Jump to content
Sign in to follow this  
snipersnake

Aku Bakal Membeli Cybercafe

Recommended Posts

Insyallah, aku bercadang nak beli sebuah cybercafe yg dah establish (semua lengkap la, siap lesen sekali) dan keluar dari kepompong makan gaji. Doakan aku.

kat sini, aku nak tanya member2, apakah challenge atau cabaran serta upset2 yg bakal aku hadapi nanti? aku bercadang nak buat bisness nih sebagai family business.

lagi satu, ada tak apa2 peruntukan dari kerajaan utk perusahaan camni?

terima kasih.

Insyallah, aku bercadang nak beli sebuah cybercafe yg dah establish (semua lengkap la, siap lesen sekali) dan keluar dari kepompong makan gaji. Doakan aku.

kat sini, aku nak tanya member2, apakah challenge atau cabaran serta upset2 yg bakal aku hadapi nanti? aku bercadang nak buat bisness nih sebagai family business.

terima kasih.

perniagaan ni sebenarnya sgt mencabar terutamanya kesabaran sbb ianya berkonsep jangka panjang...yg penting ko kena rajin terutama maintenance pc...klu tak pc ko akan sembab mcm tuanya...hehehe

lg satu ko kena fokus pd masa sbb perniagaan ni melibatkan "timing" pengguna....klu ko buka kedai supply ko buka separuh ari pun xper sbb ko dh boleh jual byk2....tp perniagaan ni memerlukan masa yg panjang utk dapatkan income harian...kedai kedua aku buka 24 jam (pandai2 lah) sbb pc client aku lapan jer.....baru leh cover kos overhead...

peruntukan kerjaan..yg ni aku malas nk ulas panjang2........moto jer gempak nk bantu bumiputera tp hampes......ada agensi gomen yg cover perniagaan ni salah satunya MARA....tp dorang buat kerja lembab nk mampusssssss....loan aku dh dua bulan xdak kabar berita lagik.....tetapi setahu aku prosuder mara 40 hari dah tahu keputusan...yg terbaru hujung tahun 2007 mara dah ubah dasar dr 40 ari kpd 14 ari jer.......skang ko tgk sendiri.....tipu jer..yg buat dasar tak tipu tp yg melaksanakan dasar tu....biasa ar klu x kenal org "besar"...klu tak pun kena hulur bawah meja.....mcm mana melayu nk maju........nk bg loan dah berjanggut tunggu..org dh kebulan kita roket pun x buat lagik

itulah MALAYSIAL tanah air ku...............peaceeeee!!!!!!!!!!!!

tima kasih utk input bro, sangat dihargai.

perniagaan ni sebenarnya sgt mencabar terutamanya kesabaran sbb ianya berkonsep jangka panjang...yg penting ko kena rajin terutama maintenance pc...klu tak pc ko akan sembab mcm tuanya...hehehe

itulah, aku cadang nak masukkan yg software, lepas budak2 main, dia akan format balik pc tuh. auto format.apa nama tah. lg satu, aku cadang, selepas 2,3 bulan, aku nak hapgrade semua GC ngan ram pc2 tuh, sebab owner sebelum nih pc2 dia utk surfing jer. aku nak kasik masuk games lah.

lg satu ko kena fokus pd masa sbb perniagaan ni melibatkan "timing" pengguna....klu ko buka kedai supply ko buka separuh ari pun xper sbb ko dh boleh jual byk2....tp perniagaan ni memerlukan masa yg panjang utk dapatkan income harian...kedai kedua aku buka 24 jam (pandai2 lah) sbb pc client aku lapan jer.....baru leh cover kos overhead...

itulah, mmg aku plan nak lenjan 24jam. lesen dia pon 24jam. thanks bro. sebab cc nih dekat ngan UITM shah alam, tuh yg aku rasa insyallah la boleh pergi jauh.

