Jump to content
m_sazmer

Aku Yang Dalam Dilemma...kpli Atau Peg Sains C41?

Recommended Posts

Salam to all forumers...aku skrg ni thg buntu memikirkan dilema yang aku tgh alami skrg....awal thn ni hari tu aku apply KPLI then result baru2 ni (24 Dis 2008) mengatakan aku brjaya dan akan ditempatkan ke Institut Perguruan Raja Melewar di Seremban...Skrg ni aku menjawat jawatan sebgai Peg Sains di HUKM sebagai kontrak bacis tapi gaji same je yang tetap rolleyes.gif

Persoalannya..Adakah aku perlu pilih KPLI atau stay dgn kerja aku yang sekarang ni?

Buat pengetahuan korang masa aku apply KPLI hari tu aku sebagai Pembantu Penyelidik (RA) dengan gaji yang tak seberapa, ada la dlm RM1400++...Then dlm tengah tahun lepas aku ditawarkan jawatan sebagai pegawai sains..Ibarat bulan jatuh ke riba beb...Orang kat luar sane sume soh aku pergi, kecuali parent aku yang tak kisah, diorang just let me think and advice me to make a right decision..

Aku berpengalaman mengajar di pusat tuisyen selama hampir 4 tahun..aku suka dgn budak2, aku suka mengajar tapi aku rasa yang aku ni bukan seorang yang boleh memberi contoh yang terbaik, bukan orang yang boleh mendidik, mengasuh student2 aku...setakat yang biasa2 tu bole tu..aku juga diberi peluaang oleh pemilik tuisyen centre yang aku mengajar skrg ni untuk mengambil alih pusat tuisyen dia bermula tahun lepas dengan pemberian komisen yang boleh kata ok la jugak laugh.gif ..dalam kata lain aku ada 2 keje skrg ni, siang aku keje sebagai peg sains and pada malamnya aku pengusaha pusat tuisyen...

Dan yang aku tak boleh ikut ialah aku tak suka method pembelajaran yang ada kat sekolah skrg..that why aku lebih suka menggunakan method aku sendiri semasa aku mengajar...huhuhuhu...kang bila jd cikgu sekolah nanti sume aku tukar kang....hahahah

So, minta pandangan kepada semua forumer yang pandai2, cerdik2, bijak2 laksana....? Edited by mike

Spoiler :
QUOTE(mike @ Dec 25 2008, 04:57 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Salam to all forumers...aku skrg ni thg buntu memikirkan dilema yang aku tgh alami skrg....awal thn lepas hari tu aku apply KPLI then result baru2 ni (24 Dis 2008) mengatakan aku brjaya dan akan ditempatkan ke Institut Perguruan Raja Melewar di Seremban...Skrg ni aku penjawat jawatan sebgai Peg Sains di HUKM sebagai kontrak bacis tapi gaji same je yang tetap rolleyes.gif

Persoalannya..Adakah aku perlu pilih KPLI atau stay dgn kerja aku yang sekarang ni?

Buat pengetahuan korang masa aku apply KPLI hari tu aku sebagai Pembantu Penyelidik (RA) dengan gaji yang tak seberapa, ada la dlm RM1400++...Then dlm tengah tahun lepas aku ditawarkan jawatan sebagai pegawai sains..Ibarat bulan jatuh ke riba beb...Orang kat luar sane sume soh aku pergi, kecuali parent aku yang tak kisah, diorang just let me think and advice me to make a right decision..

Aku berpengalaman mengajar di pusat tuisyen selama hampir 4 tahun..aku suka dgn budak2, aku suka mengajar tapi aku rasa yang aku ni bukan seorang yang boleh memberi contoh yang terbaik, bukan orang yang boleh mendidik, mengasuh student2 aku...setakat yang biasa2 tu bole tu..aku juga diberi peluaang oleh pemilik tuisyen centre yang aku mengajar skrg ni untuk mengambil alih pusat tuisyen dia bermula tahun lepas dengan pemberian komisen yang boleh kata ok la jugak laugh.gif ..dalam kata lain aku ada 2 keje skrg ni, siang aku keje sebagai peg sains and pada malamnya aku pengusaha pusat tuisyen...

