Jump to content
Sign in to follow this  
myspace

on elektrik, bateri laptop perlu tanggal ke tak

Recommended Posts

[quote name='i-bizz' date='21 January 2010 - 09:45 PM' timestamp='1264081500' post='1011261']
1. org yg cabut batery laptop tahan lame sbb jarang gune. secara x sedar sebenarnya mereka ni dah buat mcm laptop mereka tanpa bateri atau mcm bateri dah rosak. ape beza ade bateri?

2. Sila la cari kat mane laman web acer ke, toshiba ke, compaq, asus, lenovo, dell dan lain2 yg beri tips secara rasmi suruh cabut bateri. mesti la ade sebab yg x stabil klu x beri tips tu. mereka pon nak jage nama baik jenama produk mereka juge.

3. Klu dah cabut bateri tu ape jadi / kesan klu tibe2 je direct karen tercabut sbb x kuat pon melekat tu. dah tentu beri kesan pada HDD laptop klu tibe terpadam. bagaikan kereta yg dipandu 100KM/Jam yg terus dimatikan enjin tanpa turun gear.

seperti kate kwn2 di atas, jurutera2 yg bertauliah dah elok2 dah buat teknologi, buat ape kite ubahsuai dgn hanya dgr tips dari jurutera2 yg tak bertauliah tu?
[/quote]

Ana sependapat dengan mu...

letih engineer design labtop kalau

kena cabut bateri...

Terpulanglah pada pandangan masing2

Petua dari ana...

kalau selalu cabut bateri...nanti labtop cepat rosak sebab semut masuk pulak...hehe

Rasanya kalau kita nak jaga barang tu lebih lama dan taknak membazir cepat beli bateri atau adapter baru..tanggalkan jelah bateri tu. tapi tgk keadaan lah.. Bukan apa aku alami pengalaman dan tgk keadaan laptop2 opis aku..bila seharian laptop tu on..mmg cepat pendek jangka hayat bateri dia..terutama acer. Tapi bagi aku nak mudah.. Charge bateri tuh masa dia nak weak dan off. Kalau kerja penting dan tak boleh nak off, bila warning bateri dan low level baru charging..dan bila dah full off kan adapter tuh..biar dia on guna tenaga bateri. Kalau on sepanjang hari...risiko adapter boleh panas dan cepat rosak :excl:

Tu pendapat je le... maklumlah tak semestinya barang tuh bagus jadi dia akan lebih tahan lama kerana dicipta oleh pakar..tapi peranan kita bagaimana cara untuk menjaga barang sendiri supaya lebih tahan lama... Lainlah duit kita berkepuk2..huhu ^_^ Edited by Eyerishz

huhuhu..

aku plak kalo guna batt akan guna smpai habis, smpai warning.

xkesahla batt hp ke, laptop ke..

hasilnya xyh ckpla...mmg memuaskan.

aku xtau la laptop aku tu ada teknologi yg dicipta oleh pakar engenieer utk xyh cabut batt..so langkah terbaik aku cabut je la batt.

;)

kadang2 ada perkara yang tak diberitahu pada public
MUNGKIN betul kena cabut bateri
sebab, bila cepat rosak, kita kena beli bateri baru
bila beli bateri baru, kilang la yg untung, sebab kita perlu buat pembelian lagi
kalau kilang cakap, kena buang bateri bila guna adopter, mungkin orang lebih berhati2, jadi orang akan jarang beli bateri

aku kata MUNGKIN saja tau... ntah betul ke tak

aku guna vostro 1200... dah 2 tahun
on je laptop, pasang adopter, bateri xtanggal, guna cooler pad
sekarang ni tengah dok cari2 bateri vostro 1200 aku, sebab bateri dah kong. xsampai 30 minit dah habis
bagi aku, kira ok la bateri kong, sebab dah 2 tahun

adopter pon dah kong gak
skang pakai adopter yg universal, potong pin adopter DELL, pasang kat adopter universal.
sebab pin adopter universal asyik gerak2, karan tak masuk, ni kes geram punya pasal la
bateri dah buang dah... guna adopter saja Edited by abixpert

[quote name='TOYSЯUS' date='07 April 2010 - 03:32 PM' timestamp='1270625520' post='1024829']
//Bukan adopter la. Adapter. Haha. Adopter tu org yg amik anak angkat.//
[/quote]

Adopter? Jgn le gelak! Ha..ha..ha..

ekekkekeke error la plak

baru aku tau, laptop lama susah nak cari bateri
vostro ni baru 2 tahun je

ke DELL yg masalah? certain bateri ja dia keluar banyak2?

