Jump to content
Sign in to follow this  
Ultraman

Berkenaan Knoppix !

Recommended Posts

huh.gif aku nak tanya korang y tahu lee.. aku nie baru nak berjinak ngan Linux nie.. tak tahu langsung ngan Linux ni.. ngan knoppix nih aku nak install driver modem PCI.. tapi dia tak bagi buat perubahan kat fail root & lib dia.. dia kata tak ada kebenaran untuh write.. cam mana aku nak buat dan apa password dia.. dan satu lagi cam mana nak setting untuk connet ke internet pakai dail-up. ngan modem PCI aku nih.. tolonglah aku.. aku tahu menahu tengtang Linux nih.. baru nak blajar..

knoppix tak letak password.. kalau nak edit boleh guna console..

taip:

su

pastu

passwd

atau

passwd root

ko letak password pastu ko boleh guna password tu untuk access mane2 yang kene pakai password..

untuk setup internet pergi kat menu->internet

kat situ ada kppp dial-up tak silap aku so ko boleh guna tu untuk buat dial-up..

kalau ko bernasib baik modem ko dah siap install.. kalo tak.. hehe.. tunggu reply dr orang lain.. tongue.gif

kalo.. salah tolong betulkan..

Edited by b1naryc0de

huh.gif tapi aku tengok kat CD driver dia ada Driver untuk linux. masalahnya karang aku tak leh nak install drivernya sebab X ada ROOT primission tu yg X lek install... aku dah try nak buat password dia seperti di atas, tapi bila dia suruh masukan pasword..setiap button yg aku tekan tiada apa2 yg naik, tapi tekan ENTER leh pulak.. jadi passwd tu tak leh nak buat...

PCI modem tader masalah selagi dia bukan softmoden atau winmodem. Tapi masih ada thirdparty yang buat generic driver.

Masalah dia sekarang.......banyak modem ni tak boleh guna kernel 2.6.

Tapi jangan risau,,,,knoppix datang dengan 2 kernel, 2.4 dan 2.6. Boleh pilih masa boot. By default , dia akan boot guna kernel 2.4. Untuk boot ke kernel 2.6, kena masukkan cheatcode: knoppix26

tapi aku tengok kat CD driver dia ada Driver untuk linux. masalahnya karang aku tak leh nak install drivernya sebab X ada ROOT primission tu yg X lek install... aku dah try nak buat password dia seperti di atas, tapi bila dia suruh masukan pasword..setiap button yg aku tekan tiada apa2 yg naik, tapi tekan ENTER leh pulak.. jadi passwd tu tak leh nak buat...

Ada root...tapi ko kena buat.

Untuk buat root password, run dalam konsole:

su

passwd

**type password baru untuk root**

Sekarang ko boleh la guna password tu sebagai root password.

Nak install/compile tu....masalah la sikit kalo ko run dari cd...sebab tak boleh write ke cd.

Lepas tu ko boleh la modprobe driver modem tu.

Edited by oshiri

tapi aku tengok kat CD driver dia ada Driver untuk linux. masalahnya karang aku tak leh nak install drivernya sebab X ada ROOT primission tu yg X lek install... aku dah try nak buat password dia seperti di atas, tapi bila dia suruh masukan pasword..setiap button yg aku tekan tiada apa2 yg naik, tapi tekan ENTER leh pulak.. jadi passwd tu tak leh nak buat...

hehe.. lupa nak bgtau.. dia takkan tunjuk apa yang ko taip.. jadi ko taip jer pastu tekan enter.. biler suruh re-enter password ko taip bende yang sama pastu tekan enter.. dah siap dah password ko..

satu lagi aku nak tanya..!! cam mana nak tukar permission untuk sesuatu folder tu untuk membolehkan kita write dlm folder contoh file tu kena ada permission ROOT utk write, cam mana nak ubah.. blink.gif

Satu soklan......knoppix ni ko dah install ke hdd?

Jangan memandai chmod folder....untuk security.

Tapi kalo setakat nak edit/tambah/delete file dalam folder milik root, ko boleh guna File manager - Super user mode.

Atau untuk kde, boleh guna wrapper gksu atau sux untuk bukak sebarang editor kde. Run arahan sebagai user:

Contoh:

gksu kedit

Atau type :

sux

kedit

Atau dari root konsole, boleh guna:

mc/vim/nano.... dan sebagainya

Edited by oshiri

sad.gif satu lagi masalah aku.. aku dah buleh buat password utk root tu.. tapi masa guna file manager(super mode user) masa nak tukar mode permission tu buleh tapi apabila nak click botton OK dia kate tak leh nak tukar permission dia.. apa masalah dia..?? tapi kalau fail sebelum ni yg ada permission biasa boleh di ubah seperti biasa...!!

PCI modem tader masalah selagi dia bukan softmoden atau winmodem. Tapi masih ada thirdparty yang buat generic driver.

maknenye Agere Systems PCI Soft Modem saya takleh guna kat linux la.... jenuh saya cari driver dlm linux.. tak jumpa... sad.gif

generic driver tu camne???

atu lagi masalah aku.. aku dah buleh buat password utk root tu.. tapi masa guna file manager(super mode user) masa nak tukar mode permission tu buleh tapi apabila nak click botton OK dia kate tak leh nak tukar permission dia.. apa masalah dia..?? tapi kalau fail sebelum ni yg ada permission biasa boleh di ubah seperti biasa...!!

Lagi soklan....masa install tu ko pilh yg mana satu? Knoppix style, beginner atau debian style?

Biasanya masalah camni jadi kalau ko pilih knoppix style atau beginner style.

maknenye Agere Systems PCI Soft Modem saya takleh guna kat linux la.... jenuh saya cari driver dlm linux.. tak jumpa... 

generic driver tu camne???

Ko boleh guna driver LTModem.

http://www.heby.de/ltmodem

Lagi soklan....masa install tu ko pilh yg mana satu? Knoppix style, beginner atau debian style?

Biasanya masalah camni jadi kalau ko pilih knoppix style atau beginner style.

Aku rasa aku pakai Knoppix Style... kalau nak guna Debian style nak buat cam mana pulak.. huh.gif

Installation knoppix style ni...dia sebijik macam ko run dari cd. Banyak benda dia restrict.

Aku rasa elok ko install Debian style.

Masa ko run knoppix-installer tu.......dia akan bagi option untuk pilih jenis installation.

Ko pilih aje Debian style.

Procedure yang lain tu sama jer.