Dan yang aku tak boleh ikut ialah aku tak suka method pembelajaran yang ada kat sekolah skrg..that why aku lebih suka menggunakan method aku sendiri semasa aku mengajar...huhuhuhu...kang bila jd cikgu sekolah nanti sume aku tukar kang....hahahah

So, minta pandangan kepada semua forumer yang pandai2, cerdik2, bijak2 laksana....?

kalau pndpt aku, aku prefer pilih peg sains....
kalau cita2 mmg nak jadi cikgu, better dari dulu apply B.ed laugh.gif Edited by t3rdtier

Kalu nak ikutkan gaji, memang la pegawai sains tu lebih tinggi. Tapi gaji cikgu KPLI pun takla lari banyak sangat. Tapi kalu kerja cikgu ni, ko pun tahu kan. Kerja habis awal, masa rehat antara kelas pun banyak(ikut skolah), cuti takyah kata la, memang banyak gila. Masa ntuk diri sendiri ngan family pun banyak, dan kalu nak buat pertukaran tempat bertugas pun banyak.

Orang kata kerja cikgu ni remeh, tapi aku tengok takla sangat. Kadang2 ja.

semuanya terpulang pada diri sendiri..klu tak minat jadi cikgu kat sekolah, baik jgn terima tawaran tu..kat sekolah bukan setakat nak ngajar bebudak, cikgu sekarang lebih dari tu..tambahan lagi, setahu aku sekarang KPLI semua utk ngajar budak sekolah rendah kan?klu cikgu tak ikhlas, takder dlm diri nilai2 keguruan tu aku rasa bertambahlah payah nak jadi cekgu kat sekolah..budak sekarang tak macam dulu, perlukan banyak kesabaran..tuisyen tak sama dgn ngajar kat sekolah..skrg ni dlm kelas biasanya mencecah 40 org murid tambah ngan kerenah diorang lagi..huhuh..tu belum dgn kerenah guru2 semua..sabar ja lah..tapi klu dpt iklim n warga sekolah yg positif, alhamdulillah.. biggrin.gif

aku ni budak maktab (skrg ni Institiut Pendidikan Guru), ramai gak KPLI yg aku jumpa tak berminat nak jadi tapi peluang tu yg diorang ada utk mencari nafkah hidup so diorang terima..tapi ada gak yg bersungguh2, tu semua bergantung pada diri sendiri..tepuk dada tanyalah hati..anyway, aku rasa klu kita tak minat n tak bersungguh nak menanamkan minat dlm diri sebenarnya kita dah menafikan org lain yang sepatutnya lebih layak tapi tak terpilih..mungkin jika kita tak ambil peluang ni dan berikan pada mereka, mereka mampu menjadi guru yang baik utk mendidik generasi skrg..

apapun, dari segi ekonomi yg aku nampak jadi cikgu pada masa skrg klu nak kestabilan tu memang boleh tahan gaks..tambah2 KPLI ni..memang jadi cikgu semata2 takkan boleh jadi kaya, tapi stabil gaklah..KPLI jer elaun sara diri sebulan boleh dapat 13++..elaun, bukan kena bayar balik pun..basic gaji tak silap aku 18++..tapi tu lah, yg penting jadi cikgu ni niat nak mendidik bukan pikir gaji semata2..kan?

so, aku rasa ko mesti mampu pikir yg terbaik utk diri sendiri..kadang2 kepuasan diri lebih penting dlm kerjaya yg diceburi..gud luck!

QUOTE(assyauq @ Dec 25 2008, 04:31 PM) <{POST_SNAPBACK}>
semuanya terpulang pada diri sendiri..klu tak minat jadi cikgu kat sekolah, baik jgn terima tawaran tu..kat sekolah bukan setakat nak ngajar bebudak, cikgu sekarang lebih dari tu..tambahan lagi, setahu aku sekarang KPLI semua utk ngajar budak sekolah rendah kan?klu cikgu tak ikhlas, takder dlm diri nilai2 keguruan tu aku rasa bertambahlah payah nak jadi cekgu kat sekolah..budak sekarang tak macam dulu, perlukan banyak kesabaran..tuisyen tak sama dgn ngajar kat sekolah..skrg ni dlm kelas biasanya mencecah 40 org murid tambah ngan kerenah diorang lagi..huhuh..tu belum dgn kerenah guru2 semua..sabar ja lah..tapi klu dpt iklim n warga sekolah yg positif, alhamdulillah.. biggrin.gif

aku ni budak maktab (skrg ni Institiut Pendidikan Guru), ramai gak KPLI yg aku jumpa tak berminat nak jadi tapi peluang tu yg diorang ada utk mencari nafkah hidup so diorang terima..tapi ada gak yg bersungguh2, tu semua bergantung pada diri sendiri..tepuk dada tanyalah hati..anyway, aku rasa klu kita tak minat n tak bersungguh nak menanamkan minat dlm diri sebenarnya kita dah menafikan org lain yang sepatutnya lebih layak tapi tak terpilih..mungkin jika kita tak ambil peluang ni dan berikan pada mereka, mereka mampu menjadi guru yang baik utk mendidik generasi skrg..

