Jump to content
tdl

Alamat Email Keliru

Recommended Posts

Assalamualaikum wa rahmatullahi wa barokatuh,

Sejahtera kepada semua.

Di sini (maaf sekiranya salah thread) saya ingin meminta pandangan serta nasihat daripada warga Putera sekalian,
berkenaan alamat email yg telah lama saya gunakan (lebih 8 tahun).

Email saya lebih kurang macam ni:
[quote][email protected][/quote]
Alamat sebenar email saya, saudara/saudari boleh jenguk dalam profail sy.

Masalahnya, saya baru sedar huruf "l" dalam address tu boleh disilapsangka sebagai nombor "1".
Hal tersebut semakin membimbangkan apabila dokumen2 rasmi meminta alamat email terutamanya borang tulisan tangan.
Dengan itu, memang risiko kesilapan surat2/maklumat urgent email penting tidak sampai kepada sy amat tinggi.

So, kat sini nak mintak pandangan:
1- patutkah tukar terus alamat email baru? (hassle pulak dgn contact2 member kt web social/forum/web admin).
2- buat email baru utk urusan2 rasmi? (alahai, borang2 dokumen for the past 8 years hassle pulak nak ubah).
3- buat email baru pastu redirect contents ke email yg sy skrg? (for sure ker diaorg redirect?)
4- ade tak cara betul2 nak tulis "l" (huruf kecil) supaya xsama dengan nombor "1"?
5- sy kene terima hakikat bahawa mmg salah sy waktu dulu2 buat email pakai taram email ape nak letak pastu gune utk urusan2 penting, so skrg sy xdek choice untuk guna "all in one email solutions" utk permudah urusan kehidupan sy? (tapi @gmail.com, @hotmail.com, @yahoo.com pun sama jer alamat depan tuh, aiyaa)

Macamana la nak buat nih, huruf kecil "l" nak sama dgn nombor "1".
:excl: Saya nak nasihatkan korang awal2 la, zaman ni surat2 elekronik dah relevant, buatla email korang elok2.
Mintak tolong daripada semua- :huh:

Saya rasa cara terbaik guna point nombor 2 dan 3.

Ataupun, guna lah huruf besar supaya "l" tu jadi "L".
Setahu saya alamat email bukannya case-sensitive, hanya katalaluan je yang case-sensitive.
Jadi kalau guna huruf besar, email tetap dihantar ke alamat email yang sama.

yerp agree dengan TOYSRUS.. untuk quick fix taip alamat email dengan huruf besar.. so dapat la beze kan..

since email ni guna untuk urusan rasmi memang dinasihatkan tukar email tu bagi proper dan bagi mengelakkan kesilapan yang sama berulang lagi.. :) sedara pon dah tahu risiko nya kan.. ^_^

yer aku pun rasa guna jer huruf besar bagi nampak huruf L.... kalau urusan rasmi aku rasa better guna nama sendri wat email address contoh cam [b][email protected][/b] so orang2 yang nak antar email pun takkan confius takkan nama hang muhammadA[b]1[/b]i kot... haa guna nama sendri wat email address untuk kegunaan rasmi lebih afdal....

[quote name='TOYSЯUS' date='22 March 2010 - 05:37 AM' timestamp='1269207423' post='1022418']
Saya rasa cara terbaik guna point nombor 2 dan 3.

Ataupun, guna lah huruf besar supaya "l" tu jadi "L".
Setahu saya alamat email bukannya case-sensitive, hanya katalaluan je yang case-sensitive.
Jadi kalau guna huruf besar, email tetap dihantar ke alamat email yang sama.
[/quote]

[quote name='ahaksz28' date='22 March 2010 - 07:15 AM' timestamp='1269213353' post='1022420']
yerp agree dengan TOYSRUS.. untuk quick fix taip alamat email dengan huruf besar.. so dapat la beze kan..

since email ni guna untuk urusan rasmi memang dinasihatkan tukar email tu bagi proper dan bagi mengelakkan kesilapan yang sama berulang lagi.. :) sedara pon dah tahu risiko nya kan.. ^_^
[/quote]

[quote name='akuccputsedut' date='22 March 2010 - 09:42 AM' timestamp='1269222164' post='1022436']
yer aku pun rasa guna jer huruf besar bagi nampak huruf L.... kalau urusan rasmi aku rasa better guna nama sendri wat email address contoh cam [b][email protected][/b] so orang2 yang nak antar email pun takkan confius takkan nama hang muhammadA[b]1[/b]i kot... haa guna nama sendri wat email address untuk kegunaan rasmi lebih afdal....
[/quote]

Terima kasih di atas komen dan cadangan anda sekalian. ^_^
Penukaran email ni mmg bende yg boleh jadi sakit kepala, lebih2 lagi kalo masalah ni sepatutnya boleh dielak mase awal2 dulu.
Saya ade 3 email seperti yg sy nyatakan, bahagian username tu saya kekalkan, kononnya xnak bagi keliru, skrg tgk ape dah jadi, huhu.

