Jump to content
juragan007

Pengalaman Naik Turun Dlm Bisnes Yg Pernah Di Lalui

Recommended Posts

Hello,
just nk share pgalaman sy dlm dunia perniagaan ni dgn semua..(xda la byk sgt blush.gif )

straight to da point, skng sy dh 3tahun berniaga, starting 1year 2 mmg struggle untuk test market..dgn karenah pekerja yg byk songeh lg huh skit jiwa juga laa time 2... wacko.gif
skng sy ada sebuah CC kat kwsn utara dan skng ni sy menghadapi mslh dgn pesaing2 sy kt kwsn skitar premis sy..

cuba korg pikir, ada sebuah CC baru buka kat kwsn sy, dia wat sejam RM1??? mad.gif
Ntah la dia blaja kat maner ilmu berniaga mcm 2 tp yg sy pasti dia hanya 8 buah pc ph34r.gif
kalo 30biji waa xheran laa
tapi ape2 pun 2 adat la dlm berniaga,ni hari dia,tngu la aku tukar pc n renovate lain kedai aku,aku ajar ckup2..
mmg geram looo tp setiap yg berlaku ada hikmahnye,kita kena pikir +ve,kalo ikut perasaan,mcm nk pg bkr je kedai dia 2 mad.gif

2 dari segi pengalaman kat kedai laa,pengalaman menglobi-lobi projek ni pun pernah, kita dah isi borg yang berpuluh2 set, dah pegi lobi kat putrajaya dan 80% sah dpt projek,last2 minit org potong ikut tepi huh letih jgk bdn pg lawat tapak n isi borang tp lg letih hilang duit beli borng dulu 2

bg yg new bie, korg kene tabahkan hati,ape yg berlaku pun itu ada hikmah n pastikan niat kita untuk berniaga 2 niat yg betul kerna dari aspek islam pun,setiap perbuatan berpandukan niatnye dulu,

kalo ada pengalaman utk berkongsi kita share2 la yea

sy pun org baru so hope bg brader2 yg dah pro,sama2 la kita berkongsi

QUOTE(juragan007 @ Nov 14 2008, 11:35 AM) <{POST_SNAPBACK}>
saya baru nak mulakan perniagaan... byk bertanya dgn kenalan jer.. so sape2 ad pengalaman baik tak baik ke kongsi2 le utk persediaan... adios

nak berniaga jangan harapkan orang ,kita kena usha sendiri walaupun ada orang kerja ,duit mesti mau jaga dgn betul ,jangan baru untung sikit sudah mau beli kereta baru , pengiraan untung rugi mesti di buat setiap bulan

pangalaman.. ni tak tau la orang lain.. bukan nak racist tapi 3 tahun berniaga... kene tipu kat cina tak pernah, kene tipu kat melayu.. dah tiga kali.. mungkin akan masuk kali ke empat.... pertama kali minggu pertama berniaga hehe.. apapun mesti sentiasa jujur dalam perniagaan.. prinsip jagan mengurangkan timbangan mesti di pandang berat.....

QUOTE(shabab @ Nov 15 2008, 12:45 AM) <{POST_SNAPBACK}>
pangalaman.. ni tak tau la orang lain.. bukan nak racist tapi 3 tahun berniaga... kene tipu kat cina tak pernah, kene tipu kat melayu.. dah tiga kali.. mungkin akan masuk kali ke empat.... pertama kali minggu pertama berniaga hehe.. apapun mesti sentiasa jujur dalam perniagaan.. prinsip jagan mengurangkan timbangan mesti di pandang berat.....

