tak mau la untung cara ni...

hmm..

sape blh bagi komen/nasihat/cadangan ...

terima kasih..

Edited by samurice

bukan tak bole bukak cc..

bole

bank pembangunan je yang tak akan kasi loan untuk pemohon yang nak bukak cc

jadi,dalam Rancangan Perniagaan, tulis le benda lain

sebab apa bank pembangunan tak nak keluarkan loan untuk cc?

sebab dah banyak cc yang gulung tikar.tu sebab bank tanak keluarkan loan sebab dah tau risiko

sekarang nie, main game pon dah bole cari makan...

dah banyak pertandingan game yang diadakan di Mesia

yang aku tau, kat ICTS kat PWTC ada pertandingan game, World Cyber Game, sampai bole keluar negara lawan game

bagi aku, game nie ok untuk orang yang nak isi masa lapang dengan orang yang nak main sesungguh.. contoh masuk pertandingan..

kiranya ada hasil la jugak..

p/s:selalu aku tengak, kebanyakan yang masuk pertandingan game bukan Melayu, emm...

bukan tak bole bukak cc..

bole

bank pembangunan je yang tak akan kasi loan untuk pemohon yang nak bukak cc

jadi,dalam Rancangan Perniagaan, tulis le benda lain

sebab apa bank pembangunan tak nak keluarkan loan untuk cc?

sebab dah banyak cc yang gulung tikar.tu sebab bank tanak keluarkan loan sebab dah tau risiko

sekarang nie, main game pon dah bole cari makan...

dah banyak pertandingan game yang diadakan di Mesia

yang aku tau, kat ICTS kat PWTC ada pertandingan game, World Cyber Game, sampai bole keluar negara lawan game

bagi aku, game nie ok untuk orang yang nak isi masa lapang dengan orang yang nak main sesungguh.. contoh masuk pertandingan..

kiranya ada hasil la jugak..

p/s:selalu aku tengak, kebanyakan yang masuk pertandingan game bukan Melayu, emm...

betul ler apa yang ko cakapkan tue.... banyak cc dah gulung tikar... jadi baik buat pusat komputer jer.... cakap pasal potensi... tak yah cerita ler... asal ko nyer service baik & ko nyer sijil diiktiraf oleh kementerian dan universiti yang top... mesti banyak customer mari... coz zaman skrg nie... suma budak asal habis spm jerk mesti kena blaja komputer. sebabnyer zaman skrg nie... kat mana2 ko nak mintak keja mesti dorang mintak kelulusan komputer nyer. asalkan ko nyer lokasi baik.

abixpert.... camner nak mail kat dorang ha?.... minta dorang nyer e-mail. ko reply ler kat thread nie supaya memudahkan putera yg. lain tengok.. susahlah nak refer balik suma thread yg. lepas2. biggrin.gif

kepada mrRemz,

aku baru letak alamat, no tepon, email dan website MECD

sila rujuk ye..

p/s: memang susah giler nak tepon MECD

Lg satu, kengkadang bila nak apply loan nih, diorg tgk gak guarantor...

Kalo application tuh ok, tp guarantor x ok, payah gak...

Ada gak agency lain yg buat service loan n penjamin skali...

ada satu ni, Credit Guarantor Corporation... Pun ok gak utk sesape nak apply loan...

Lg satu, kengkadang bila nak apply loan nih, diorg tgk gak guarantor...

Kalo application tuh ok, tp guarantor x ok, payah gak...

Ada gak agency lain yg buat service loan n penjamin skali...

ada satu ni, Credit Guarantor Corporation... Pun ok gak utk sesape nak apply loan...

Credit Guarantor Corporation ===> geng MECD gak nih:D

salah satu sumber loan

CGC tu atas kertas mmg ditubuhkan utk bantu SME.. dan biasanya kalu SME mintak loan dengan CGC, CGC itu sendiri akan jadi guarantor dia.. jadi tak melibatkan orang ke-3..

itu info yg aku dpat tahun 2003, sekarang ni aku tak tau la camner..

dan aku tak penah mintak loan memana.. smile.gif

hohoho...ape kate korang bukak kedai supplier barang2 komputer.,.asik cc ajer..jadik ahh supplier plak..takpun ..bukak kebun ker..bisnes pertanian..kelapa sawit...bukak ladang gandum..bela lembu tenusu..jual tenggiling ke..hohoho.marilah berguling-guling..

bukan gitu sin chan..

orang asik nampak cc ni internet + printing + gaming + etc..

tapi bagi aku, cc ni kalu kena cara, mmg generate cash gegila.. dan daripada cash kita dapat tu, kita xpand kan bisnes kita tu..

daripada cc, kita dah bole jual hardware.. dan kedian buat kelas komputer.. kasi stabil.. dan mungkin dlm 5 tahun, kalu ada rezeki, kita jadi supplier..

yg selalu jadi masalahnya, bila kita tak der duit, kita tak tahu nak buat apa.. biler kita ada duit, banyak benda la kita bole buat.. kesimpulan kat sini, kita buat banyak bisnes dlm masa yg sama, tapi ada satu core yg generate cash setiap hari utk tampung expenses kita utk bisnes lain..

ada paham dak?

aku kalau banyak duit, mmg aku bukak kolam ikan, lepas tu bukak ladang lembu.. benda ni mmg berbaloi kalau kena cara dia..

cikgu aku pesan, kalu nak bisnes amik bidang ni:

1) Industri berasaskan makanan. cth restoren, warung..

