Jump to content
Sign in to follow this  
santos

Online Radio Dan Video Streaming

Recommended Posts

salam semua,

Di sini saya ada sedikit pertanyaan berkenaan dengan online radio dan video streaming.

1) Selain menambahkan bandwidth bagaimana caranya untuk membolehkan lebih ramai pendengar mendengar radio web dalam satu masa?

2) Sekiranya memang kena tambah bandwidth, berapakah bandwidth yang paling sesuai?

Soalan2 ini saya tujukan untuk kedua2nya (online radio dan video streaming) sebab melibatkan proses online. Sekiranya tuan2 ada kepakaran dan pengalaman kerja dalam radio web dan video streaming (cth :- seperti era, tv3, dsb) diharap dapat dikongsikan bersama. Saya betul2 memerlukan pandangan dan tunjuk ajar dari tuan2 / puan2 supaya saya dapat reduce cost dengan alternatif lain. Sebabnya untuk menambah bandwidth akan menelan belanja sewa yang tinggi (puluhan ribu / tahun). diharapkan tuan2 dapat membantu saya.

Terima Kasih.

Kalau betul2 nak buat radio dan video streaming, anda dinasihatkan menyewa dedicated server atau memiliki server sendiri. Dengan adanya ini, resource (sumber) yang akan digunakan adalah milik anda dan ia mampu menampung penggunaan untuk video dan audio streaming mengikut tawaran pembekal perkhidmatan.

Penggunaan video @ audio streaming secara besar-besaran pada shared server adalah dilarang kerana akan melibatkan penggunaan resource yang tinggi. Ini kerana, pada server ini terdapat beratus-ratus pengguna ditempatkan pada server yang sama dan mereka ini berkongsi sumber dalam satu-satu masa. Sebaliknya, pada dedicated server, pembekal perkhidmatan telah menyediakan akaun khas dimana anda memiliki sumber yang cukup untuk digunakan untuk tujuan ini.

Kos menyewa dedicated server bermula daripada RM 1XX/sebulan dan ke atas.

Kalau betul2 nak buat radio dan video streaming, anda dinasihatkan menyewa dedicated server atau memiliki server sendiri. Dengan adanya ini, resource (sumber) yang akan digunakan adalah milik anda dan ia mampu menampung penggunaan untuk video dan audio streaming mengikut tawaran pembekal perkhidmatan.

Penggunaan video @ audio streaming secara besar-besaran pada shared server adalah dilarang kerana akan melibatkan penggunaan resource yang tinggi. Ini kerana, pada server ini terdapat beratus-ratus pengguna ditempatkan pada server yang sama dan mereka ini berkongsi sumber dalam satu-satu masa. Sebaliknya, pada dedicated server, pembekal perkhidmatan telah menyediakan akaun khas dimana anda memiliki sumber yang cukup untuk digunakan untuk tujuan ini.

Kos menyewa dedicated server bermula daripada RM 1XX/sebulan dan ke atas.

............................................................

..............................................

Member ni nak wat IPTV ler.. kat Malaysia infra belum ready lagi. Internet pun masih tunggang langang lagi, kecuali yg pakai T1 line. US dan europe dah ada kemudahan ini. Dengan menggunakan IPTV decoder pengguna boleh aksess sehingga HDTV content.

Kalo nak access service macam ni kena tunggu 2 -3 tahun lagi. atau pakai FTP jer A/V content ke PC anda.

kalau ada server pun kena pakai line Telekom gak, dia orang tak kasi sebab sesakkan line akibat dari penggunakan bandwidth yg tinggi.

contoh streaming kat www.shoutcast.com (sangkut sangkut gak) Jadi nasihat pada santos, jadikan ini sebagai impian dulu dan tunggu lah harinya..mungkin menjadi kenyataan.

kalo nak sewa FTP server member aku ada wat, 8Gb hanya RM30/bulan.

sementara itu anda boleh stream audio/radio dari astro secara percuma. tak payah pakai kad. janji ada decoder astro. (tak yah langgan)

............................................................

..............................................

Member ni nak wat IPTV ler.. kat Malaysia infra belum ready lagi. Internet pun masih tunggang langang lagi, kecuali yg pakai T1 line. US dan europe dah ada kemudahan ini. Dengan menggunakan IPTV decoder pengguna boleh aksess sehingga HDTV content.

Kalo nak access service macam ni kena tunggu 2 -3 tahun lagi. atau pakai FTP jer A/V content ke PC anda.

kalau ada server pun kena pakai line Telekom gak, dia orang tak kasi sebab sesakkan line akibat dari penggunakan bandwidth yg tinggi.

contoh streaming kat www.shoutcast.com (sangkut sangkut gak) Jadi nasihat pada santos, jadikan ini sebagai impian dulu dan tunggu lah harinya..mungkin menjadi kenyataan.

kalo nak sewa FTP server member aku ada wat, 8Gb hanya RM30/bulan.

sementara itu anda boleh stream audio/radio dari astro secara percuma. tak payah pakai kad. janji ada decoder astro. (tak yah langgan)

Ada gak maklum balas. Sebenarnya macam ni lah. Aku baru je join company yang ada servis radio dan video streaming. Aku tak de pengalaman dalam industri ni. Tak boleh bagi tahu company apa ye. So aku bukan saje2 nak buat. So far company aku ni dah ada dah radio dan video streaming ni. Cuma capaian user dalam satu masa tak boleh banyak. Tu pasal nak tanya sama ada berkaitan bandwidth atau ada software yang boleh digunakan untuk increase pendengar. Daripada apa yang korang cakap nampaknya memang bandwidth lah yang memainkan peranan. Huh... tinggi beb sewa bandwidth ni. Ada tak alternatif lain2..... Untuk makluman, aku dah ada server sendiri. Aku guna blade server. Korang ada idea tak? Mana tahu korang ada kerja ngan tv3 ke, era ke so boleh lah kongsikan sekali. Tv3 punya video streaming aku memang respect lah. Entah berapa bandwidth yang depa guna......

Cuba integrate streaming dengan protokol p2p...

Contoh web yang guna ialah crunchyroll.com - admin dia kata wlaupun streaming format video h264 (juga boleh didownload) tapi kos bandwith tetap jauh lebih murah...katanya guna teknologi p2p xtau la cane tu...

seblom nie crunchyroll guna format flv jer...skarang wlapun streaming video high quality h264 tetap laju...puas hati..