Jump to content
Sign in to follow this  
zulhilmi_ro

Bahan Bahan Untuk Membina Game

Recommended Posts

Well Ko Dah BaCe Dah TaJuk tu TauU le Ape YaGng Aku tanye.

FIRSTLY KALO TOPIC NI DAH ADE ARAP LEH BAGI LINK TERSEBUT YEK.

SECOND KEPADA MODERATOR AKU TAK KISAH KALO KO PADAM(JIKA ADA) TAPI HARAP TUNGGU SEBELUM SOME 1 POST LINK DIE(KALO ADE)

BRUCE LEE.......

aku nak tanye ni ape kepereluan bagi membina sesebuah game tu?ni ape yang aku nak.

Kat mane aku leh dapat program tu

(harap boleh di d/l sebab males nak beli budak menengah junior baru)

D'Best PROGRAM yg korang tau.

(kalo tak besh pun bagi je tapi ckp leh tu top ke,last k)

Mase untuk membina game

(paling lame dan paling kejap)

thats all.thx

Kita boleh buat game dengan Visual Basic. So hanya boleh running dlm Windows.

Tapi P.language ni bukan special design untuk buat game. Ia lebih mudah untuk database.

Bagaimana pun ia cukup powerfull dan serasi dengan windows. Tak perlu risau dengan system requirement.

Jika nak download VB yang free punya boleh cuba search - Visual Basic Control Creation Edition.Versi ni tak boleh nak compile code kita jadi exe.Ia hanya boleh running the code menerusi perisian tu.

Tapi VB ni cuma sesuai untuk buat permainan yang mudah-mudah dan tak memerlukan rendering grafik yang hebat dan banyak. Macam Tictactoe, Hangman, puzzle, Chess, Dam haji, scrabble, congkak dan yang seangkatan dgnnya.

Selain itu untuk buat grafik, anda boleh guna Paintbrush dan untuk sound boleh guna Sound recorder. Kedua-dua ni memang dah ada dlm windows.Kalau ko ada dan tahu software grafik yang lagi hebat then lagi bagus. Boleh menjadi daya tarikan pada permainan-permainan yang ingin dihasilkan.

Sebenarnya , andaikata tidak ada VB, anda masih boleh membuat permainan-permainan ringkas dengan hanya menggunakan Javascript. Dalam Internet explorer memang dah ada sokongan untuk menjalankan code Javascript.Tapi ia taklah sepowerfull VB. Bagaimanapun masalahnya sekarang ni kedua-dua language, nak kena belajar dulu dan ia bukan mengambil masa yang singkat untk mendalaminya.

Tapi sememangnya dah ada (banyak) perisian yang dibuat untuk memudahkan dalam membuat game. Dipanggil game engine. Dengan engine ni anda cuma perlu fokus pada grafik sama ada 2d atau3d dan kebanyakan kawalan input pada character dan sebagainya telah dipermudahkan. Yang ini saya tak tahu sangat, pernah cuba beberapa perisian (tak ingat dah) tapi kebanyakannya sangat terbatas (susah jugak) terutama kawalan logik.Entahlah...

...Affendi

vb leh buat game 3d gempak2, just gune directx sdk. pi google carik or pi lowyat carik.

atau just belajar2 gune tools dari game2 yang leh buat mods cam unreal ke quake ke neverwinter ke dll. lagi senang, lagi lawa.

yup tol tuh ...

guna VB lebih senang lagi nak buat coding game ... terutama game yg gempaq2 atau game cikai ... guna DirectX atau OpenGL ... tapi kena ada SDK tambahan lah ...

jangan campuraduk soalan dengan thread orang lain

bukak thread baru

saya bercadang nak beli buku untuk belajar nak buat game. buku ape yang korang bagus untuk ynag baru nak belajar(mudah difahami). dan harga dia?

Kalau buku cara2 nak buat game tak surelah yang mana satu. Tapi kalau carik kat google sure kau boleh dapat lebih daripada sebuah buku ...

Umm aper namer program nyer???