2) Industri berasaskan perubatan. cth klinik, farmasi..

3) Industri berasaskan pendidikan. cth kelas tuisyen, pusat kemahiran..

bukan gitu sin chan..

orang asik nampak cc ni internet + printing + gaming + etc..

tapi bagi aku, cc ni kalu kena cara, mmg generate cash gegila.. dan daripada cash kita dapat tu, kita xpand kan bisnes kita tu..

daripada cc, kita dah bole jual hardware.. dan kedian buat kelas komputer.. kasi stabil.. dan mungkin dlm 5 tahun, kalu ada rezeki, kita jadi supplier..

yg selalu jadi masalahnya, bila kita tak der duit, kita tak tahu nak buat apa.. biler kita ada duit, banyak benda la kita bole buat.. kesimpulan kat sini, kita buat banyak bisnes dlm masa yg sama, tapi ada satu core yg generate cash setiap hari utk tampung expenses kita utk bisnes lain..

ada paham dak?

aku kalau banyak duit, mmg aku bukak kolam ikan, lepas tu bukak ladang lembu.. benda ni mmg berbaloi kalau kena cara dia..

cikgu aku pesan, kalu nak bisnes amik bidang ni:

1) Industri berasaskan makanan. cth restoren, warung..

2) Industri berasaskan perubatan. cth klinik, farmasi..

3) Industri berasaskan pendidikan. cth kelas tuisyen, pusat kemahiran..

dan cadangan yg aku buat hampir sama cam cikgu engko cakap...industri berasaskan pendidikan.bukak pusat mengajar komputer...hehehe.

cakap balik pasal loan.... aku dah sent mail kat medc... tanya pasal kalau diorang ader buat kursus kat sarawak... tapi diorang tak reply. dah 2 minggu aku tunggu. blink.gif

satu bender lagik.... kalau dapat loan kat medc nie.... dier ader cagaran ker? coz aku dah survey banyak institusi pinjaman termasuk mara... Mara mintak cagar tanah... aku mana ada tanah nak cagar. kalau tanah sekadar nak tanam cili dalam tin ader ler. tongue.gif

sepengetahuan aku, tadak cagaran

tapi kita kena ada minimum 10% daripada keseluruhan kos perniagaan, sama da dalam bentuk cash atau aset

pasal mecd plak, aku tatau la camna, kol dorang pon payah gila dorang nak angkat phone, tu sebab aku g trus kat mecd kat putrajaya

emmm... aku ade terfikir nak bukak biz server website tongue.gif

tapi aku x tau ape ape mengenai perniagan seperti nie ...

ade sesiapa yng tahu x...... ???

camne dengan medc ade ke die org buat kursus yg berkaitan dengan bisness camnie........???

...............................................................................................................

Lagi satu kalu sesiapa yang nak melibatkan diri dalam industri pertanian

aku rekemen korang ambik kursus fertigasi ...sebab keuntungan berlipat kali ganda dari kaedah biasa , betul x wink.gif

ps:

"aku benci kerje bawah org , aku suke kerje atas orang "oho hohohohohohohohohohohoooooooooooooo

emmm... aku ade terfikir nak bukak biz server website tongue.gif

tapi aku x tau ape ape mengenai perniagan seperti nie ...

ade sesiapa yng tahu x...... ???

wira4ce terlibat dlm biz ni.. saya rasa dia baru lps SPM je (dia takkan bagitau umur dia) ohmy.gif ... dia punya portal kat http://www.wira4ce.net ... dia punya syarikat http://www.axs-host.com .. skrg dia kat lim kok wing kot... dia punyer server kat US..

sepengetahuan aku, tadak cagaran

tapi kita kena ada minimum 10% daripada keseluruhan kos perniagaan, sama da dalam bentuk cash atau aset

pasal mecd plak, aku tatau la camna, kol dorang pon payah gila dorang nak angkat phone, tu sebab aku g trus kat mecd kat putrajaya

ye ker?.... tapi ari tue aku ader surf dorang punyer site.... so maksudnyer kalau takder tanah.... aku boleh prepare rm 5000 utk dptkan loan rm 50 000 ker?

