Jump to content
Truckster

Tutorial: Cara Untuk Buat Rma Hdd

Recommended Posts

untuk banyak lagi tutorial sila ke: http://apa-saje.blogspot.com/

Actually Tutorial ini dari blog aku, aku buat untuk korang menghadapi masalah HDD rosak / dataformat corrupt / xnak hidup dan sebagainya. Untuk pengetahuan korang HDD untuk certain product mempunyai Full Warranty Cover selama 5 tahun. Untuk tutorial kali ini aku akan coretkan serba sedikit pengalaman aku membuat RMA Hardisk Jenama Seagate & Maxtor untuk dikongsikan ngan korang. Jika HDD rosak maka tidak perlulah lagi korang menambah dosa dengan sumpah seranah yang mengjengkelkan, kerana ianya mampu membuatkan IQ korang sama rendah dengan mereka di Hospital Bahagia Tanjung Rambutan. Kat sini serba sdikit pengalaman daripada awal login ke laman web seagate, peringkat pembungkusan untuk penghantaran, proses penghantaran, proses menunggu dengan sabar, dan pada akhirnya menerima HDD baru yg berkilat. Disertakan jugak contoh bergambar bagi memudahkan korang membuat reference (perghhh macam nak jawab soklan Calcullus plakkan???siap ngan reference skali). BTW kalo xpaham lagi ngan tutorial ni xtau la aku nak kata apa. Enjoy je laaa:

1) Korang pegi dulu kat www.seagate.com kat sana carik link warranty service kat sini korang bleh check whether HDD tu masih lagi under warranty atau x. Noted: untuk HDD Maxtor ponn korang bleh buat kat site seagate gak. Jangan jadik"sengal ubi" pegi google search website Maxtor sbb webnya dah xde dah, Company Maxtor dah kena makan ngan Seagate, so semua barang2 Maxtor under Seagate Warranty. Kalo masih ada warranty lgi then isi borang dgn maklumat yg dia nak, masa nak isi form ni Part Number ngan serial number adalah penting. Lokasinya kat atas label HDD korang tu. Then submit.

2) Pastu print output suma maklumat yg korang isi tadi. Then bersiap sedia ntuk packing, kat sini aku menggunakan kotak-kotak & span-span (since akhir2 ni banyak skali buat pembelian barang2 secara online) yg banyak terdapat kat bilik aku. Contoh bleh tengok gambar kat bawah ni satu-satu malas aku nak taip pepanjang. HDD ni sensitive punya hardware jadi perlu behati-hati masa packaging, guna seberapa banyak span as possible. Juga penggunaan "salotep" sesedap rasa sebagai penambah perisa.

Aku menggunakan span yg banyak berselerak di bawah katilku.

Proses pemotongan span menggunakan pisau cukur jenama Razor yg sungguh tajam!!!

HDD siap dimuatkan di dalam span sedia ntuk diletakkan dalam kotak

*bersambung.....sbb thread xbleh attach banyak gambar???pelikknya???refer reply aku kat bawah ni

okeh sambung...

Edited by Truckster

keadaan dalam kotak.pastikan tiada ruang ntuk span tu bergerak, Jika ada letakkan lipatan surat khabar lama supaya ia kemas.

Pakage sedia ntuk dibalut. Aku guna Suratkhabar lama je. Kalo nak lagi ceria bolehla korang balut ngan kerta hadiah yg color pink, then letakkan sedikit ribbon supaya lebih menarik

3) Then korang bawak packaging tadi pegi post office mana yg korang suka kat sini aku guna NationWide, ntuk shipping rate boleh refer kat sini. Then hantar skali ngan form yg korang print tadi. then berdoa la banyak2 supaya HDD korang tu sampai kat Seagate punya HQ bukan tersalah hantar kat Negara Uganda.

4) Proses menunggu sangat boring. Jadi lakukan aktiviti2 yg memberi faedah sementara PC korang xhidup tu, seperti berjoging keliling kampung, mengutip sampah sarap/plastik bag yg kotor, mengedarkan risalah-risalah hasutan berbau poltik tentang kesedaran sivik tak pun lebih ngeri lagi pergi mendaftarkan diri sebagai Volunteer di Rumah Kebajikan Orang2 Tua. Cool!!!!!

