Jump to content
farouq

Bagi Pandangan Bole X

Recommended Posts

aku sekrang dlm dilema la nak pilih course....

1)perakaunan kat uitm 2)ekonomi dan sains pengurusan kat uia 3)penyenggaraan pesawat kat polteknik 3)computer enginneering kat unikl 4)aircraft engineering kat MIAT,unikl..

ini sebab byk kriteria nak pertimbang mcm kelayakan,peluang kerjaya laku ke x,subjek yang hendak dipelajari susah ker x pastuh status u tuh sendiri dari sudut majikan dan lain2..ni sebab minat aku dari kecik nak jd pilot awal2 lg dah tersadai

reject unikl.

sebab swasta. banyak makan duit.

pastu politeknik pun reject gak.

tinggal perakaunan uitm ngn sains pengurusan kat uia.

offer uitm ngn uia ni diploma ke degree?

lagik satu, uitm mane?

camne lak ko leh konfius kalo ko dah tau apa minat ko...laen r cm member aku...dpt cos yg dia xminat..satu pon xminat..last2 g matrix je....ada sorg member tuh...matrix pon xdpt tp upu dpt cos yg dia xminat, tp dia g juga..huhu....ikut je la minat....mmg betul org kata minat boleh dipupuk tp kan lg senang kalo ambil yg kita dah minat...

pada ako 1st skali minat...2nd pusat pengajian/kursus (iktiraf ke x)..3rd ongkosnya...kalo ko minat ngan katebang,better ko amik poli tuh,iktiraf(leh keje gomen,sambung blaja kat IPTA), & kos berpatutan

Edited by DragoN

yeahhh..aku rase pon better ko amik pe yg ko minat..pasal kalo kite da minat kat bende tuh kite akan cube buat yg terbaik...ala kat mane2 pon kiter blajaq kalo kite mampu wat yg terbaik xjadi hal nyer..masa depan terjamin..mcm ko minat kat kapal tebang tur kan so amik jer la aircraft engineering takpon penyenggaraan pesawat...

masalah susah ke tak subjek, laku ke tak tu sume bergantung pada result ko nanti...kalo ko da skor tiap sem dpt dean saper yg xnak amik keje kan....dpendekkan ceter sume tur begantong pada diri kite sediri..kalo nak sume bende leh jadik... :rolleyes: just my opinion

apsal nak kena ikut mamat atas ni? MINAT.

die mintak pendapat.

xsalah kan? :rolleyes:

kalo ko rasa ko ada cadangan bagus,

luahkan la.

bukan sekadar nak provoke org lain. <_<

askum...

1. akaun kt itm dan ekonomi kt uia- diiktiraf kerajaan, graduate pun belambak takut tarak keje.

2. comp. eng. kt unikl -swasta, mahal dan x tau lg diiktiraf atau tidak oleh JPA.

3. aircraft eng kt unikl- swasta, mahal dan x tau lg diiktiraf oleh JPA.

4. senggaraan pesawat poli- bawah Kementerian Pengajian tinggi, selalu bwh KPTM diiktiraf gov. diaorg wat ngn kerjasama MAS. ko cek sinopsis kursus dia kt laman web MOHE Malaysia, Bhg. Peng. Poli.

kesimpulan: mane yg minat ambil ler...ikut ko.

silibus pada aku yg melibatkan kejuruteraan cm comp eng,aircraft eng. dan senggaraan pesawat lagi tough sebab perlukan fizik, add math,english.

ekonomi ngn akaun susah gak tapi x sesusah kursus eng. alaaa, cam budak kelas sains tulen ngan akaun SPM, mane lg susah? tentu sains tulen.

1)perakaunan kat uitm 2)ekonomi dan sains pengurusan kat uia 3)penyenggaraan pesawat kat polteknik 3)computer enginneering kat unikl 4)aircraft engineering kat MIAT,unikl..

ini sebab byk kriteria nak pertimbang mcm kelayakan,peluang kerjaya laku ke x,subjek yang hendak dipelajari susah ker x pastuh status u tuh sendiri dari sudut majikan dan lain2..ni sebab minat aku dari kecik nak jd pilot awal2 lg dah tersadai

Apesal laa ko tak jumpa guru kaunseling ko, sedap2 guru kaunseling sekolah ko dapat gaji. Benda-benda ini ko boleh tanya guru kaunseling ko.Ko nak mintak pendapat aku yang belajo sampai darjah 6 ini, aku pun taktau nak bagi pendapat. Kerja jadi tukang sapu sampah jer kat sekolah. :blush:

nak nilai satu2 course, berdasarkan pada:

1) minat

2) kemampuan diri sendiri dan makbapak. jgn masuk swasta klo makbapak x mampu.

