Jump to content
Sign in to follow this  
hysteric

Yang Mana Satu Aku Nk Masuk Nie....tolong Plezzzz

Recommended Posts

Assalamualaikum ..sy dpt 3 tawaran utk sambung diploma..dh comfirm dpt...

nak tanya pendapat abg2 n kakak2 sume tentang tempat dan kos yg sy dpt...

maklum lah....nie masa depan...kena wat pilihan betul2 tepat...

harap dapat beri pandangan la.....pandangan sume amat dihargai...time kasih

GMi- Dip. in production technology(tool n die technology)

Unikl(MFI)- Dip. of engineering technology in automated system and maintenance

Politeknik-Dip. Kejuruteraan Mekanikal aM

Ok lah....bgtau apa yg patut...

kalo kat mfi kos ko tu asmt..automation..so bile ko sambung degree leh amik robotics..kalo ko minat nak masuk robocon la..MFI antara name yang gah ms tournament ni..

chow..

aku stuju ngn kuro..

psoalannye skrang ape yg ko minat?

pd aku kalo nk tgok dr segi budget mgkn poli better coz xbyk pkai duit ..

pape pn minat sbenanye lg penting..

xgne ko blaja klo xminat

kau pilih poli aja psl poli ni banyak tumpukan pasal kerja technician ngan yuran pun murah aja takat dua tiga ratus pastu ader jugak biasiswa yg dapat dapat support kau kalau pointer 3.5 ke atas amacam?

aku dari bidang automasi..ikut pengalaman aku, bnyk peluang dlm bidang ni..ko hanya x tertumpu pd automasi je...robotic tu mmg ko kena tau..bnyk pengetahuan dlm bidang mekanikal n elektrikal serta elektronik gak..so aku skrg keja dlm bidang ni.. dlm bidang automasi n maintenance, mmg akan belajar bab tool n die dan semestinyer blaja mekanikal(just tau basic)..cuma berbeza dr segi teori.. tp utk info yg tepat, ko kena tau apa siliburs setiap kos tu..

ok, ko minat sume, yg ko tak tau skrg peluang pekerjaan kan? sbnarnya semua kerja ada peluang pekerjaan, cuma cerah atau tak je peluang, selain tuh kalo ko pandai cari peluang, xmustahil ko senang dpt keje, otai2 yg tau psl kerja neh, sila2 la gtau. Aku try ty membe aku.

peluang pekerjaan yg paling cerah antara 3 tempat tu...yg aku tahu GMi.....

byk aku dpt info yg sbelum grad kat GMi syarikat2 or kilang2 offer kita kerja tempat mereka....

tu je yg aku tahu......otai2 sume.....yg tahu....bgtau la...he3

peluang kerja??ikut ko jugak..mmbr aku mfi lek je g taiwan..ko nak jual byrger pun bleh..

chow..

hahahaha,,,,ada ka patut jual burger lak....otai2 tolong...pleeezzz

pasal peluang kerje tu depend pada ko sendiri, kalo ko rajin cr dan bnyk usaha ( & banyak kabel) mesti bleh punyer.......yang penting mesti ligat cr peluang

aku br june lps grad dip mech am kat poli dungun, tp br sekarang br nampak peluang nak keje, tp member aku yang grad MFI tu same je mcm aku. hehehe,

yang aku nampak kat poli nih byk tekankan pelajaran dalam kelas...bengkel sket je, 1 semester 1 subjek bengkel, 4jam 1 minggu,

bengkel

cam sem 1 : larik (lathe), gegas (fitting), welding

sem 2 : larik, welding, molding

sem 3 : larik, welding( MIG, TIG)

sem 4 : latihan industri (praktikal training)

sem 5 : CnC (wire cut, milling)

sem 6 : ko akan sibuk buat final projek

ko akan tahu la perkara asas ttg mende2 nih, basic2 je, pastu die srh submit projek.......

kalo subjek plak yang agak tough ..... aku tak ingat la, tp yang beza mekanikal am dengan course lain pada sem 6, akan ade subjek THERMODINAMIK 2, mmg best, pada sem 5 ade subjek kejuruteraan loji -----> due subjek nih penting kalo nak keje kat power plant

mekanikal am nih lebih general berbanding course mekanikal lain, cthnyer subjek thermo2, kajidaya mesin (mechanic) , kajidaya bahan (strength of material) bdk2 degree pon amik mende nih, kalo corse mekanikal lain spt plastik,pembuatan,automotif, die akan blaja subjek yang lebih spesifik dan quality control dan lain2.......

depend pada ko la nak pilih yang mana, tapi kat poli dungun nih pada aku cam tak best jer :lol: ,hhehehe, tp sekali2 rase cam best gak

peluang kerja tuh memang bergantung pada ko sdiri, banyak gak member2 aku yang dah dapat kerja, ramai juga yang masih mengangur.......

p/s aku tak tahu nak pergi petronas ( masuk instep 1 tahun) atau pun keje kat power plant yang baru nak setup kat negeri sembilan....

