Jump to content
Sign in to follow this  
z3ronim

Mahir Dan Master Vb 6?

Recommended Posts

apa kata, saya yang ambil tawaran you... tapi masalah nye saya kat sarawak nih.. orang kuching.. tapi takpe.. you terangkan bagaimana you punya aplikasi dari segi kegunaan, pegiraan, workflow atau ape ape yang awak boleh terangkan.... saya cuba dulu... then you boleh tengok apa yang saya buat... kalu you kata o.k nanti boleh deal... hubungi saya direct [email protected] atau sms kat 016-8095584

apa kata, saya yang ambil tawaran you... tapi masalah nye saya kat sarawak nih.. orang kuching.. tapi takpe.. you terangkan bagaimana you punya aplikasi dari segi kegunaan, pegiraan, workflow atau ape ape yang awak boleh terangkan.... saya cuba dulu... then you boleh tengok apa yang saya buat... kalu you kata o.k nanti boleh deal... hubungi saya direct [email protected] atau sms kat 016-8095584

sistem sy ni adalah SIstem Amaran Angin Kencang...

main objektif sy adalah untuk membangunkan sistem amaran kaji cuaca yang murah..

sy gune VB 6..

so cadang guna kipas CPU sebagai anemometer, buzzer sebgai siren, dan CPU sebgai pusat kawalan..

sy guna parallel port untuk connect kipas CPU dan buzzer tersebut..

probs skang ialah sy kurang phm@xtau cmne nak dapatkan nilai bacaan kelajuan kipas CPU untuk dimasukkan dlm sistem sy dan seterusnya simpan di dalam database..

sistem ni berfungsi bila kelajuan kipas CPU mencapai pada tahap2 tertentu dan ia akan mengaktifkan buzzer sebagai amaran...

gne vb6? woiyo.. tk terpikir lak otak aku vb6 gne tuk real-time application..

jap2 kalo camtu, data tu akan sentiasa masuk je la kn?

camne ko nk buat data tu auto insert kt application ko?

rase aku, ko set dlu pusingan yg dianggap bahaya tuk kipas cpu tu..

kemudian ko gne la pape meter tuk kira normal speed fan tu sminit brape..

kalo ko ader membe2 elektrik or automotif, dorg tau pasal tu..

kemudian, ko kne set plak camne ko nk amik real-time data yg sentiasa berubah2 tu..

rase aku ko bleh set data tu auto-insert tuk stiap minit..

aku ader terjmpe kt web aritu pasal driver tuk usb, kalo ko ader driver tu,

ko leh bace binary data dari cpu fan(asalnye tuk bace binary data dari usb keyboard) ko..

tapi problem nyer, camne ko nk kira kelajuan motor fan tu la.. ^^

coding tuk perbezaan tu kacang je kn? haha

kenapa kau tak pakai kipas meja jer..

lagi senang.

untuk aplikasi yang melibatkan device ni, kau kena sediakan bende yang senang nak ukur..

kalau guna kipas angin, kau boleh ukur dengan letakkan dinamo sbg tengah dia.

Nanti voltan yang kau dapat, kau buat coding mathematical untuk voltan yang dijana kepada result yang kau nak..

Aku dulu buat VB6 tapi gunakan bar code reader.

Concept aku ialah menterjemahkan kod yang dibaca oleh reader.

mungkin konsep tu boleh diaplikasikan dala sistem.

Kau kena pakai kipas besar.

baru ada impak kelajuan angin. baru jelas.

ni da masuk ilmu fizik nih..

aku wat cmni...

kipas meja 2 aku jadikn sbegai bahan kajian untuk eksperimen..

kipas meja ade kelajuan 1,2 dan 3 kn..

so ble aku present nant aku guna kipas meja untuk tiup kipas CPU..

aku cadang guna PIC18F2550 yang ade USB n serial port..

prob skang aku xjumpe lg komponen 2...

flow die kipas CPU->PCI-->CPU

yg nak generate auto 2 la msalahnye..

so aku igt nak sediakan 1 'button' je..bile klik bru kuar nilai kelajuan kipas..

ko g cni a..sbb skang aku ngah bincang kt forum ni..

http://forum.putera.com/tanya/index.php?show...mp;#entry647061

Cakap pasal kipas kecik, aku ada idea kalau taknak susah2 kaji panjang lebar. pepandai laa kau modify idea nie.

Cara nie aku andaikan kau dah tau bab sequential file processing; baca data dari file .txt and .xls.

Kaedahnya:

Initialize: Pastikan mobo kau support temperature monitoring. So kalau kau install tools hardware monitoring cam Everest, tools nie boleh generate report semasa tenang bacaan suhu CPU, suhu graphic card dan yg paling penting is bacaan kelajuan kipas. Perisian Everest membolehkan kita auto generate report (format html) pada interval sehingga 1 saat (or maybe kurang). Kat mobo (motherboard) ada beberapa power slot (entah apa nama sebenarnya) utk cucuk kipas. Power slot yg boleh report kelajuan kipas tak silap aku mesti 3-pin (yg 2 pin pun boleh gerakkan kipas tapi tak detect kelajuan kipas).

Step 1: Dah cucuk kipas kat power slot 3-pin tu (kalau dah takde power slot 3-pin, kau tukar jap ngan kipas CPU punya power slot), kau set laa kat memana (maybe kat BIOS or ada tools lain), setkan supaya kipas tu berpusing paling minimum or zero.

Step 2: Menggunakan Everest, dapatkan kelajuan kipas setelah diset kat Step 1.

Step 3: Kipas yg kau prepare kat Step 1, kau dedahkan pada angin taufan kau tu. Kalau angin taufan kau tu tak cukup kuat, pepandai laa buat kon pakai kad board supaya angin berpusupusu ke kipas tu.

Step 4: Perbezaan kelajuan kipas yg di detect setelah kena angin taufan, di tolak kelajuan sebelum kena angin taufan (step 2), akan memberikan hasil kelajuan angin taufan yg betul. So kalau Everest report 1000rpm, adakah angin tu laju? Nie kau kena try and error. Dapatkan bacaan angin biasa ngan angin yg ditiup guna kipas besar level 3. Then pepandai laa kau guna logik perkadaran matematik.

Dengan cara nie kau jimat half way. So kau tinggal study camne nak baca database/report yg dihasil oleh monitoring tool (kalau guna Everest means html laa) guna sequential file processing. Then write save into database or Excel.

Bab buzzer plak, ada 2 cara. Either by software or hardware. Kalau hardware, kau leh guna konsep ala-ala dinamo. Kau dah tau kipas tu akan berpusing laju, then cari laa peringtang, another motor, welding skit2, campur bateri, utk function buzzer tu. Actually kalau kau nak take advantage kat buzzer mobo pun boleh. Sebab kat BIOS or monitoring tools kita leh set "Alarm me is when fan speed bla...bla..)