apapun, dari segi ekonomi yg aku nampak jadi cikgu pada masa skrg klu nak kestabilan tu memang boleh tahan gaks..tambah2 KPLI ni..memang jadi cikgu semata2 takkan boleh jadi kaya, tapi stabil gaklah..KPLI jer elaun sara diri sebulan boleh dapat 13++..elaun, bukan kena bayar balik pun..basic gaji tak silap aku 18++..tapi tu lah, yg penting jadi cikgu ni niat nak mendidik bukan pikir gaji semata2..kan?

so, aku rasa ko mesti mampu pikir yg terbaik utk diri sendiri..kadang2 kepuasan diri lebih penting dlm kerjaya yg diceburi..gud luck!

hmm....elaun saje RM1300++ basic dkt RM1900 kot...byk gak to ...dkt kot dlm RM3K++ sebulan...aku memang minat mengajar tapi aku lebih suka mengajar daripada mendidik, mengasuh...2 benda yang sgt lain maksudnya..tapi cikgu taraf jawatan tetap...aku akt sini kontrak je...mengikut keadaan ekonomi skrg ni aku risau gak la kalo tibe2 tak disambung konrtrak lagi...menangis tak berlagu aku nanti....pening2...lagipun aku skrg dok dgn family, g keje senang berulang...

ingat nk kawin hujung thn dpn...kalo KPLI dh tentu aku tak leh buat saving..alahai pening aku.. Edited by mike

malam jumaat yg indah ni..ape kate ko wat solat istikarah..jap,ko ni muslim ke..sbb name "mike"..ke saje nk jadi matsaleh jap..
huhu mesti ko susah nk tdo..jadi ambk la mase untuk bersolat..DIA lagi memahami..

QUOTE(perang_merah @ Dec 25 2008, 09:00 PM) <{POST_SNAPBACK}>
islam le bro...aku main teruk je mase register nama hari tu....hahahah...aku dh buat istikarah tapi still tak xdpt petunjuk lagi...tapi mlm2 sket lagi aku buat lagi...

silap...aku terpakai username adik aku...lupe nk log out le tu...sori malaysia

pasal tu aku kata KPLI ni boleh tahan gak dari segi ekonomi..kat maktab ada gak org ckp2, KPLI ni untung banyak..mana taknya, keluaran UPSI pun lum tentu dapat kerja kuar2 degree..aku tak taulah sure or tak, tapi dgr2 akan dtg KPLI mungkin lagi ketat n berkurangan pemilihannya..sebabnya maktab dah diupgrade jadi Institut Pendidikan Guru n dah boleh keluar student degree sendiri..so, baik diutamakan student yg tul2 keluaran maktab drpd diutamakan KPLI..

lagi satu, ko kira beruntung sgt coz dapat peluang KPLI ni, pasni klu ko minta balik, mintak ampun la, memang tak dapat..org kata cam blacklisted gitula..mana taknya, org yg mohon punyalah ramai..aku dah jumpa ramai yg bertahun2 minta KPLI n memang minat2 tul2 nak jadi cekgu tapi tak dapat..takder rezeki..

pasal kahwin tu memanglah tak dinafikan nak kena saving gak..tapi kena gak pikir jangka masa panjang..aku tgk taraf hidup skrg pun dasat yg amat..penting gak terima tawaran ni utk jangka masa panjang..anyway, KPLI cuma setahun jer..heheh..pastu boleh ja gunakan 'metodologi pengajaran dan pembelajaran' sendiri.. laugh.gif

QUOTE(assyauq @ Dec 26 2008, 11:44 AM) <{POST_SNAPBACK}>
pasal tu aku kata KPLI ni boleh tahan gak dari segi ekonomi..kat maktab ada gak org ckp2, KPLI ni untung banyak..mana taknya, keluaran UPSI pun lum tentu dapat kerja kuar2 degree..aku tak taulah sure or tak, tapi dgr2 akan dtg KPLI mungkin lagi ketat n berkurangan pemilihannya..sebabnya maktab dah diupgrade jadi Institut Pendidikan Guru n dah boleh keluar student degree sendiri..so, baik diutamakan student yg tul2 keluaran maktab drpd diutamakan KPLI..

