Jump to content
coisox

Vb.net: Apasal Button Save Kat Bindingnavigator Takberfungsi?

Recommended Posts

Aku nie jenis drag2 je. So kalau boleh, kasi laa cadangan yg selaras ngan apa yg aku dah buat daripada kasi cadangan buat semua dalam coding.

Nie apa yg aku dah buat:

1. Kat Data Sources, aku add new database. Then system akan generate connection, dataSet, bindingSource, tableAdapter, tableAdaptermanager

2. Aku create beberapa textBox dan drag field2 yg berkaitan from Data Sources Explorer.

3. Aku create BindingNavigator, set Binding Source kepada bindingSource yg di generate tadi

Bila run, aku boleh laa navigate aku nye database pakai Binding Navigator tu.

Then aku add button Save ke Binding Navigator. Ikut website MSDN, aku dah tambah camnie:

Private Sub SaveButton_Click(bla...bla..)

TableAdapterName.Update(DataSetName.TableName)

End Sub

First time aku letak coding tu, dia kata "Error: TableAdapterName is not a member of bla..bla..."

Then aku right click kat DataSet > Edit DataSet > Config Table Adapter > Advance Option > kemudian aku check "Generate INSERT, UPDATE, DELETE"

So error tadi dah hilang. But bila run, aku navigate cam biasa, then aku cuba ubah data kat textbox tu, bila navigate, data tu masih up to date tapi bila aku exit program, bila run balik, data tu dah revert. Means dia tak save pun ke database aku.

Paham ke soalan aku? Aku tau korang banyak yg kaki coding dan tak main konsep drag2 and click2 nie. So maybe korang tak paham benda apa yg aku click2 tu. Tapi aku try je laa... mana tau ada yg reti

Walaupun aku paham sikit jer soalan ko tu... aku cuba jawab lah.. :D

Benda nie terjadi sebab ko berada dalam debug mode. Data yang ko cuba test akan hilang dan segala kandungan yang ko dah save tu kembali ke asal. Oleh itu, cuba ko run kat executible application... biasanya berada dalam folder Bin/Debug. Mula2 ko keluar dulu dari VB2008 punya program... then ko try jalankan application tersebut. Benda nie biasa terjadi sebab dan bukan sebab bug ke apa... :D

Oh, tak terpikir plak camtu. wokeh, aku akan cuba.

BTW, currently aku pakai coding style. Semua connection, dataset, datarow, etc aku create kat coding. So even in debug mode, database still updated dan takde masalah.

Cuma kalau tau guna GUI yg tersedia, development akan lagi cepat dan coding takde laa panjang sangat. Yg aku heran, apasal susah sangat nak jumpa tutorial yg mengajar cara guna GUI yg telah disediakan kat vb.net tu. Semua tutorial yg aku jumpa, ajar kaedah coding. Buat penat je diorang sediakan kemudahan tu tapi tak pakai.

Sesape yg tau nama buku yg ada tutorial utk guna features2 kat toolbox vb.net 2008 tu, tolong laa kasi tau.