Jump to content
odie

Jual Air Kat Tepi Jalan

Recommended Posts

macam mane agaknya nak start bisnes jual air kat tepi jalan tu ek? yg ade mcm2 air tu..kelapa, oren, sirap, jagung, dll...sesapa ade info tolong la sy ok? tq. sbb dgn bisnes ni, monthly kos mcm rendah, tapi collection harian sgt tinggi..TQ :wacko: :wacko:

Edited by odie

maknanye leh tak untung rm3000 sebulan?

memang x masuk akal klau ko ckp jual air tepi jalan dpt untung Rm3000 sebulan..

hehehhee tp menda tu tak mustahil klau cara u jual air tu lain dari org lain .. ( pk lah saya sndiri mcm mana nak buat )

tp bergantung gak pada location..

lokasi tu sesuai ke tak untk meniaga..

mcm mana cara kita layan customer

kita punyer marketing pun nak baguss

dan yg paling penting ialah air yg kena nak jual tu lebih hangat drp biasaa :D

Kalau ko dapat jual kat budak sekolah menengah mesti laku, lagi2 bila habis sekolah dlm kul 2pm camtu...

laku tu memang laku tp aku rasa dia nak untung Rm3000 sebulan x dpt laa hehehehe

ehehe.. blum cuba blum tau bro.

member² aku yg jual air balang kat pasar² mlm, income diaorg mmg bleh cecah 3k+ sebulan.

Tp tgk pd cuaca plak la.. klu hujan dok saja la. Untung dia +-68% untuk satu balang.

contoh:

satu balang bulat air boleh jual sehingga 60+ cup 12oz (cawan kertas)

- rm1.00 x 60 = rm60.00

Kos utk 1 balang

Smoothies/Jus buah - rm14.00 (1liter)

Gula - rm1.50 (1kg)

Ais - rm3.50 (1bag)

total kos = rm19.00 (klu jual habis 1 balang tu bleh dpt balik rm60.00+ @ 68.33%)

Klu nk bg air tu nampak menarik, diaorg ada juga yg taruk pewarna.. contoh air tembikai susu, boleh taruh pewarna hijau.. pewarna kat kedai² runcit pun ada jual rm3.00 sebotol kecil.

weh,korang ingat 3k sebulan susah sgt nk dpt ke dlm berniaga camnie?

idea nie aku pernah bg kat kawn aku.....asal jual goreng pisang, ada 10 tempat je untung bersih 10k sbln.....

korgn pun tau gerai goreng pisang camner kan? kos pun xsberapa? dr 1 tambah 1 tambah 1 sampai mana yg manpu lah handle lah.....

lokasi pun nk kene study.... kwn aku sorg lg jual air soya dan tebu je skrg baru 6 tempat dah ><10k sbln.....

cuma mslh jual air yg aku nampak cuma cuaca,hari hujan jualan turun dan 1 lagi imej pjual tuuuuu,biar bersih, kemas, pakai lah kopiah ke songkot ke,setiap ctemer dtg bg salam....

lagi 1 kisah nie ,ctemer aku yg dah 6 tahun berniaga yang tau foo kat pasar malam asyik risau pasal persaingan.

1 pasar mlm ada 2 3 org jual yang tau foo. dulu nk dpt 3 4 ratus smlm xda mslh skrg 1 2 ratus pun susah.....

byk pniaga baru main try2 berniaga,kuah xsedap,rosak nama yang tau fooo jee katenya.....

aku cadangkan dia buka 2 gerai dulu dlm pasar malam yg same.... hasilnya skrg nie dia bersaing dgn diri sdiri je.... cuma 1 tempat tu dia kene buka 3 gerai... nie lah rahsia org asing guna,mcm tesco,giant

mslh pniaga baru nie kbykan ingin cuba2,semangat rendah,pikir untung je dulu,

weh,korang ingat 3k sebulan susah sgt nk dpt ke dlm berniaga camnie?

idea nie aku pernah bg kat kawn aku.....asal jual goreng pisang, ada 10 tempat je untung bersih 10k sbln.....

korgn pun tau gerai goreng pisang camner kan? kos pun xsberapa? dr 1 tambah 1 tambah 1 sampai mana yg manpu lah handle lah.....

lokasi pun nk kene study.... kwn aku sorg lg jual air soya dan tebu je skrg baru 6 tempat dah ><10k sbln.....

cuma mslh jual air yg aku nampak cuma cuaca,hari hujan jualan turun dan 1 lagi imej pjual tuuuuu,biar bersih, kemas, pakai lah kopiah ke songkot ke,setiap ctemer dtg bg salam....