rolleyes.gif a'kum..err aku orang baru kat sini..nak tanya sikit..aku lam proses nak bukak bisnes ni.penternakan lembu..nak minta bantaun...nak buat RP (rancangan perniagaan)..ader ke sesaper ader pendapat ker rujukan/bimbingan tau contoh memana RP...bantula aku..... smile.gif

ye ker?.... tapi ari tue aku ader surf dorang punyer site.... so maksudnyer kalau takder tanah.... aku boleh prepare rm 5000 utk dptkan loan rm 50 000 ker?

a'ah gitu la... 10% :D

kalau ko nak pinjam RM50 000, ada 10 bijik pc yang nilai semasa RM sebiji 1K pon boleh jugak, nilai semasa, bukan nilai masa beli.... semua pc tu akan digunakan untuk run biz,

camtu la... kalau ko dah ada mesin ke... ada kenderaan... lori ke.... yang akan digunakan masa biz, kalau tadak barang2 tu, kiranya biz tak boleh run... tu pon dikira modal gak.

:rolleyes: a'kum..err aku orang baru kat sini..nak tanya sikit..aku lam proses nak bukak bisnes ni.penternakan lembu..nak minta bantaun...nak buat RP (rancangan perniagaan)..ader ke sesaper ader pendapat ker rujukan/bimbingan tau contoh memana RP...bantula aku..... :)

cimpeng, dah ada pengalaman? dah ikut kursus2 yang berkaitan? kalau belom ikut kursus, g kursus dulu, kat sana semua dah ada :D

p/s:banyak gila kursus yang dibuat kerajaan, tapi maklumat tak sampai kat target, sebab tu ramai yang kena berusaha sendiri...

Cikjgy pun ada pi kursus tu.. dah minta mara loan RM10k (september)...dah pakai... sampai sekarang (november) depa tak minta repayment...

tiada guarantor... pergi ke pejabat mara daerah yang terdekat.. salinan sijil kursus mesti disertakan.. Insya Allah...

Cikjgy nak buat webhosting ler...

Cikjgy pun ada pi kursus tu.. dah minta mara loan RM10k (september)...dah pakai... sampai sekarang (november) depa tak minta repayment...

tiada guarantor... pergi ke pejabat mara daerah yang terdekat.. salinan sijil kursus mesti disertakan.. Insya Allah...

kena pegi kursus mara ker baru mintak pinjaman mara ??? :)

Cikjgy, cerita pengalaman anda camna nak apply loan MARA... camna nak amik borang, apa berlaku sehingga dapat loan....

Nie untuk kasik guide untuk orang yang nak buat pinjaman MARA.

banyak kelebihan pi kursus ni kan ABI kan?????

aku amik contoh la, kalo p kursus2 tersebut kita dapat ilmu pastu sijil, dgn sijil tu bg kelebihan kat kita sbgi supportt atau backup nk buat laon, contohnya mcm MARA, p kursus dia nk buat loan dgn dia mudah kot, loan pulak interest rendah 4%. tu kelebihan bagi yg xdak modal, p kursus amik sijil yg penting, xsilap kursus pembentukan usahawan selama 51 hari bayaran RM300. p tanya pejabat negeri yg paling dekat, mcm ABI pi la pejabat MARA tempat hang Perlis tu, nanti kursus dekat/dlm perlis gak, xkan nak p kat Selangor kot..

kalo nk buat loan kena ada kertas kerja yg baik, pastu kita dh ada sikit apa yg nk buat, contoh nk buka kedai cc, kena ada dah premis yg kita sewa, ada 2,3, biji pc. bila depa mai cek tengok depa yakin baru bagi loan.kalo xda apa susah sikit.

aku kalo ada masa dh lama aku p kursus. MECD, MARA, PUNB Prosper. semua aku nak p....bukan apa, ilmu dapat, network sesama ahli yg p kursus kita dapat..proses membina kabel sendiri secara kecillan..

ABI.. semoga berjaya bisnes ko...chaw..

Edited by wu ming

makasih wu ming.... :D

secara logic... kalau pihak bank nak kasik loan kat korang....

korang g kursus, so korang belajar macam2 dalam kursus tu... camna nak run biz yang berkaitan... kat mana nak jual barang korang dan lain-lain... so korang tau apa yang korang buat, korang ada sijil untuk bukti....

jadi, bank ada harapan nak dapat balik duit yang telah diloan kan kepada korang...

kalau korang tak g kursus, bank susah nak kasik pinjam, sebab bank tak tau korang nie tau ke apa yang korang buat... bank tanak amik risiko untuk kasik loan kat korang... sebab, bank bukan "along", boleh ugut itu ini... nyusahkan bank ada la nak dapatkan balik pinjaman daripada korang.

kalau korang tak g kursus, korang run la dulu biz korang pakai duit korang sndrik dulu... bank hanya nak tgk korang boleh buat ke tak biz yang korang nak buat tu... macam aku cakap, bank nak dapatkan balik duit dia, so dia akan berhati2...

kalau anda minat francais, g kursus francais, kat dalam tu, semuanya orang yang minat francais... so senang nak bertukar pendapat... tak da la malu sangat bila nak tanya soklan....