kesian nya cerita la lebih panjang sikit kisah ko

haa ni dulu2 betul2 3 tahun lepas.. berniaga secara rasmi.. kedai IT nih, sebelum tu xder premis, freelance jer...
minggu pertama kedai buka datang la sorang pak cik ler taraf umurnyanya, smart pakaiannya... masuk kedai.. borak2 pastu puji2 semangat melayu nak niaga.. kedian dthg lagi nak beli pc.. lcd lagi, masa tu lcd tgh mahal, siap trus bw down payment.. pasang kat ofis aka rumah dia, niaga insuran ler.. siap pasang dan test... lepas tu.. rupanay bayar separuh dulu.. tak cucuk duit lagi.. sambil tu keluarkan seikat duit singgit2 tunjuk kat kitaorang.. katanya duit tu sengaja prepare singgit2 senang dah sedekat kat mesjid atau kalo jumpa orang miskin.. dia minta dtg balik 2-3 hari lagi.... 2 tiga hari asyik cal.. last bayar separuh pastu sampai 3 tahun x bayar lagi.... masih hutang rm 600.. oo 600 besar tu masa baru buka kedai.... itulah pakcik yang ckp semagat melayu berdentum dentam tapi haprak...cal2 sakit gigi la xleh cakap dsb....

bab sakit gigi lak antara 3 nak masuk 4 kene tipu melayu 2 yang bagi alasan sakit gigi bila call.... ni stail generic penipu melayu kut... hati2 kawan2....

cerita yang ke 4 akan sy cerita kalau betul2 kene tipu.. beli mesin button badge online dari MELAYU, tgh nak isi borang tribunal pengguna, case kuat kata depa semua bukti ada.. hehe tapi x sure lagi kene tipu cuma diorang malas nak reply, suh tunggu.. sebelum dapat payment selang sejam e-mel di reply, lepas dapat.. dua tiga kali tak tentu dibalas.. so hati2 kawan.. dlm berniaga jangan menipu.. rezeki tak berkat, anak2 jadi jahat dan bisnes bulih lingkup... case no 2 dan 3 akan menyusul.. hehe

QUOTE(shabab @ Nov 16 2008, 01:33 PM) <{POST_SNAPBACK}>
haa ni dulu2 betul2 3 tahun lepas.. berniaga secara rasmi.. kedai IT nih, sebelum tu xder premis, freelance jer...
minggu pertama kedai buka datang la sorang pak cik ler taraf umurnyanya, smart pakaiannya... masuk kedai.. borak2 pastu puji2 semangat melayu nak niaga.. kedian dthg lagi nak beli pc.. lcd lagi, masa tu lcd tgh mahal, siap trus bw down payment.. pasang kat ofis aka rumah dia, niaga insuran ler.. siap pasang dan test... lepas tu.. rupanay bayar separuh dulu.. tak cucuk duit lagi.. sambil tu keluarkan seikat duit singgit2 tunjuk kat kitaorang.. katanya duit tu sengaja prepare singgit2 senang dah sedekat kat mesjid atau kalo jumpa orang miskin.. dia minta dtg balik 2-3 hari lagi.... 2 tiga hari asyik cal.. last bayar separuh pastu sampai 3 tahun x bayar lagi.... masih hutang rm 600.. oo 600 besar tu masa baru buka kedai.... itulah pakcik yang ckp semagat melayu berdentum dentam tapi haprak...cal2 sakit gigi la xleh cakap dsb....

bab sakit gigi lak antara 3 nak masuk 4 kene tipu melayu 2 yang bagi alasan sakit gigi bila call.... ni stail generic penipu melayu kut... hati2 kawan2....

cerita yang ke 4 akan sy cerita kalau betul2 kene tipu.. beli mesin button badge online dari MELAYU, tgh nak isi borang tribunal pengguna, case kuat kata depa semua bukti ada.. hehe tapi x sure lagi kene tipu cuma diorang malas nak reply, suh tunggu.. sebelum dapat payment selang sejam e-mel di reply, lepas dapat.. dua tiga kali tak tentu dibalas.. so hati2 kawan.. dlm berniaga jangan menipu.. rezeki tak berkat, anak2 jadi jahat dan bisnes bulih lingkup... case no 2 dan 3 akan menyusul.. hehe

