Jump to content
Frantz Senpai

Hspa, Hsupa, Hsdpa

Recommended Posts

Saya skrang ni sedang melakukan siasatan pada rangkain HSPA dan adik beradik-nya dan saya sedang kumpulkan info untuk di-previukan dalam blog saya. Ada apa-apa info yang ahli forum boleh cadangkan?

Apa yang saya tahu, connection pada HSDPA, speed up to 3.2 Mbps (celcom pakai yang nie), HSPA plak up to 7.2Mbps kan (maxis pakai yang nie). So, sekarang ini saya nak tahu lebih dari ini. boleh sama2 anda kongsi pendapat?

[quote name='Frantz Senpai' date='01 June 2010 - 05:50 PM' timestamp='1275385801' post='1034362']
Saya skrang ni sedang melakukan siasatan pada rangkain HSPA dan adik beradik-nya dan saya sedang kumpulkan info untuk di-previukan dalam blog saya. Ada apa-apa info yang ahli forum boleh cadangkan?

Apa yang saya tahu, connection pada HSDPA, speed up to 3.2 Mbps (celcom pakai yang nie), HSPA plak up to 7.2Mbps kan (maxis pakai yang nie). So, sekarang ini saya nak tahu lebih dari ini. boleh sama2 anda kongsi pendapat?
[/quote]

lol.. rasanya anda dah salah paham nih..

HSDPA dan HSUPA tuh consists of HSPA..

HSPA - High Speed Packet Access terbahagi kepada dua.. iaitu.. HSDPA ["HS download PA"] dan HSUPA["HS upload PA"]

akan datang HSPA++[belum diumumkan lagi]

HSDPA .. di Malaysia majoritinya sampai 7.2Mbps je... tapi 14Mbps sudahpun diumumkan.. tunggu je lah launch..

HSUPA .. di Malaysia majoritinya sampai 2Mbps jer .. bergantung pada device jugak sebenarnya...

Maxis broadband dah menyediakan up to 7.2 Mbps[bergantung area]
Digi masih lagi 3.6Mbps[bergantung area]
Celcom masih lagi 3.6Mbps[bergantung area]

Bro Frantz Senpai,
Awak guna 3G apa ?
Dengar cerita orang dengan pengalaman sendiri lain.