Jump to content
rhapsody

Wireless Dekat Sekolah

Recommended Posts

nih nota projek network sekolah, dapek dari membe den. rajah n penerangan sonang nk faham, tapi hubungkait ngan statik ip schoolnet n ip addressing tuk client pc kono tanyo prontoxp

salam...kawan2..

so far..aku bc documentation yang tolongden..bagi link tu..

mmg sesuai la..untuk sekolah,

aku pun..InsyaALLAH,,tahun depan posting..

leh la...jdkan,.sebagai panduan... pada guru2..

terutamanya...aku ni..

tq...tolongden..:)

masalah ip tak cukup simple je

guna linux je...y nak guna yg paling simple termasuk ade web gui management spt brazilfw..

saya implementkan ram 16 Mb pc 133 ...guna disketee je..projeck tu dah cover byk ip > than 60

schollnet kena consider lab terbaru dlm thn ni iaitu 10 pc dr kementerian iaitu internet access selainnye lihat gred sekolah cth di sarawak ni gred A yg mempunyai 2 lab komputer = 80 pc jika sepenuhnye pakai..

jadi mmg tak cukup...tak masuk implement wireless .

sy letakan di main switch linux router dan boleh guna dhcp juga tapi sebab router gitn tu guna dhcp juga maka kita forcekan client ikut linux ni dgn masukan mac address + ip dlm dnsmasq brazilfw tu...bukan secara inline dgn adsl gitn router..

anything happen to this linux router network masih tetap berfungsi....

saya cadangkan guna Belkin Memo plus. Dia punya coverage lbh baik dpd Linksys. Harga RM 2++ aja. lifetime lagi. Anyway, dah 3 buah sek sy tolong pasang. masih ok. kalau nak maklumat lanjut boleh e-mail sy. [email protected].

fuiyo..smpai....3 buah sekolah...dah pasang...kira terer la tu...

leh la belajaq...ni..

so...ada problem x...nk setup belkin mimo plus tu?

router wifi ngan AP router... bezanya hanya performance jer....

ap

-leh wat multipoint ( depend model )

-leh wat bridge type

-connection stabil dari wifi biasa ( dari segi wireless )

-dibuat utk outdoor function ( senang install configure )

- lelain tu bergantung model ap tu

wifi router ( biasa ada 4 port )

- khas utk dalam

- tak support multipoint ( model power sket ada yang support )

- tak support ramai user ( 64 client jer )

- wireless tak kuat sgt

- firewall biasa

- rugi 4 port jika gantung kat outdoor... tak tahan lasak

- leh wat bridge gak tapi tak jauh rangenyer dan kurang stabil

- rugi mengunakan attena boost range ( optional attenna )

sori nak mencelah skit... skittt je sebab penerangan di atas ni ada manyak sesat loo.. :-) jangan marah aa bro, tapi saya rasa elok diperbetulkan skit supaya lebih jelas

AP - Access point Vs Router

performance wise AP and Router - TIADA Beza, yang membezakan performance ialah jenis atau standard dia. Kalau nak tau Standard wireless ada beberapa, senang cita ada 802.11, 802.11a, 802.11b, 802.11g, 802.11n & 802.11n1. also, yang tak termasuk dalam standard officially pre-N type, ini selepas g tapi sebelum N type got standardised fully. speed asas standard masing-masing seperti berikut.

802.11 - 2Mbps (yang pertama tapi industri banyak reject sebab terlampau slow)

b -11Mbps (kira ok sebab setanding dengan dulu punya 10Mbps wired LAN, jarak signal agak jauh tapi mudah kena interfere dgn microwave, hp, tv bla.. bla.. dan frequency tak regulated so banyak jem lo.. congested la)

a -spd sama macam b gak tapi regulated frequency avoid jem, tapi jarak tak jauh dan mahal - orang kurang pakai, so scrap.

g -54Mbps ambik a dan b kacuk la tapi ambil yang bagus je.. mcm jarak jauh, regulated freq, bla.. bla..

n -104Mbps - sebenarnya improvement on g type using MIMO technology (Multi In Multi Out), macam full duplex lah klau wired LAN. so speed kali dua G lah, also improve on signal strenght so lagi jauh jarak le..

n1 -upto 300Mbps so far, masih dibangunkan tapi latest stkat ni. lagi kuat signal, lagi jauh and of course lg mahal laa bro..

