Jump to content
Sign in to follow this  
need_1

Sambung belajar..

Recommended Posts

Salam.. & Selamat Sejahtera..

Nak tanya sikit ni dan minta pandangan pada semua.. sapa2 yang ada pengalaman...
sya telah mmbt pinjmana PTPTN untuk satu semester tp lepas tu stop..
sekarang sya ingin melanjutkan pelajaran.. Jika saya mmbt smula pinjaman adakah sya akn menerima pinjaman penuh untuk pengajian itu? bt masa skrg pjman PTPTN sblm nie masih blm dilangsaikan...

bro,kalau awak sambung belajar dan apply ptptn awak boleh sambung truz dan xperlu bayar..melainkan awak apply untuk tajaan lain mcm MARA..aku dulu pun masa diploma guna ptptn pastu degree aku amik MARA..mmg kena bayar balik tapi aku wat deq jer..mana keje lagi bro mcmn nak bayar..

boleh wat surat minta tangguh bayar..tapi nasihat aku kalau dapat mintak MARA lagi bagus sebab ptptn kalau blajar kat private paling kurang 50k-150k just bayangkan campur interest lagi 3-4% dah berapa....tu yang banyak dapat surat mahkamah..

kalau dapat first class pun tak dapat pemotongan kalau MARA awak pass jer dapat pengurangan...mcm aku dapat kurang 40k jadi kenalah bayar sikit jer...

p/s: fikir btl2 dalam menbuat keputusan. takut menjerat diri di masa hadapan gud luck k

kalau x salah aku la,sekali ko pinjam ptptn n then ko berhenti belajar bkn ko kena byr balik ke sblm ko buar pinjaman ptptn yg baru?? kalau salah tolong betulkan. melainkan kalau ko dpt biasiswa lain seperti bro nurady bg tahu.ko boleh buat surat..

rasa nak tangguhkan pjaman tu boleh..pernah wat dulu.. tp skrg nak sbung blajo tp nak guna ptptn tu tp skrg dlm hutang...? boleh apply lagi tak tuk sambung pinjaman...?

lagi satu soklan pasal diploma (Institusi Kemahiran Belia Negara) IKBN tu, adakah boleh dilanjutkan ke degree selepas tmat diploma ikbn tu ke Universit2 tdkat esp IPTA? cdg nak amik diploma teknologi mekanikal...

[quote]rasa nak tangguhkan pjaman tu boleh..pernah wat dulu.. tp skrg nak sbung blajo tp nak guna ptptn tu tp skrg dlm hutang...? boleh apply lagi tak tuk sambung pinjaman...?

aku ada sorang member.dia dari IPTA dan pinjam ptptn.dia belajar smapai sem 3 aje.then dia kuar dia msk IPTS.dia terpaksa membayar hutang dia dahulu sblm membuat pinjaman yg baru.. aku rasa dari IKBN then ko nk sambung degree kat mana2 IPTA x ada masalah kot.cuba ko fikir,knp budak2 IPTS dia boleh smbg degree kat IPTA tanpa sebarang masalah.tp CGPA ko kena tinggi bro. sekurang2 ye mst 3.00. ::icon_biggrin:: ::icon_biggrin::

thankx sbb replay. adui terpakse lah byar dulu ye tak boleh nak smbung lagi ke...
mana nak cari duit nak blajo, pinjam pun tak kasi kalau sambung kat tempat lain. sekarang baru je register IKBN insya-allah dpt smbung blajar diploma awal tahun depan. dah setahun buang masa nie(keja tak dpt ape tak dpt) haritu tak tau ada pengambilan bulan 6. terasa rugi tak ambil intake awal. rakan2 doa2 kan perjuangan ku..lepas abis diploma terus nak angkat degree...

lagi satu...aku baru dinformkan yg sijil dr politeknik boleh pergi terus ke degree kan?..
aku nak ambik terus degree.. tp sekarang nie nak masuk IPTA kena guna UPU kan..
skrg dah online...masalah sekarang dah tarikh tutup dia online jan feb 2009??..cadang nak masuk UTM...
macamana nie.. nie je peluang tebus masa silam...?