peruntukan kerjaan..yg ni aku malas nk ulas panjang2........moto jer gempak nk bantu bumiputera tp hampes......ada agensi gomen yg cover perniagaan ni salah satunya MARA....tp dorang buat kerja lembab nk mampusssssss....loan aku dh dua bulan xdak kabar berita lagik.....tetapi setahu aku prosuder mara 40 hari dah tahu keputusan...yg terbaru hujung tahun 2007 mara dah ubah dasar dr 40 ari kpd 14 ari jer.......skang ko tgk sendiri.....tipu jer..yg buat dasar tak tipu tp yg melaksanakan dasar tu....biasa ar klu x kenal org "besar"...klu tak pun kena hulur bawah meja.....mcm mana melayu nk maju........nk bg loan dah berjanggut tunggu..org dh kebulan kita roket pun x buat lagik

itulah MALAYSIAL tanah air ku...............peaceeeee!!!!!!!!!!!!

oh gitu yer..erm payah juga nih, tapi apa nak buat, duit kat tangan depa..susah2 along ada..muhaha! thanks for the input bro..selamat hari raya.. ada input2 lain :ph34r:

aku pon pernah jaga cc , tentangan biasanye la ...

1.Penduduk Setempat ( MakBapak Yg Kolot sket )

-biasalah.anak2 diorang masuk cc lepas waktu skolah, perabis sen diorang,sapa x marah..hehe

2.Mcm Biasala Virus **

-Pepandai ar ko install firewall yg bgus2

3.CC kotor

-ko wat jenis yg kena letak selipar kat luar , baru bersih cc....

4.Perkerja cc

-carik yg leh arap2 sket cam aku(hak3) , kalau bleh jaga sendiri jer....

5.Budak2 Bising

-Klau aku tampor jer dak2,keh3

6.Lebihan Masa Tanpa Disedari

-Ko guna software yg dr Mol.Point..ko set jer,bila time abes automatik pc jadik hitam...pastu software ni boleh kawal pc dr pc admin

p/s : Lelain pepandai ar,ni biasa pengalaman aku masa jaga cc,lg satu bukak cc ko galakkan dak2 maen game online...ko bleh kunjungi thread online kat putera.com ...dak2 ni sebenarnya gian maen game online,game2 action ni mudah bosan...tp kalau online game,huihs....dlu budak2 nak beli point cash, rm50..giler game online diorang

terima kasih.

bestnye...

mane bro dapat duit..

teringin gak la jadi usahawan..

tapi tak berani la..

aku pon pernah jaga cc , tentangan biasanye la ...

1.Penduduk Setempat ( MakBapak Yg Kolot sket )

-biasalah.anak2 diorang masuk cc lepas waktu skolah, perabis sen diorang,sapa x marah..hehe

2.Mcm Biasala Virus **

-Pepandai ar ko install firewall yg bgus2

3.CC kotor

-ko wat jenis yg kena letak selipar kat luar , baru bersih cc....

4.Perkerja cc

-carik yg leh arap2 sket cam aku(hak3) , kalau bleh jaga sendiri jer....

5.Budak2 Bising

-Klau aku tampor jer dak2,keh3

6.Lebihan Masa Tanpa Disedari

-Ko guna software yg dr Mol.Point..ko set jer,bila time abes automatik pc jadik hitam...pastu software ni boleh kawal pc dr pc admin

p/s : Lelain pepandai ar,ni biasa pengalaman aku masa jaga cc,lg satu bukak cc ko galakkan dak2 maen game online...ko bleh kunjungi thread online kat putera.com ...dak2 ni sebenarnya gian maen game online,game2 action ni mudah bosan...tp kalau online game,huihs....dlu budak2 nak beli point cash, rm50..giler game online diorang

erm, software dari MOL tuh kan..aku ada tgk .. berpa agaknya yer..?

kan cc sedia ada tuh dah siap cybercafe billing system, MOL nih xrecommended sgt pakai sbb byk 'bug', cc biasanya pakai software deepfreeze, so firewall or antivirus tdk diperlukan, ia akan automatic restore lps restart. Klau tech skrg pakai 'diskless' pc akan automatic restore lps logout.

kan cc sedia ada tuh dah siap cybercafe billing system, MOL nih xrecommended sgt pakai sbb byk 'bug', cc biasanya pakai software deepfreeze, so firewall or antivirus tdk diperlukan, ia akan automatic restore lps restart. Klau tech skrg pakai 'diskless' pc akan automatic restore lps logout.

pc yg guna 'Diskless' tak auto restore lepas logout..lepas restart baru jadik asal..client da mmg hdd takde..cuma sistem diskless kat server tu je yg run write n read..lgpun OS utk client 'read-only', delete ke install mcm2 ke..bla restart jadi keadaan asal blk..

