Jump to content
syed_rez

Memulakan Perniagaan

Recommended Posts

terus nak pg kursus?

aku sebelum nak pergi kursus aku nak tahu dulu, tentang budget dan prosedur nak buat loan, samada kene kertas kerja atau tak payah kalau kita apply personal loan? kalau business loan plak, kita kene ada apa untuk diaorg bagi kita buat pinjaman?

terus nak pg kursus?

aku sebelum nak pergi kursus aku nak tahu dulu, tentang budget dan prosedur nak buat loan, samada kene kertas kerja atau tak payah kalau kita apply personal loan? kalau business loan plak, kita kene ada apa untuk diaorg bagi kita buat pinjaman?

cara terbaik utk tahu prosedur/budget adalah dgn mengikuti kursus..di sana anda akan diajar dari A-Z. Secara am nya, kalau nak loan perniagaan dari govt/bank - memang kena ada kertas kerja. tapi utk personal loan hanya perlu salinan ic,payslip,penyata epf terkini & jika amaun lebih 5 ribu,perlu penjamin.

Saya cadangkan anda mendaftar dgn mbep.gov.my seperti dlm iklan tv:kami bukan along,cuma nak tolongggggg.

tq

cara terbaik utk tahu prosedur/budget adalah dgn mengikuti kursus..di sana anda akan diajar dari A-Z. Secara am nya, kalau nak loan perniagaan dari govt/bank - memang kena ada kertas kerja. tapi utk personal loan hanya perlu salinan ic,payslip,penyata epf terkini & jika amaun lebih 5 ribu,perlu penjamin.

Saya cadangkan anda mendaftar dgn mbep.gov.my seperti dlm iklan tv:kami bukan along,cuma nak tolongggggg.

tq

ahaha...thanks bro mywin... dah register dah kat mpeb tapi dengar kata lambat baru diaorg bagi jawapan... saya sama macam mrsyaz tu....cadang nak bukak restoran nasi ayam...resepi sendiri punyer...ahahaha... ader gak la buat masak untuk jiran2 dan saudara2 yang buat majlis....diaorg pun bagi cadangan bukak restoran... tapi tu lah..kalau boleh nak tahu dulu agak2 budget dan cara pengurusan.... :lol:

Edited by syed_rez

nak mulakan bisnes?

1. daftar perniagaan dulu di SSM. pilih enterprise atau SDN BHD.

2. cari tapak.

3. sediakan modal utk sewa 3 bulan (2 bulan depo+ 1 bulan advance + utility depo), modal utk renovation, modal utk bisnes, promosi, duit rolling sementara nak tunggu bisnes naik, gaji pekerja, peralatan memasak, perabut etc. cari jugak supplier utk bahan mentah.

4. mohon lesen majlis utk perniagaan. (biasanya org akan mohon lesen lepas sebulan mula berniaga. dgn harapan xde laa diorg buat check dlm tempoh sebulan tu.)

5. mulakan bisnes. keja kuat. jaga duit keluar masuk. bukak ikut jadual. promosi mesti buat. suruh org yg dipercayai jaga kaunter, boss keluar buat marketing. tp mesti selalu monitor pekerja.

6. buat rekod bisnes. bukak akaun semasa, masuk duit tiap2 hari dlm akaun tu.

7. lepas dah 6 bulan bisnes dgn rekod yg bagus, boleh buat loan dari PUNB. lebih senang nak dpt loan kakau dah ada kedai. dan makin senang kalau dah ada track rekod 6 bulan.

aku baru orang mpeb pas call...die suh datang test dulu...ujian...then ader temuduga kot....pas tue baru die bagi borang permohonan........2/10 nie kat puchong......memanglah kalau bukak dulu lagi senang lalat...masalahnye modal....restoren nie ko taulah...paling sket 20k.....lagipun tue baru modal awal....belum pusing lagi.....aku dah siap business plan sume.....tinggal nak tunjuk jer.....tapi company blum bukak lagi......pas g kursus skim usahawan siswazah baru aku bukak company.....katanya kalau ngan sme ader cepat sket nak banding ngan mara.....