[quote]aku baru dinformkan yg sijil dr politeknik boleh pergi terus ke degree kan?..

seperti aku ckp,CGPA kena ok la..setakat nyawa2 ikan x boleh r boleh..masalah sekarang dah tarikh tutup dia online jan feb 2009??..ape masalah ye??aku kurang faham bro..

borang UPU untuk kemasukan IPTA dah tutup.. dia bukak jan & feb 2009 lepas...
tp smlm aku ada kol pihak UPU tu. dorang kate ambilan baru dalam bulan 11 nie.
tp bro CPGA sijil aku 3.05 camni je...tp x supervisor aku nak rekomenkan masuk sana..sbb dia kata rugi kalau ambil diploma pastu degree makan masa bagus terus ambil degree..pastu dia kata sijil aku setaraf dengan STPM n Matrik.

tp sekarang aku musykil gak, tengok kat laman web U tu, requirement dia tuk Degree tu STPM, Matrik, Diploma dan seangkatan dengannya...?

impossible or not?
berharap sgt dpt terus degree...parents dah clear tinggal jawapan nie ngn pinjaman je lagi..

skrg ni ko apply aje la..atas 3.00 kire ok dah tu..dia tgk U gak. ko jgn takut2..apply aje sume..kalau ko nk lebih kepastian,ko call aje U tu.. InsyaAllah boleh ye..yakin bro.yakin.. ::icon_biggrin::

alhamdulilah...terima kasih bro sbb bagi advice... aku akan isi borang tu nanti nak ambik degree terus...

td aku lawat2 laman web PTPTN. Kat situ dia ada bagitau kalau buat pinjaman baru kena langsaikan hutang2 yang lama...
aku dah email kat PTPTN untuk mintak pendapat dan cara-cara rayuan untuk memohon baru tanpa membayar balik dulu lepas sambung dapat keja baru bayar.. tp jwpan sampai sekrang tak dapat2...

semalam dengan hari ni ada gak kol Hotline PTPTN tapi selalu bz je. sampai abis kredit cakap nye takda...risau gak kalau dapat masuk u tapi loan takda sapa nak tanggung... ada advice bernas lagi tak bro.. help tulung...

macam bro tu kata wat pinjaman MARA... macam mana nak apply yg tu pulak...?
sama tak prosedur cam PTPTN nie...?

bro..ku lupe ye..skrg kan byk bank boleh buat study loan.. kalau MARA..hmm.. x salah aku,bkn sume U boleh wat MARA tu..sesetengah U sahaja.. advice? satu aje aku nk pesan..yakin dgn pointer ko tu..jgn ragu2.. ::icon_pirat::

bro tadi baru dapat kol pihak PTPTN.. dorang kate kena bayar dulu baru dapat bt pinjaman balik. ::icon_sad::
kata pihak PTPTN tu kalau aku tak bt bayaran balik nanti buat permohonan baru tak dapat kena tolak sbb masih berhutang..
ssh jugak nak sambung blajo nie...terpaksa bayar balik pinjam duit parents.. ::icon_sad:: itu baru sikit je bawah 3rbu..
nak mencarinye ssh... ::icon_sad::

camne nak kira fee untuk sambung blaja peringkat degree kat IPTA ni?

nasib baik bwh 3 ribu,kalu lebih berat gak..susah skrg la bro,senang di kemudian hari.. ::icon_biggrin:: ..jgn sedih.. ko x try mohon biasiswa JPA ke? fee utk degree aku x sure r..aku pun x smbg degree lagi..hehe.. ::icon_rr::

JPA dia punya requi kaw2..baru je tadi tengok.. ::icon_sad::
insya-allah guna PTPTN je.. dah bincang ngn parents kena guna duit parents lah dulu..tulah nasib bwh 3k.. kalu atas tak jadi lah jwbnya...bro thankx sbb banyak beri advice..kalau bro takda tak tau lagi nak tanya siapa...

kat borang kemasukan u tu ada terbaca panduan dia, dia kena pilih 1-8 kan U...
ssh jugak nak pilih.. dalam hati ada satu je nak try kat UTM, sbb supervisor yg rekemen dia pun lepasan kat situ gak..

ish..ada ke ckp mcm tu.aku pun bengong2 gak.hehe.. same2..
susah2 1-8 ko letak aje utm.hehe..gurau aje..dah mcm tu first choice ko letak la utm,second universiti teknikal melaka dan seterus ye..
igt bro,parents ko byk tolong ko tu..jgn lupa kat dioarg pulak lepas ko dah keje nanti..igt jasa mak bapa.. ::icon_biggrin::

insya-allah... tujuan mmg nak menyenangkan mak bapa bro...thankx advice tu bro mmg berguna..

bro klu aku isi kat UTM tp cos dia sama boleh tak.. kan ada 8 isi 1-4 sama boleh tak tu..?
nak ambik b.electronic engineering computer...nak sangat dpt yg nie...nie lah yg di idam-idam kan dari kecik lagi..

owh...kat USM je ada kan... bagus gak nie...
ada gak kursus nak di ambil kat situ...
better try gak kan..?

kalau nak masuk U ni kena ada Interview/temuduga eh..?