Jump to content
Sign in to follow this  
Yem

Virus Dlm Linux

Recommended Posts

Hai kekawan,

aku masih musyikil, adakah dlm linux environment,

virus yg sedia ada & sdg mengganas skrg ni akan di nyah dari sistem pc.

ini krn dgn sistem windows xp, aku tiap2 hari dapat email yg mengandungi virus netsky.

walaupun pc aku sentiasa up to date dgn norton 2004 anti virus definision.

kadang kala ade email yg send secara automatik (virus yg hantar) kawan email dah sound kat aku, ape jadahnye hantar email ader virus kat dia.

so, persoalannye adakah linux ni benar2 kebal dgn virus (virus not working in linux).?

Huhu..mana ada kebal..cume orang malas nak buat virus untuk linux , sbb

1.Diorang x suke bill gates n microsoft

2.Home User banyak guna windows, so, diorang buat virus untuk windows, lagik cepat glamerrrr..

Pendek kata, takpun OS ataupun Software yang kebal, dan tiada cacat cela...... tongue.gif

btul kata nagakeciks..kebanyakkan virus dicipta adalah untuk menyerang windows.orang katela.. penguin2 yg wat virus nie..heheh..linux pom ade virus,tp x banyakla... cool.gif

Kami jarang kene virus (Linux/unix OS'es) malah kami ler yg menciptakan virus tuh dan serang microsoft OS'es . Kirenyer cam tu la pernyataan nyer . Nak kata takdek virus kat linux .. ada tu memang ada la .. tapi jarang infected kat sistem tuh , cuma windows jer banyak dan paling banyak .. hehehe biggrin.gif

Best Of Luc

Red-Hat-Enigma pis brader .. ngee biggrin.gif

Pendek kata, takpun OS ataupun Software yang kebal, dan tiada cacat cela...... tongue.gif

Memang betul takde OS yang kebal, tapi berapa lama ko nak fix Windows sampai system ko tu stabil?

sudah pasti ko kena tunggu service pack dari Microsoft sendiri..

tapi kalau ko guna linux, ko boleh fix aper aper bugs yang ada secepat yg mungkin.. hari ni ader bugs, esok dah fixed.. smile.gif.

mmm...pelik..sampai skrg, x de bug yg betul2 menyusahkan aku..stakat error n hang tuh, alah, sedangkan lidah lagi tergigit tongue.gif

UHuks..perlu aku nyatakan disini, aku tidak berniat nak singgung ati sape2..so, kalo ader yg trasa, sori lah ek..aku ngan pendapat aku, korang ngan pendapat korang..maybe satu ari nanti, aku sendiri yg akan pindah ke linux lak..sementara ari itu akan tiba, biarlah aku ngan bill gates, n korang ngan linus..

Aperpun, Alhamdulillah, windows aku sampai skrg, x de prob yg betul2 besar..

mungkin ko kena guna dua-dua OS dan serasikan..

kalau macam aku, aku cuba dua-dua OS (win ngan lin) utk setup web server, dan alhamdulillah aku dapat bezakan performance dan stability.

bergantung kpd user jugak, kalau yang jenis main game (terutama yg nyusahkan mak ngan ayah) tongue.gif , yg suke nengok video, buat 3-D, mesti kate linux ni bukan choice diorang.

For me, linux is cool especially for serving web

kedua dua nya memang ada advantages tersendiri , apa pun terpulang pada user sendiri bak kata abg nagakeciks sendiri , windows yg dia gunakan alhamdulilah takder problem yg besar besar , tapi pada pandangan saya sendiri secara peribadi, agak terkilan dan kesian pada windows user yg tak la kenal tech things about O/S , yg jenis tau ON pehtu dial pehtu tros surf, kut kene masuk spyware ke apa kew semua main OK jer .. bila dah beebtul dah tak stabil asik asik kene pi hantar kedai , time tu la terasa .. apa pun memang tu lumrah , yg linux pulak memang power cam puteranetwork kata, webserving and other services memang cun dan tak kurang hebatnya , cuma kurang dari segi API's game (tak cam window o/s tawarkan kepada user) . Perkara kecik cam ni kekadang kita boleh lihat terjadi cam perdebatan agama yg mengatakan aku nyer o/s lagi power .. ko nyer siput .. aku nyer lebih power .. ko nyer ampeh . Kita leh nengok senario ni kekadang terjadi .Sampai kan ke distro pun boleh dijadikan isu paling hebat untuk diperbincang dan seterusnya tak berkesudahan apa pun . Apa pun pilihan dan hak tu pada user tu sendiri , saya secara peribadi memang mengalakkan untuk cuba benda baru dan seterusnya timba lebih banyak pengalaman dan kongsi sesama kengkawan lain . Kutuk mengutuk dan kata O/S tu baik O/S ni tak baik, distro ni power , distro tu tak power tak kesudahan mana nanti . Alih alih pun .. kawan kita sendiri juga, alih alih pun saudara seislam kita juga .