ish....sebenarnye modal aku beso.....sebab memang nak buat full time pun.....jadi terpaksalah mintak tolong kerajaan....lgpun sekarang kan keusahawanan kerjaya pilihan....letih dah setahun makan gaji...cukup2 lah tue

orang MPEB baru lepas call handset aku...tapi aku tak sempat nak angkat laa....uwaaaa pastu aku call balik dia kata nak call back nanti sampai petang aku tunggu dia tak call pun....sedihnya...kiranya terlepas ke peluang aku ni wei....arghhhh ruginya....

mrsyaz89, ko sekarang ni buat kertas keje ker? kalau leh share la apa isi kandungan dalam kertas keje ko tu.... kongsi ilmu beb...mana tau leh jadi rakan bisnes...akakaka...aku modal sendiri tu tak banyak....kalau boleh nak buat loan ngan kerajaan jer.... lepas dah bukak bisnes tu sure aku jadi full time businessman...

aku bukan ape...cuma aku yakin jer, aku leh brjaya kalau dapat bukak restoran nasik ayam ni... sebab aku minat sangat berniaga ni... jadi kalau minat tu sure aku berusaha kuat....

ko call jer die balik....sebut nama.....sebab mana2 nama yang pegi die catit n kompomkan......ko bagi jer nama kat die....setle....

aku sedang setlekan paper projek aku...alah lagipun aku ceduk aper yang aku pernah buat masa diploma dulu.....tuk yang detail nyer....ko bukak laman web sme bank....kat situ ader die bagi detail tuk tulis paper work....kat web mara ader gak......ko bukak tengok dulu....yang xpaham leh tanya aku...lelagi bab financial tue....tang tue ko kena buat bebetul...ngan marketing ko....

nasi ayam nie bleh berjaya kalau sedap....n marketing ko kuat....."bekas" bos aku satu cawangan bleh dapat 50k untung bersih setahun wooooo.....tue yang gua geram tue....tapi bukan ari ni bukak esok untung...makan 4 tahun beb....tapi xper...yang pentng faktor tempat n target customer ok....insyllh ok....eh...nasi ayam semua orang makan....dun wory....lelagi orang cina.....sebab bos aku nyer customer 60% cina....aku suke cina makan.....diorang memang suke makan ayam pun....yang penting mesti kena selera dioranglah.....

well 2/10 nie kat puchong....kalau ko pegi bgtau aku k....

akum...

ujian tue...sonang jo...bukan ujian aper pun...just tengok interest ko tuk niaga nie....aperpun aku malas nak tunggu mpeb...sekarang aku ngah usahakan aply prosper siswazah...xder aper aral 2 bulan dah bleh lulus....max 100k...xder paedah...just untuk nasihat dan pengurusan kena bayar 250 sebulan...selama 7 tahun lah max tempoh bayaran.....ko kena sediakan kertas kerje.....ngan modal awal 500...yang 100k die bagi....n yang terpenting mesti ader at least diploma....

ni yang aku rasa proses yang paling senang...xpayah 10% ngan cagaran...sebab memang nak bantu orang melayu....

kalau berminat...1st ko kena g ceramah die tiap2 ari senin...kat menara sentral...sebelah klsentral....kul 10-1...

die bagi ceramah...pastu ko baya 20 hinggit tuk ujian...sama jer macam mpeb tue....

then kalau lulus...ko kena pergi kursus buat kertas kerje(wajib)....2 hari 1 malam-50 hinggit kat hotel seitar shah alam....

then pas ko siapkan kertas keje ko tue....antalah...then die review n interview ko...kalau lulus loan ko...ko kena pergi 1 lagi kursus keuasawanan 3 hari 2 malam kat otel area shah alam jugak...then pastu...loan ko masuklah.....

