Jump to content
kez

Panduan Pilih Domain

Recommended Posts

cuma nak tanya tips untuk beli domain.. untuk sape2 yg ade tips untuk pilih domain ni bleh la share sini.

untuk company yg ade dua perkataan. mana lebih elok,sambungkan dua nama tu jadikan satu perkataan untuk domain atau sparate kan by dashes?

cth: nak pilih antara protonpersona.com atau proton-persona.com

yg mana lg bagus untuk dipilih?

yg mana satu sesuai untuk attract customer?

lebih mesra search engine?

kalau compare antara 2 perkataan ni... kalau search "proton". yg mana satu dia bagi prioriti protonpersona.com atau proton-persona.com? kalau search "persona" atau "proton persona"...mcmana plak..

sbb customer mungkin akan cari by keyword proton atau persona je..atau proton persona..ade efek pada search engine?

p/s: saya bukan salesman proton..saja je proton tu sbg contoh

Edited by kez

Mana-mana pun sesuai juga. Cuma ada sesetengah pengguna yang tidak suka menekan kekunci "-".

Lagi satu, untuk syarikat di Malaysia, lebih sesuai gunakan domain .com.my

cuma nak tanya tips untuk beli domain.. untuk sape2 yg ade tips untuk pilih domain ni bleh la share sini.

untuk company yg ade dua perkataan. mana lebih elok,sambungkan dua nama tu jadikan satu perkataan untuk domain atau sparate kan by dashes?

kalau compare antara 2 perkataan ni... kalau search "proton". yg mana satu dia bagi prioriti protonpersona.com atau proton-persona.com? kalau search "persona" atau "proton persona"...mcmana plak..

sbb customer mungkin akan cari by keyword proton atau persona je..atau proton persona..ade efek pada search engine?

Aku pilih tanpa tanda sekang (-). Tapi pada pendapat aku sama ada mempunyai tanda sekang atau tidak, tak penting. Dua-dua bawa nama yang sama. Apa yang penting adalah penggunaan meta keyword dan description kau. Ini untuk memudahkan dijumpai oleh search engine. Atau teknik ini lebih dikenali sebagai SEO B)

Betul cakap Shidi tu.

Lagi satu, kita tidak mungkin dapat puaskan hati semua pelanggan kita, sebab ada pelanggan yang suka itu dan tidak suka ini dan begitulah sebaliknya. Kalau awak keliru nak pilih mana, rembat saja kedua-dua pilihan tu, tak payah runsing-runsing kan minda.

Aku pilih tanpa tanda sekang (-). Tapi pada pendapat aku sama ada mempunyai tanda sekang atau tidak, tak penting. Dua-dua bawa nama yang sama. Apa yang penting adalah penggunaan meta keyword dan description kau. Ini untuk memudahkan dijumpai oleh search engine. Atau teknik ini lebih dikenali sebagai SEO B)

P/S:

Laman web http://www.warkahuntukpm.com.my

Lagi bagus dari www.warkah-untuk-pm.com.my

Edited by Sama-Sama Belajar

secara peribadi aku lebih suka domain yg lebih pendek, lebih cepat nak tulis, senang nak check email

btw bergantung juga pada sebutan sedap didengar or tak

so aku pilih tanpa tanda -

ok thanks..tu berdasarkan pendapat sedap di dengar dan senang di taip... tp kalau berdasarkan mesra "search engine". maksudnya kalau aku type "proton"... mana lebih priority? kalau keyword "persona" plak. mana priority? then, kalau keyword "proton persona" plak..

pd pendapat aku kalo boleh cari yg tak pakai dash.. kecuali ar kalo memang pki nama khas cth macam Gila-Gila.com. kalo tak aku satukan nama tu one jd word. dr segi SEO tu tak sure lak, tp bile aku buat test tadi kat google byk domain yg tak pki dash akan kluar dulu... try ar buat ujikaji dlu..

Kalau proton saja, tak relevenlah. Sebab proton tu akan menyukarkan carian pada search engine sebab banyak keyword proton terutamanya ada dalam sains.

Proton Persona adalah yang terbaik.

ok thanks..tu berdasarkan pendapat sedap di dengar dan senang di taip... tp kalau berdasarkan mesra "search engine". maksudnya kalau aku type "proton"... mana lebih priority? kalau keyword "persona" plak. mana priority? then, kalau keyword "proton persona" plak..

sebut pasal pilih nama ni

teringat aku di zaman windows yang lama sebelum win98

kan nama fail maksima 8 huruf sahaja kan.

tu belum lagi nak pilih nama untuk anak sendiri

aku lebih suka penggunaan meta keyword dan description.

dan banyakkan link dalam website.

Aku lagi suka .com dari .com.my pasal lagi senang nak ingat....

Lagipun website tu nampak sesuai utk semua negara utk access...

Dulu masa memula aku pergi lelong aku taip lelong.com patut la tak dapat... rupanya lelong.com.my

Atau ko beli je dua domain... yg .com ko jadikan parked domain je...

so, kesimpulannya... lebih baik yg tanpa dashes kan... sbb lebih senang. untuk search engine tu boleh tukar kat meta and SEO tu kan...