Jump to content
shhfnn@yahoo.com.sg

Leptop Buat Hal (Compact Presario, Amd)

Recommended Posts

[quote name='[email protected]' date='14 August 2010 - 12:05 PM' timestamp='1281758749' post='1044830']
Power supply ok, batri pn ok, HD pn Ok.... Bila on lampu kat butang on menyala tapi macam tak de respond kat mb...
senyap je dan kt skrin pn tak de paparan... Ape masalah leptop aku ni?? mb dia ke prosesor dia??? <_< hmmmm
[/quote]
cip Nvidia kong.overheating problem.common problem.nak repair dalam Rm 200.tapi tak berapa nak tahan lama.

[quote name='Tempus' date='15 August 2010 - 02:58 AM' timestamp='1281812282' post='1044900']
cip Nvidia kong.overheating problem.common problem.nak repair dalam Rm 200.tapi tak berapa nak tahan lama.
[/quote]
mmg le x brp lame nk tahan sbb murah jek rm200(sebenarnye mahal) sbb tukang repair cume blower seula jek gune tgn. klu tukar chipset gune mesin leih tahan lame (rm450) ade waranty 3 bulan dan cover seluruh mainboard.
klu rm200 tu = waranti chip jek + 1 bulan + blower je.
klu rm450 tu = waranti 3 bln + tukar chipset gune mesin + cover seluruh mainboard

kat kdi sy keje ade buat.

Salam...

Aku ada problem yg lebih kurang..

Lappy aku CQ40-115AU (Processor AMD, Graphic ATI).

Problemnye screen blank, lampu on hidup, lampu caplock ngan numlock nyala padam nyala padam..

Ni masalah grafik jugak ek?
Bro i-bizz kedai ko katner?

Ada x sape2 tau kalo kat lowyat kedai yg ok utk repair laptop kedai ape ek?

Tengah cari option utk repair yg berpatutan. Kalu xde, aku beli baru je nanti..

TQ

Salam.Rm200 + waranty 1 bulan untuk reflow agak mahal.Saya jugak boleh buat reflow rm100 + waranty 1 bulan.Kalau tukar motherboard baru bergantubg pada model v3000(rm550)& CQ40 (rm650) waranty 3 bulan.Tukar chip perlu mesin khas susah mau buat guna manual dan kalau tak hati2 dalam 2-3 bulan chip mungkin rosak balik(chip ahgak sensitif dengan tempreture).untuk lebih info boleh keblog saya http://wangsamajucomputerrepairservices.blogspot.com/.

[quote name='hafizamrepair' timestamp='1294646106' post='1059011']
Salam.Rm200 + waranty 1 bulan untuk reflow agak mahal.Saya jugak boleh buat reflow rm100 + waranty 1 bulan.Kalau tukar motherboard baru bergantubg pada model v3000(rm550)& CQ40 (rm650) waranty 3 bulan.Tukar chip perlu mesin khas susah mau buat guna manual dan kalau tak hati2 dalam 2-3 bulan chip mungkin rosak balik(chip ahgak sensitif dengan tempreture).untuk lebih info boleh keblog saya http://wangsamajucomputerrepairservices.blogspot.com/.
[/quote]

Salam...

Bro Wangsa Maju kat mane? bleh jumpe nanti, aku nak mintak bro tgk2kan/repair laptop aku nih...

[quote name='dans kam' timestamp='1294655113' post='1059034']
Salam...

Bro Wangsa Maju kat mane? bleh jumpe nanti, aku nak mintak bro tgk2kan/repair laptop aku nih...
[/quote]
Salam.Boleh jumpa saya di wangsa maju seksyen 1,dekat dengan jusco.Saya buat repair ni partime je.Buat kat rumah.Kalau nak info tentang saya boleh pegi ke blog.Kat situ saya ada terangkan problem masalah laptop.

[quote name='hafizamrepair' timestamp='1294662607' post='1059039']
Salam.Boleh jumpa saya di wangsa maju seksyen 1,dekat dengan jusco.Saya buat repair ni partime je.Buat kat rumah.Kalau nak info tentang saya boleh pegi ke blog.Kat situ saya ada terangkan problem masalah laptop.
[/quote]

Dah tgk blog tu dah.

InsyaAllah esok aku contact bro. Bleh jumpa sekali kot sbb sama dok wangsa maju. Hehe :D

k

[quote name='biskut merry' timestamp='1294834404' post='1059227']
salam bro hafizam,

nk tanye klu tukar lcd compaq cq40 brape ek?
[/quote]
salam biskut merry.tukar LCD baru rm350 + waranty 3 bulan siap pasang

compaq cq40 memamg kerap ada masalah lcd ek.
harga spare part slalu dalam rm180 - rm200, tapi tak termasuk kos upah.
kalau rm350 tu kira harga standard la tu.
ok la jugak. :)

Aku ada Compaq presario cq40-115au. 2 minggu lepas ada masalah ni.
Bila dia on je ada lampu kat capslock dan numlock. 1 kelipan dalam berapa saat.
Jadi aku ada buat research dekat website hp dan menyatakan satu kelipan = cpu not function.
Jadi aku hantar lah kat kedai baikpulih laptop dkat bintulu sarawak ni, dan dorang kate laptop aku masalah dia kat mainboard dia.
Dia kata nak check dulu, tapi sampai sekarang tak de sound2 banyak kali kol dorg kate blm check lagi.
kemungkinan mainboard rosak replace dalam harga rm680... nak tunggu tu yang ssh sbb nak gune scpt mungkin
adakah berbaloi? nak guna balik laptop ni
utk buat keja2 design je...games takde lah sangat, lagipun ram baru tambah seblum benda ni terjadi jadi 3gb.

