Jump to content
Sign in to follow this  
etnio_getic

::hobi Memelihara Ikan Gapi::

Recommended Posts

Salam...baru-baru ini, ak ad bele ikan gapi...

sesiape di sini yang pernah bele ikan or ikan gapi...

ad tips n panduan yang stail x, sbb ikan gapi ni asik mati je..

gas kene cukup...

pastu bile ko bg mkn, jgn setiap hari...

ikan nie hidup utk mkn... :lol:

aku penah bela ikan nie... aku bg ikan 2 mkn bnyak kali dlm sehari...

last2 aku tgok ade 2,3 mati... perut ikan 2 aku tgok t'barai...

ko letak r pokok2 dlm akuarium ko, sbb ikan nie suke membiak kt c 2....

nie ikan guppy yg ekor die color2 kn??

Salam...baru-baru ini, ak ad bele ikan gapi...

sesiape di sini yang pernah bele ikan or ikan gapi...

ad tips n panduan yang stail x, sbb ikan gapi ni asik mati je..

payah nak bela ikan gapi nie payah..mmg cepat mati..air akuarium selalu kene tukar..jangan ade klorin dlm selepas salin air dlm akuarium 2..lagi 1 kene ade motor lelektrik yang kuar2 buih2 ape ntah nama die untuk pengudaraan air dlm akuarium..penting nie..2 pun x jamin boleh hidup lama ke x..

Edited by SiR_FAiZ

ak bele ak xbeli pn pump air tu

ad pokok n batu-batu, kelmarin lahir 15 ekor anak die

kene asingkan yg besar2 tu sbb die mkn anak die, jht gile

ak bele ak xbeli pn pump air tu

ad pokok n batu-batu, kelmarin lahir 15 ekor anak die

kene asingkan yg besar2 tu sbb die mkn anak die, jht gile

bende 2 penting untuk pengudaraan air..nak pulak bela ikan2 sensitif nie..lain la bela ikan puyu,haruan,keli,sepat x yah pakai pump air pun x pe..air x yah tukar berbulan pon still boleh hidup..letak dlm air klorin pun boleh tahan die..

Edited by SiR_FAiZ

assalamualaikum...

bende 2 penting untuk pengudaraan air..nak pulak bela ikan2 sensitif nie..lain la bela ikan puyu,haruan,keli,sepat x yah pakai pump air pun x pe..air x yah tukar berbulan pon still boleh hidup..letak dlm air klorin pun boleh tahan die..

betul..ikan mcm gupi, ikan emas ke..kena jaga betul2..manja..salah sikit mati la...ikan puyu je yg gagah mengharungi dugaan..

aku dulu rajin tangkap ikan gapi kat longkang tapi gapi longkang la bukan gapi yang lawa cam kat kedai tu. hehe.Gapi longkang pun tak payah jaga elok2 sangat . :D

aku penah bela ikan emas..dari kecil sampai ikan 2 besar dan gemuk2..comel je..ikan 2 boleh jinak pulak..tp nak salin air pekara paling leceh..ikan 2 dah la sensitif..mula2 rajin la time baru bela nie nak salin air..pas 2 da lama aku da malas nak salin air..pas 2 matilah lah seekor..bape hari 2 mati lagi sekor..punyer malas nak salin air..last2 aku lepas je kat sungai..ntah la idup ke x..ntah2 kene makan ikan lain ke..keke :lol:

sampai skrng aku x bela ape2 ikan dah.. :lol:

apsal x bela ikan daun pisang? masyuk jugak aku tgk dia pusing2 badan. :D

ikan ape tu, xpenah tau pn..mcm stail

ak rase ikan gapi ak ni ikan gapi longkang kot..sbb x lawa sgt...

ad yg warne merah tu, tp mati.tu kot yg kene air pump..

hehe

aku penah bela ikan emas..dari kecil sampai ikan 2 besar dan gemuk2..comel je..ikan 2 boleh jinak pulak..tp nak salin air pekara paling leceh..ikan 2 dah la sensitif..mula2 rajin la time baru bela nie nak salin air..pas 2 da lama aku da malas nak salin air..pas 2 matilah lah seekor..bape hari 2 mati lagi sekor..punyer malas nak salin air..last2 aku lepas je kat sungai..ntah la idup ke x..ntah2 kene makan ikan lain ke..keke :lol:

sampai skrng aku x bela ape2 ikan dah.. :lol:

ikan emas kuat buang air besar, cepat tercemar akuarium

ikan ape tu, xpenah tau pn..mcm stail

ak rase ikan gapi ak ni ikan gapi longkang kot..sbb x lawa sgt...

ad yg warne merah tu, tp mati.tu kot yg kene air pump..

hehe

ikan dia seriouly nipis dan cam daun pisang. dia bergerak pon cam daun2 didalam air. kira cam camouflage la nih. mahal, RM25 tapi sedap mata memandang.

