Jump to content
Sign in to follow this  
xdsl

[owner Cc] Persoalan Mengenai Percukaian

Recommended Posts

Salam,

Mau tanya, apakah kalian membayar bagi Borang B? ataupun hanya bayar utk Borang C?.

Aku kekadang blurr.. and pening kepala. :blink:

Kepada Owner2 cc, mari berkongsi cerita.

Thank you

aku setiap kali dia anto borang aku isikan je.. tapi aku tak penah kena bayar sebab derma utk ITM banyak.. ahahahahahahaha..

Salah sorang lecturer ITM ajar aku, daripada aku bayar tax beriban kat gomen, better aku derma utk aktiviti ITM ke POLI ke, besarkan masjid ke, bersih kubur menjelang hari raya ke, derma ke rumah anak yatim ke, laaaaaagi banyak faedah.. dan sebab tu jugak, sampai sekarang ni aku tak perlu bayar tax sampai beriban kat gomen.. khohkohkohkhokhohkohkhokhoho...

Tax kena bayar jugak, benda ni penting kalau nak buat loan dengan agensi gomen, sebab dia nak tengok mmpu ke tidak kita membayo loan tu daripada tax yg kita bayar. Kenkadang pelik jugak aku orang orang gomen ni pikir.. tapi nak buat camner, kalu kita nak kat dia, kita kena layan je la..

tq petaibite... satu bimbingan yg membina....

ada contoh kira2 ??? ^_^

Macam aku ni kan... aku takeover kampeni.

SkyNet Internet Cafe managed by Aznetic Network.

So, adakah kau rasa...SkyNet Internet Cafe patut bayar cukai...ataupun Aznetic Network yg patut bayar cukai... :hmm:

Bila A beli kompeni B, secara otomatisnya A akan tanggung semua liabiliti B, sebab sebelom beli, mesti dah tau apa aset dia, apa liabiliti dia.. jadi pemunya baru la akan tanggung.

Tapi ini jugak bergantung kepada aggreement yg dah dipersetujui lebih awal, dan ada hitam putih..

mmm...

SkyNet Internet Cafe diuruskan.. bukan diambilalih secara penukaran nama owner kampeni. @_@

ya, ada itam putih. hehe... ada tambahan nasihat? tq bro

Lain lain pasal law aku tak tahu sangat, biasanya aku tahu lepas kena kencing/tipu.. tu yg jadi tahu tu..khohkohkohkhokhohkohkhokhohkohkhohkohkohkhokhohko..

insya'allah aku tak kena tipu.... ^_^ aku kena tipu tang BANK tu jer....... and McDelivery....

apa2pun, tq sebab kongsi pengalaman..

Ada sesiapa lagi yg ada pengalaman?

boleh kongsi cara kira2 ke.. @_@

Edited by xdsl

Tambahan:

Pernah tengok rumah ibadat agama lain tak? Besar gaban + canggih + marbeles... dari mana derang dapat duit? Itu kebanyakan dari derma syarikat syarikat, individu yg tak nak bayar tax kat gomen banyak banyak.. mmg derang bayar, tapi sikit saja.. cuba tengok pulak kebanyakan persatuan orang lain, badan kebajikan derang, dari mana dapat duit buat tu buat ni, anjur itu anjur ini, tak lain dan tak bukan dari sumbangan mereka mereka jugak..

Jadi, start hari ni, jomlah kita pakat pakat derma/sumbang kat orang lain, kat individu yg betol betol memerlukan.. bayar kat gomen pom barang naik jugak.. kohkohkohkhokhohkohkohkhokhohkoh.. :lol: :lol:

Ni kalu nampak dek azuan mesti kena bantai la aku ni.. aaaaaaaaahahahaha. lariiiiiiiiiii... :lol: :lol:

tapi klu korang tak bayar tax

macam mana gov nak tar jalan, kutip sampah, gaji polis n tentera(jaga keamanan tempat korang).

nak wujudkan kementerian sbb nk tarik pelabur supaya rakyat ada kerja n bleh gi ke cc korang. nak tambah pekerja kdn supaya dpt pantau harga. kemudahan awam, infrastruktur, nak bagi biasiswa, buat sekolah, buat uni n banyak lagi.

aku bukan pro gov tapi kita sama2 pikirkan. jangan pikir utk diri kita jer tapi semua perkara yg rantaian ada bersama korang. minta maaf jikalau kata2 ku ini menyinggung.

cik lima_z, sebelum posting sila stadi sket bab bab berniaga (benda benda yg perlu dibay0r) ni yer?

Apa income gomen tu dari tax peniaga saja ke?:lol: :lol: Rasa nak gelak je.. :P

Rilek.. kalau lah aku ni duk penting diri sendiri, kenapa nak bagi derma/sumbangan jugak? baik buat berbini je duit tu.. tak pom pegi jepun, enjoy ngan awek awek jopun.. laaaaaaaaagi masyukkk.. khokhohkohkohkohkhokho..

apa yg aku post kat atas tu adalah alternatif kepada bayar tax banyak banyak kat gomen.. instead of bayar large sum of money bulat bulat to the gomen, we pecah pecahkan duit yg perlu dibayar tu kepada benda yg lebih berfaedah/diperlukan.. ie, pembinaan masjid/rumah ibadat/kebajikan, aktiviti amal, aktiviti staff, kebajikan staff..etc.. so det dari situ kita dapat buat amal sambil bayar tax kat gomen.. kohkohkohkhokhohkohkho..