sape2 ade info pasal petronas nih lps kursus nih cam ner gaji nyer bleh tolong pm aku

pasal peluang kerje tu depend pada ko sendiri, kalo ko rajin cr dan bnyk usaha ( & banyak kabel) mesti bleh punyer.......yang penting mesti ligat cr peluang

aku br june lps grad dip mech am kat poli dungun, tp br sekarang br nampak peluang nak keje, tp member aku yang grad MFI tu same je mcm aku. hehehe,

yang aku nampak kat poli nih byk tekankan pelajaran dalam kelas...bengkel sket je, 1 semester 1 subjek bengkel, 4jam 1 minggu,

bengkel

cam sem 1 : larik (lathe), gegas (fitting), welding

sem 2 : larik, welding, molding

sem 3 : larik, welding( MIG, TIG)

sem 4 : latihan industri (praktikal training)

sem 5 : CnC (wire cut, milling)

sem 6 : ko akan sibuk buat final projek

ko akan tahu la perkara asas ttg mende2 nih, basic2 je, pastu die srh submit projek.......

kalo subjek plak yang agak tough ..... aku tak ingat la, tp yang beza mekanikal am dengan course lain pada sem 6, akan ade subjek THERMODINAMIK 2, mmg best, pada sem 5 ade subjek kejuruteraan loji -----> due subjek nih penting kalo nak keje kat power plant

mekanikal am nih lebih general berbanding course mekanikal lain, cthnyer subjek thermo2, kajidaya mesin (mechanic) , kajidaya bahan (strength of material) bdk2 degree pon amik mende nih, kalo corse mekanikal lain spt plastik,pembuatan,automotif, die akan blaja subjek yang lebih spesifik dan quality control dan lain2.......

depend pada ko la nak pilih yang mana, tapi kat poli dungun nih pada aku cam tak best jer :lol: ,hhehehe, tp sekali2 rase cam best gak

peluang kerja tuh memang bergantung pada ko sdiri, banyak gak member2 aku yang dah dapat kerja, ramai juga yang masih mengangur.......

p/s aku tak tahu nak pergi petronas ( masuk instep 1 tahun) atau pun keje kat power plant yang baru nak setup kat negeri sembilan....

sape2 ade info pasal petronas nih lps kursus nih cam ner gaji nyer bleh tolong pm aku

time kasih sume....sbb sudi kongsi maklumat......yg lain tuu....tolong la bgtau...plezzz...

salam..

ikot kata hati...

ikot naluri anda...

ape yg ko pilih mgkin yg terbaik bt ko..ekeke..sekian..

kalau nak yuran murah masuk poli, RM250++ je 1 sem, tp sem 1 maybe dah kene cr. rumah sewa kot, sbb keutamaan di bagi pada perempuan sem 1 -3, psl biasiswa boleh apply kat JPA, ramai member aku dapat, aku takleh sbb dah blacklist,

tapi aku tgk MFI ngan GMI nih cam hebat je, poli tak hebat pon,

satu lagi, kalau kat poli dia akan panggil company yang gempak2 datang untuk interview, kat sini la ko nak cr keje, walaupun ko dalam sem 5, takde pergi dulu, diorang akan sanggup tunggu kalo ko bagus, cam member aku mase aku sem 5, slumberger datang kat poli, die pergi dan dapat, riban2 tu basic, nyesal aku tak pergi ari tu, tu la yang bagus sket pon

Edited by Inspire4x

kalo kat mfi kos ko tu asmt..automation..so bile ko sambung degree leh amik robotics..kalo ko minat nak masuk robocon la..MFI antara name yang gah ms tournament ni..

chow..

adtec kulim ada masuk robocon

pada aku wang,sijil,tempat bukan masalah..

yang penting MINAT sebab bile ko belajar mesti ko nak keje dalam aliran yang ko amik 2 kan..

ko mesti kene pkir yang ko akan keje sampai tue..

untuk jangka panjang..bukan wat 4 5 taun je..

so kalau minat ko kejap je,bukan berpanjangan susah la..

kang nanti baru keje setaun da ilang minat dalam bidang tu..

berenti,g keje kilang..kan rugi mase,wang...

pikir bebetul..untuk jangka panjang..

mase depan..

ape2hal pun gud luck..

-tuntut ilmu sampai negeri china-

ko kena ade minat gak dlam nak buat keputusan ni....

lagi satu ko kena pk ko nak further study ke x....zaman skg...ade diploma je.susah beb...gaji ciput....at least degree...

pk la yg mana baik utk diri ko...aku tgk MFI bagus gak...ko wat la sembahyang byk2...mntk petunjuk dari yang Maha Esa....

ko kena ade minat gak dlam nak buat keputusan ni....

lagi satu ko kena pk ko nak further study ke x....zaman skg...ade diploma je.susah beb...gaji ciput....at least degree...

pk la yg mana baik utk diri ko...aku tgk MFI bagus gak...ko wat la sembahyang byk2...mntk petunjuk dari yang Maha Esa....

MFI yuran berapa setahun??