Jump to content
izwan hamatez

Ade Bunyi Beep

Recommended Posts

assalamuallaikum...ok ,aku nk tny notebook aku hp pavilion dv800 ni bila aku on je dia kluar bunyi x berhenti2...lama lak tu smpai kena off..on blk bnyi lg....ada x sapa2 yg mengalami mslh mcm aku ni dpt diselesaikan...dan mintak bntuan sapa2 yg thu....

bleh try tgk sni
[url="https://h10010.www1.hp.com/ewfrf/wc/document?lc=en&dlc=en&cc=us&docname=c01732674&product=1132551"]link[/url]
klu bleh bgtau kat sni,bpe kali bunyi beep so sng klu ad spe2 yg pnah alami masalah yg sme utk bg cdgn

[quote name='izwan hamatez' timestamp='1347518637' post='1084527']
assalamuallaikum...ok ,aku nk tny notebook aku hp pavilion dv800 ni bila aku on je dia kluar bunyi x berhenti2...lama lak tu smpai kena off..on blk bnyi lg....ada x sapa2 yg mengalami mslh mcm aku ni dpt diselesaikan...dan mintak bntuan sapa2 yg thu....
[/quote]

Salam , jika keluar bunyi [b]buzer beeps tak berhenti-henti[/b], biasanya sila cuba [b]servis dulu ram dan slot ram Laptop.[/b]

Kalau tak jadi, [b]reset balik sistem bios[/b] laptop dengan cabut bateri cmos laptop.Cuci juga [b]Laptop Heatsink dan kipas serta ganti thermal [/b]compound jika dah keras.Harap membantu.

Assalamualaikum, biasa masalah begini disebabkan [b]problem pada keyboard[/b].

Sama ada salah satu dari butang keyboard tertekan atau memang keyboard rosak (contoh: masuk air)

1) Cuba check satu2 butang, tekan satu2 butang keyboard sampai bunyi hilang.
2) Kalau tak hilang, cuba tanggalkan wayar keyboard, on semula, kalau tak ada bunyi SAH keyboard rosak.
3) cuci connection keyboard (hati2 dengan flex cable) atau ganti keyboard laptop
4) Atau gunakan keyboard USB, tanggalkan keyboard dalam.

Bunyi disebabkan bila komputer start, BIOS akan baca butang keyboard yang ditekan. Tapi bila tiada program untuk baca butang yang ditekan tersebut, BIOS akan simpan kod butang tersebut didalam ruangan kecil untuk diberi kepada program kemudiannya. Namun apabila ruangan tersebut penuh, bunyi BEEP akan dihasilkan dan BIOS tidak akan respon kepada command keyboard seterusnya sehingga butang pada keyboard dilepaskan dan ruangan tersebut dikosongkan.

Wallahua'lam Edited by syahmixp

[quote name='syahmixp' timestamp='1347960437' post='1084639']
Assalamualaikum, biasa masalah begini disebabkan [b]problem pada keyboard[/b].

Sama ada salah satu dari butang keyboard tertekan atau memang keyboard rosak (contoh: masuk air)

1) Cuba check satu2 butang, tekan satu2 butang keyboard sampai bunyi hilang.
2) Kalau tak hilang, cuba tanggalkan wayar keyboard, on semula, kalau tak ada bunyi SAH keyboard rosak.
3) cuci connection keyboard (hati2 dengan flex cable) atau ganti keyboard laptop
4) Atau gunakan keyboard USB, tanggalkan keyboard dalam.

Bunyi disebabkan bila komputer start, BIOS akan baca butang keyboard yang ditekan. Tapi bila tiada program untuk baca butang yang ditekan tersebut, BIOS akan simpan kod butang tersebut didalam ruangan kecil untuk diberi kepada program kemudiannya. Namun apabila ruangan tersebut penuh, bunyi BEEP akan dihasilkan dan BIOS tidak akan respon kepada command keyboard seterusnya sehingga butang pada keyboard dilepaskan dan ruangan tersebut dikosongkan.

Wallahua'lamank bro
[/quote]memang tebaik lah.....satu malam aku cuba,akhirnya...thank bro....ok dah laptop aku

satu lg aku nk tny..laptop akak aku ni problem screen...aku dh bli screen baru...bila aku tukar screen jadi gelap plak..nmpak window kat dlm..tp gelap...knape?ade bnda nk kena setting ke?

[quote name='izwan hamatez' timestamp='1348038556' post='1084660']
memang tebaik lah.....satu malam aku cuba,akhirnya...thank bro....ok dah laptop aku

satu lg aku nk tny..laptop akak aku ni problem screen...aku dh bli screen baru...bila aku tukar screen jadi gelap plak..nmpak window kat dlm..tp gelap...knape?ade bnda nk kena setting ke?
[/quote]Alhamdulillah :)

1) Cuba tengok suis lid laptop tu tertekan atau tak (suis kecil yang guna untuk detect screen laptop tutup atau tak).
2) Kalau OK, cuba check wayar connection pada lcd inverter, hati2 voltan tinggi tu (sebab tu dilindungi plastik). Mungkin tak membunuh tapi boleh rosakkan bahagian lain kalau short atau seumpamanya.
Ni contoh gambar LCD Inverter:
[img]http://www.pchub.com/uph/photos/site/Image/Assembly/dis_lcd_inverter_01_overview520.JPG[/img] Edited by syahmixp