ikan dia seriouly nipis dan cam daun pisang. dia bergerak pon cam daun2 didalam air. kira cam camouflage la nih. mahal, RM25 tapi sedap mata memandang.

ikan daun pisang ? nama lain bagi ikan belida kot . Aku besa mancing dapat ikan ni , tasik tadahan air longkang/hujan FTW.. lol

edit : tambah daun depan ikan .... XD

Edited by hampeh

ak penah gak bele ikan mas ni...tp time tu xde pump lg

saat2 die nak mati tu, warne die akan pudar n keok tros...ak kebumikan ke longkang

ikan gapi ni pn same je, mati ke longkang la jwbnye...haha

makanan ikan gapi cm ne lak..???

bagi makan cacing kering.ada jual kat kedai ikan . Ada jugak makanan bulat2 yang kecik .Bukan ikan gapi ni semua benda makan ke ? gapi longkang makan roti je dulu aku kasi . hehe .

hem.. ikan gapi..dulu masa bebudak..aku ada bela.. membiak sampai tatau mana nak campak dah. dulu aku bela dalam kolah (dalam bilek air) , tempat luas , dalam..so mmg tak da pakai menatang buih tu (cara kampung la katakan) , makanan lak.. aku biarkan ja dia makan jentik2.. pastu tarok pokok "ekor kucing" aku tatau nama dia..tapi kitaorang pangey ekor kucing sebab bentuk dia sama, aku amik kat tepi tepi sungai.. so ikan tu boleh main2 n nyorok kat situ.. masuk 3 4 bulan.. dah penuh gila.. siap leh jual kat kekawan..syok betol.. bagi aku takda la susah nak jaga.. tapie kalo dalam akuarium kecik , air paip, kena lebih detail cara jaga rasanya. mau jaga ph air n makanan.. kalo panjang umo..lama la idop :D

Camner rupe ikan gapi nie.... gambar plase! Dulu aku ada ternak flowehorn dan ikan kaloi. Ganaz flowerhorn.. siap dia makan ikan kaloi aku tu walaupun ikan tu lebih besar dari dia... last2 mati dua2... ikan lain aku dah bela ialah ikan sepat dan puyu. Semua senang nak jaga.

Camner rupe ikan gapi nie.... gambar plase! Dulu aku ada ternak flowehorn dan ikan kaloi. Ganaz flowerhorn.. siap dia makan ikan kaloi aku tu walaupun ikan tu lebih besar dari dia... last2 mati dua2... ikan lain aku dah bela ialah ikan sepat dan puyu. Semua senang nak jaga.

ikan gapi mcm ikan laga tp dalam btk yg lebih kecil...hehe

flower horn bukan jenis ikan lembut ke..xtau la plak ganaz..

angle fish pn same gak kan..yg tajam2 tu

ikan flowerhorn mane leh bela banyak2 1 akurium..kalo x die berlawan sesama sendiri..letak ikan lain jenis lagi la die berlawan..ikan gapi nie kecil je..cantik la kalo beli kat kedai punyer..paling best bela ikan laga..letak dalam botol kecik hias lawa2...pas 2 masukkan lagi sekor abis la dier berlaga..sampai putus ekor..aku masa kecik2 dlu nakal pergi lagakan ikan laga ni dgn ikan karing..kalah ikan karing tue abis putu2 dienyer ekor..ikan laga nie pun kene bela seekor 1 tempat..kalo jantan bertina boleh kot letak sekali..pasal aku x pena try..kalo x cam ne nk membiak ikan 2..

assalamualaikum...

ni ha rupa ikan gapi:

http://images.google.com.my/images?hl=en&a...guppy&gbv=2

mcm ikan laga je lebih kurang, cuma lebih sosial sikit..heh

ika gapi tu.. air tawar le..

aku ade bela gak..

tp kene belasah ngn ikan ape ntah.. terus K.O..

skang ni dlm aquarium aku tggl gapi sekor ngn ikan majlis...

pump da buang.. air jenih lagi... da x bg makan dekat sebulan..

tp still maintain..

ikan tu makan lumut dlm aquarium..

aquarium aku da nmpk hijau dari luar..

hikhihk..

ingat nk tambah lagi.. sbb da x yh kasik makanan.. hehe

cume kene cuci cermin sket la..

kasik terang...

kalau malas cuci cermin try cari ikan bandaraya@dbkl kat kedai ikan . Cari yang kecik2 cukup la buat bersih cermin :D .

beli la ikan makan lumut...jap je clear...tp aku bela ikan gapi x penahhnye idup lame...jap2 mati...kekadang cicak pancing...ciss...apsal eh...ikan gapi aku jadi putih2 badan then mati trus,nk ckp x bgi kn,aku bgi je