Jump to content
aachapp

Langgar Kontrak Kerja

Recommended Posts

Halu all,

Aku ader problem sket nih. Citer dier camnih.. skang ni aku da keje kat satu company nih (agak gah jugak lar dier) secare kontrak. Aku dpt keje kat company nih pun sbb recruitment firm yang offer kat aku. Senang citer aku ader kontrak setahun kat company nih and tak leh nak resign selagi blom 6 bulan. Masalah aku sekarang, aku sekarang blom pun 6 bulan kat sini. Pastu, aku dapat keje kat satu company baru nih. Keje nih ade kene mengene ngan bende yang aku blaja kat uni dulu and tawaran die pun agak menarik. Lagi satu keje nih permanent, bukan kontrak-kontrak lagi.

Aku da jumpe boss aku, bagitau die sumer bende and dier pun bersetuju untuk lepaskan aku dari kontrak tuh. Tapi die cakap aku kene setel ngan recruitment firm tuh pasal diaorang yang hire aku. Aku pun call diaorang bagitau aku nak resign. Diaorang pun ckp "as stated in contract, u need to pay for termination your contract earlier than 6 months". Aku cakap aku maneder duit nak bayar lump sump gituh. Installment boleh r... Die cakap die tak accept installment. Sudah.. aku memang tak nak lepaskan opportunity kat bakal tempat keje baru aku tuh. Diaorang skang kire da confirm nak amek aku based on aku punyer experience.

So.. masalah sekarang ialah aku diminta join company baru tuh secepat mungkin. Tapi kalo aku join sekarang, aku kene bayar pampasan tuh.. (banyak jugak lar..) kat recruitment firm tuh. aku memang nak sgt keje baru nih. Ape jadi kalo aku blah jer dari kontrak nih dgn tak bayar pampasan ker bagi surat ker.. main blah seketul macam tuh jer?

--> dorang boleh saman aku ker?

--> dorang akan cari aku or wat bodoh jer?

Sesaper yang ader experience dlm bende macam nih tolong aku k? aku dah buntu sgt2 nih and nak sgt2 keje baru@tetap tuh.. :(

ikut pengalaman2 staff2 br yg b'hijrah kat company aku mmg kalo ko blah je mmg ko kena byor notis.de yg da xthn keje com lame bayor jek.cam company aku coz die nak sgt guna staff die yg bayorkan..kalo main blah xtau lak aku..

kes aku sama cam koo gak la.tp job aku tu permanent n 6 month probation.state dlm contract klu nk terminate kna kasi 1 month notice.tp sbb baru keje 2 ari n ckp da dpt keje len dia lepaskan aku akhirnya.haha.mcm2 aku ckp,arga minyak naik la,da dpt keje lain la,jauh la.klaka gile aku terkenang saat tu.haha.lgpn company tu x de dpatment hr pn.haha

tapi masalah dier kene bayar tuh jer lar. saper nak bayar-bayar ni kan.. aku da slow talk pun dier still nk duit gak. haramjadah sungguh.. hehehea.. company baru aku tuh mmg ckp dorg xleh nak bayar.. tapi dorg amat berharap aku join dorg secepat mungkin. Member aku suro aku missing-in-action jer due tige hari.. konfem2 kene buang.. tuh jer harapan aku skang.. arghhh.. naper lar aku sign kontrak nih dulu.. huhuhuhuhu.... :wacko:

dlm kontrak ko, de x mgatakn yg dorg blh amik tndakan cm saman k...?klum ade, mslh bsar klu ko lri.

klu byar pmpasan, blh lg setel.tang saman, jgn wat main eh.mlainkn klu ko bnyk duit~

Edited by shinshishio

kalo xsilap aku dalam kontrak aku ader dier tulis kene bayar pampasan jer.. tader plak sampai tindakan mahkamah aku tgk.. tuh yg aku skang nih buntu.. dalam otak aku ingat nak chow jer.. member aku pun kate gitu gak.. ni lar yang payah kalo kerja masuk ikut recruitment firm. susah serba-serbi.. huhuhuhu

aku ader membe dulu yg ponteng keje seminggu semata2 nak kene pecat...then join company lain...dlm kes ko through recruitment firm ni ntahla, tp aku rase diorg ader hak nak saman kalo pecah kontrak pramatang tu

aku tahu ni mesti staff VADS..FYI aku pon langgar kontrak gak..pegi mampos...malas aku nak layan. training bond aku ada pegila amik balik. nak saman kew. kos guaman pon tak larat nak bayar. drp dorang saman ko baik dorang amik staff baru. kje customer servis ni mmg mcm tuh. ada pro dan kontra. untuk makluman ko takkan diblacklist kecuali dgn company tuh atau agensi tuh sahaja tapi ikot pengalaman dulu aku banyak langgar kontrak dgn kelly services tapi dpt plak kje dgn dia lagi. lagi dipanggil adala. moralnya ko takyahla wisau even ko langgar kontrak. ko buat cara baik pon ko kena baya. cara tak elok pon kena provok.