tu sebab sedikit yang aku boleh kongsi...n yang paling best....siap penceramah die aja aku pasal nak jawab pekse die....walaupun memang aku tau jawapan mcmana yang die nak...wakaka...aperpun keputusan ujian die tu 10 hari bekerja....

syarat2 prosper

-kedai

-produk

-pelanggan walk-in kedai ko

tu jerlah kot...aperpun jom ar reramai business...kita buat networking businesssiswa...n sebab tue jugaklah cina bleh maju...aperpun trylah prosper tue....bagus die punye syarat2

tq

musykil sikit, ingat n register dlm mbep tu.. tp syarat2 dia utk layak dpt loan tu salah satunye kena ade 2 org penjamin. kalo x cukup syarat ni n kite register jer kt online tu... dia akn pangge terus ker?

kalo pangge terus ujian saringan n attend kursus bagai, masa bila dia check kelayakkan tu?

memandangkan ramai kt sini yg dh masuk mbep, nk jugak la tau mcmana keadaannya tu..

thankz.

mpeb akan pangil je untuk exam...yang seterusnye kena tunggu 6 bulan lah....tue yang aku denga dari orang yang dah pegi....pastu pasal pinjaman xtau plak ader penjamin....susahlah kalu gitu

akum...

ujian tue...sonang jo...bukan ujian aper pun...just tengok interest ko tuk niaga nie....aperpun aku malas nak tunggu mpeb...sekarang aku ngah usahakan aply prosper siswazah...xder aper aral 2 bulan dah bleh lulus....max 100k...xder paedah...just untuk nasihat dan pengurusan kena bayar 250 sebulan...selama 7 tahun lah max tempoh bayaran.....ko kena sediakan kertas kerje.....ngan modal awal 500...yang 100k die bagi....n yang terpenting mesti ader at least diploma....

ni yang aku rasa proses yang paling senang...xpayah 10% ngan cagaran...sebab memang nak bantu orang melayu....

kalau berminat...1st ko kena g ceramah die tiap2 ari senin...kat menara sentral...sebelah klsentral....kul 10-1...

die bagi ceramah...pastu ko baya 20 hinggit tuk ujian...sama jer macam mpeb tue....

then kalau lulus...ko kena pergi kursus buat kertas kerje(wajib)....2 hari 1 malam-50 hinggit kat hotel seitar shah alam....

then pas ko siapkan kertas keje ko tue....antalah...then die review n interview ko...kalau lulus loan ko...ko kena pergi 1 lagi kursus keuasawanan 3 hari 2 malam kat otel area shah alam jugak...then pastu...loan ko masuklah.....

tu sebab sedikit yang aku boleh kongsi...n yang paling best....siap penceramah die aja aku pasal nak jawab pekse die....walaupun memang aku tau jawapan mcmana yang die nak...wakaka...aperpun keputusan ujian die tu 10 hari bekerja....

syarat2 prosper

-kedai

-produk

-pelanggan walk-in kedai ko

tu jerlah kot...aperpun jom ar reramai business...kita buat networking businesssiswa...n sebab tue jugaklah cina bleh maju...aperpun trylah prosper tue....bagus die punye syarat2

very interesting!

ops...ader pembetulan....aku dah pegi tuk kali ke2 ceramah tue...pasal syart 100k...kena 2 orang....means 2 orang kena aply jadi rakan kongsi tuk satu rancangan perniagaan....kalau sorang...50k jer....aku dah dapat partner aku....customer aku sekarang...die nak join buat restoren.....then lagi satu...pas lulus exam....bleh terus submit kertas kerje....dan xperlu ikut kursus 50 hinggit buat kertas keje....anyway...pergilah aply reramai..aper pun projek ok jer

orang MPEB baru lepas call handset aku...tapi aku tak sempat nak angkat laa....uwaaaa pastu aku call balik dia kata nak call back nanti sampai petang aku tunggu dia tak call pun....sedihnya...kiranya terlepas ke peluang aku ni wei....arghhhh ruginya....

