Jump to content
Sign in to follow this  
aspire2020

Bahasa Pengaturcaraan

Recommended Posts

muka dah naik hijau dah nk pikir language ape yang seswai untok guna dalam pembangunan sistem penjadualan sekolah. sy kena bina sistem untok wat jadual sekolah...xtaw nk guna bahasa pengaturcaraan ape n database ape. hope ade y sudi bg tnjuk ajar

muka dah naik hijau dah nk pikir language ape yang seswai untok guna dalam pembangunan sistem penjadualan sekolah. sy kena bina sistem untok wat jadual sekolah...xtaw nk guna bahasa pengaturcaraan ape n database ape. hope ade y sudi bg tnjuk ajar

Hehehe... nie projek sendiri ker projek apa? Takkan ler nak pilih bahasa pun dah naik hijau muka... patut nyer naik hijau bila buat programming nanti. Semua bahasa pun ada kelebihan dia, cuma nak pilih bahasa bergantung kepada individu, mana satu dia paling familiar atau mempunyai lebih kemahiran; sebab nak terus buat aplikasi sambil belajar bahasa baru agak susah dan amik masa. :ph34r:

Ps:/ Jadual waktu sekolah dah ada orang buat, kalau tak silap company Mawarsoft ada perisian tu. Tanya ler en. CFoo++. :lol:

Hehehe... nie projek sendiri ker projek apa? Takkan ler nak pilih bahasa pun dah naik hijau muka... patut nyer naik hijau bila buat programming nanti. Semua bahasa pun ada kelebihan dia, cuma nak pilih bahasa bergantung kepada individu, mana satu dia paling familiar atau mempunyai lebih kemahiran; sebab nak terus buat aplikasi sambil belajar bahasa baru agak susah dan amik masa. :ph34r:

Ps:/ Jadual waktu sekolah dah ada orang buat, kalau tak silap company Mawarsoft ada perisian tu. Tanya ler en. CFoo++. :lol:

kemahiran y ade ckit je..hehehehe...language y taw php ngn java je...y len xblajar..

:lol: Betul tu, aku ade buat. Namanye Siliconetics Timetable Spider WG3 (ringkasnya TTB), program untuk buat jadual sekolah manual dan automatik. Aku develop software ni menggunakan bahasa C++ (100%). Ini adalah program komersil, jadi aku terpaksa develop semua sekali dari 0 termasuk sistem databes dan editor. Untuk versi Windows aku gunakan interface dari framework MFC.

To gee_68, kalau ikut pendapat aku lebih baik ko develop pakai C++. Sistem jadual boleh dikatakan sistem yang agak teknikal dan amat kritikal tentang speed. Php sesuai utk buat hompej, senang (kalau pakai CMS) tapi slow dan tak portable. JAVA pula lembab, tak sesuai untuk speed critical app.

Sistem jadual biasanya terbahagi kepada tiga bahagian utama:

1. Bahagian input data, untuk masukkan maklumat guru, subjek, kelas dan lain-lain yang berkaitan. Untuk mudah pakai le apa-apa sistem databes yang sedia ada cam mdb, dbf ke ape?

2. Bahagian penyunting jadual, ini bagi membolehkan kedudukan waktu (jubin/kad) ditentukan secara manual. Kalau boleh guna/sokong kaedah drag and drop.

3. Enjin peyusun/penyelaras automatik. Ini adalah bahagian yang paling kritikal ngan speed, silap-silap boleh ambik masa berbulan untuk menyiapkan susunan.

Aku develop semua sekali pakai C++, tapi terpulanglah kat engko. Bahagian 1 mungkin lebih mudah pakai Acces atau VB tapi akan bermasalah untuk bahagian 2 dan 3. Apa pun PHP dan JAVA tak sesuai.

Edited by CFoo++

A'kum. orang cakap nak wat sistem jadual ni susah, betul ker? so aku penah cuba buat, pakai vb 6.0. sajer suka2. hehehe.. mmg ler susah. aku wat sekerat jer. pastu tu stop, give up. hehehe... lgpun aku sajer2 buat, bukan kijer aku pon. hehehe...tang nak masuk input tu ok lagik, tapik yg jadik problem logik mcm mana nak tentukan kelas tu utk sapa, cikgu ni ke mana, aktiviti tu g mana, penin2.. hehehe....

