Jump to content
Sign in to follow this  
spoket

Caruman Kwsp Sbyk 8%

Recommended Posts

Ok kita pk secara logik formula, sbg contoh katakan gaji pokok bulanan ialah RM4000.

- Jika potongan KWSP bulanan anda ialah 11% ( RM440 ), pendapatan kena cukai = RM3560, cukai pendapatan = RM77.
- Jika potongan KWSP bulanan anda ialah 8% ( RM320 ), pendapatan kena cukai = RM3680, cukai pendapatan = RM109.

Kesimpulan: Jika anda pilih untuk mencarum 8%, anda kena bayar cukai pendapatan lebih kepada kerajaan,
yang mana membuat kerajaan bertambah kaya, tetapi daripada contoh ni kita nampak wang tidak mengalir ke dalam pasaran pon. Sebaliknya wang itu pergi masuk poket kerajaan secara langsung melalui lebih besar jumlah cukai yang kita perlu bayar setiap bulan kpd LHDN. Jadinya situasi atau formula sebegini tidak akan membantu langsung ekonomi rakyat.

Apa tujuan kerajaan sebenarnya? kalau sekadar 3% drp RM4000 pon hanya tambahan RM120 yg boleh dibelanjakan.. baik lagi menyimpan jumlah itu utk hari tua.. lain lah kalau jumlah 3% tu dikecualikan langsung drp cukai.. at least kita boleh melabur balik jumlah itu dalam ASB ke Unit Trust ke.. emm risau jika ada agenda tersembunyi drp kerajaan bukan utk kepentingan rakyat tetapi utk kepentingan kerajaan semata2.

p/s: bukan nak condemn krjn semata2.. cuma nak kita sama2 pakat fikir tentang hak kita sbg rakyat. rolleyes.gif

sebenarnye.. pd aku lebih baik amik 11% sbb tu utk kemudahan kite kelak... kalu senang skang sure sakit pengujung ari... aku tak terpk pulak bab ckai tu sbb gaji aku bwh 2k so mmg takdela cukai. kalu die nk amik 20% pun aku rela....

QUOTE(attahun @ Dec 26 2008, 02:54 PM) <{POST_SNAPBACK}>
sebenarnya nak lebih afdal, baik kira sendiri kena cukai ke tak? sila lah ke blog saya untuk mendownload calculator income tax kalu nak check kena cukai ke tak...free jer.. http://attahun.blogspot.com

Betul la. Aku tak terfikir pun pasal cukai. Kompeni aku dia pas borang EPF utk potong 8%. Sapa2 tak setuju sain. Aku sorang je suroh EPF potong 8%. Ini satu cara gov nakkan org ramai berbelanja sebagai mencergaskan ekonomi. Takdak permintaan kuranglah penawaran, so pengeluar pun leh gulong tikar. Bagi aku baik aku gunakan 8% tu dptla beberapa puloh ringgit utk duit bayo tenet ka..apa..ka lagipun aku tak kena cukai hehe...