Jadi apa yang membezakan AP ngan Router?

AP sebenarnya sama function ngan network switch tempat hang sambung komputer ke network, tapi AP biasanya untuk small network and connection ad-hoc. maksudnya AP ni guna kat rumah boleh la, kalau nak guna kat enterprise kena letak banyak banyak looo.. and sofware dia pun very simple dan connection ke ap ni biasa boleh main connect / disconnect camtu je.. ad-hoc la tu.

Router lak sama la function macam router on wired network. Lebih canggih la dari AP, pun boleh function as bridge gak, boleh support sampai 253 clients connection at 1 time (walaupun ada versi murah untuk 30, 62, 126 dsb). Qs; kenapa 253 je? :-) nak tau meh masuk kelas lima pluh inggit je sejam. Software wise on router lebih complex, kalau you org jumpa router macam cikai tu sebab they r made in taiwan or cina la.. enterprise mana ada pakai itu router loo.. and FUNCTION utama router adalah UNTUK LINK 2 network yang berberasingan. sebab itu di namakan router. menyediakan ROUTE / LALUAN untuk Internet ka.. subnet ka... atau LAN office sebelah ka.. AP yang boleh connect ke internet melalui ADSL (streamyx) pun sebenarnya bersifat router gak.. cuma a very simple one je..

SO what is the solution for the asking Qs?

meh pakcik nak bagitau skit.

kalau skolah hang tu, bila hang dok kat TENGAH-TENGAH kiri kurang dari 300m, kanan kurang dari 300m, depan kurang dari 300m, belakang dan atas kurang dari 300m serta jumlah komputer yang hang nak sambung Kurang dari 253 biji. SATU ROUTER dah cukup. ' tapi kalau tengah-tengah tu padang nasib lee... karang murid hang tersepak benda alah tu ingatkan bola'

Belkin - Wireless N1 jarak dia boleh sampai 1200 kaki = +\- 350m - Tapi N1 type bebarang mahal sangat la ni. so untuk jarak 100m all around G type pun cukup. G type also support b type tapi tidak a sbb frequency lain. HOWEVER kalau pakai G type untuk komputer yang kat ujung padang skali kena pakai G type wireless card jugak. Kalu tak dia boleh terima signal dari router tapi takleh nak hantar balik ke router sebab tak sampai so komputer tu cakapla sorang-sorang. harap anda ada paham sikit.. pakcik dah letih menaip laa..

Lagi satu kalau hang nak tau port yang ada kat router and AP to untuk sambungkan ke network atau bebarang yang masih guna wire laa.. dua-dua pun ada port to haiya..

Pasai IP adress, hang hanya perlu satu saja yang lima puluh sembilan lagi hang hantar balik kat itu gomen sama satu note "hang tadak baca ka.. kurang bijak punya olang.." (joking) loo.. hang pilih lah yang mana satu yang hang rasa boleh naik nombor, kemudian hang guna itu IP set jadikan router punya IP masukkan subnet mask yang diberi sekali. untuk PCs skolah hang set LAN private IP, 192. 168.0.1 - 192.168.0.254, kat dalam DHCP server (ini dalam router). Buat dinamic la sinang so bila mana2 PC on dia dapat salah satu ip tersebut. so semua pcs yang connect dok blakang router yang bercakap dengan school.net hanya router hang. semua pc nak cakap dengan school.net kena cakap ngan router and router hang yang cakap dengan school.net, bila school.net check itu IP dia tau itu valid looo... so hang nak guna 1 juta pc pun boleh cakap dengan itu school.net. itu school.net takkan tau looo.. dia ingat itu satu pc saja guna... aiyo baaaanyak pandai..