yups...thats what i mean...rm3k sebulan utk 1 kedai mayb susah ckit...tp kalo ade beberape kedai yg kawasn dier pun startegik, insyaAllah boleh cecah rm6k sebulan atau lebih...pas2 katalah tolak kos buat air rm200 la katakan utk 4 kedai..then tolak byr gaji org jaga kedai...rm400 x 4 = rm1600. then total margin kedai rm6k - (+- rm2k ), so untung kita owner rm4k kot secara kasar..padahal ni side income kiter jek..ok tak? ke mcm x logik? tapi ni tak tolak kalo2 pekerje menipu la..hahaha

yups...thats what i mean...rm3k sebulan utk 1 kedai mayb susah ckit...tp kalo ade beberape kedai yg kawasn dier pun startegik, insyaAllah boleh cecah rm6k sebulan atau lebih...pas2 katalah tolak kos buat air rm200 la katakan utk 4 kedai..then tolak byr gaji org jaga kedai...rm400 x 4 = rm1600. then total margin kedai rm6k - (+- rm2k ), so untung kita owner rm4k kot secara kasar..padahal ni side income kiter jek..ok tak? ke mcm x logik? tapi ni tak tolak kalo2 pekerje menipu la..hahaha

tau xpe....pglmn tu yg penting ilmu2 berkaitan perniagaan yg akn dijlnkn. kalu ko nk side income je,lps terus pd pkerja aku rasa ko kene study/kaji sal sukatan air...purata kan, cawan plastik air pun bole gak rasenya.

ko kira lah brape cawan xada sehari dgn duit yg ko dpt.

eh,dpt air free x nie?

boleh.. mungkin lebih.. bergantung pada musim

Tapi kena pelbagaikan, Air, Buah2, Kacang, dsb makana ringan.

Kalau nk lagi elok, letak bangku @ kerusi sebiji dua beserta meja..

------------

Pernah aku tanya si penjual air ni (kat stesen bas Kota Bharu), pada hari minggu.. jumaat & sabtu, dia leh jual lebih 350 cup air.. belum termasuk kueh2 dan buah2 an.. sebekas air RM 1.00, 350 bekas = RM350. Hari biasa dia kata, dalam 120 - 200 bekas terjual.

Air kelapa paling top / laku. Skrg ni dia tambah product baru iaitu ABC Special lak (RM 2.00 sebekas) Tapi kalau musim hujan memang down la bisnes dia..

boleh.. mungkin lebih.. bergantung pada musim

Tapi kena pelbagaikan, Air, Buah2, Kacang, dsb makana ringan.

Kalau nk lagi elok, letak bangku @ kerusi sebiji dua beserta meja..

------------

Pernah aku tanya si penjual air ni (kat stesen bas Kota Bharu), pada hari minggu.. jumaat & sabtu, dia leh jual lebih 350 cup air.. belum termasuk kueh2 dan buah2 an.. sebekas air RM 1.00, 350 bekas = RM350. Hari biasa dia kata, dalam 120 - 200 bekas terjual.

Air kelapa paling top / laku. Skrg ni dia tambah product baru iaitu ABC Special lak (RM 2.00 sebekas) Tapi kalau musim hujan memang down la bisnes dia..

kalau boleh upah budak yg jerit KUeh kueh tuh lagi bagus.....pergi rumah ke rumah......kekadang diorang nih lapar tapi malas nak keluar ....yela ngan panas ngan minyak kenderaan lagi.......kebanyakaan yg membeli tuh pun kekadang lalu je ternampak mamat jual kuih .........

kalau boleh upah budak yg jerit KUeh kueh tuh lagi bagus.....pergi rumah ke rumah......kekadang diorang nih lapar tapi malas nak keluar ....yela ngan panas ngan minyak kenderaan lagi.......kebanyakaan yg membeli tuh pun kekadang lalu je ternampak mamat jual kuih .........

kuih leceh ckit nak jual...jual air jek senang...org x reti masak pun leh buat air...untung pun bole tahan..agak2 nak hire pekerja jaga gerai air kita brape ringgit ek gaji?

memang untung kalo bisnes air nih...

aku pernah jual air kat bazar ramadhan... memang untung...

nak kemas pon senang, tak leceh sangan banding macam lauk2 ke, kuih2 ke...

bahan pon murah

ko try la bulan puasa ni :D

memang untung kalo bisnes air nih...

aku pernah jual air kat bazar ramadhan... memang untung...

nak kemas pon senang, tak leceh sangan banding macam lauk2 ke, kuih2 ke...

bahan pon murah

ko try la bulan puasa ni :D

bole gak...lepas tu, kene amik pape lesen ke tak? kene sewa tapak ke tak?

berniaga memang seronok...

lebih lebih lagi bila barang habis dan untung..

tapi ingat kawan kawan dan abang abang...

takda satu perniagaan yang senang.

setiap satu perniagaan ada cabaran tersendiri.

jangan dengar orang kata senang..

kita pun ingat senang..

jangan dengar orang kata untung..

kita pun yakin untung..

sebenarnya untung rugi bukan sahaja bergantung pada produk..

tetapi juga peniaga itu sendiri..

isk apaaku merepek ni..

kepada abg odie..

kalau nak on, ambil masa..

survey tempat..

kalau nak best lagi luangkan 2 3 hari..

pergi pasar malam dalam kul 4-5

(time dorang setup gerai)

dan time malam nak tutup

perhatikan macam mana dorang berniaga..

kalau nak best lagi cuba borak borak dengan dorang..

cuba cedok pengalaman.

insyaallah kalau kita usaha, tuhan tunjukkan jalan.

yang penting.. susun langkah.

Edited by Latip BorgiBa