Best Of Luck

Red-Hat-Enigma pis brader ... ngeee biggrin.gif

A'kum

Okies..memang betul cakap red-hat-enigma n puteranetwork..sori, kalo aku terkasar bahasa..x maksud nak menyinggung..

Hehe, puteranetwork, kehidupan aku dalam dunia IT nih, lebih kepada programming n gaming..so, susah nak larik darik windows..Insyallah, aku juge akan belajo linux satu ari nanti, n aku arap korang dapat bantu aku..

Oklah kawan2, kite seagama, x elok bertikam lidah..hehe..tapi serius aku x de maksud camtuh..peace k

Aku terima pendapat korang ngan ati terbuka smile.gif

Assalamualaikum ...

bagi aku la ...yg dah guna windows , linux dan mac nie ....kelebihan linux nie ...dia dah mmg stabil berbanding windows .... cuba ko set satu server linux dan windows dan bezakannya ....

kalau windows nie kekadang hang la .... dumb la dan lain2 lagi tapi kat linux tak pernah jadi begitu ....paling teruk pun servise je down ..tapi os stil gagah berdiriiii tongue.gif

cuma nak setting linux nie tak de la semudah windows kan ...tapi kalau ko rajin ..boleh dapat tools yg dibuat utk configure linux .... samada web base atau pun aplikasinya ...tapi kena rajin tanya dan cari la ...pas tu kena belajar configuere .....

sebab linux nie tak banyak virus adalah

1. dia nie open so org tak rajin nak buat untuknya dan banyak org gunakannya sebab ianya free dan terbuka

2. sebab kedua ialah kerana ianya mmg dah terbukti stabil ..... ko tak caya ...cuba la dulu

3. windows nie banyak kekuranggannya ... banyak port terbuka ...yg membolehkan virus masuk

4. kalau ko lihat virus skrg nie semuanya boleh overwride fail windows dan jadikan dia penyebar ...tapi dalam linux tak semudah itu

5. linux nie ada macam2 dan kalau ko pandai ko boleh ubah ikut suka mak bapak ko je ...dalam erti kata lain kalau org buat virus pun belum tentu ko punya server kena sebab ko punya setting dan aplikasi ko dah di ubahsuai ....hanya ko je yg tahu apa yg ko setting

dan banyak lagi la ...kalau ko guna open pun aplication nie ......yg penting ko dapat menambahkan ilmu kalau ko guna open scorce nie ...

bye

dua dua ada kelebihan dan kekurangannya. tu semua bergantung kepada "TANGAN" yang menggunakannya. macam windows, kalau ko pandai jaga, tak ada la kena virus. ni tak, dapat je email gambarbest.jpg.exe ko pun terus la click dengan harapan ada gambar best, padahal tak perasan extension last tu .exe dan bukan jpeg. satu lagi penggunaan antivirus. AV zaman sekarang ni dah build sekali dengan firewall. so sapa yang jenis pc tak shutdown, online guna dsl ke apa ke, pasang la benda tu siap siap. sama jugak macam linux. kalau tangan yang menggunakan tu bagus, bagus la dia, stable la dia. kalau orang yang setup tu bubuh passwd root sebagai root123, alamat tak sampai sehari la bertahan kalau dia connected to internet. satu lagi kalau normal user dia pedajal, gain admin access guna ./hato ka sebab kernel outdated, pastu terus rm -fr / pun takleh buat apa gak, install je la baru, dan nangis la tak berlagu sebab data semua hilang kalau ko tak buat backup. atleast windows walau tak secure mana pun bak kata kebanyakan orang, dia lock system file dari terdelete. even ko full access privileges pun, ko takleh delete system folder, windows root folder masa dalam konsol atau dari remote, unless ko masuk bootable cd/disket pastu format. senang cerita, tengok pada keupayaan diri sendiri tu manage os yang dia gunakan. kalau OS tu claimed as veri veri veri powerful sekalipun, kalau yang dok guna tu pakai asal boleh je, tak ada la power mana pun OS dia. kesimpulan aku, semua benda akan jadik bagus kalau kita pandai kendali.