PS: kalau hang nak guna 1 juta PC bagitau pakcik, nanti pakcik boleh bodek itu tadak baca punya gomen punya orang nanti boleh menang tender..

Aku pernah setup WiFi untuk sekolah,

Apa yang aku buat, letak AP tuh kat luar bangunan Makmal, halakan 180 darjah kearah bilik guru dan pejabat. Guna D-Link AP 54G, biasanya kalo Laptop cikgu tuh guna WiFi jenis G jugak takde masalah mencari signal, cuma kalo jenis B problem la sikit... tak dapat tahap excellent.

Aku pun guna IP statik jugak sbb tak mo kacau DHCP makmal komputer, cuma semua laptop yang nak guna kena daftar MAC Address dulu dengan admin utk dimasukkan dalam acl AP tuh... jadi bukan semua org boleh pakai.

waa...ngam la ko org nih....dah lama guna wireless...akulak baru terbuka ati nak pakai wireless...harap2 x terlambat lerrr..

schoolnet ko org pakai vsat ker?....rasa2 yg pakai vsat..lembab kan, jadi sure tension gak..pas guna wireless nih

atau apply streamyx? ada cadangan tak aku patut apply streamyx ke kekalkan vsat schoolnet nih?

karang ni server linux aku dah rosak, dah report tpi x dtg2 orgnyer...so aku dah ubah...mcm nih:

dri modem vsat - ke switch - ke pc (pakai statik ip sebab server x leh pakai dah) terpaksaler buat semua pc. kalau kes mcm nih, cam ner nak buat yer? nak kena beli router lagi ke? atau ap jer? pas tu, amcm setting nyer.

try bagi idea skit?

nak kurangkan bandwidth keluar

- guna squid cache

nak filter web lucah

- guna dansguardian

hanya bagi port 80 aja yg accessible

- guna IPTABLES redirect port 3128 to 80 & DENY:ALL

Server hanya perlu pc biasa RAM 1GB + apa-apa jenis linux

Aku dah wifi kan SchoolNet sekolah aku sambung kepada AccessPoint yg ada DHCP dia auto assign ip :-) so pecahkan ip Schoolnet tuh kepada satu subnet sendiri so dpt lagi unlimited ip :-) kalau nak berminat nak buat leh roger aku [email protected] . Lagi best pakai pfsense buat hotspot management system siap ada captive portal and login page. Ini aku wifikan gune Streamyx so subscriber leh subscribe lah :-)

eh raphsody n geng schoolnet...amcm dah berapa thn dah guna?....aku masih blur sikit ler....

mcm nih, dari modem vsat tu sambung terus ke AP ke? atau sambung terus ke Router? atau mana2?

Camner nak seting linksys wap54g kat sekolah. Wireless router aku pakai linksys wrt54g. Yang router ni dah ok, tp AP tak ok. Dah puas aku setting x dapat2 jugak. Kat rumah ok lak. tq.

Camner nak seting linksys wap54g kat sekolah. Wireless router aku pakai linksys wrt54g. Yang router ni dah ok, tp AP tak ok. Dah puas aku setting x dapat2 jugak. Kat rumah ok lak. tq.

Bila guna Wireless Acces Point.. Basic yang kena ada untuk gerakkan network Wireless ke Wired hanyakan IP address dan Subnetmask ..

contoh :- Bila dlm LAN switch telah ada network contohnya 192.168.1.1 / 255.255.255.0 dimana clientnya guna IP 192.168.1.2 sehingga 192.168.1.254 , subnet mask 255.255.255.0 dan default client gateway adalah 192.168.1.1 maka Ambil lah salah satu IP dlm range 192.168.1.2 ke 192.168.1.254 sebagai Unit Akses pada Wireless Access Point tadi... Jadi secara automatik device tadi akan menyambung sistem LAN ke Wireless.