dan kalu ko dah keje, cuba ko tengok kompeni yg ko keje tu,cth: ada tak dia buat hari keluarga hari ke minggu sukan ke,ekspedisi cari harta karun ke, kiranya aktiviti syarikat la.. cuba ko tanya akauntan kompeni ko keje tu, duit yg diorang guna tu boleh tolak dari tax ke tak?

benda benda gini kita dapat tahu through pengalaman dan banyak tanya, kalu takat baca sokkaba payah la sket nak tahu.. :P

Lagi satu,cth: katakanlah ko tu tuan punya syarikat. Ko ada berpuluh orang staff yg keje siang malam utk naikkan syarikat. Adakah cukup ko bayar derang gaji + OT + elaun je? Ko tak nak derang hepi? Tak nak buat jamuan makan? Buat aktiviti antara staff? Kelas improve skill? Kelas naikkan semangat? Bengkel jatidiri? So as a tuan punya syarikat, semestinya ko nak tak nak mesti hargai derang, motivate derang supaya keje lagi bagus, dan bila ada benda ni semua, derang pom boleh kerja lagi bagus, lagi loyal, lagi berdisiplin.. dan belanja belanja apa semua ni, mmg boleh tolak dari tax tu..

Dan akhir sekali, salah ke kalu aku buat semua benda kat atas tu? kalau salah, kenapa? kalu betol pulak kenapa? kalau nak cakap pasal belanja kerajaan, better stadi lagilah bab bab income n expenses gomen ni..

:)

sebab tu kerajaan mengambil keuntungan hasil daripada Duti Eksport dan Import. Termasuk juga cukai terhadap barang-barang keperluan yang lain; yang mana cukai itu dipindahkan kepada pengguna. Sebagai contoh, Rokok. Cukai rokok dipindahkan kepada pengguna. Beban cukai inilah yang menaikkan harga. ^_^

tapi TAK salah kalau nak buat amal.... (kena ikhlas ler). bina masjid, bina dewan kira okay lar tu. nanti yang datang rasmikan masjid, dewan tu jugak adalah menteri. menteri jugak dapat nama. kerajaan juga senang hati, tak perlu kuar duit utk bina masjid mcm kat bukit bintang nun.... huhuhuhuhu....

masih termasuk dlm bab cukai mencukai... rasanya tak terkeluar topic lagi nie...

lepas AGM bulan Jun ni persatuan saya akan wat permohonan dari LHDN untuk dapatkan status pelepasan cukai...

pastu jangan lupa MENGELAK dari cukai dengan menderma kepada persatuan saya yerk... ;)

Salam,

Yang derma tuh, cuma derma yang diiktiraf jek yang diiktiraf untuk pemotongan cukai.

Tak semua derma layak untuk pemotongan.

So, kalau nak derma dengan NIAT nak potong cukai, kaji dulu derma tersebut layak kah.

Tapi nak derma ni jangan pulak niat nak elak cukai.

Salam,

Orang berniaga biasanya mmg dia akan halusi/kaji/selidik bebetol benda nak dibuat, kemudian baru buat.. bukan buat dulu baru kaji.. :lol: :lol:

Adoi.. ahahahahaha...

oh ya lupa nak bgtau....

mana-mana company yang ambil pekerja OKU yang dah berdaftar dengan JKM layak mendapat potongan cukai.

sila baca statement kat SINI

Kemudahan Dan Galakan Pelepasan Cukai

Kerajaan juga memperluaskan potongan cukai berganda dalam tahun 1981 kepada majikan-majikan mengambil pekerja kurang upaya dan dalam tahun 1991. Kerajaan pula menambahkan bagi pelepasan pengecualian cukai bagi ibubapa yang mempunyai anak kurang upaya di bawah umur 18 tahun. Kerajaan juga memberi ribet cukai kepada pembayar cukai bagi membeli alat-alat khas bagi kegunaan sendiri atau kegunaan anak dan ibubapa yang kurang upaya.

Sebagai galakan berterusan bagi memelihara orang kurang upaya dan sebagai pelepasan tambahan kepada potongan diri RM5,000 dan potongan untuk isteri RM3,000, Kerajaan telah meluluskan pelepasan tambahan sebanyak RM5,000 diberi kepada pembayar cukai yang kurang upaya dan sebanyak RM2,500 lagi kepada pasangan yang kurang upaya mulai tahun 1995.

oh ya lupa nak bgtau....

mana-mana company yang ambil pekerja OKU yang dah berdaftar dengan JKM layak mendapat potongan cukai.

sila baca statement kat SINI

Bayar zakat lagi selamat bro...nak pening kepala bg duit kat yang dah kaya wat ape.sikit sebanyak duit tu bakal digunakan tuk next election...upppssss....

ACGC 08 Finale is coming to soon, so to all Anime, Comic,Games & Cosplay Fans, BE PREPARED!!!!!

Its all Happening at Mid Valley, one of the most happening place in KL and Michaelsoft DDS Sdn. Bhd. will be participating in this event! Expect the unexpected as we are giving limited time only offer to those who visit us at booth no. 3023.

There will be lots of fun filled activities, fun games & prizes to be won too.. come join the fun!

Date : 27th and 28th September

Start / End : 11.00am / 9.00pm

City / Town: Kuala Lumpur, Malaysia