Jump to content
Sign in to follow this  
eddry

Pc Bila On Dia Off Jap Pastu On Sendiri Dan Monitor X Ada Apa2 Hitam J

Recommended Posts

Salam semua..

aku ada masalah besar ni , membe aku kasi 1 pc P4 lama x tahu processor tu berapa Ghz bab aku nak check x boleh masalah dia macam ni..

:- masa memula aku on pc tu dia on dalam 2 saat jer pastu die off sendiri tapi dalam 4 @ 5 saat dia akan on sendiri balik, kalau aku lihat pada led Hdd tu mmg ada blinking n harddisk ada jalan aku check buka dan pegang pada harddisk tu ada pusing aku ingat VGA dia ada masalah so aku pon tukar laa GC aku letak kat pc die tapi sama jer x ada perubahan , jadi aku wat yg kedua lak aku cabut harddisk dia pasang kat pc aku so dapat laa detect jap yg harddisk die mcm ada fail yg ilang so aku pon format laa balik harddisk die guna pc aku dan install baru window guna pc aku gak , bila aku dah siap install windows guna pc aku so aku cabut harddisk akt pc aku tadi n pasang balik kat pc die sama jer x ada perubahan die jadi cam memula tadi hitam jer monitor tu.. dan button on bila aku on jer die on kejap gak pastu padam n die akan on balik, jadi aku pon cuba laa check balik PSU die kalau2 dah nak kong ker apa aku buat , aku ambil PSU die n cuba pasang kat pc aku n test ok x ada lak jadi cam kat pc die yg pelik nya bila pasang PSU pc aku kat die jadi bende yg sama tekan jer button on die akan on jap pastu off balik, bile dah jalan lampu harddisk ada klip2 tapi monitor x ada apa hitam jer..jadi aku pon x tahu nak check apa lagi tu yg aku nak tanya korang semua ni kalau2 korang penah kene kes cam ni.. ni first time aku jumpe ...

pc spec die

processor P4

M/B preskot betul ker aku eja lupa nak tgk tadi ..

RAM 128 DDR pc2700 kalau x silap..

HDD 20Gb

harap korang leh tolong aku..n aku pon ngah cuba try n error sendiri kalau ada apa2 info lagi aku kongsi lagi nanti..

pc spec die

processor P4

HDD 20Gb

harap korang leh tolong aku..n aku pon ngah cuba try n error sendiri kalau ada apa2 info lagi aku kongsi lagi nanti..

ko kena tanya tuan dia dulu kenapa dia bagi ko? mesti ada kerosakan punya.kena kilat dan sebagainya.mana ada orang sanggup bagi cpu free kalau xde maslah......

aku expect processor ko ialah P4 1.7GHZ.....komputer ni dah lama bro tahun 2001 macam tu......kalau hidup mati-hidup mati macam ni tumpukan pada psu dan mobo.....aku suspek 2-2 pasal barang dah lama...mobo 40% psu 60%.

die bukan kasi free kat aku tapi die kasi suruh aku tgk apa problem sebab masa die ambil tu mmg pc tu x ok sekali ngan monitor x ok so monitor die suh org lain check kan sebab aku x expert pasal monitor so aku ambil pc jer , PSU aku rasa x kot bab aku dah test guna kat pc aku PSU die ok good , mobo aku kene cari info pasal mobo ni dulu pasal x tahu apa info pasal mobo pon susah gak ...kalau ada lain2 keterangan balas laa erk jgn malu2 kita kongsi sama2..

Salam semua..

aku ada masalah besar ni , membe aku kasi 1 pc P4 lama x tahu processor tu berapa Ghz bab aku nak check x boleh masalah dia macam ni..