thanks mahadimm.. lepas bace komen ko sggh tenang skali aku membace pendapat ko.. lega giler.. aku pun pikir gituh gak.. memang tuh jer care nak mengajar recruitment firm nih.. heheheha... FYI.. aku da accept pun keje baru tuh.. next week start.. hehehea :lol:

owh macam tu ek... aku pun baru je bagi notis berenti kerja 24jam... tapi ikut rule kena bayar 2 bulan gaji... taktau le macam mana...

kenkawan aku buat camtu gak tapi tk penah kena lagi bayar 2 month gaji tu..

harap2 aku tak kena le... huhuhu

Most company akan suruh bayar..it's a normal practice especially among recruitment firm..just double check offer letter..kadang2 die tulis kena bayar..tapi tak cakap bile kena bayar...so ko cakap la ko akan bayar..bile nak bayar? terpulang kat ko,asal bayar. Dorang takleh saman sebab dorang tak specify bile exactly ko kena bayar. Frankly, aku pernah resign and my gf pun resign without paying, amat2 payah la dorang nak bawak masuk court, in most cases tak berbaloi pun.

Procedur die senang jer... kalo ko betul2 nak resign dan nak pegi kompeni baru, ko buat la... tak payah teragak2... kesan die lepas tu ko kene ready la...

step pertama ko buat surat rasmi, buat rayuan kat ejen tu yg ko tak leh nak bayar lump sum... pastu ko sertakan skali table bayaran ko dalam surat tu... letsay ko nak bayar dalam mase 5 tahun jumlah tu... bahagi je la total yg ko kene bayar tu dengan 5x12, 60 bulan... takde la terbeban sangat kalo ko nak bayar pun... bleh jugak dalam table tu ko buat utk tahun pertama 100 sbulan, tahun ke dua 150 sbulan dan seterusnya... janji cukup jumlah denda tu setel dalam mase 5 tahun...

jangan ler ko gatal2 nak wat personal loan ngan bank pulak, nanti tak pasal2 ko kene bayar interest, buat rugi jer...

step seterusnya ko hantar surat tu by hardcopy dan jugak email kat diorang...

Pastu ko tunggu la respon dari ejen tu... kemungkinan diorang akan buat:

1. Kalo jumlah ko tu takde la besar sangat, diorang mungkin abaikan jer... tapi kemungkinan besar diorang takkan abaikan begitu saje, sebab diorang cari makan atas kontrak tu...

2. Diorang setuju dengan cara pembayaran tu dan ko pun bleh la start bayar setiap bulan...

3. Diorang setuju, tapi diorang nak ko setelkan dalam mase 2 tahun... yg ni ko runding la, mintak bayar dalam mase 4 tahun ker...

4. Diorang berkeras nak suruh ko bayar lumpsum jugak... yg ni ko cakap je la ko tak mampu... mungkin diorang akan heret ko ke mahkamah... tapi jangan risau, sebab ko bukannye lari tak nak bayar, tapi ko tak mampu... bukti ko nak bayar kan ade, tunjuk jer surat yg ko nak bayar ansuran tu... Biasanya hakim akan setuju untuk ko bayar ansuran (kes ni pernah terjadi kat member aku)...

tapi ko jangan ler lari atau buat2 tak tau pulak, kang tak pasal2 kene saman...

Salam,

Sebab diaorang suruh bayar tuh pasal, company tuh dah bayar recruitment firm duit untuk dapatkan staff baru. So tengah nak breakeven la tuh.

By the way, kerja ikut hati :)

Salam,

Salam,

Sebab diaorang suruh bayar tuh pasal, company tuh dah bayar recruitment firm duit untuk dapatkan staff baru. So tengah nak breakeven la tuh.

By the way, kerja ikut hati :)

Salam,

hehe mende ni pun terjadi pada abg aku.. senang je.. kalau baik ngan company tempat ko kerja tu.. elok ko berpakat.. sebab agensi pekerjaan nie dia amik komisen 1 bulan setengah gaji ko dari majikan tu sekira dia cukup tempoh 6 bulan... majikan ko kena bayar percent nyer sehingga genap setahun baru 100% abis bayar. so abg aku kerja tempat lain ..genap masanya abg aku bagi kat bahagian kewangan tu tuk bayar agensi tu.. sehingga la abis ikut percent nyer... close kes......