Cheers!

hujah yg memberangsangkan dari kedua dua pihak, tapi jgn lupa abg abg , kakak kakak sekelian , tujuan utama kita muzakarah dan berbincang , tolong sesama sendiri , forum ni pun dah bahagikan kepada beberapa bahagian masing masing dan takder tempat kat cinih mo jadikkan cam "medan peperangan debat" tttg OS ni ciput,OS sana sempoi . Asalkan niat untuk membantu yg lain untuk selesaikan masalah , itu dah cukup baik demi kebaikan semua user open source ataupun closed source

Best Of Luck

Red-Hat-Enigma pis brader ... ngee biggrin.gif

emm ....

betul tu ...aku tak kata windows tu tak berguna ..tapi cuba ko fikir la ...kalau nak tunggu patch utk windows berapa lama ...linux pula berapa lama ....yg penting ko ada ilmu dah kalau ko cukup ilmu ko boleh patch sendiri ......

bagi aku la kalau nak menambahkan ilmu kita maka cuba2 lah guna open source ...tu kalau nak menambahkan ilmu la ...tapi kalau malas dan nak mengkayakan lagi bill gate apa salahnya kan ...tak salah ...tak pernah aku kata yg windows ni tak berguna langsung .....cuna kebebasan tu lebih lagi la .... .

tapi kalau ko tak pernah guna ...mungkin ko tak nampak ....mcm aku dulu gak ..baca komen org je , tak cuba bila skrg nie aku kerja benda berkaitan ngan nie dan kena pakai open source ...aku mmg dapat rasa kebenarannya .... .. ilmu aku bertambah setakuk lagi ..... utk setting suatu server tu aku terpaksa belajar semua benda berkaitan ngan network ...perkakasan ...perisaian ..dan programing ... kalau dlm windows dulu aku cuma belajar seting itu..setting ini ...update pun main klik2 je ........

tujun utama open source nie adalah utk perkongsian ilmu .........

ok adios ........

Setuju sungguh hamba dengan pendapat abg asklinux, bang nanti kita sesama bukak topic baru review O/S bang kat section yang dah dikhaskan nanti . leh bertukar tukar idea dan tanya pendapat sesama sendiri bang asklinux , boley ka ? ngeee biggrin.gif

Best Of Luck

Red-Hat-Enigma pis brader .. ngee biggrin.gif

BeOS yang paling BESH

hujah korang sume takleh pakai

wah ah hahaha lariiiiiiiiiiiii

Huhu..mana ada kebal..cume orang malas nak buat virus untuk linux , sbb

1.Diorang x suke bill gates n microsoft

2.Home User banyak guna windows, so, diorang buat virus untuk windows, lagik cepat glamerrrr..

itu bukannya satu2nya sbb kenapa LINUX x byk virus. Polisi Linux yg blh restric setiap file & folder menyebabkan virus x dpt spread dgn bebas. Cthnya, user1 yg dowload virus db run virus, hanya folder yg dibenarkan utk user1 WRITE sahaja yg kena infect. So, once virus lambat dn limited utk tersebar, sng kita nk tangani biggrin.gif

Lagi satu,

kalaula kita nih semua ( termasuk org2 lain disekeliling kita ).. ada set in mind

macam sys admin, care pasal network, "kesihatan" sistem.. pasal patch ke apa,

mmg payah gakla menda2 virus ni... nih asalkan gambo ada unsur2 "noritta" je,

lajuuu nak bukak walapun tuh terang2 file *.exe ke.. worm ke virus ke...

pasal patch tuh.. Linux patch laju pasal ia community-driven.. lagipun banyak 3rd party

software/apps yg mana bugfix dibuat oleh software company tersebut.. kita kalau tau

pun boleh submit skali.. smile.gif

cuma kalau ayat " alah setakat hang tuh biasa la.. takde pape" betul la kalau tu just pc

biasa, kita boleh telan je apa masalah.. kalau tuh sistem yg kita nak jual? contoh untuk serve

beribu2 connections dalam seminit/saat?.. takkan nak reset manjang... kastemer pun lari...

korang bukak email pun pandai gak cari akaun mana laju... Yahoo la.. Hotmail la.. ( dedua nih

run on BSD, bukan Win smile.gif..

pikirkan la.. smile.gif

masing2 punya taste kan?

betul tu trunasuci ....aku kat tempat kerja aku ada berpuluh2 server ...server yg pakai ..os tu je ada masalah . kerja aku nie monitor semua server nie la ...kalau linux ...hanya pakai pc biasa je (PII) tak pernah down ...kalau down pun juz servis dia pasal HDD dah penuh .... tapi yg win nie susah nak kata la ...virus tu satu ...yg kejap hang ..kejap ..blue scrin .....memory dumb la ....so pikir sendiri la

nie bukan aku main cakap je tau ...sebab hari2 aku dok hadap server nie ...kalau pc yg ko guna ke ..kat umah punya pc tu kalau hang ke virus ke ...senang je restart ...kalau tak leh ...format je ..tapi cuba pikir la ..kalau server nak buat mcm tu ....nangis oooooo

aku cakap nie berdasarkan pengalaman je la.......