:- masa memula aku on pc tu dia on dalam 2 saat jer pastu die off sendiri tapi dalam 4 @ 5 saat dia akan on sendiri balik, kalau aku lihat pada led Hdd tu mmg ada blinking n harddisk ada jalan aku check buka dan pegang pada harddisk tu ada pusing aku ingat VGA dia ada masalah so aku pon tukar laa GC aku letak kat pc die tapi sama jer x ada perubahan , jadi aku wat yg kedua lak aku cabut harddisk dia pasang kat pc aku so dapat laa detect jap yg harddisk die mcm ada fail yg ilang so aku pon format laa balik harddisk die guna pc aku dan install baru window guna pc aku gak , bila aku dah siap install windows guna pc aku so aku cabut harddisk akt pc aku tadi n pasang balik kat pc die sama jer x ada perubahan die jadi cam memula tadi hitam jer monitor tu.. dan button on bila aku on jer die on kejap gak pastu padam n die akan on balik, jadi aku pon cuba laa check balik PSU die kalau2 dah nak kong ker apa aku buat , aku ambil PSU die n cuba pasang kat pc aku n test ok x ada lak jadi cam kat pc die yg pelik nya bila pasang PSU pc aku kat die jadi bende yg sama tekan jer button on die akan on jap pastu off balik, bile dah jalan lampu harddisk ada klip2 tapi monitor x ada apa hitam jer..jadi aku pon x tahu nak check apa lagi tu yg aku nak tanya korang semua ni kalau2 korang penah kene kes cam ni.. ni first time aku jumpe ...

pc spec die

processor P4

HDD 20Gb

Mengikut dr pengalaman aku...

Member aku pon dh pernah kene mcm ni...

Tp die pkai proc AMD Athlon...

Ape yg aku buat, aku cabut jumper mobo tu kejap n tuka posisi die pastu aku masok kn balik posisi asal...

Pastu aku on pc tu Alhamdulillah hidup smpai skrng...

So, kpd warga putera, klu hambo slh tlgla perbetulkan hambo ni...

Hambo ni budak bru blaja... :blush:

Mengikut dr pengalaman aku...

Member aku pon dh pernah kene mcm ni...

Tp die pkai proc AMD Athlon...

Ape yg aku buat, aku cabut jumper mobo tu kejap n tuka posisi die pastu aku masok kn balik posisi asal...

Pastu aku on pc tu Alhamdulillah hidup smpai skrng...

So, kpd warga putera, klu hambo slh tlgla perbetulkan hambo ni...

Hambo ni budak bru blaja... :blush:

jumpe apa ko cabut kasi la tahu , kat mobo tu banyak jumpe ada audio ada cmos dan lain2 lagi laa mana satu ko cabut...?

RAM dah test?

yg ni aku belom test lagi sebab pc aku guna DDR400 tapi RAM die guna Pc2700 atau pon DDR yg memula tu so aku kene cari mobo yg support RAM ni tuk test.

bagi aku plak.

aku suspek . mungkin m/board tu dah nak rosak . sbb ade pc customer aku penah jadi macam ni jugak.

pasal jumper tu tak silap aku dia dekat dengan battery CMOS tu .. jumper tu utk reset balik ...

try lar dulu ... n error

bagi aku plak.

aku suspek . mungkin m/board tu dah nak rosak . sbb ade pc customer aku penah jadi macam ni jugak.

pasal jumper tu tak silap aku dia dekat dengan battery CMOS tu .. jumper tu utk reset balik ...

try lar dulu ... n error

Yup!

Btol bro!

Jumper dekat CMOS!

pc tu pakai windows xp ke... maybe windows problem.. tu jd restart blk

ko try cabut hdd.. x yah boot dr ape2...

ada x kapasitor yg dah bunting kat mobo tu....

aku pon tak tau sebab tu aku cakap kat korang aku cabut kuar HDD tu pastu install baru guna pc aku..tapi kalau aku cabut hdd tu n pc die aku on tanpa hdd sama jer x ada apa itam jer..kapasitor aku x pasti lak nanti aku check balik die ada bunting ker x..?

yg ni aku belom test lagi sebab pc aku guna DDR400 tapi RAM die guna Pc2700 atau pon DDR yg memula tu so aku kene cari mobo yg support RAM ni tuk test.

ni ngarut apa ni? pc kawan ko tu leh support ram ko la..janji DDR..pc 400 ke pc 333 ke xpe janji DDR......kalau ko kata pc kawan ko SDR ngan pc ko DDR tu jangan buat la pasal kaki x sama......tapi aku nak ko cabut ram ko then ram ko tu masuk ke pc kawan ko.....jangan plak ko buat sebaliknya...pasal kalau betul ram rosak then ada error karaang kalau masuk pc ko OS ko mungkin x stabil dan rosak a.k.a corrupted....ada paham?