3) market demand course tu camne. ni ko kene usaha sendiri la. braper ramai intake dier skang, byk keje kosong x utk saper2 yg amik course ni dsb.

ikut hati MATI, ikut rasa BINASA.

Nak ambil sesuatu course tu biarlah berdasarkan minat. Jangan ambil satu² course sebab ikut kawan² dan sebagainya. Kalau masih tak dapat buat pilihan dengan baik, jumpa kaunselor sekolah atau pun orang dah berpengalaman untuk dapatkan pandangan. Setiap course yang ditawarkan di IPT tu ada peluang kerja, kalau tidak kenapa course itu diwujudkan?

Setiap course yang ditawarkan di IPT ada susah dan ada senangnya. Kalau dah minat mengatasi segala²nya, benda yang susah pun boleh jadi senang. Dan lagi satu pastikan course yang bakal diambil itu ada diiktiraf daripada LAN (Lembaga Akreditasi Negara) dan lain².

tp kadang2 bagus gak amek unikl.....sbb u ni bleh buat pinjaman mara....mara kalo korang skor gilebabas mmg x pyah baya....free of charge!!!!....x perlu buat pinjamn ptptn

askum...

1. akaun kt itm dan ekonomi kt uia- diiktiraf kerajaan, graduate pun belambak takut tarak keje.

2. comp. eng. kt unikl -swasta, mahal dan x tau lg diiktiraf atau tidak oleh JPA.

3. aircraft eng kt unikl- swasta, mahal dan x tau lg diiktiraf oleh JPA.

4. senggaraan pesawat poli- bawah Kementerian Pengajian tinggi, selalu bwh KPTM diiktiraf gov. diaorg wat ngn kerjasama MAS. ko cek sinopsis kursus dia kt laman web MOHE Malaysia, Bhg. Peng. Poli.

kesimpulan: mane yg minat ambil ler...ikut ko.

silibus pada aku yg melibatkan kejuruteraan cm comp eng,aircraft eng. dan senggaraan pesawat lagi tough sebab perlukan fizik, add math,english.

ekonomi ngn akaun susah gak tapi x sesusah kursus eng. alaaa, cam budak kelas sains tulen ngan akaun SPM, mane lg susah? tentu sains tulen.

tima kasih pndapat yg ko beri.tp byk masalah yg aku dgr,mungkin khabar angin or sbaliknye..1)sbb budak poli susah sambg degree kat ipta2)skop kursus pyengaraan pesawat ni kecil sbb hanya terhad di lapangan terbang dan syarikat penerbangan shj(x semaju syrkt minyak dll).3)even kursus nh bwh seliaan,tp byk dgr risiko kerja x tetap dan susah kerja dibanding gaji....bukan nk terlalu memilih..... :mellow:

reject unikl.

sebab swasta. banyak makan duit.

pastu politeknik pun reject gak.

tinggal perakaunan uitm ngn sains pengurusan kat uia.

offer uitm ngn uia ni diploma ke degree?

lagik satu, uitm mane?

knap nk kna reject plak

ingat poli x bagus ka??kalau x sia2 ja goverment tubuhkan poli

kepada farouq aku nasihatkan ko ambil la kursus mengikut minat ko

kos kta bleh wat loan bnyk..ptptn ada,jpa ada mcm2 lg jgn pinjaam kat along cukup

tepuk dada tanya selera

laen org, laen citarasanye..

aperpun, buatla solat istikharah byk2.. :lol:

huhu...

unikl ipts yg termurah kt mesia nih..

aku x taula klu prof tu bohong @ x ms promote unikl..

yup! buat solat istikharah... bincang dgn parents... ( aku consider sume bdg yg ko list tu bdg yg ko minat dan lps kelayakan ko)

dh nama blaja... xde benda sng... klu x, sume org jadik doktor,engineer.. xmo keje jual kuih,jadik pemandu teksi,bas...

dh namanya pun blaja.. blajala sungguh2.... bru gempak..