Tahniah....di ucapkan!Bile dh jd usahawan ni,sume bende terletak ats usaha kite sendiri.Makin kuat kite b'usaha,makin byk yg kite dpt.Tp bile dh berjaye tu jgn plak sapa kite lupe kepadaNya!Bile dh jd pengusaha CC nanti join le kitorg kt sini http://www.cybercafe.my/v2/forum/ blh le sembang ngn lbh lanjut lg psl CC ni ;)

bro,kalo cc ko nak letak selipar kat luar xrecommend sgt...ko beli almari berkunci byk...ak da penah hilang selipar kat cc...

abih ak bedal selipar org len...huhu

hi owner... tahniah kerana anda dh berkemcimpung dlm bisnes cyber cafe ni, aku dah 6 tahun dlm bidang ni.. tp skrg aku dh tutup bisnes tu atas alasan byk sebab. jgn plak sbb aku ckpkan ni ko patah hati... kalo ko nk tanya ape2 pasal cc ko leh tanya aku.. aku dh byk sgt pengalaman dlm bisnes cc ni, dulu aku pernah ada 2 cc.

diantara benda2 yg prnah aku alami:

1) masalah dengan majlis perbandaran

- maklumla kan aku ni duk kelantan, ko paham2 la kan negeri di bawah pemerintahan PAS ni, ini tk bleh, itu tk bleh... aku pernah disaman dan selalu kene saman dlm setahun lebih kurang 3-4 keping atas alasan "permainan video". aku pernah tanya diorang, tp diorang ckp permainan game adalah dibwh lesen hiburan, kelantan tk luluskan lesen hiburan. tp mujurlah skeping saman tu paling murang rm40 paling mahal rm70. aku selalu bayar semuanya tk prnah miss kalo tk tkleh renew lesen.

2) masalah dengan polis dan penduduk setempat

- cc kedua aku dulu dpn sekolah, so slepas time sekolah pendek kata selalu full lah.. penuh dgn budak2.. tp diorang bkn main byk pun.. sorg tu paling byk pun rm 2, paling sikit rm1.. cc aku prnah kene serbu inspektor polis atas alasan bagi budak2 main judi. aku sempat berperang dgn pegawai polis tu, dia dtg 3 org, ambik gmbr kedai aku... lepas aku mrh2 kt diorang, pegawai tu cll IPD suh bwk truk sbb nk angkut pc aku.. aku trus kunci pintu kedai dan lari buat sementara waktu.. tk pasal2 aku nk tgu situ nanti pc aku abis di angkutnya... dih suh ke balas pastu aku tk g pun.. aku pun pindahkan cc kedua aku tu satukan semua pc2 letak kt cc pertama aku.. semuanya jd 16 pc.

3) masalah dgn line internet

- first aku bukak cc dulu aku pakai dialup tmnet 1515 masa tu tahun 2001, line terpantas masa tu ISDN dan streamyx masa tu dlm proses pembikinan. bil masyaAllah melambung gila walaupun line mcm siput. terpaksa aku tahan jgk la ada yg download lagu, men game online dan mcm2.... hehehe.... ping time out memanjang beb.. lepas tu muncul satu line baru dibawah pentadbiran KUB berhad, iaitu KUBTel Broadband wi-fi. tp teknologi diorang bukan wifi, dia pakai antenna gak... signal diorang direct tkbleh ada benda kt dpn antenna.. aku pun tk tau ape diorang pakai, skrg pun ada lg antenna dia aku simpan.. line diorang ok sbb aku ada kenal salah sorg technision kt KUB tu student UNITAR, kalu aku suh lepaskan 2mbps pun dia buat. yg tk best nya ramai2 technison diorng semuanya budak2 yg tkde pengalaman, so kalo ada big problem.. mcm ne diorang nk setelkan? prnah line kt cc aku putus dkt seminggu. lepas pd tu aku pun bertukar la ke streamyx.. lebih kurang aku ni org yg terawal la pakai streamyx kt kwnsan aku tu. punya la bangga... hehehe.. line tu ok, aku bg 90% la.. bagus mmg bagus..

