Jump to content
MEGAT

Laptop Toshiba Satellite L 300 Tak Boleh Format.

Recommended Posts

Sebelum ini laptop aku ni kena blank screen langsung tak boleh on aku pi hantar kedai dah ok. Aku tanya tukang repair tu dia kata power managment punya pasal. Laptop aku ni dah x pakai bettery sebab dah rosak dan aku pakai adapter saja. Repairer itu kata power suply itu confius, itu menyebabkan laptop x boleh on. Dia pesan kat aku lepas tu aku x boleh format macam biasa aku buat sebelum ni kerana kalu aku format masalah akan timbul semula. Dia kata lagi dia dah disable apa benda dalam sistem managment untuk solve masalah ni aku tak berapa faham. Sekarang ni masalahnya window 7 pro yang dia install tu [lanun] tak boleh update, surf pun jadi lambat ada side x boleh buka. Masalah baru pula la ni bila on tak sempat nak load window dah restart kena on off dua tiga kali baru window nak buka tu pun nak tahan berapa lama x tau.
Aku minta maaf kerna terlalu panjang dok cerita cuma nak orang faham. Aku nak minta tolong la disini master atau otai2 bagi idea macam mana nak buat ni aku tak mau hantar pi kedai dah.

mengarut tul kedai tu selesaikan masalah.mcm tak bleh caya.

aku pernah repair laptop nih masalah sama macam ko.masalahnya laptop nih pada motherboard ic capasitor dekat bahagian processor kene tukar.
macam kat link sama prob kene tukar Proadlizer capacitor->[url="http://www.fixya.com/support/t8928063-toshiba_sattelite_l3oo"]http://www.fixya.com/support/t8928063-toshiba_sattelite_l3oo[/url]

[quote name='MEGAT' timestamp='1337258008' post='1082028']
Sebelum ini laptop aku ni kena blank screen langsung tak boleh on aku pi hantar kedai dah ok. Aku tanya tukang repair tu dia kata power managment punya pasal. Laptop aku ni dah x pakai bettery sebab dah rosak dan aku pakai adapter saja. Repairer itu kata power suply itu confius, itu menyebabkan laptop x boleh on. Dia pesan kat aku lepas tu aku x boleh format macam biasa aku buat sebelum ni kerana kalu aku format masalah akan timbul semula. Dia kata lagi dia dah disable apa benda dalam sistem managment untuk solve masalah ni aku tak berapa faham. Sekarang ni masalahnya window 7 pro yang dia install tu [lanun] tak boleh update, surf pun jadi lambat ada side x boleh buka. Masalah baru pula la ni bila on tak sempat nak load window dah restart kena on off dua tiga kali baru window nak buka tu pun nak tahan berapa lama x tau.
Aku minta maaf kerna terlalu panjang dok cerita cuma nak orang faham. Aku nak minta tolong la disini master atau otai2 bagi idea macam mana nak buat ni aku tak mau hantar pi kedai dah.
[/quote]

Sebenarnya, saya rasa technician kedai tu hanya off kan core CPU pada bios dan d idevice manager pada sistem windows Laptop.

Masalah sebenar adalah pada komponen yang bekalkan voltage pada CPU (Proadlizer Capacitor).kalau untuk L300, komponen tu tulis NEC Tokin 0e907).

Tapi komponen ni susah nak buka atau rework, sebab housing NEC Tokin ni lembut sangat.Korang kena rosakkan komponen tu dulu.Baru boleh solder komponen yang baru.

Dan ada risiko dia jika tidak buat dengan hati-hati,.Motherboard boleh mati terus (tak hidup).jadi sila dapatkan , rakan atau technician yang korang percayai untuk ganti komponen ini.

NEC tokin ni boleh diganti dengan smd tantalum capacitor 330uf/2.5v kena solder 4 biji.

Terima kasih kepada otai2 yang bagi tunjuk ajar tu . Aku dah tengok capacitor net tokin bila aku buka laptop. Kini timbul satu masalah' capacitor ni nampak macam mustahil untuk di tukar ganti. Memang ada yang boleh tukar benda ni tapi orang ni memang dah expert bab solder menyolder kompenen yang kecil2 begini dan selalu buat benda ni. Ada tak youtube yang bagi tutorial buat benda2 ni. Minta maaf kalu soalan ni dah lebih bukan apa selalu juga dok surf youtube tutorial benda macam ni tapi x jumpa.