Jump to content
Sign in to follow this  
aina_sara

Sami Buddha Mintak Sumbangan

Recommended Posts

Takkan ler jiran dia sanggup tolong bawak... takkan takde keje lain dah jiran dia tu. Derma tu memang ler derma, tapi kalo dah dua tiga round tu... memang susah sikit nak pecaya. Takkan takde agensi kerajaan yang cuba bantu mereka nie dengan bagi kemahiran pertukangan ker dan sebagainya. Aku penah dengar jugak pasal mereka nie ada macam sindiket kutip derma.... duit kutipan tu dapat kat big boss diorang ler nanti... kita nak tolong diorang, tapi boss diorang yang senang lenang.. so, camner tu...

org buta bleh ke blajo kemahiran pertukangan wahai lanog.. aduihh.. terketuk plak tangan sendiri nanti.. menjahit, terjahit plak baju sendiri...

korang rasa2 la apa kemahiran yang bleh bagi kat org2 kurang upaya esp. buta utk diorang teruskan kehidupan mereka dan anak2 mereka (selain jual tisu)?

tp selalunya diorang ni bukannya kategori org susah pun, cuma nak mintak derma utk kuil/tokong diorang la.. kalu gitu, bleh la kita derma ikhlas utk org yg dtg mintak derma utk kuil/tokong diorang ye.. kuil hindu contohnya... :huh: hmm...

Yang aku tahu.. hukumnya haram (nanti aku belek buku semula)

Yang aku tahu.. hukumnya haram (nanti aku belek buku semula)

aku pun rasa cenggitu gak.. bleh tau buku mana yg menjadi rujukan ko?

tengahari td aku tengah makan kat satu kedai melayu ni. tiba2 datang la sorang 'tok cha' ni pakai baju jubah kaler oren dtg mintak sedekoh.. kesian plak aku tgk tok cha tu, dgn muka peluh2 dtg mintak sedekoh, aku pun kesian.. terdetik nak bagi, tp serba salah jugok sbb nnt digunakan duit tu utk kepentingan agama dia.. kalu korang, camana?? korang bagi tak? salah tak bg sedekoh/sumbangan ikhlas pd tok sami tu??

pada aku dari kita bg dorg duit utk kepentingan agama dorg.. baik bg benda lain kalo kesian.. duit tu dia bleh wat mcm2.. bli patung dia ke.. rennovate kuil dia.. nak ke kita ada saham dlm bgnkan agama dorg?? kalo kesian tgk, blanja la air ke.. mkn ke.. tak pon senyum jela.. senyum kan sedekah gak? baik bg kt umat islam kita sendiri yg lebih perlukan bantuan...

org buta bleh ke blajo kemahiran pertukangan wahai lanog.. aduihh.. terketuk plak tangan sendiri nanti.. menjahit, terjahit plak baju sendiri...

korang rasa2 la apa kemahiran yang bleh bagi kat org2 kurang upaya esp. buta utk diorang teruskan kehidupan mereka dan anak2 mereka (selain jual tisu)?

Assalamualaikum.

Selain jual tisu, menjahit, bertukang, mereka boleh diberi kerja untuk menganyam tudung saji, ketupat, tikar, cenderamata, menyanyi, berlakon, mana tahu

mereka dianugerahkan bakat dalam kerjaya macam tu.

Tapi,

"Kejayaan ilmuwan cacat penglihatan Prof Datuk Dr Ismail Md Salleh dilantik sebagai Anggota Dewan Negara, yang pertama daripada golongan Orang Kurang Upaya (OKU) di negara ini, menjadi kebanggaan keluarga dan seluruh komuniti OKU." - Bernama

Orang buta tak semestinya wajib diberi kerja berasaskan kemahiran. :D

sume ni terpulang kat diri masing2.

rase ikhlas kasi tolong, sedekah lah

rase fikir jalan utk keagamaan sedekah lah.

2x dtg 10x dtg. sume tu ikut kemampuan & kehendak sendri

utk kasi ke tidak kan?

wallahualam ape dorang gune utk duit tu either yg dr Agama kita sendri mahupun bkan.

yg penting niat & ikhlas dr kita.

Contoh :

Boleh pahala ke kita sedekah duit untuk pembinaan kuil yang akan di gunakan oleh orang2 non-muslim (ayat lembut ni) menyembah patung atau selain dari Allah taala?

jawapannya : Tidak

Nota : Next time jangan buat lagi ek.

Moral : beli keropok, bagi kucing jalanan makan keropok tu.

Cerita Lama: Ada seorang pelacur yang mahu bertaubat, memberi minum air kepada anjing liar yang haus dengan kasutnya (sebagai bekas minuman) akhirnya dapat masuk syurga.

tp selalunya diorang ni bukannya kategori org susah pun, cuma nak mintak derma utk kuil/tokong diorang la.. kalu gitu, bleh la kita derma ikhlas utk org yg dtg mintak derma utk kuil/tokong diorang ye.. kuil hindu contohnya... :huh: hmm...

bagi je sedekah...atas niat kita yg baik dan ikhlas,wlpun dia bukan agama kita,kita perlu bersedkah

Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

• Create New...