Jump to content
Sign in to follow this  
RavMonDok

Microwave

Recommended Posts

Assalamualaikum..

Baru2 ni ayah aku dapat hadiah microwave brand Genki. Canggih gak aku nengok main tekan2 jer. Dia tak nak guna katanya kuat makan letrik. Pastu aku kebas la letak kat umah sewa aku.

Bila aku pasang.. tak reti pulak nak guna mende alah ni.. maklumla owang kampung.

Bole ke masak nasi, maggi o ayam ke pakai microwave?

Kalau pakai tupperware plastik boleh tak. Takut2 lebur la pulak.

Setakat ni aku baru cuba panaskan roti. 15 second. Panas gak.

So sesape biasa guna microwave ni citela sikit tips camne nak guna. Baik buruk guna mende ni. tq

ishh.. ko ni microwave pun x reti nak guna. ko laki ke pempuan?? hehe.. apa kata ko ambik gambo microwave ko (ambik gambo yg butang2 tu).. post kat sini, nnt aku ajarkan. benda alah ni, mcm2 fungsi bleh buat.. ko nak msk apa2 pun boleh..

brg plastik atau barang kaca ko takleh masuk dlm microwave..nnt cair/meletup, rosak micro ko nnt. melainkan utk pinggan mangkuk (kaca/plastik) yg ada label 'microwave safe' (label tu slalu dia letak bwh pinggan mangkuk).. ehh.. aku rasa cam bukak kelas masakan pulak.. ahaks.. :P

ishh.. ko ni microwave pun x reti nak guna. ko laki ke pempuan?? hehe.. apa kata ko ambik gambo microwave ko (ambik gambo yg butang2 tu).. post kat sini, nnt aku ajarkan. benda alah ni, mcm2 fungsi bleh buat.. ko nak msk apa2 pun boleh..

brg plastik atau barang kaca ko takleh masuk dlm microwave..nnt cair/meletup, rosak micro ko nnt. melainkan utk pinggan mangkuk (kaca/plastik) yg ada label 'microwave safe' (label tu slalu dia letak bwh pinggan mangkuk).. ehh.. aku rasa cam bukak kelas masakan pulak.. ahaks.. :P

Tenkiu.. tenkiu cik kak... Owang pompuan memang la biasa guna mende2 kat dapur mcm ni...

Aku memang tak reti nak guna menda ni pun. Maklumla mak aku pun tak pernah guna microwave canggih2 ni. Oven ada la.

Nnt aku letak gambar mcrowave aku. Nnt kasitau la apa yang boleh aku buat/masak. Excited gak nak cuba ni.

Tadi aku cuba masak ikan sekor aku sapu2 ngan kunyit pastu letak dalam periuk besi kt mwave tu.. pehhh..ada bunyi letup2 plak kat periuk besi tu. mungkin periuk tu basah kot.. takut aku. terus aku cancel..

Apa2 pun boleh masak?? so bole la masak nasi..

So sesape ade tips tu kasitau la...

hurmm..microwave nih best panas kan makanan hahaha..mcm sosej instant ke..nak masak ayam pun bole aku ngan kawan aku penah try tapi jadi mcm ayam sup la..baik masuk kuali je..kentang pun kitorank penah try...

senang ckp microwave nih bole je semua tapi take time la n mmg kuat skit la makan letrik..aku guna pun utk panaskan lauk ke nasi siang utk mkn malam ke..xpun nak masak sosej ke..nak panaskan air ku yg dah sejuk hahaha

owh yer microwave nih kalo ko nak cairkan benda2 beku ngan cepat dia ada gak function panggil Defrost..tuh aku guna utk sosej ke benda yg bole di thaw guna microwave ler..

hurmm..microwave nih best panas kan makanan hahaha..mcm sosej instant ke..nak masak ayam pun bole aku ngan kawan aku penah try tapi jadi mcm ayam sup la..baik masuk kuali je..kentang pun kitorank penah try...

senang ckp microwave nih bole je semua tapi take time la n mmg kuat skit la makan letrik..aku guna pun utk panaskan lauk ke nasi siang utk mkn malam ke..xpun nak masak sosej ke..nak panaskan air ku yg dah sejuk hahaha

owh yer microwave nih kalo ko nak cairkan benda2 beku ngan cepat dia ada gak function panggil Defrost..tuh aku guna utk sosej ke benda yg bole di thaw guna microwave ler..

Defrost... tadi aku cuba defrost ayam beku. aku amik dri peti terus masuk dlm microwave.. tapi tak de ape2 pun perubahan. Brapa lama nak defrost tu & lepas dfrost ayam tu jadi panas tak???

AKu uplod pic button kat micrwave aku.. Aku tak faham fungsi button Micro./Grill/Combi dgn Conv./Mic - Conv. ... ape tu??

Aku nak tanya sket.. bole tak guna foil aluminium dlm microwave.. aku pernah dgr katenya tak leh. Aku ingat nak kukus ikan dlm foil tu...

Sape penah masak nasi dlm microwave??? ajar sket..

