Jump to content
Sign in to follow this  
midie

Pengalaman

Recommended Posts

:rolleyes: Asslamualaikum...

Boleh ke mobo rosak direpair. Saya baru2 ni ada pegi satu kedai komputer saja tanya pasal mobo pc saya yg rosak boleh dibaiki atau tak. Katanya dia boleh cuba dulu. Cadangnya harini saya nak hantar mobo tu... Sebelum tu saya nak dapat pandangan dr sedara2 sekelian, ade kemungkinan ke mobo ni dibaiki sebb setahu saya mobo ni kalau rosak buang jelah.

Sebenarnnya saya dah beli mobo lain(baru), mobo yg rosakni baru setahun lebih sikit, sayang rasanya...

Siapa ada pengalaman baiki mobo, boleh kongsi?

repair mobo.?? depends pada rosak ler....

so citer apa problem dia....

kalau kena kilat terlebih letrik (shock circuit ) alamak takde leh repair

so kalau rosak bios kena tukar.. tapi jarang ada org jual bios kecuali ada pc lain sama brand leh amik bios tu.

kalau slot mobo rosak pakai slot lain or tambah slot etra card.

so apa masalah problem tu citer dulu.... cam maner doktor or pakar nak tau sakitnyer.. huuuhuhu..

kalu kapisitor mobo boleh boleh tukar ke? aku dah belipun mobo lain sebb kedai pc yg aku beli pc ni kata kena tukar mobo tp baru ni aku saje tanye 1 kedai lain kata boleh cuba, mungkin dia pernah repairlah kot. aku dah hantar siang tadi kalau boleh repair ada 2 mobo lah..

kalu kapisitor mobo boleh boleh tukar ke? aku dah belipun mobo lain sebb kedai pc yg aku beli pc ni kata kena tukar mobo tp baru ni aku saje tanye 1 kedai lain kata boleh cuba, mungkin dia pernah repairlah kot. aku dah hantar siang tadi kalau boleh repair ada 2 mobo lah..

kalau kapasitor kembung,bocor leh ja tukar2.tukar kapasitor ni leh jek try sendiri kalau ada skill solder desolder.

mmg ada org yg boleh repair, kalau kapasitor rosak boleh tukar.. tapi nak kena kenal pasti kapasitor mana yg rosak.. yg ada skill tukar kapasitor ni biasanya org yg repair tv atau radio. mcm pakau cakap skill solder kena ada.

Terima kasih semua, so xsemestinya bila rosak mobo kena tukar mobo baru... tengoklah nanti kalu nasib baik boleh guna balik mobo aku tu..

alang2 kalau dah beli baru,watape pakai yang lama?takan ko beli yang sebijik specs nye?mesti power sikit kan?

yang lama tu kalau boleh pakai lagi ,kau simpan buat bekap ,mana tau kapasitor ko kembung lagi..hehe.... :D

Berdasarkan pengalaman membaiki mobo yang menyebabkan komputer hang... Biasanya kita kena dapatkan capacitor dari mobo rosak yang lain tapi capitor OK, boleh swap. Saya pernah cuba guna capacitor beli kedai jalan pasar tapi tak boleh walaupun nilai dan volt sama,tapi guna dari mobo lain OK. Tak tahu apa masalah nya yang menyebabkan ianya tak berfungsi. Biasanya capicitor berfungsi mengurang kan ripple(signal ac yang masih terlepas pada DC voltan) dan sebagai penyimpan voltan. Bagaimana pun boleh cuba manalah tahu lain mobo lain designnya selamat mencuba.walahualam

apa punca capacitor kembung?

kalau capacitor kembung berkemungkinankah barang lain akan rosak seperti transistor atau seangkatan dgnnya???