Jump to content
onefazdli

Date Picker

Recommended Posts

salam semua...

untuk ruangan tarikh selalunya org akan pakai date picker,

boleh tak buat pakai msaccess? coding pun ok, tapi... lambat sikit

makasih in advance.

salam semua...

untuk ruangan tarikh selalunya org akan pakai date picker,

boleh tak buat pakai msaccess? coding pun ok, tapi... lambat sikit

makasih in advance.

datepicker memang default ada untuk access forms. Dia ada kat ActiveX Object.

sedikit tips tambahan untuk datepicker ni..

Untuk membolehkan date yg di tekan di datepicker ni dapat di inputkan samada dlm textbox yg di bound dengan table, mahupun dgn textbox yg unbound,maka, korang kena buat cara ini.

1)buat satu textbox,katakan dia bound dari table. katakan juga nama textbox tu "TB1".(of coz kena letak text box tu dlm form)

2) Create datepicker. katakan kau namakan datepicker tu sebagai "DP".

sekarang ni masuk edit view untuk form tu,dan, atas datepicker tu, kau right click, dan pilih properties. Pilih tab "event".

dlm Event, cari "after update". dekat after update tu, kau click dan select "code builder". Kat situ nanti dia akan bawak ke VBA.

dlm code "after update" tu, masukkan code ni:

me.TB.value =me.DP.value

save dan close.. insyallah lepas tu, kalau kau tekan je datepicker tu, automatically date tu akan di isi kat textbox TB tu..

harap membantu..

alhamdulillah info yang banyak membantu.. TQ

cuma aku tak buat lagi sebab komputer aku x register ole server...

aku dah google rupanya dia memerlukan fail fox pro .dll <-- kalau x salah

jadi sekarang ni aku tgh mencari seluruh alam siber untuk fail ni.. kalau ada kengkawan yg sudi menghantar, kecik tapak tangan, tapak kaki aku tadahkan... hehe

failnya ialah :

Vfp9r.dll- For single threaded servers.

Vfp9renu.dll

Vfp9t.dll- For multithreaded servers.

boleh didapati di komputer yang ada FOXPRO 9.0. folder \System32

maklumat selanjutnya

http://support.microsoft.com/default.aspx?...b;EN-US;Q156547

TQ -- kalau salah tulun tunjukkan

alhamdulillah info yang banyak membantu.. TQ

cuma aku tak buat lagi sebab komputer aku x register ole server...

aku dah google rupanya dia memerlukan fail fox pro .dll <-- kalau x salah

jadi sekarang ni aku tgh mencari seluruh alam siber untuk fail ni.. kalau ada kengkawan yg sudi menghantar, kecik tapak tangan, tapak kaki aku tadahkan... hehe

failnya ialah :

Vfp9r.dll- For single threaded servers.

Vfp9renu.dll

Vfp9t.dll- For multithreaded servers.

boleh didapati di komputer yang ada FOXPRO 9.0. folder \System32

maklumat selanjutnya

http://support.microsoft.com/default.aspx?...b;EN-US;Q156547

TQ -- kalau salah tulun tunjukkan

bukan ke kau nak buat date picker atas access? so apa ke barangnya nak pakai foxpro punya dll? tak payah,OLE Object tu senang je nak install, kau masuk je cd installer ms oofice masa dia mintak cd tu..pastu update from cd..insyallah dah boleh guna full lepas tu..

ok aku akan cuba tapi.. apa nama ActiveX object utk datepicker tu.. kat komp aku nama dia DateControls.gkDatePicker <-- mungkin salah kut...

tgh dok cari CD Microsoft Office... mana aku letak ni....

ok aku akan cuba tapi.. apa nama ActiveX object utk datepicker tu.. kat komp aku nama dia DateControls.gkDatePicker <-- mungkin salah kut...

tgh dok cari CD Microsoft Office... mana aku letak ni....

aku rasa yg tu betul,sebab aku dah tak ingat nama betul dia since dah lama tak guna office. Lepas install OLe Object tu, select dari activeX tu dan drag letak atas form.kalau rupa dia mcm kalender tu,betul lah tu..

kalau kau nak buat effect yg menarik sikit, iaiatu Calender tu hanya keluar masa nak pakai, maybe kau boleh buat cara gini:

buat dua button kecik. Satu icon '+' dan satu lagi tanda '-' (+ untuk keluar, - untuk simpan calender tu)

jadi, kau sekarang ni masuk edit View untuk form tu, dan pergi properties. Pergi ke event dan cari "On Open" (form on open).Jadi kat on open tu kau pilih code builder dan masukkan code ni kat line tu (katakan datepicker tu nama dia 'DP')

me.DP.visible=false
save dan keluar. Sekarang ni masih di design view form tu. Klik atas button yg icon '+' tu dan masuk ke properties dia. Pilih event "on click", dan masuk code builder, dan kat VBA tu nanati kau masuk pulak code ni:
me.DP.visible=True
save dan keluar. sekarang ni untuk icon yang '-' tu pulak, bende yg sama jugak, iaiatu, masuk properties, dan pegi ke event On click dan masukkan code ni pulak:
me.DP.visible=false

save dan keluar.

Sekarang save dan runkan form tu kat form view yg normal. sepatutnya bila form tu bukak je, calender tu dah hilang dari mata. kalau hilang ,makna nya bagus lah tu.

Jadi,kalau dia hilang, maka, kau cari button yg icon '+' tu dan klik. Patutnya lepas klik, dia akan keluarkan balik kalender tu. kalau ada keluar betul lah tu.

Sekarang tekan icon '-' pulak, dan bila tekan, calender tu akan hilang.. kalau hilang betullah tu..

so, have fun and enjoy..