Fuh pengajaran yg amat berguna,tq bro rolleyes.gif

QUOTE(aizuddin_vc @ Nov 16 2008, 01:52 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Fuh pengajaran yg amat berguna,tq bro rolleyes.gif

aku biasa kutip hutang orang yg berhutang tu bayar kat aku RM 5.00 mau tak mau kena ambil jugak,pengalaman yg lama adalah salah satu untuk mengesan orang tu nak kencing ke tak,salah satu tips kalau ko org nak kutip hutang ko orang sms berapa banyak yg bole atau call seribu kali pun tak pa walaupun dia tak agkat,macam pihak bank hari 2 call suruh bayar duit rumah mesti tension gila ,sama jugak dgn orang yg hutang tak nak bayar ,satu lagi serbu pi rumah dia,kalau ada adik beradik dia ka apa ka cakap nak kutip hutang dia malu nanti mesti dia bayar,satu lagi kalau dah jumpa orang yg berhutang tu dia kata tadak duit cakap kat dia berapa ada ,kalau tak bayar sikit sampai bila nak habis hutang pakcik,skrg pakcik ada berapa (contoh) RM 100, RM 50.00 RM 30.00 RM 10.00 RM 5.00 RM 1.00 bayar tak kira . Edited by pencai

huhu... siap baling batu depan rumah dah pun.. tak nak keluar.. kok dipanggil polis plak.. tapi takper la..pengajaran.. haha citer yang ke -empat tu baru direply setelah di e-mel dan ditelefon.. ada tindakan katanya.. tunggu replacement dari kilang.. tapi kita orang berniaga.. mesti selalu inform customer apa yang sedang berlaku bila ada case, kekalkan network dengan customer.. tak kira bilis atau jerung.. suatu hari bilis mungkin jadi jerung

aku niaga, dok depan pc, oda pakai sms bila ada oda, modal barang tak yah kuar,modal prepaid je kena jalan dulu. Barang orang tulun anto, Cuma cakap nak kena baik & prihatin, sabar. Peraturan tak leh tolak ansur - BERES $, BERES!!!.

QUOTE(khorback @ Nov 17 2008, 10:30 AM) <{POST_SNAPBACK}>
aku niaga, dok depan pc, oda pakai sms bila ada oda, modal barang tak yah kuar,modal prepaid je kena jalan dulu. Barang orang tulun anto, Cuma cakap nak kena baik & prihatin, sabar. Peraturan tak leh tolak ansur - BERES $, BERES!!!.

Fuhhh ganas gak yea tp ok la mesra pelanggan...mcm 2 kta bleh tentukan hak kita

QUOTE(juragan007 @ Nov 18 2008, 09:31 AM) <{POST_SNAPBACK}>
soalan racist sikit.... dlm bisness ni.. aku rasa antara cina ngn melayuni.. sape la agaknye yg kuat tipu... india kot... hahaha...

hahahaha tp based on pengalaman aku, cina kuat tipu... wacko.gif wacko.gif
sory yea kalo ada yg xstuju tp 2 ape yg pernah aku lalui sblum ni..

saya baru nak mulakan perniagaan... byk bertanya dgn kenalan jer.. so sape2 ad pengalaman baik tak baik ke kongsi2 le utk persediaan... adios

dlm perniagan kita bukan saja kena ada modal... networking 2 lagi penting... 1.kepercayaan org terhadap kita. 2.kepakaran kita. 3.kesabaran menempuh dugaan.

aku dulu berniaga kain pasang secara kecil2 di pasar mlm... lani alhamdulilah... aku ada 7 cawangan dan satu butik.. d penang.. layarilah website aku d bawah ni... semua orang ingin perniagan yang berjaya... semuanya terletak d tangan yg maha esa, yg penting kita mencuba dan terus mencuba jangan cepat putus asa rolleyes.gif

masa mula2 niaga takde sapa nak bagi credit term (hutang)
sekarang, beratur kompeni nak bagi..
nak berhutang boleh tapi kena tengok mampu bayar ker tak.
kalau biasa jualan saya xxK sebulan. saya ambik credit pun dalam xxK jugak.

saper kuat tipu? kalau jenis penipu tu tak kira bangsa. banyak kali dah kena.

(tang beratur tu saja nak bagi sedap ayat... takdelah sampai tahap beratur..)