Procedur die senang jer... kalo ko betul2 nak resign dan nak pegi kompeni baru, ko buat la... tak payah teragak2... kesan die lepas tu ko kene ready la...

step pertama ko buat surat rasmi, buat rayuan kat ejen tu yg ko tak leh nak bayar lump sum... pastu ko sertakan skali table bayaran ko dalam surat tu... letsay ko nak bayar dalam mase 5 tahun jumlah tu... bahagi je la total yg ko kene bayar tu dengan 5x12, 60 bulan... takde la terbeban sangat kalo ko nak bayar pun... bleh jugak dalam table tu ko buat utk tahun pertama 100 sbulan, tahun ke dua 150 sbulan dan seterusnya... janji cukup jumlah denda tu setel dalam mase 5 tahun...

jangan ler ko gatal2 nak wat personal loan ngan bank pulak, nanti tak pasal2 ko kene bayar interest, buat rugi jer...

step seterusnya ko hantar surat tu by hardcopy dan jugak email kat diorang...

Pastu ko tunggu la respon dari ejen tu... kemungkinan diorang akan buat:

1. Kalo jumlah ko tu takde la besar sangat, diorang mungkin abaikan jer... tapi kemungkinan besar diorang takkan abaikan begitu saje, sebab diorang cari makan atas kontrak tu...

2. Diorang setuju dengan cara pembayaran tu dan ko pun bleh la start bayar setiap bulan...

3. Diorang setuju, tapi diorang nak ko setelkan dalam mase 2 tahun... yg ni ko runding la, mintak bayar dalam mase 4 tahun ker...

4. Diorang berkeras nak suruh ko bayar lumpsum jugak... yg ni ko cakap je la ko tak mampu... mungkin diorang akan heret ko ke mahkamah... tapi jangan risau, sebab ko bukannye lari tak nak bayar, tapi ko tak mampu... bukti ko nak bayar kan ade, tunjuk jer surat yg ko nak bayar ansuran tu... Biasanya hakim akan setuju untuk ko bayar ansuran (kes ni pernah terjadi kat member aku)...

tapi ko jangan ler lari atau buat2 tak tau pulak, kang tak pasal2 kene saman...

aku rasa ini adalah cadangan yang baik.

apabila telah berjanji, kita bertanggungjawab untuk mengotakan janji tersebut.

jika blah begitu saja, ada kemungkinannya agensi tersebut tidak akan mengambil tindakan mahkamah. ini kerana prosesnya agak rumit dan melibatkan kos yang tinggi.

walaubagaimanapun, kes ini mungkin akan ditimbulkan semula di mahsyar, dan pembayaran di mahsyar adalah lebih tinggi kosnya.

nasib aku terbukak thread ni...

aku br abes blaja n dpt keje it tp melalui recruitment la. aku cam nak terima dah awal2 tu, tp fmly x bg lak. bila aku bc thread ni, br la aku btol2 phm. gaji 2k, dan kwn2 suh terima je, mrka ckp jgn la demand sgt. tp aku terfikir, watpe aku nak membazir keje penat2, bg kat syrkt recruitment lak. dah tu, klau dpt twrn yg lg baik, poblem lak nak kuar cam yg korg sume alami. gpon awl ag kan, rezeki ada di mane2, kte je plu berusaha.. :D

apabila telah berjanji, kita bertanggungjawab untuk mengotakan janji tersebut.

jika blah begitu saja, ada kemungkinannya agensi tersebut tidak akan mengambil tindakan mahkamah. ini kerana prosesnya agak rumit dan melibatkan kos yang tinggi.

walaubagaimanapun, kes ini mungkin akan ditimbulkan semula di mahsyar, dan pembayaran di mahsyar adalah lebih tinggi kosnya.

walllaaaawehh...very good reminder B)

sbb itu, sebelum amik sebarang offer atau sign ape2 dokumen,please check the details.... benda ni kira mcm saman la,korang tak bayar kira macam lari, 1 thn,2,3 tahun mmg takde apa2,kira rileksla kan, but who knows maybe dah 5 tahun sampai pulak surat saman,sapo nak menjawab????? ^_^

aku pun rasa camtu gak.

better ko ponteng selamber sampai kene pecat.

or

ko blah camtu je.

kalo dia nak saman ko, lagi mau kira cost guaman + bazir masa nak saman + kene naik turun court.

baek dorg latih pekerja baru.

tp ko tetap akan kene charge je la rasanya.

dun wori. ko kumpul duet sket2 baya la.

hahaha