Oklah kalo bahagian [i]username[/i] tu x-case sensitive, at least mase2 awal2 ni sy boleh fix dalam borang.
Tapi untuk mase2 akan datang, setelah bace komen2 korang, mmg kene tukar jugak nampaknyer. -_-
So OK la kalo sy kekalkan email2 sblm ni utk tujuan peribadi, sy xtahu pasal [i]case sensitive[/i] dalam email ni, thanks for the info.

Masalah kekeliruan tulisan ni mmg kerap dan sepatutnya dielakkan, member sy terpaksa renew balik IC die sebab salah alamat, instead of "IM", diaorg print "1M".
Hahaha, penat lagi nak uruskan bende2 mcm ni.

Sehubungan dengan itu, korang rasa elok ke kalo nak pakai goverment/institusi punyer email? (xapply lg sbb kerje xdapat lg)
Takut la ade saper2 ade pengalaman, ISA/Polis Bukit Aman selongkar dokumen2 dier dalam tuh. :excl:

Nak adakan 1 lagi email utk urusan rasmi, xpasal2 kene tambah lagi, alahai, kalo la dulu sy tahu.
Dalam kepala ni dah byk login dan password yg kene ingat.

[quote name='tdl' date='22 March 2010 - 01:37 PM' timestamp='1269236234' post='1022470']
Terima kasih di atas komen dan cadangan anda sekalian. ^_^
Penukaran email ni mmg bende yg boleh jadi sakit kepala, lebih2 lagi kalo masalah ni sepatutnya boleh dielak mase awal2 dulu.
Saya ade 3 email seperti yg sy nyatakan, bahagian username tu saya kekalkan, kononnya xnak bagi keliru, skrg tgk ape dah jadi, huhu.

Oklah kalo bahagian [i]username[/i] tu x-case sensitive, at least mase2 awal2 ni sy boleh fix dalam borang.
Tapi untuk mase2 akan datang, setelah bace komen2 korang, mmg kene tukar jugak nampaknyer. -_-
So OK la kalo sy kekalkan email2 sblm ni utk tujuan peribadi, sy xtahu pasal [i]case sensitive[/i] dalam email ni, thanks for the info.

Masalah kekeliruan tulisan ni mmg kerap dan sepatutnya dielakkan, member sy terpaksa renew balik IC die sebab salah alamat, instead of "IM", diaorg print "1M".
Hahaha, penat lagi nak uruskan bende2 mcm ni.
[b]
Sehubungan dengan itu, korang rasa elok ke kalo nak pakai goverment/institusi punyer email? (xapply lg sbb kerje xdapat lg)[/b]
Takut la ade saper2 ade pengalaman, ISA/Polis Bukit Aman selongkar dokumen2 dier dalam tuh. :excl:

Nak adakan 1 lagi email utk urusan rasmi, xpasal2 kene tambah lagi, alahai, kalo la dulu sy tahu.
Dalam kepala ni dah byk login dan password yg kene ingat.
[/quote]

apa maksud ayat yang dibold kan kat atas tuh... tak paham laa... tak dapat keje lagi pastu nak guna alamat email gov camner tuh...

tak kisah arr banyak email pun takper..aku pun ada banyak email...setakat nih ada ler 9kot email aku yang aku create dengan tujuan2 yang berlainan senang ler skit... pasal pass tuh rasa aku leh ingat semua kot... sebab aku ada 3 jer pass kalau salah cuba jer laa yang lain... hahahahhahahaha.....

pasal pass buat la note kecik simpan dekat mane2.. dalam handset pon boleh cuma jangan bagi hilang je la handset..

buh dalam peti rahsia ke kalo ada.. :P

[quote name='akuccputsedut' date='22 March 2010 - 03:12 PM' timestamp='1269241974' post='1022479']
apa maksud ayat yang dibold kan kat atas tuh... tak paham laa... tak dapat keje lagi pastu nak guna alamat email gov camner tuh...

tak kisah arr banyak email pun takper..aku pun ada banyak email...setakat nih ada ler 9kot email aku yang aku create dengan tujuan2 yang berlainan senang ler skit... pasal pass tuh rasa aku leh ingat semua kot... sebab aku ada 3 jer pass kalau salah cuba jer laa yang lain... hahahahhahahaha.....
[/quote]
Memang sy xboleh elak dah kan? kene jugak buat 1 more email.
So sebab email kali ni nak buat dengan elok2, tambahan lagi utk urusan rasmi, so sy ade 2 choices (sy rasa la):
1- pakai jugak email drpd service public mcm gmail/yahoo or hotmail atau-
2- pakai email yg ditawarkan oleh -gov kalo dah duduk dalam goverment, tp since keje xdapat lg, mmg xboleh nak buat lagi (sorry menyebabkan confusion), cuma kalo service email drpd gov ni lagi sesuai, elok la sy tunggu dulu at the same time use Capital letter dlm borang nak elak diaorg salah bace email address.
Tp kalo service email diaorg ni xlawa interface dier, xboleh nak buat folder/tags, so sy rasa better ambik yg public punyer kan?
Ade 9 emails? wahhhh, selalu bukak ker? Oklah kalo mcm tu, kalo otai2 pakai byk2 email, sy rasa ok jer kot nak pakai 1 more email.