betul tu trunasuci ....aku kat tempat kerja aku ada berpuluh2 server ...server yg pakai ..os tu je ada masalah . kerja aku nie monitor semua server nie la ...kalau linux ...hanya pakai pc biasa je (PII) tak pernah down ...kalau down pun juz servis dia pasal HDD dah penuh .... tapi yg win nie susah nak kata la ...virus tu satu ...yg kejap hang ..kejap ..blue scrin .....memory dumb la ....so pikir sendiri la

nie bukan aku main cakap je tau ...sebab hari2 aku dok hadap server nie ...kalau pc yg ko guna ke ..kat umah punya pc tu kalau hang ke virus ke ...senang je restart ...kalau tak leh ...format je ..tapi cuba pikir la ..kalau server nak buat mcm tu ....nangis oooooo

aku cakap nie berdasarkan pengalaman je la.......

yups..

aku pun belajar nih smeua bermula ngan pc buruk.. 486/p75/p100/p120 tapi tuh le asas yg aku wat untuk setting apa2 server pun..

pIII tuh kira dah laju.. sebenarnya kebanyakan application running tak pakai processor sgt.. takde la sampai cecah 50%.. RAM mmg banyak pakai.. tengok application apa la.. kalau apache tu, versi 1.2-1.3 keatas akan ada masalah memory leak kalau tatau set..

tapi so far, yg aku beri kat kastemer untuk projek2 aku, aku kasik pilihan apa hardware dia nak pakai ikut bajet dia.. kalau mmg takde duit sgt boleh run kat pI atau pII je.. RAM 64 dah boleh.. tapi cukup makan la kalau network congested.. kena plaks 10Base ngan pakai hub / network card "cap ayam" punya...

pernah ada kastemer yg pakai p75 je untuk router/firewall/gateway dia.. dalam 2 tahun takde prob pape.. skali tuh out pasal mmg kene panah petir smile.gif...

actually..

Linux ke BSD ke Windows ke.. semua atas selera kita..

kita nak pakai yg mana pun.. kalau prob.. itu dah pilihan kita kan? terima je lah.. kena lak musim skang ni..

BSA dok wat operasi dan rampas pc yg ada software2 [lanun] ni.. rasanya baru ramai pikir pasal OSS..

p/s:Dengar citer latest 1-2 ari lepas Telekom area2 Tawau kene rampas pc pasal [lanun]..

A'kum trunasuci, aku x brape paham la psl bende yg ko terangkan tu.. unsure.gif Ko ade sebut psl patch, la 3rd party lah & sume bende2 tu lah.. Leh terangkan sket tak? TQ.. tongue.gif

A'kum trunasuci, aku x brape paham la psl bende yg ko terangkan tu..  Ko ade sebut psl patch, la 3rd party lah & sume bende2 tu lah.. Leh terangkan sket tak? TQ..

ok aku cerita:

1-patch - nih mana2 OS ke pengeluar ke software ke OSS atau tak.. biasa la provide patch.. sometime patch nih file dia kecik je.. ada tuh besar sikit.. nih gunanya kalau ada bugs/masalah dan dia dah solve so kena la gunakan patch tu untuk baiki balik problem.. kalau dalam windows tu kan org biasa pakai "windowsupdate".. tuh kira patching la tu.. tapi cara auto.. yg biasa OSS nih pakai patch cara manual ( auto pun ada )..

cuma yg jadi isu kalau sesuatu masalah timbul, macam ada bug.. system boleh hang atau kena godam, berapa lama masa yg diambil untuk release patch "mengubatkan" masalah tu.. kalau OSS nih biasa dalam 1-2 hari je, dah keluar.. boleh download dan apply/install patch tu.. prob pun setel.. kadang tu satu bulan sampai ada 10-15 patch.. pasal depa keep on check dan test produk.. walaupun ko pakai yg free GPL punye version smile.gif

2- 3rd party -

Dalam OSS nih especially Linux la, yg dinamakan Linux tu sendiri adalah kernel atau "enjin/nyawa" sistem tu.. lain2 perkara bukan Linux buat jugak.. macam Netscape/Mozilla tu.. netscape la yg buat, apache ke, sendmail ke.. smeua 3rd party/pihak ketiga.. macam ko pakai dalam windows la.. MIRC ke.. yahoo messenger ke.. netscape ke.. mende2 camtuh la.. cuma dalam linux semua nih dah siap diberi termasuk application untuk server.. email ke web ke ftp ke.. filesharing ke... C com;iler ke.. kalau tools banyak dari GNU.org