Jump to content
mohdfadly

Tips menukar Web Hosting

Recommended Posts

Di sini aku ajak korang kongsikan idea-idea yg pernah atau akan terfikir bila nak bertukar server atau hosting. Contohnya macam ni:

Misalan la sekarang web aku disimpan kat server A, lepastu aku bercadang nak pindah ke server B. Semua sekali file-file termasuk sekali dengan database. Dalam proses migrasi tu aku kena setup balik semuanya Dlm erti kata lain aku kena upload satu-satu file melalui FTP. Ni kes bukan pakai automated script macam fantastico.

Ok, dalam proses korang upload tu.. apa yg korang akan buat atau pernah buat supaya tak menggangu masa kerja-kerja penyelenggaraan dijalankan:

1. Redirect domain ke domain lain?

2. Buang nameserver dalam domain management

3. Block user guna .htaccess (mcm mana?)

4. Cipta index.html

5. Lain-lain (sila nyatakan)

p/s: la.. baru perasan option untuk mengundi dah takde rupanya..

aku byk kali dah tukar hosting..kekadang sesuka jer nak beralih angin

aku rasa yang paling penting adalah database...

kalo file2 cam php, imej ke takkan berubah

aku guna phpbb so kalo nak transfer file php takde maslah

biasanya bila aku nak berpindah dari server A ke Server B aku transfer file2 dulu..kao semua dah ok br transfer database...database ni cerewet skit sebab dia senatiasa berubah bila ader org post topic...pulak tu saiznya mmg besar

cara yang paling mudah ialah disablekan forum A (still bleh ekses tp takleh post - bgtau kat situ sedang transfer data ke Server B). pastu backup copy/transfer database dari A ke B.

kalo semua berjalan lancar baru point domain ke Server B

masa nak transfer ni kalo buleh cuba kurangkan waktu 'down' website tu

sebab kalo org datang pastu takleh masuk web ko..dia akan rasa kecewa sebab takleh ekses web ko sekaligus memalaskan org itu untuk bukak website ko lg...

aku pun pernah tolong org transfer hosting sekali je sepanjang umur hidup aku. ni apa yg aku buat :

1. notify regular visitors (letak notis awal seminggu di front page, bukan spam email)

2. unlike ejoe, aku offline kan terus site dari hosting lama, view pun takleh. visitors akan nampak offline message.

3. benda ni aku akan buat time 3 pagi camtu. sebab kalau malam ni usually speed up/down internet is suprisingly fast. mulakan proses export/import database , transfer files and settings ke hosting baru (ni aku buat guna domain lain, meaning in this case ada dua domain berlainan, .com and .net). rasanya cara aku ni lame sikit, download semua content dari hosting lama ke machine aku, pastu reupload balik ke hosting baru.

4. Test and debug dulu, tgk apa2 problem... kes aku dulu version mysql di hosting baru tak sama dgn yg asal, so ada problem gak, especially dgn character set. Trial and error mana2 yg patut. Test sampai puas hati, baru

5. Malangnya rancangan aku nak upkan site seawal tujuh pagi tak berjaya, sebab dns utk domain lama update lambat dalam dua ke tiga jam. :(

Edited by electroboy