[quote name='ahaksz28' date='22 March 2010 - 04:31 PM' timestamp='1269246698' post='1022495']
pasal pass buat la note kecik simpan dekat mane2.. dalam handset pon boleh cuma jangan bagi hilang je la handset..

buh dalam peti rahsia ke kalo ada.. :P
[/quote]
Dulu ader jugak buat mcm tu, siap buat encryption sendiri kt password tuh, tp kertas ilang la, encryption xingat la. Hahaha :lol:
Pin number ATM sy xpernah hafal pun, ade cara sy sendiri nak log- hehe. :P

Wokeh, thanks la otai2 semue sbb bg solutions- ;)

[quote name='tdl' date='22 March 2010 - 07:11 PM' timestamp='1269256265' post='1022508']

Ade 9 emails? wahhhh, selalu bukak ker? Oklah kalo mcm tu, kalo otai2 pakai byk2 email, sy rasa ok jer kot nak pakai 1 more email.

[/quote]

yes aku buka semua email aku ari-ari kot2 ada customer email... atau padam spam ari-ari..cam gitu ler...selalu nya spam akan ada kat 2 email aku nih jer..sebab yang nih memang aku guna untuk segala macam benda2 dalam internet nih so banyak giler arr spam...

yang lain tuk urusan bisnes...1 produk 1 email...so senang takder bercampur baur... hal keje atau urusan rasmi yang lain aku guna email yang pakai nama aku... bila dah keje sini ada jer email company tapi tuh untuk urusan keje...

aku rasa better hang jangan guna email gov hang tuh kalau dah dapay keje untuk urusan rasmi hang..sebab katalaa hang dapat gov tuh contract.... email yang hang ada cuma sementara jer jangan lupa..kalau tak dapat sambung contract bye bye laa..email pun bye bye jugak laa..so dah 1 keje nak tukar email lagi.... bukan salah interface ke pe...public ke gov..tapi masalah nya kalau hang nak bertukar keje... susah arr...

kalau hang keje gov gak tapi lain2 kementerian confirm email hang pun akan berubah mengikut kementerian yang hang keje... bukan nak guna 1 tuh jer... harap hang paham apa yang aku nak sampai kan nih..k...harap membantu...

[quote name='akuccputsedut' date='23 March 2010 - 10:32 AM' timestamp='1269311562' post='1022592']
aku rasa better hang jangan guna email gov hang tuh kalau dah dapay keje untuk urusan rasmi hang..sebab katalaa hang dapat gov tuh contract.... email yang hang ada cuma sementara jer jangan lupa..kalau tak dapat sambung contract bye bye laa..email pun bye bye jugak laa..so dah 1 keje nak tukar email lagi.... bukan salah interface ke pe...public ke gov..tapi masalah nya kalau hang nak bertukar keje... susah arr...

kalau hang keje gov gak tapi lain2 kementerian confirm email hang pun akan berubah mengikut kementerian yang hang keje... bukan nak guna 1 tuh jer... harap hang paham apa yang aku nak sampai kan nih..k...harap membantu...
[/quote]
Wooahhhh, macam tu ke?
Wokeh, paham2. Since otai ade pengalaman better kite ikut.
Xpayah pening2 nak tunggu kerje for @gov punyer email, kalo gitu baik saya terus buat yg public punyer.

Nak kene pikir nama email address yang elok2 skrg. Xnak buat silap dah.
Cuba bayangkan kalo dalam borang resume kite letak email macam "RockGileSakan@emaildotcom"- orang boleh start nilai dah tu, especially kalo pencapaian xseberape. :P

Lege la ade korang, otai2 internet membantu dalam hal ni.
Thanks la. ;)

kalau domain sendiri termasuk juga domain yg percuma boleh buat 'email catch all'.
RockGileSakan@emaildotcom, !@#$%^@emaildotcom, *******@emaildotcom semua akan diterima.

[quote name='dvd' date='24 March 2010 - 03:24 PM' timestamp='1269415482' post='1022791']
kalau domain sendiri termasuk juga domain yg percuma boleh buat 'email catch all'.
RockGileSakan@emaildotcom, !@#$%^@emaildotcom, *******@emaildotcom semua akan diterima.
[/quote]
Woahh, thank for the info.
Walaupun kurang faham tp sy tgh selidik pasal nih.
In the mean time, walaupun nampak kurang sesuai utk sy tp it's a very good information to be shared, mungkin mase depan sy boleh manfaatkannya untuk tujuan yg lain.

Guest
This topic is now closed to further replies.

• Create New...