QUOTE(am_eniey @ Nov 19 2008, 09:46 AM) <{POST_SNAPBACK}>
jangan tipu dan jangan racist dan jangan berat sebelah

mmmmm... ikut pengalaman kut.. cina tipu sebab kita kurang ilmu, banyak tak bagitau yang sebenar, india tipu timing dan quality.. melayu tipu dengan emosi dan lakonan.. bukan racist yer.. pengalaman

QUOTE (shabab @ Nov 19 2008, 09:53 PM) <{POST_SNAPBACK}>
mmmmm... ikut pengalaman kut.. cina tipu sebab kita kurang ilmu, banyak tak bagitau yang sebenar, india tipu timing dan quality.. melayu tipu dengan emosi dan lakonan.. bukan racist yer.. pengalaman

ye..mmg btul cmtu..

kalo nk beli barang dgn cina, kita kena tahu btul2 barang tu...supaya cina tu tahu yg kita ni tahu barang tu..kalo x, naya la....

india mmg main kualiti..pastu ckp sket pusing2..

melayu? mmmmm.......melayu ni kalo dia bengang dgn kastemer tu, mmg dia tipu kaw2 punyer...

huhuhu...... Edited by roronoazoro

salam saje nk kong c
salam tumpang lalu bro....

memang best la bizz ni hu hu...

http://www.10ringgit.com/?id=pitismas3

kenapa x pecaye ke hu hu....
reg free je

nk tergelak pn da smlm join tup2 ari ni dh ada 5 inggit hu hu
system afiliate
klau malu nk cari dwn line cm aku pn dpt income
apatah lg kalau rajin hu hu....
lg la cpt dpt income
terma & syarat http://www.10ringgit.com/?id=pitismas3
selamat terjebak hu hu... laugh.gif laugh.gif

QUOTE(capaljepun @ Nov 20 2008, 03:19 PM) <{POST_SNAPBACK}>
salam saje nk kong c
salam tumpang lalu bro....

memang best la bizz ni hu hu...

kenapa x pecaye ke hu hu....
reg free je

nk tergelak pn da smlm join tup2 ari ni dh ada 5 inggit hu hu
system afiliate
klau malu nk cari dwn line cm aku pn dpt income
apatah lg kalau rajin hu hu....
lg la cpt dpt income
terma & syarat http://www.10ringgit.com/?id=pitismas3
selamat terjebak hu hu... laugh.gif laugh.gif

ni apa pulak? MLM ?

mcm mlm la 2....
kalo mlm korg kene knl psti sifat preibadi korg 2 dulu...
bg aku kalo pandai bckp yes korg akn jd yg terbejaya dlm mlm ni tp kalo xpandai ckp,kene pandai2 la perbaiki...

aku lebih berminat biznez yg nmpak, contoh mudah ada kedai laaa..
apa2 pun terpulang kepada individu terbabit..

aku ade sorg kwn yg agak berumur dr aku.. dh 5 tahun kenal.. die ni mmg bisnessman.. dulu mmg kaya.. ade share kt tasik kenyir, ad printing comp machine 4 color, dan byk2 lg.. selalu gak kitorg g mancing.. sampaikn die beli 4WD, die ckp snang nk pg mancing.. tp setakat kwn camtu je utk melepak.. skrang aku rasa dh lame x kontek.. die pun menyepi.. tup2 die ad cal aku nk pnjam duit.. aku pun kisah la bg pinjam.. baru2ni lg kesian coz die sms aku mntk tlg topupkan hnpone die sbb die ckp dh abis modal.. aku xdelak nk tanye byk.. agak2 ini la namenye bisness.. naik turun... risau lak.. ape2 pun kene prepare diri utk tabah dgn dugaan, qadak & qadar...
kapal mane yg tidak dilambung ombak, manusia mane yg tidak di uji utk tahu akan kekuatannya.... tuhan sedang menguji...

hehehe... best2 aku pun dah pernah kene gak..kene tipu rm 40k. macam tu je..lingkup semua bisnes aku.pastu gaji takde lebih dari 6 bulan. tapi skrg tgh naik balik..aku aggap yang tu pengajaran dan pelajaran bagi aku skrg ni..apa apa pun berhati2..ni skrg berhati2 pun dok kene tipu lagi..nasib baik rm800 je