Tq Mr Prontoxp. Masalahnya mr pronto, AP ni pada asalnya saya guna kat rumah, kendian saya ambil ni guna utk sekolah saya. Kat rumah ok, setting ip nyer 192.168.1.245, x der masalah. Tp bila guna kat sekolah, aku guna setting yg sama, xdapt gak. Satu lg, Pada setting Linksys WRT54G yg sekolah punya, aku kena masukkan statik ip ( gitn schoolnet ) disetting. Kalau guna auto dhcp x leh.

selalunyer dari VSAT modem terus masuk ke router..dan juga server link ke router tue..kemuadian baru ader switch..penyambungan network semua cam biaser..

tak ke nanti orang luar leh access internet tue.. tak letak encryption ke??

EDIT : mcm aku skang.. pakai internet org.. pasal dia tak letak wireless encryption.. tak tau la dia tak kesah plak.. main internet free je dari umah nie. huhh.. nasib lor.. nak [biskut tawar] WEP.. tak cukup equipment plak..

broooa aku pon pkai wifi org gakss.....spe sruh x ltak encryption btol x.....hehehehehe :rolleyes:

salam2.....

camaner korang bole on dhcp....

sebab bile aku on....router gitn akan hang....

tech gitn ckp mmg akan hang kalo on kan dhcp......

lagi satu...

camaner nak buat pc yg pakai wireless akan amik ip dari router wireless bukan amik terus dari router gitn....

camanernak convert ip tu...

salam2.....

camaner korang bole on dhcp....

sebab bile aku on....router gitn akan hang....

tech gitn ckp mmg akan hang kalo on kan dhcp......

lagi satu...

camaner nak buat pc yg pakai wireless akan amik ip dari router wireless bukan amik terus dari router gitn....

camanernak convert ip tu...

Periksa betul2 layer network dari GITN.... sblum apply new network range/subnet dgn dhcp... ni contoh yang dah confirm boleh jalan

aku rs aku paham konsep wireless ni..

tapi aku wat tak jadi....

katakan ip gitn bagi 192.168.1.1 sub 255.255.255.192..

so cume 62 ip je bole pakai.....

katakan aku amik 192.168.1.2 pastu letak kat wireless...

maknanye sape2 yg pakai wireless akan kongsi ip 192.168.1.2 ni....

tapi aku nak wat wireless tu pakai ip asal dier katakan 192.168.1.254

maknanye semua pc yg pakai wireless akan amik ip 192.168.1.254 ni jd gateway dieorg....

so mcm mane nak setting ek....

kat wireless setting tu lan dier aku letak 192.168.1.254 dan kat wan dier aku letak 192.168.1.2

tapi tak jadi2 gak....

setting aku salah ke....

minta tunjuk ajar sikit....

maknanye semua pc yg pakai wireless akan amik ip 192.168.1.254 ni jd gateway dieorg....

kat wireless setting tu lan dier aku letak 192.168.1.254 dan kat wan dier aku letak 192.168.1.2

tapi tak jadi2 gak....

setting aku salah ke....

Ip Routing yang spt diatas tu simple aje... Just follow ape client setting untuk network tu dan applykan pada wireless.. cuma berhati2 dgn setting ni JIKALAU 1, anda guna Access Point dan 2 , anda gunakan Wireless Router. Kalau guna Access Point , Wireless tu kira guna single IP dlm network tadi.. jadi 1 ip dah kurang.Kalau guna Router wireless pulak hal ni boleh setel untuk bilangan user tetapi network Client range IP akan jadi lain .

N solution pada masalah kat atas utk bagi Network Class C contohnya dan user = 253

Original Network Design

192.168.1.0 / 255.255.255.192 , Default Gateway = 192.168.1.1 (***)

So... Gunakan satu router lain atau sediakan pc windows server/xp dan gunakan 2 nic .