128MB tu brand apa? kingston atau cap ayam?

ni ngarut apa ni? pc kawan ko tu leh support ram ko la..janji DDR..pc 400 ke pc 333 ke xpe janji DDR......kalau ko kata pc kawan ko SDR ngan pc ko DDR tu jangan buat la pasal kaki x sama......tapi aku nak ko cabut ram ko then ram ko tu masuk ke pc kawan ko.....jangan plak ko buat sebaliknya...pasal kalau betul ram rosak then ada error karaang kalau masuk pc ko OS ko mungkin x stabil dan rosak a.k.a corrupted....ada paham?

128MB tu brand apa? kingston atau cap ayam?

boleh ker x tahu lak aku setahu aku walaupon sama DDR ram tapi boleh guna ker sedang kan aku nyer pc3200 dan die nyer pc 2700 boleh jln gak ker....

pada semua N pada heckers jawapan ko mmg betul mmg kene clearkan CMOS terus ok n jln cam biasa x ada malasah langsung.. tapi kalau aku nak tau apa punya die jadi cam tu boleh ker ...para penggodam ..

pada semua TQ ..semua cadangan korang aku dah test 1 persatu..

boleh ker x tahu lak aku setahu aku walaupon sama DDR ram tapi boleh guna ker sedang kan aku nyer pc3200 dan die nyer pc 2700 boleh jln gak ker....

pada semua N pada heckers jawapan ko mmg betul mmg kene clearkan CMOS terus ok n jln cam biasa x ada malasah langsung.. tapi kalau aku nak tau apa punya die jadi cam tu boleh ker ...para penggodam ..

Penyebab die aku pon kurang pastila bro...

Tp ape yg aku tau, mobo ko tu dh nk rosak...

So, aku suggest ko bli mobo bru jer...

Sng cter...

hohoho~ :lol:

cuba ko pikir balik.....probelm ni pernah x jumpa kat pc baru2? xde kan? exclusive jadik pada pc lama sahaja..so in others word...penyebab dia dah lama. itu je.x guna ko nak fikir rosak apa-rosak apa.buang masa.

kalau aku jadik ko aku buat pc baru then aku trade pc lama tu buat spare part....ngan aku pc macam tu xde istilah repair.buat pening kepala je :wacko: kalau pc tu 3 tahun aku consider boleh repair la....nih sure lebih 5 tahun kan? mau pentium 4 memula keluar dulu.

ram dia 128MB DDr pc333....x salah aku pc ni tahun 2002. masa tu x salah aku top pentium 4 1.8GHZ is that correct? ko kira la sekarang tahun 2008.dah berapa tahun komputer tu? :ph34r:

Penyebab die aku pon kurang pastila bro...

Tp ape yg aku tau, mobo ko tu dh nk rosak...

So, aku suggest ko bli mobo bru jer...

Sng cter...

hohoho~ :lol:

x per ni kan nyer pc aku pc org membe aku aku saja jer repair kasi anak2 die guna..

cuba ko pikir balik.....probelm ni pernah x jumpa kat pc baru2? xde kan? exclusive jadik pada pc lama sahaja..so in others word...penyebab dia dah lama. itu je.x guna ko nak fikir rosak apa-rosak apa.buang masa.

kalau aku jadik ko aku buat pc baru then aku trade pc lama tu buat spare part....ngan aku pc macam tu xde istilah repair.buat pening kepala je :wacko: kalau pc tu 3 tahun aku consider boleh repair la....nih sure lebih 5 tahun kan? mau pentium 4 memula keluar dulu.

ram dia 128MB DDr pc333....x salah aku pc ni tahun 2002. masa tu x salah aku top pentium 4 1.8GHZ is that correct? ko kira la sekarang tahun 2008.dah berapa tahun komputer tu? :ph34r:

mmg laa bro kalau pc aku dah lama aku tukar tapi kalau yg kurang berkemampuan cam die tu aku x kisah sangat laa at least aku leh tolong die n anak2 die ok laa lagi pon pc tu nak kasi anak2 die jer n merangkap sekali ngan die laa tu kot tu yg die kasi tahu aku la.. aku cuma nak tahu mana tahu leh tambah ilmu kalau nak ikutkan zaman ni mmg banyak ketinggalan laa bab teknologi ni...