[quote name='okey' date='14 March 2010 - 09:52 AM' timestamp='1268531570' post='1021449']
aku guna lap top Acer Aspire 5500Z,..
beli pada januari 2006..

smpi skrg lap top ni msih ok,..
aku prnah tnggalkan bateri, effect nyer aku dh bnyk kli bli adapter,..huhuuu

mahal lak tu adapter,..
skrg aku x tnggalkan bteri,..
bteri dpt bthan 45 minit jer,..
tp ok la, coz dah lmer kan pkai
[/quote]
A'kom bro sumer
Sya tak brapa setuju la ngan buka batt masa plugin karan..
bcos
1.kalau guna batt tu sampai habis power pas tu baru cas.Penuh baru cabut (berulang)
2.ibarat kete (kalau injin idup apasal tak cabut batt) nak batt gak kan..
3.teory lektrik setiap litar....penggunaan karan bukan 100% terpakai..jadi penyerapan sisa karan nak pegi kat mana?Mana lagi kalau tak ke Batt.Kalau cabut Batt dier akan serap semua ke ltar MOBO...last ..ROSAK(nak slmat 2++ tanggong 2+++)Sya sendiri dah lebeh 4 taun daaah ok jak.
4.jangan plugin karan masa batt 1/2 % atau belum abis cas (guna sampai abis)macam batt tepon gak
5.sistem pengesan pengecas BATT di LT kan cepat rosak (chip akan cuba kesan BATT {melalui sistem MOBO})

takat 5 jak...ada banyak lagi nih

untuk renungan bersama

TQ

[quote name='sheikomatic' date='31 December 2009 - 05:17 PM' timestamp='1262251020' post='1011248']
Elok tanggalkan kalau bateri kena panas/suhu tinggi dari laptop tu

Bateri tu memang akan berenti cas bila dah full
masalah sekarang, jangka hayat bateri tu akan jadi pendek bila kena haba darilaptop tu
[/quote]

saya ada tanya kat tokey jual laptop tu..dia kata bateri kalo nak jangka hyt lama lebih baik jgn guna bateri jika di rumah. guna elektrik je.

kiranya camni le..kalo nak jangka hayat bateri lama, kalau di umah, pakai je letrik. kalo travel buat keje kat luar ke.baru guna bateri tu kan lg jimat.

Salam.. Ana pakai hp compaq dah hampir 2 thn setengah.. tapi masih elok lagi.. Amalan ana tak cabut battery, tapi ana tak akan charge battery tu sampailah ia warning kendian barulah ana charge sambil guna laptop.. bile dah penuh cabut balik.. adapter tak akan panas walaupun sentiasa on, kecuali bila ia sambung ke laptop barulah panas.. Senang je...

salam ... kawe amalankan amalan ginih ... guna lattop + bateri kadang2
pastu guna adapter selalu, bila kluar dari rumah baru kawe guna bateri.
bateri pom akan thn lama jugak.
klu nak lagi jimat bateri, minimum kan pengunaan nya.
contohnya buka 1 atau 2 program dalam satu masa.

itu yang saya amalkan.
macam tepon gak,
dalam satu masa kita guna byk aplikasi,
contoh,dengar mp3,sambil main sms@guna mp3 sambil bercakap
itu contoh pada hp..

kalau salah jgn marah. saya orang baru.. hhehhheheh
cuba tanya pandangan mod

sama le dgn aku bateri tak sampai satu jam. baru 2 thn guna.cabut gak bateri...

ada sesiapa yg bateri dia masih thn walau dah 3 tahun guna/

sila kongsi pengalaman

satu lg berapa harga bateri acer aspire?(soalan kpd sesiapa yg penah beli)

tip aku..
bila guna ko untuk cas adjust laptop power saver...
bila dah penuh kasi balance cabut plug
bila on guna kabel kasi adjust power fulll ,cabut batery.....hehehe kalau main games
betery aku bertahan sampai 10 tahun?? percaya?
heheheh bertahan duduk dalam senarai koleksi simpanan aje ,dah kong lama

ala batery ni kira nasib,,normal tahan 1 tahun,kalau ko cabut,pasang ,cabut pasang nanti ada pula yang longgar.tak pe kumpul duit 30 sebulan setahun 300 terus pegi beli kat brand centra beli batery ori
aspire dalam 300
kalau pakai compact beli yang ada bonjol tambahan

orite? Edited by semak

Tak silap aku, takde pape kalau tak cabut bateri laptop tu..macam yang lain kata, bateri cut-off charge bila dah full..

Bateri li-ion ni kurang efisyen kalau kena haba tinggi (i.e haba dari laptop) so better cabut kalau nak guna laptop+ac adapter untuk masa yang lama..

Kalau salah betulkan ek..

-Syah Indra-

Masalahnya ada yang menggunakan laptop dengan jarak masa yang lama (lebih 8 jam) bateri jadi sangat panas sampai bengkok tempat tutup bateri (kiat).