Jadinya internet layer = 192.168.1.2 sehingga 192.168.1.63 /255.255.255.192 dan gateway 192.168.1.1 + set DNS your ISP (WAN setting)

Network Layer plak contohnya 192.168.0.0 / 255.255.255.0 dan IP router / ICS = 192.168.0.1 (Lan Setting)

Network client IP range akan jadi 192.168.0.2 - 192.168.0.254 gateway 192.168.0.1 + DNS your ISP

Edited by prontoxp

tapi tak jadi2 gak....

setting aku salah ke....

setting yg selalu aku buat...

set wireless router tu jadi static WAN

ni satu contoh network schoolnet yg diubahsuai untuk bagi mendapatkan client network yg lebih besar dari 60 ip..satu extra router diperlukan untuk buat NAT balik dari layer network atas

bro kurang jelas la gambar 2 leh bg jelas sket x

bro kurang jelas la gambar 2 leh bg jelas sket x

Ni kurang jelas pasal gamba diatas dgn yang diapplykan dkt tpt ko ke?

ok mcm ni... router hijau tu katakan dari GITN... ko dah bgtau IP modem/router tu 192.168.1.1 subnet 255.255.255.192 .. untuk 61 client available dlm tu + 1 gateway ... Kalau ko rasa IP tak cukup... kena la tambah satu lagi router.. So dari gamba diatas tu jugak ada router oren diamana WAN port ip address aku ambik salah 1 ip dari client router hijau tu... Bila kita set router oren tu... biasanya kira boleh guna 253 client... untuk subnet 255.255.255.0 ..aku rasa dah cukup la tu.. Kalau tak cukup jugak cari router yang support network besar dari tu..

awak nie mesti Juruteknik Komputer FT17 bawa kementerian pelajaran Malaysiakan?

assalamualaikum sume ..

aku nak buat satu projek wireless dekat sekolah..

connection yang digunakan ialah school.net..

keluasan skolah tu lebih kurang 100 meter je.

aku nak pasang access point tu dekat makmal komputer..

So access point ape yang patut aku pakai?

Perlu ke aku pakai antenna omni?

Lagi satu kementerian cume bekalkan 60 IP untuk skolah tu.. So ade effect ke dekat wireless tu nanti? Maksud aku jumlah laptop yang connect ke wireless tu yang boleh surf internet.

Time kaseh..

awak nie mesti Juruteknik Komputer FT17 bawa kementerian pelajaran Malaysiakan?

assalamualaikum sume ..

aku nak buat satu projek wireless dekat sekolah..

connection yang digunakan ialah school.net..

keluasan skolah tu lebih kurang 100 meter je.

aku nak pasang access point tu dekat makmal komputer..

So access point ape yang patut aku pakai?

Perlu ke aku pakai antenna omni?

Lagi satu kementerian cume bekalkan 60 IP untuk skolah tu.. So ade effect ke dekat wireless tu nanti? Maksud aku jumlah laptop yang connect ke wireless tu yang boleh surf internet.

Time kaseh..

linksys wrt54g - wireless router yg digunakan kat sekolah...

masalahnya sekrg...pc desktop guru besar xdpt nk connect wireless network seperti biasa, dulu boleh katernye..sekrg xleh lak. gitu jgk laptop2 (dell latitude D620 - 4 bijik n samsung X11 sebijik) sekolah khasnya PPSMI nye..xleh detect. Sy jgk penah bawak salah satu laptop kuar dari sekolah..and bleh lak detect wireless tpt lain..

lagi memeningkan pala lak...laptop personal cikgu2 kat sekolah bleh detect wireless network kat sekolah, setting wireless router tersebut, open access n no encryption.

jadi penyelesaian bg masalah ni...

(a) adakah sy patut uninstall wireless driver tersebut then install balik?

(B) adakah sy patut reset wireless router tersebut, buat balik setting? (tp takut xmenjadi n bertambah teruk) :blink:

© sila nyatakan penyelesaian lain jika ada sesaper yg tau n penah mengalami masalah yg sama

bg sy, ni network conflict paling unusual yg xpenah sy hadapi..guru besar pun dh bising ni nk guna internet dlm bilik dia ni :wacko: ..pdhal byk lagi xselesai keje2 kat sekolah ni. tolong la ye...makseh :mellow:

Kalau nak reset tak ape... tapi pastikan setting yg sekarang ni diguna pakai applykan balik..