mrsyaz89, ko sekarang ni buat kertas keje ker? kalau leh share la apa isi kandungan dalam kertas keje ko tu.... kongsi ilmu beb...mana tau leh jadi rakan bisnes...akakaka...aku modal sendiri tu tak banyak....kalau boleh nak buat loan ngan kerajaan jer.... lepas dah bukak bisnes tu sure aku jadi full time businessman...

aku bukan ape...cuma aku yakin jer, aku leh brjaya kalau dapat bukak restoran nasik ayam ni... sebab aku minat sangat berniaga ni... jadi kalau minat tu sure aku berusaha kuat....

:ph34r: just nak kasi info kandungan kertas kerja:

Ringkasan Eksekutif

1. Ringkasan secara keseluruhan

2. Rancangan Perniagaan.

3. Hadkan kepada satu muka surat sahaja (maks 2 muka).

4. Memberi gambaran secara menyeluruh tentang Rancangan Perniagaan.

5. Gaya penulisan haruslah menarik minat pembaca.

6. Disediakan setelah laporan penuh disiapkan tetapi ditempatkan sebelum muka surat kandungan.

Pendahuluan

• Maklumat mengenai syarikat.

• Pengarah dan Pemegang Saham.

• Latarbelakang Rancangan Perniagaan.

• Aktiviti produk utama yang akan diusahakan.

Aspek Teknikal

• Carta aliran proses pengeluaran/perkhidmatan.

• Keperluan bahan mentah.

• Jenis

• Nama pembekal

• Kuantiti penggunaan

• Mesin / peralatan utama

• Jenis-jenis

• Pembekal

• Kegunaan setiap mesin / peralatan

• Kapasiti pengeluaran

• Lokasi kilang

• Keluasan

• Ciri kilang

• Susunatur mesin / peralatan

• Kemudahan lain-lain

• Jenis lesen / peraturan yang berkaitan

Aspek Pemasaran

• Ciri-ciri produk / servis dan kaitkan dengan kehendak pelanggan.

• Tentukan kumpulan sasaran pelanggan

• Kajian industri / pasaran

• Saiz pasaran

• Halangan / peluang

• Persaingan

• Strategi pemasaran

• Kawasan pasaran

• Saluran pemasaran

• Perletakkan harga

• Sistem penghantaran

• Kaedah penjualan

• Promosi

• Senarai potensi pelanggan

• Anggaran jualan

Aspek Pengurusan

• Carta organisasi

• Kemampuan pengarah untuk mengurus

• Ahli pengurusan dan bidang tugas, pengalaman & kelulusan

• Pekerja Utama dan tugas

• Proses pengambilan pekerja

• Insentif kepada pekerja

• Aktiviti dan proses pengawasan

Aspek Kewangan

• Kos projek

• Sumber pembiayaan

• Tujuan pinjaman

• Modal kerja

• Stok

• Penghutang

• Tunai

• Pemiutang

• Pengkosan produk

• Prestasi perniagaan

• Keberuntungan (untung rugi)

• Kecairan (aliran tunai)

• Kedudukan aset / tanggungan (kunci kira-kira)

Kesimpulan

• Prospek / Kekuatan Projek

• Kelemahan dan Ancaman Projek serta mitigasi

• Isu-isu Penting yang berkaitan dengan projek

Senarai Lampiran

1. Sijil pendaftaran syarikat

2. Borang 24 & 49

3. Sebutharga pembekal & mesin

4. Penyata Untung Rugi

5. Aliran Tunai

6. Kunci Kira-kira

7. Salinan lesen / perjanjian kontrak

8. Gambar-gambar dll

:blush: so kalau nak buat kertas kerja yang penting..MINAT..JANGAN PUTUS ASA..TANYA SAPA YANG TAHU