So, mslh ni dh setel ke bro?

aku cuma nak tahu mana tahu leh tambah ilmu kalau nak ikutkan zaman ni mmg banyak ketinggalan laa bab teknologi ni...

perlu ke nak pecahkan kepala ko pikir bende2 lama macam tu? nak kasi budak pakai pun kena tengok jugak.budak zaman sekarang bukan x tahu komputer tu apa.bukan x reti beza laju dan slow.x caya ko repair la pc tu then ko tgk anak dia nak pakai x? last2 ko yang pening kepala nanti psal banyak sangat problem.

kena ingat xde istilah repair dalam komputer.dalam komputer ada istilah `replacement`....

ko suruh je la member ko tu beli baru.x pun ko carik la pc 2nd yang lain.aku x suruh beli yang mahal2.setakat ram 512MB dah boleh pakai dah.kalau x nanti ko yang garu kepala nanti.kejap2 call.memanjang rosak je.ko tau la kan budak pakai macam mana.......macam pakai TV ngan radio....rasa aku ko pun nak untung sikit kan dari buat kerja2 gini? :lol: ......

ram 128MB pakai WIN xp slow bro.....nanti hard disk kena buat banyak kerja pastu hdd cepat rosak psal ram x cukup.masa nak setup win XP tu slow dia jangan cakap la.mesti tekanan darah ko naik nanti.last2 fedup :lol:

Edited by K.I.T.T

So, mslh ni dh setel ke bro?

yap masalah dah sattle bro.. TQ for helping..

perlu ke nak pecahkan kepala ko pikir bende2 lama macam tu? nak kasi budak pakai pun kena tengok jugak.budak zaman sekarang bukan x tahu komputer tu apa.bukan x reti beza laju dan slow.x caya ko repair la pc tu then ko tgk anak dia nak pakai x? last2 ko yang pening kepala nanti psal banyak sangat problem.

kena ingat xde istilah repair dalam komputer.dalam komputer ada istilah `replacement`....

ko suruh je la member ko tu beli baru.x pun ko carik la pc 2nd yang lain.aku x suruh beli yang mahal2.setakat ram 512MB dah boleh pakai dah.kalau x nanti ko yang garu kepala nanti.kejap2 call.memanjang rosak je.ko tau la kan budak pakai macam mana.......macam pakai TV ngan radio....rasa aku ko pun nak untung sikit kan dari buat kerja2 gini? :lol: ......

ram 128MB pakai WIN xp slow bro.....nanti hard disk kena buat banyak kerja pastu hdd cepat rosak psal ram x cukup.masa nak setup win XP tu slow dia jangan cakap la.mesti tekanan darah ko naik nanti.last2 fedup :lol:

kit apa ko cakap tu mmg betul aku sokong budak zaman sekarang ni lagi maju oo...tapi buat permulaan ni just nak kenal kan die org ni komputer jer lagi pon budak tu bukan sekolah lagi pon baru umur 4 or 5 thn kot kalau x silap aku.. darjah 1 pon lom masuk lagi.. tapi bagus laa jugah pada aku ni laa bab leh explorer benda lama2 ni , mmg sekarang ni banyak org nak explorer yg baru kan tapi yg lama x leh laa tinggal cam tu jer aku mmg suka explore kalau x wat per ..lagi pon aku tolong die repair pc tu bukan nak ambil untung ape pon die pon bukan nyer org kaya pon lebih kurang aku jer miskin x kaya pon x cukup2 mkn jer.. pc tu bapa saudara die kasi kat die dari pada terbiar cam tu baik die guna ada gak faedah die..nak main game die ni kan cam aku kaki main game tu pasal die suruh aku wat biasa2 jer.. cuma tu laa aku cakap kat die pc dah lama ni performance slow laa kalau nak bandingkan ngan baru tapi die ckp ok laa ada gak pc leh jugak anak2 main game kotak2 kaa bomberman ker..

poblem TS cam poblem ak r..on 2 saat pastu off..ak nye poblem PSU dah kong

salah ke repair pc lama..

x de salah pn...

lagi pn pc tue bleh jek lau nk upgrade...

past nk wak main game NFS ok jek..

dh kita x mampu nk beli baru..

nk buat mcm mn kn..

pakai jek apa yg ade..

buat apa nk membazir...