Edited by RavMonDok

yg butang 3 atas sekali tu :-

butang 1 : butang ni ko bleh panas kan makanan atau bakar (ayam/ikan/ daging) atau combination utk kedua2nya (panas + bakar sekaligus) kalu ko guna butang ni, ko kena set masa, bape minit... so ko kena pulas (tengah tu) ke kanan, pastu tekan la start - yg ni cara manual.

butang 2 - conv (means conversion ke??) x pasti lak aku apa fungsinya.. sbb microwave aku takde fungsi ni.

butang 3 - butang ni utk ko cairkan benda2 beku (ayam/ ikan/ daging), kalu ko guna defrost ni.. ko kena agak bape weight benda beku tu. kalu ko guna butang ni, ko kena set weight.. so ko kena pulas (tengah tu) ke kiri, pastu tekan la start - yg ni pun cara manual gak.

butang 'auto menu' - ko pilih je lah nak yg mana, A1 ke A2 ke dan seterusnya.. pastu tekan je start... - yg ni paling mudah.. cth, kalu ko nak panaskan mee goreng sejuk ke apa2 lah, ko tekan auto menu yg A1, terus tekan start, tunggu je la smpi dia benti sendiri (selalunya utk yg auto ni dia dah setkan sendiri bape minit benda tu akan masak).. camtu gak la kalu ko nak masak nasik (pilih A2), nak masak meggi (A7) dan seterusnya.. kalu ko rasa dah guna fungsi ni, tp makanan ko tak cukup masak lg, ko bleh guna manual balik (tekan butang 1, pilih la ko nak micro ke, grill ke combination ke & set masa)...

**pastikan ko kena guna bekas yg 'microwave safe', bukan sebarangan bekas.. **

selamat mencuba!! :)

Edited by aina_sara

foil aluminium diharamkan sama sekali dalam microwave.nak tau sebab apa?try lar,nengok apa jadi nanti(meletop nnti aku tak tanggung aa..)aku penah skali secebis je,pastu dah fobia.

barang clay pun pantang sikit,seramik aku tak pasti .ikut jenis compound kot.

yang penting ko kena tau,microwave ni konsepnya panaskan makanan guna kandungan air dalam makanan tu.

makanan akan jadi lebih cepat panas dan lebih panas bila kandungan airnya makin banyak.

cuba demo: panaskan biskut kering(betul2 kering) - sampai kiamat biskut tu steady je.

sebab tu la ko masuk ayam beku lambat sikit,pasal ais tu belum cair(belum jadi air).kena guna defrost,mod ni akan panaskan perlahan2.

Edited by razi_90@IBM thinkcentre

foil aluminium diharamkan sama sekali dalam microwave.nak tau sebab apa?try lar,nengok apa jadi nanti(meletop nnti aku tak tanggung aa..)aku penah skali secebis je,pastu dah fobia.

barang clay pun pantang sikit,seramik aku tak pasti .ikut jenis compound kot.

yang penting ko kena tau,microwave ni konsepnya panaskan makanan guna kandungan air dalam makanan tu.

makanan akan jadi lebih cepat panas dan lebih panas bila kandungan airnya makin banyak.

cuba demo: panaskan biskut kering(betul2 kering) - sampai kiamat biskut tu steady je.

sebab tu la ko masuk ayam beku lambat sikit,pasal ais tu belum cair(belum jadi air).kena guna defrost,mod ni akan panaskan perlahan2.

Tenkiu chef aina atas ats tunjuk ajarmu sifoo.. :D

Tenkiu razi kasitaui... aku baru je beli foil aluminium tu... sib baik tak cuba lagi...

sSemalam aku cuba masak telur mata lembu letak dalam tupperware.. meletup2 sket.. tapi ok takde mende. berasap sikit dlm mwave tu... tapi mmg best la guna mwave. cepat.

Nak tanya sket.. kalo aku masak or panaskan mende2 la... cnth aku guna seramik yang berpenutup rapat... boleh tak???

aku tgh bosan2 sambil tunggu petang...aku dah gune microwave sejak skolah rendah...brand singer...hampir 15 thn gune...cepat n senang...dah wat macam2 eksperimen pun...menarik n byk perabih duit bayar lektrik...wekeke..

masak2...

bakar kentang...

masak maggie

masak telur...omelette...yum yum...

masak nasi...

sidi masak tepung...

masa tuk bersihkan microwave...

gune limau atau lemon...

baking soda atau cuka...

extra knowledge tentang microwave oven...

perkara karut tentang microwave....

keajaiban microwave...

cuba k0 masak sotong yg sisalut dgn tepung.. aku dah pnh test...

boleh thn...

aku tgh bosan2 sambil tunggu petang...aku dah gune microwave sejak skolah rendah...brand singer...hampir 15 thn gune...cepat n senang...dah wat macam2 eksperimen pun...menarik n byk perabih duit bayar lektrik...wekeke..

masak2...

bakar kentang...

masak maggie

masak telur...omelette...yum yum...

masak nasi...

sidi masak tepung...

masa tuk bersihkan microwave...

gune limau atau lemon...

baking soda atau cuka...

extra knowledge tentang microwave oven...

perkara karut tentang microwave....

keajaiban microwave...

Nice info... tq bro.... tips2 yg berguna.. lepas ni bole la aku nak eksprimen mcm kat site tu.. :D

hik hik.... penah dgr x some peralatan ni multitasking....

ak dulu keringkan kasut soklah dlm oven... huhu...

shh... jgn bg tau mak aku.... :lol:

kalo oven biasa tu boleh la,microwave ni nak kena tunggu sampai esok..

uiks..keeringkan kasut??canggih betul korang nih.. :lol:

btw, selalu nyer masak hotdog, nudget, panaskan makanan..masak nasi penah plak aku try..

p/s:microwave umah aku dah rosak lah.. :(

hik hik.... penah dgr x some peralatan ni multitasking....

ak dulu keringkan kasut soklah dlm oven... huhu...

shh... jgn bg tau mak aku.... :lol:

ko letak kasut dlm tu? errrrkk... pastu mak ko masak ayam plak dlm tu.. nyam!nyam! :o