[quote name='need' timestamp='1302177827' post='1066556']
Aku ada Compaq presario cq40-115au. 2 minggu lepas ada masalah ni.
Bila dia on je ada lampu kat capslock dan numlock. 1 kelipan dalam berapa saat.
Jadi aku ada buat research dekat website hp dan menyatakan satu kelipan = cpu not function.
Jadi aku hantar lah kat kedai baikpulih laptop dkat bintulu sarawak ni, dan dorang kate laptop aku masalah dia kat mainboard dia.
Dia kata nak check dulu, tapi sampai sekarang tak de sound2 banyak kali kol dorg kate blm check lagi.
kemungkinan mainboard rosak replace dalam harga rm680... nak tunggu tu yang ssh sbb nak gune scpt mungkin
adakah berbaloi? nak guna balik laptop ni
utk buat keja2 design je...games takde lah sangat, lagipun ram baru tambah seblum benda ni terjadi jadi 3gb.
[/quote]
Kalau ada budget lebih baik beli baru.rm680 memang biasa hp center letak harga tu.Biasa jika tukar motherboard untuk CQ40 jaminan untuk pakai tanpa masalah adalah tak lebih pada 2 tahun jika bernasib baik.CQ40 kebanyakkan masalah laptop ni ATI gpu chipset overheat(sama kes kat compaq v3000) dan kadang-2 je cpu amd turion defect.Biasa yang berlaku cpu amd turion defect kat laptop acer 4530.2-2 model ni pakai processor yang sama.Kalau untuk buat graphic baik guna pc dan jika nak guna laptop juga pastikan GPU chipset ada kipas dia sendiri tanpa share dengan cpu.Pastikan laptop ada waranty lebih pada 2 tahun + design senang untuk lakukan maintenance laptop + air flow yang baik.

Model AMD n Nvidia mmg normal la jd bende haram ni... Edited by Roy Azloy

[quote name='Roy Azloy' timestamp='1302223751' post='1066614']
Model AMD n Nvidia mmg normal la jd bende haram ni...
[/quote]
Kebanyakkan Laptop rosak Blank Screen bukan masalah processor AMD tapi masalah chipset Nvidia atau Ati overheating kerana design sistem HSF yang tak sesuai pada laptop-laptop yang pakai grafik chipset ni.Dell inspiron 1420 ada 2 jenis 1 jenis pakai nvidia dan 1 lagi guna Intel tapi yang cepat kong(rosak dulu) yang pakai nvidia.Tak kira laptop tu jenis budget atau Bisness kalau sistem HFS tak sesuai memang akan cepat kong.Kena ingat Chipset ni biasa dalam keadaan idle pun dah 60 Celsius.Dan kalau loading software grafik atau games sampai 90 celcius ++ Edited by hafizamrepair

[quote name='hafizamrepair' timestamp='1302228228' post='1066617']
Kebanyakkan Laptop rosak Blank Screen bukan masalah processor AMD tapi masalah chipset Nvidia atau Ati overheating kerana design sistem HSF yang tak sesuai pada laptop-laptop yang pakai grafik chipset ni.Dell inspiron 1420 ada 2 jenis 1 jenis pakai nvidia dan 1 lagi guna Intel tapi yang cepat kong(rosak dulu) yang pakai nvidia.Tak kira laptop tu jenis budget atau Bisness kalau sistem HFS tak sesuai memang akan cepat kong.Kena ingat Chipset ni biasa dalam keadaan idle pun dah 60 Celsius.Dan kalau loading software grafik atau games sampai 90 celcius ++
[/quote]

Ak baru repair lappy model Compaq AMD Turion ni kat low yat, mmg mule2 ak antar dier syak nvidia 2 rosak nk caj RM160, tapi stelah diperiksa trnyata proc AMD trsebut dh hangus (ak dh agak prob ni), brtambah la mnjadi 260 haha

[quote name='Roy Azloy' timestamp='1302361816' post='1066701']
Ak baru repair lappy model Compaq AMD Turion ni kat low yat, mmg mule2 ak antar dier syak nvidia 2 rosak nk caj RM160, tapi stelah diperiksa trnyata proc AMD trsebut dh hangus (ak dh agak prob ni), brtambah la mnjadi 260 haha
[/quote]
huhu murah je proc yer..