salah ke repair pc lama..

x de salah pn...

komputer mana ada istilah repair bro....yang ada juz tukar barang sahaja.nak repair tgk pc jugak.dan tgk kerosakan.tgk macam ni TS sendiri tak tau mobo cap apa.nampak sangat pc yang nak `direpair` tu bukan jenis berbaloi nak direpair...........lagipun bila dia kata ram 128mB ddr......aku dah bleh agak tahun bila punya pc.....dah lama...sangat lama........ni kalau rosak bukan tukar mobo sahaja ...ram kena kira......lagi nak kena tune up lagi....pastu pSU tunggu masa......pastu hard disk lagi 20GB .....ntha ada bad sector atau idak.......

dulu boleh la time pc mahal2.repair2.sekarang mana ada istilah repair....untuk kebaikan korang jugak....karang fix bende ni itu rosak masuk bende ni rosak lagi.barang2 yang ada tu korang kena beli ngan duit korang.2nd pun bukan murah mana.duit pakai jugak.pc TS tu bukan 2-3 tahun bro..........rasa aku tahun 2002....dah terlampau lama....better tukar........

aku berani bet la pc TS ni layan gak game mesti memanjang hang memanjang pc crash.......last2 sendiri give-up...aku bukan suruh beli pc mahal2 macam dulu....kalau ada rm 700 pun dah ok dah.kualiti terjamin...teknologi baru.....x payah beli yang ber GC atau berkad-kad...pakai onboard sudah.......

kereta umur 10 tahun pun repair2 jahanam jugak....tapi orang x nak beli baru kenapa? pasal kereta mmg mahal..kalau rm 10k pun cash mana nak carik? itu kereta.berbaloi utk direpair keranan nilai kereta baru sangat mahal.walaupun ada installment bulanan tapi kena tgk pendaptan jugak.......ni komputer makin hari makin murah korang x nak beli....nak gak repair yang lama.....kenapa?

P:S korang ni menguntungkan aku saja la....aku mmg amik advantage dari `sifat` macam ni.....pc baru rm 700....part pc lama yang rosak tu cuma rm 300.....rm 300 tu harga bersih xde kos. :lol: ......x perlu keluar duit se sen pun. :lol:

pc lama tu buat la godeh2 belajar2 pasng sendiri.kalau rosak atau salah pasang puas hati.ni nak buat main game.........adoiii

Edited by K.I.T.T

komputer mana ada istilah repair bro....yang ada juz tukar barang sahaja.nak repair tgk pc jugak.dan tgk kerosakan.tgk macam ni TS sendiri tak tau mobo cap apa.nampak sangat pc yang nak `direpair` tu bukan jenis berbaloi nak direpair...........lagipun bila dia kata ram 128mB ddr......aku dah bleh agak tahun bila punya pc.....dah lama...sangat lama........ni kalau rosak bukan tukar mobo sahaja ...ram kena kira......lagi nak kena tune up lagi....pastu pSU tunggu masa......pastu hard disk lagi 20GB .....ntha ada bad sector atau idak.......

dulu boleh la time pc mahal2.repair2.sekarang mana ada istilah repair....untuk kebaikan korang jugak....karang fix bende ni itu rosak masuk bende ni rosak lagi.barang2 yang ada tu korang kena beli ngan duit korang.2nd pun bukan murah mana.duit pakai jugak.pc TS tu bukan 2-3 tahun bro..........rasa aku tahun 2002....dah terlampau lama....better tukar........

ade betul gk ko ckp bro..

tapi entah lee..

aku mcm ade x setuju jek...

DDR x de lah lama..

ade pn lagi jual kat kedai..

bleh upgrade lagi..

ade sedikit hairan np bro mcm marah sgt nk lau nk repair pc..

ye lah pc mn ade repair.. lau bab pc nie.. upgrade tue bagi aku bleh dikata sebagai repair k..

yg x elok jadi elok = repair.. yg x laju jadi laju = repair..

sabar bro jgn marah2x...

barang selagi elok kita pakai...

aku ade gk pc lama sebiji tahun 2001..

ok jek main game..

ikut hati mati ikut nafsu lesu...

dh tue nk ikut apa eekk..

lu pikirlah sendiri (tue kata nabil raja lawak)...

Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

• Create New...