A'kum. orang cakap nak wat sistem jadual ni susah, betul ker? so aku penah cuba buat, pakai vb 6.0. sajer suka2. hehehe.. mmg ler susah. aku wat sekerat jer. pastu tu stop, give up. hehehe... lgpun aku sajer2 buat, bukan kijer aku pon. hehehe...tang nak masuk input tu ok lagik, tapik yg jadik problem logik mcm mana nak tentukan kelas tu utk sapa, cikgu ni ke mana, aktiviti tu g mana, penin2.. hehehe....

:unsure: Pengalaman aku la... Aku buat sistem pengarangan "Siliconetics Click Author", sofwer macam Authorware. Aku buat Quran digital, "Mawarsoft Q Player". Aku juga buat berpuluh spiders (klien-server database software) untuk perakaunan, pengurusan dan utk sekolah. Dalam banyak-banyak sofwer yang aku develop aku rasa sistem jadual sekolah (Siliconetics Timetable Spider) yang paling susah.

Pada peringkat awal aku pun under expected gak ngan benda ni sebab bunyi nya mudah, hanya buat jadual sekolah. Teori pun mudah, cuma susun waktu belajar dan elak dari bertindih guru, kelas atau bilik. Tapi bila buat baru tahu cabarannya, cuma bagi aku bila dah buat mesti diselesaikan, setiap masalah pasti ada penyelesaian. Aku mengambil masa lebih setahun dengan jam kerja purata lebih 10 jam sehari berhempas pulas hingga berjaya menyiapkan sistem ini ke peringkat praktikal dan berguna (boleh masuk pasaran), itupun dengan menggunakan enjin databes dan penyunting multimedia yang telah sedia ada (dari projek Click Author). Cabaran yang paling besar adalah untuk mencapai susunan automatik 100% dalam masa yang singkat. Alhamdullillah, akhirnya aku berjaya.

Untuk pemula topik, aku rase sistem ni tak sesuai dijadikan projek final year. Bayangkan, macamana nak siapkan benda ni kalau semuanya masih baru nak belajar, masa pula biasanya hanya 6 bulan, ditambah pula dengan benda-benda lain, study, exam dsb. Untuk makluman, penghasilan Timetable Spider melibatkan lebih 250, 000 baris kod.... Aku rase kalau buat sistem analisa peperiksaan mungkin lebih praktikal.

Fuhh... amik masa setahun dengan 10 jam sehari nak develop! Nie pakar yang buat... kalo yang baru nak belajar tu.. aku tak bleh bayangkan berapa lama masa nak buat.. mau bertahun2 nak siap. Betul gak tu, nama dia pembuat jadual waktu nampak cam mudah jer.... tapi nak create from scratch algoritma susunan tu, mau pecah kepala pikir... Elok benar lah buat yang mudah2 sikit untuk projek akhir tahun, jangan susahkan diri sendiri... 250,000 baris kod tu...

Edited by LanoG

A'kum. mm betul la. mmg susah nak buat. kepada pemula topik ni, ko carik tajuk sesenang dah ler. lagikpon ko pon tatau apa programming language yg ko nk guna kan? teringat masa aku kijer tmpt lama dulu. bos aku mintak tolong aku wat sistem jadual ni la. tau braper lama dia bg aku masa? 2 minggu. hohohoho.. aku cakap depa ni gila... malas aku nak layan, sbb bkn kijer aku. hahahaha.. alih2 ada sorang mamat demo sistem jadual ni kat bos aku, pakai ms access jer. dia nak jual RM5000. huhuhuhu... bos aku geleng kepala terus tak jadi nak pakai. hehehe.. sistem dia buat tu biasa jer. bkn sistem yg buat kijer, tapi user jgk yang buat. kalo masok input yang redundant, user yg kena ubah, kalo cikgu kelasnya bertindih, user yg kena carik kat mana kelas kosong, makna kata, bkn sistem yg generate jadual, tapi user jgk. so tak efisien dan harga yang melampau2. aku pon tatau apa motif mamat tu demo kat bos aku. apa2 pon pada yang nak mula belajar programming, try yang senang2 dulu. then baru nmpk flow dia caner, then baru leh proceed pada yang lebih padu dan kompleks cam Cfoo kita ni. okiess

just e-mail me.. i will guide n help u. [email protected]