4) masalah kerosakan pc

- dr segi masalah ni, ko kene pandai handel... mmg pc byk selalu rosak software jer, virus, ada yg pepandai ubah setting. dulu pc aku pakai win98 jer sbb masa tu byk2 game tk sesuai utk xp. win98 aku kasi2 bagi ringan gile2 punyer.. .. mmg puas ati la. ade gak yg tua2 bangke tu duk bukak web blue, aku letak filter jgk la... aku pakai software CafeSuite 3.33 yg bleh control 99% pc client dan control masa automatik lock kalu user dah abis limit time. kalo ko nk, ko pm nt aku bagi....

5) masalah handle kewangan..

- kt sini la problem aku yg jd alasa sbb aku tutup bisnes aku. cc aku dulu adalah cc kedua paling lama di kubang kerian, yg kedua paling dapat sambutan utk bebudak men game online dan org2 dewasa mentenetkan diri... cc aku dulu bukak sampai kul 5 pagi pastu tutup skejap dan bukak kembali pkul 9 pagi. aku pakai 2 pekerja. masalah handle duit ni bermula bila ramai sgt tgn yg nk pegang duit... sbb bisnes aku ni dikira bisnes keluarga sbb 50/50 modal dr aku dan family aku. so byk sgt yg nk jd kaya nk pegang duit, so mana nk stabil mcm tu. dpt sket ada benda nk dibeli.... sampaikan huru hara acaunting cc. so aku ambik keputusan utk jual dan bahagi duit, tp aku tk gaduh pun ngan family aku, tanpa diorang, sape la aku ni..

itulah serba sedikit ttg pengalaman aku.

kalo ada pepe2 pertanya ko pm la, sbb nt kalo ko pos kt sini aku tk tau plak..

tq.. HEPY TRADING.

pernah juga bisnes cc tahun 98/99.....

tak boleh tahan lama sebab kalah harga

ada bisnes lain selain dari cc + game

cc + educational

cc + coffee house

cc + wireless extension

Duit aku skrg kat tempat lain, tapi kalau ada 50k

aku akan buat cc + educational centre..

- IT training

- sewa kepada orang untuk buat training

ada minor setback. owner tak jadik jual pulak. takper, aku akan usaha sendiri, tgh research camner nak open cc nih :)

aku pun da lama minat nak buka cc ni....tempat aku pun belum lagi ada cc yang betul2 dinamakan cc...cuma taktau camne nak cari maklumat

baguih jgk laa nak wat bisnes cmnie..harap nnti maju laa kan..

apa kata ko sediakan satu bilik khas.pastu letak la PS2 n PS3..

satu jam main rm5..perghh...konfirm berkoyan2 budak dtg nak main...

tambah plak ada aircond sejuk lg layan.. siap tambah duit nak main lg... :D

baguih jgk laa nak wat bisnes cmnie..harap nnti maju laa kan..

apa kata ko sediakan satu bilik khas.pastu letak la PS2 n PS3..

satu jam main rm5..perghh...konfirm berkoyan2 budak dtg nak main...

tambah plak ada aircond sejuk lg layan.. siap tambah duit nak main lg... :D

cc x leh ada game konsol kot??? klu x silap la

cc x leh ada game konsol kot??? klu x silap la

yer betul... melainkan ada lesen di bwh akta hiburan.

tp kalu dh ko suap MDB tu ko nyer pasal la. hehehe