lagi satu, ko kira beruntung sgt coz dapat peluang KPLI ni, pasni klu ko minta balik, mintak ampun la, memang tak dapat..org kata cam blacklisted gitula..mana taknya, org yg mohon punyalah ramai..aku dah jumpa ramai yg bertahun2 minta KPLI n memang minat2 tul2 nak jadi cekgu tapi tak dapat..takder rezeki..

pasal kahwin tu memanglah tak dinafikan nak kena saving gak..tapi kena gak pikir jangka masa panjang..aku tgk taraf hidup skrg pun dasat yg amat..penting gak terima tawaran ni utk jangka masa panjang..anyway, KPLI cuma setahun jer..heheh..pastu boleh ja gunakan 'metodologi pengajaran dan pembelajaran' sendiri.. laugh.gif

memang btl bro....aku tak nafikan...ckgu KPLI forsure akan posting terus once bila dh habis maktab setahun...aku ada jugak dgr cite yang ciku UPSI atau yang ada degree dlm pendidikan kene tunggu smpai setahun baru dpt posting...memamng aku ada dgr cite KPLI akan dimansuhkan pengambilan tahun 2010..

kalo ikutkan keadaan ekonomi yang sgt teruk skrg ni, memang kalo sape2 dpt jawatan tetap sure selamat la kan..ntah berapa ramai kene buang keje skrg...belum lagi tahun dpn ekonomi dikatakan akan merudum...pening jugak aku pikirkan masalah ni...dgn nk kumpul duit nk kawin lagi...huhuu..gatal..

ha ah...kalo apply pas ni confirm blacklist la..sbb aku dh pernah dpt and tolak tawaran tu..same mcm apply spa gak..masalah aku skrg tgh nk run tuisyen centre ni beb...kalo aku terima offer ni sure terbengkalai le...hahahahahah

aku tgk jadi cekgu ni ada banyak gak kelebihannya..skrg kebanyakkan cekgu ada side income..gaji tetap masuk, side income pun on gaks..taraf hidup makin tinggi, tak blhlah disalahkan klu cekgu ada 2nd job..janji apa2 yg berlaku, keutamaan tetap pada 1st job iaitu jadi cekgu..

pada pandangan aku yg tak seberapa tinggi ilmu apatah lagi pengalaman yg terlalu ciput, job bro skrg ni cam tak berapa nak ada jaminan..1st, bro cuma kerja secara kontrak dan klu tak silap, hari tu tgk berita, ramai gak kerja kontrak ni yg kerajaan nak kurangkan memandangkan keadaan ekonomi yg tak berapa nak kukuh..so, kena pikir2kan gak tu..2nd, tuisyen centre yg tumbuh ibarat cendawan selepas hujan (betul ker tak perumpamaan aku ni ek?huhuh..sesuka hati jer! tongue.gif ) persaingan kat tempat tu aku tak tau, tapi kena usaha gigih gak klu nak maintain dlm jgka masa panjang..ya la, benda tu ibarat bisnes gak kan? tapi klu bro jadi cekgu n fikirkan alternatif utk mewujudkan tuition class mungkin blh..for sure memang plan nak run tuition centre ni terbengkalai, mana taknya kena maktab kat n9, tu posting pun tak tau lagi..huhuh..alamak, bro nak kahwin hujung tahun depan kan?so, kena fikir2 gak tu..klu wife kerja kerajaan ada pluang nak transfer ikut suami, tu pun klu ada kekosongan..klu swasta, hmm..camna tu? huh.gif

anyway bro..keputusan di tangan anda..heheh..cuma kena bijak buat keputusan..apatah lagi offer KPLI ni sekali seumur hidup..anyway, kena gak bertanya dgn mereka berpengalaman..so, org2 tua mungkin blh dibawa berbincang.. biggrin.gif apa jua keputusan yg dibuat kedua-duanya ada pro dan kontra..ada baik n buruknya..