[quote name='Roy Azloy' timestamp='1302361816' post='1066701']
[/quote]
Betul.Memang ada kes processor AMD turion X2 rm70 faulty untuk CQ40 tapi jarang-jarang berlaku.Kebanyakkan nya adalah ATI chipset laptop CQ40 tu overheating.Aku dah repair CQ40 dah 6 bijik tapi hanya 1 yang rosak CPU.Jadi untuk mengelakkan Laptop-laptop problem overheating sila check tempreture laptop (guna software HW monitor) dan sila buat maintenance 1 tahun sekali cuci dalam laptop + thermal paste baru (kalau boleh 6 bulan cuci dalam).Processor rosak senang je nak repair beli dan terus slot je tapi kalau GPU dah rosak memang susah nak repair kerana chipset ni solder di motherboard.

[quote name='armmar' timestamp='1302363916' post='1066704']
huhu murah je proc yer..
[/quote]
Processor Amd TurionX2 Rm70 untuk CQ40 & Acer 4530 ni kalau beli direct harga dia rm180 tak siap pasang.Tapi bukan yang baru semua 2nd.Kalau nak murah lagi kena cari kat mudah.my. Edited by hafizamrepair

kalau mau reflow, boh board dlm oven buleh ka bros? buat sendiri save sket kos, lg pun laptop dah kong, can't get any worse than dat kan... kalau tak idup gak, humbankan dlm tongsampah hikhikhik...

cheers

[quote name='binjai' timestamp='1308125420' post='1070204']
kalau mau reflow, boh board dlm oven buleh ka bros? buat sendiri save sket kos, lg pun laptop dah kong, can't get any worse than dat kan... kalau tak idup gak, humbankan dlm tongsampah hikhikhik...

cheers
[/quote]
Boleh.Tapi kena tau berapa lama masa nak letak dalam oven dengan suhu yang betul dalam oven tu.Tapi biasanya tak tahan :lol: lama la.Guna oven untuk reflow ni asalnya adalah untuk rosak GC(grafic card).Plastic kat motherboard tu kena buka la.(Dan [b]reflow oven[/b]YANG BETUL(bukan oven biasa masak kek tu :lol: ) harganya beribu juga).Kalau dah nekad bolehje(kadang jadi,kadang-kadang terbakar motherboard tu :lol: ).Yang rosak cuma chipset GPU tu je.kalau guna teknik oven semua komponen dipanaskan.Cuba bayang apa jadi jika salah setting. :lol: Edited by hafizamrepair

assuming leh set masa & suhu dgn tepat, takder masalah pun guna oven utk memasak kan? apa yg spesel sgt ngan oven beriban2 tuuh, kalau setakat nak beli jenis yg tuuh mmm... baik beli laptop baru ye dak... ada yg pernah buat ker? share sket pengalaman kat sini... kwn bercadang nak pegi ke dark sidem tuh yg tanya kat sini dulu kot2 ader yg udah ada pengalaman...

cheers

[quote name='binjai' timestamp='1308193108' post='1070241']
assuming leh set masa & suhu dgn tepat, takder masalah pun guna oven utk memasak kan? apa yg spesel sgt ngan oven beriban2 tuuh, kalau setakat nak beli jenis yg tuuh mmm... baik beli laptop baru ye dak... ada yg pernah buat ker? share sket pengalaman kat sini... kwn bercadang nak pegi ke dark sidem tuh yg tanya kat sini dulu kot2 ader yg udah ada pengalaman...

cheers
[/quote]
Salah pendapat tu.Reflow oven untuk electronik yang [b]kilang[/b] guna atau [b]profesional repairer[/b] guna tu dia bukan pakai heat element yang macam oven kek pakai tapi pakai [b]infrared[/b] element(Dan dipanaskan dalam keadaan tanpa Oxygen)serta ada safety protection jika berlaku overheating .Dan kebanyakkan solder untuk motherboard sekarang adalah jenis lead free atau jenis solder alloy (suhu untuk cair lebih tinggi dari timah solder biasa tu).Kalau nak tau pasal solder oven tu ni link dia[url="http://en.wikipedia.org/wiki/Reflow_oven"]My link[/url].Nak guna Oven Kek untuk experiment repair motherboard tu tak ada masalah tapi berdasarkan pengalaman aku tak tahan lama(kalau motherboard tak burn la) dan risiko motherboard rosak lagi tinggi daripada guna Hot Blower Rework Station.Tapi macam kau kata ,laptop sendiri nak cuba takda masalah(kalau tak jadi terus buang).Sekurang-kurangnya cuba repair :3: dan sekurang-kurangnya dapat pengalaman(kita belajar dari pengalaman).Laptop sekarang pun dah murah. Edited by hafizamrepair

berdasarkan pengetahuan dan pengalaman en. hafizam, berapa suhu yg diperlukan utk reflow GPU dgn menggunakan smd rework station???? dan brapa minit yg diperlukan?? boleh kongsi pengetahuan cara2 en. hafizam buat reflow gpu dengan menggunakan smd rework station???