5) Setelah seminggu lebih kurang. Sorang Posmen dengan muka innocent akan datang memanggil2 nama korang dann akhirnya HDD baru korang tiba dengan selamat...Kalo lebih dari 3 minggu better pergi buat checking kat Website Seagate samada mereka ada Terima HDD yg korang hantar sebelum ni.

Kotak HDD dari seagate, baru tiba berposing sakan kat Office aku.

ps: mod bleh pinkan thread ni senang kalo orang lain nak refer....untuk lebih banyak lagi tutorial sila ke: www.apasaje.com

Edited by Truckster

lepas plak ko RMA eh??

bkn ko bakar hdd ko ke?? :P

kali ni posting dier dari mane??

aku punye datang dari singapore~

jenuh menuggu~

dkt jugak 2~3minggu~

Edited by diamondclow

Soalan :

1.Lepas gi website tu terus boleh hantar kat diorang ke atau kena tunggu maklum balas dari diorang dulu?

2.Penghantaran kepada kita semula akan dibayar oleh siapa?

3.Adakah terdapat caj yg dikenakan?

4.Boleh bagitau tak apa yg menyebabkan waranti terbatal?

5.Contoh2 kerosakan yg boleh rma.

6.Kalu hdd kong boleh rma tak?

7.Kalu aku hantar pakai parcel je boleh tak? (murah sikit walaupun lambat)Kilang kt Malaysia je kan.

Edited by dedanau

biar aku tolong jawabkan~

1. x payah

2. dorg tanggung~ (dorg anta pki UPSI anta ke umah aku... bagosnye~)

3. x de... post ko hantar kat sane je... tu pun terpulang kat ko nak hantar pki ape...

4. kerosakkan yang ko buat secara sengaja seperti ko try nak bukak board ider (seal koyak)

5. badsector, short circuit selagi dlm warranti

6. kong mcm mane?? bad sector?? boleh aje~

7. boleh.. aku pki post laju je (kene cas x silap aku RM4 je)

sekian~

xpayah bayar pape...just masa nak post tu of course laa aku kena RM 16 jugak...lepas submit je bleh terus hantar, yang aku ni ambik masa 1minggu je...baru mgu lepas hantar 2-3hari lepas dapat....aku rasa xde masalah....2-2 HDD aku tu suma dah kong mksudnya sudah xpusing dia punya motor.....dah try hantar kat kedai tp apekk tu cakap dalam sudah burn xleh warranty kedai, tu yg aku try RMA jerr

Edited by Truckster

Kalu kena rma kat luar negara cam singapore,

syarikat penghantaran mana yg paling murah dan selamat haa?

Boleh kasi die nye rate tak. (fedex ngan dhl ok tak?)

ko hantar je kat PJ sane...

dlm mesia ni x silap aku ader 3..

pilih la mane yg terdekat...

aku punya yang smpi sg pon aku mula2 anto kat PJ je~

dorg yg assign nak hantor gi mane2~

ko login jerr kat site hitachi/WD tu...musti ada maklumat pasal HQ dia kat sini, musti ada punya...xkkan la product dia ada kat sini HQ/dealer dia xde kat sini.

QUOTE(atap_aje @ Apr 10 2008, 01:09 PM) <{POST_SNAPBACK}>
BUMP, aku tolong up tutorial nih.

bRO...
Ape alamat seagate kat m'sia nie?
Aku ingt nk anto on the sport je hard disk aku nih!
Aku dok kat s.alam...
If HQ die kat PJ, aku xde masalah utk menghantarnye...
Tlg bro bg alamat...
unsure.gif wacko.gif unsure.gif

QUOTE(Exception 2008 @ Oct 27 2008, 12:18 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Boleh tahu cmne kita nak dapatkan model number dan part number kat hard disk tu?
Byk sgt nombor dia...

S/N stand for serial no.
P/N stand for part no.

huuyoo.. bes ar.. nk test ar rma harddisc ak.. dah bad sector.. bru setaun ak lebey pakai..
cap western digital.. dry.gif .. 250g, x pakai sayang, nk pakai asik checkdisc jer.. nyampahss..