so, bila lapor diri tu?awal januari kan?nanti dah dapat keputusan muktamad, jgn lupa post sini..nak tau gak final episod utk kisah "Aku Yang Dalam Dilemma...kpli Atau Peg Sains C41?"..heheh.. happy.gif Edited by assyauq

jadi cikgu pun bagus jgk...tapi kene ready la kot2 kene hantar ke tempat2 terpencil mengajar...membe bini aku ader yg kene antar kawasan pedalaman sabah...ari2 naik bot gi keje...aku dulu pun apply kpli jgk tapi ubah pikiran sbb tak sanggup la nak berdepan budak2 kemetot kat skolah tu laugh.gif

org kata "bersusah-susah dahulu, bersenang-senang kemudian"..sebenarnya aku support ko jadik cekgu bukan pasal aku ni pun otw nak jadik cekgu tapi banyak faktor +ve bila kita jadi kakitangan kerajaan ni..antaranya faktor belajar ditanggung, keja confirm dapat lum lagi kelebihan2 lain cam kemudahan hospital dan klinik kerajan pinjaman kerajaan interest low, klu mati lak hutang hapus (taklah nyusahkan keluarga kan?nak kena bayar hutang piutang kita masa hidup..huhuh..) dan memacam kelebihan.. lagi lak, klu pencen konfirm setengah gaji, sapa nak bagi bro..so, bila dah tua, adalah banyak masa nak beribadat toksah pening2 kepala sangat pikir duit nak sara hidup.. happy.gif

anyway, sebenarnya nilai2 keguruan yang lain boleh dipupuk..sekurang2nya ko ada pengalaman mengajar dan ko suka mengajar..kira cukup baik dah tu..gud luck bro! biggrin.gif

aku keje swasta.. wife aku cikgu.. aku tgk mmg best la jadi cikgu ni sebenarnya.. rugi dulu aku tak apply KPLI kalau tak boleh cuti sama2 haha.. ok sebenarnya pada aku la.. mmg dulu aku rasa tak suka sungguh keje cikgu ni.. tapi bila dah dkt 5 tahun keje di swasta ni.. baru aku tau bagusnya kalau aku keje cikgu aritu hehe..
tapi kalau kes kau ni oleh kerana keje kau skrg pun taraf kontrak.. better kau ambik je KPLI tu.. lebih terjamin masa depan rasanya.. apapun sebenarnya terpulang kpd minat kita... tepuk dada tanya iman.. smile.gif

QUOTE(mike @ Dec 29 2008, 05:39 PM) <{POST_SNAPBACK}>
tulah...aku ingt lepas 5 tahun services aku nk sambung master la...boleh keje kat kementerian...huhuhuh...jadi lecturer pun ok gak

jom jadi cekgu..huhu..elaun pun banyak!!

Salam. Aku pun pernah dipanggil interview kpli masa last sem kat universiti, so xdpt la g sbb x abis blaja lagi. Akhirnya setelah genggam ijazah, aku dpt tawaran pegawai sains. Masa panggil interview tu, parent aku punyala suka sbb mereka nak aku jd cikgu. Tp aku xde hati pun. Dah rezeki aku, aku jd seorg pegawai sains (fizik) di salah sebuah hospital kerajaan dan aku memang seronok jd pegawai sains walaupun bz yang teramat setiap hari..Hehe, yg penting, minat kena ada walaupun sikit sbb bleh pupuk. Dan satu lagi, apabila dh buat keputusan, kene tekad dan jgn pandang belakang lagi. Yakin dengan rezeki yang Allah kurniakan dan kerjalah dengan jujur dan ikhlas..
Aduh, panjang pulak aku punya ceramah..

QUOTE(adnim @ Dec 29 2008, 07:49 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Aku nasihatkan ko jangan jadi cikgu kalo ko tak minat... Naya je budak2 tu karang...

Heheh.. sekadar pendapat... rolleyes.gif

heheheh....aku memang minat mengajar..suka dgn budak2...aku ada benda lain yang terpaksa aku tinggalkan kalo aku pegi KPLI...harap ko phm

QUOTE(winazza @ Dec 29 2008, 08:11 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Salam. Aku pun pernah dipanggil interview kpli masa last sem kat universiti, so xdpt la g sbb x abis blaja lagi. Akhirnya setelah genggam ijazah, aku dpt tawaran pegawai sains. Masa panggil interview tu, parent aku punyala suka sbb mereka nak aku jd cikgu. Tp aku xde hati pun. Dah rezeki aku, aku jd seorg pegawai sains (fizik) di salah sebuah hospital kerajaan dan aku memang seronok jd pegawai sains walaupun bz yang teramat setiap hari..Hehe, yg penting, minat kena ada walaupun sikit sbb bleh pupuk. Dan satu lagi, apabila dh buat keputusan, kene tekad dan jgn pandang belakang lagi. Yakin dengan rezeki yang Allah kurniakan dan kerjalah dengan jujur dan ikhlas..
Aduh, panjang pulak aku punya ceramah..

ko keje kontrak ke tetap? kalo aku tetap kat hukm tu sure aku stay sampai pencen..heheheh