Jump to content
TeacherManiac

Camne Nak Jadi Cikgu?

Recommended Posts

Saya newbie dlm forum nih. Nak tanyer lew senior2 skalian. Permohonan sye nak masuk maktab perguruan lepasan SPM dah dtolak dengan tanpa was2nya. Tapi SAYA MEMANG TEKAD MAU JADI CIKGU JUGA.

---> Ade cara lain ke untuk sye jadi cikgu? cam IPTS mana yg kalau blaja kat situ bole confirm Jadi cikgu kerajaan kelak?

--> penting nih. THis is concerning bout my future aww. :wacko:

p/S( rase cam da bace sume rules kat sini. Klu ade yg dah terlanggar tuh tegur la yeh.Time kaceh)

walaupun nickname aku ni cikgureza, tapi aku bukan cikgu sekolah, dan tak pernah pun ngajar sekolah..

aku pernah satu masa dulu ngajar ICT dekat kolej swasta je.. jadi, kalau memang minat jugak nak ngajara, try le mintak untuk jadi cikgu swasta (kolej atau pun sekolah return). Tapi dah tentu bukan kerja kerajaan ler..

hmm.. apsal nak keje kerajaan lak ni?

Ermmm..apply jadik cikgu sandaran tak terlatih la......gstt..pii sekolah memaner2 tanya ada kosong tak..tapii kalau tak dapt jadik lah cikgu ganti...kalau rasa akademik tu kurang skit...jgn mintak sekolah menengah..mintak la sekolah rendah....tapii gstt nie tak secure ...kalau jawatan nie ditutup...babai la anda..kadang2 tu gstt nie ada jugak dioffer masa cuti belajar utk diserapkan kepada gst...nie tengok pada rezeki ko la..

tapii kalau ko dah kena reject masuk maktab...so aku rasa ko nie kurang skit dari segi akademik..so jln pnjg lak...ko abik diploma dimana2 kolej yang diiktiraf..lepas tu try apply UPSI..ok ngammm...nie pon panjang skit gak..takder direct trus jadik cikgu unless ko dapat masuk maktab..la nie pon gov dah suruh guru2 upgrade to degree..walaupon ko pakai diploma..tapi lambat kaun ko kena ambik ijazah gak.kalau idak gaji ko tak naik2 la..

Ermmm..apply jadik cikgu sandaran tak terlatih la......gstt..pii sekolah memaner2 tanya ada kosong tak..tapii kalau tak dapt jadik lah cikgu ganti...kalau rasa akademik tu kurang skit...jgn mintak sekolah menengah..mintak la sekolah rendah....tapii gstt nie tak secure ...kalau jawatan nie ditutup...babai la anda..kadang2 tu gstt nie ada jugak dioffer masa cuti belajar utk diserapkan kepada gst...nie tengok pada rezeki ko la..

tapii kalau ko dah kena reject masuk maktab...so aku rasa ko nie kurang skit dari segi akademik..so jln pnjg lak...ko abik diploma dimana2 kolej yang diiktiraf..lepas tu try apply UPSI..ok ngammm...nie pon panjang skit gak..takder direct trus jadik cikgu unless ko dapat masuk maktab..la nie pon gov dah suruh guru2 upgrade to degree..walaupon ko pakai diploma..tapi lambat kaun ko kena ambik ijazah gak.kalau idak gaji ko tak naik2 la..

UPSI tuh mende alah aper yeh? Hmm.. kenapa nak kerajaan? tah ar.. klu kerajaan senang sket. Tinggal tunggu posting aje . Swasta kang takut nak kena carik skolahnyer dulu.

---> Pertanyaan, kawan saye dulu dier amek SPM 2005. Dier punyer keputusan tak bape bes dan tak dapat Masuk Maktab Perguruan. Tapi pd 2007, dier dapat plak ditemu duga baru2 nih. Camne plak dier buat ek??? sedangkan dier da amek SPM 2 taun lalu.....camne dier apply??

Edited by TeacherManiac

upsi tur stand for Universiti Perguruan Sultan Idris...kat Tanjung Malim Perak...kaaaalauu tak silap rrr sebab member aku blajaq kat situ...

--------> jawapan, da rezekii dier nak wat cam ner... :rolleyes::rolleyes: chill

ako dgr citer budak2 ipta yg amik pendidikan pon xkompem jd cikgu tau...ni plak yg ipts.Tp ako rasa kalo nk jd cikgu pon biarla amik subjek2 kritikal cam science,english & math.Laki pon skang sng nk jd cikgu

upsi tur stand for Universiti Perguruan Sultan Idris...kat Tanjung Malim Perak...kaaaalauu tak silap rrr sebab member aku blajaq kat situ...

--------> jawapan, da rezekii dier nak wat cam ner... :rolleyes::rolleyes: chill

Mmg ler da rezeki dier. Tapi nak tau gark camne dier apply sedangkan dier amek spm taun 2005. Yg dier temu duga ari tuh (2007) dier untuk perguruan lepasan SPM .=O= mungkinkah kita bole apply masuk matab perguruan gune keputusan SPM yg dah 2 taun yg lalu?..

------> klu camtuh, klu aku tunggu taun depan(2008) , aku bleh apply masuk maktab perguruan gune SPM 2007 punyer result kew?

Mmg ler da rezeki dier. Tapi nak tau gark camne dier apply sedangkan dier amek spm taun 2005. Yg dier temu duga ari tuh (2007) dier untuk perguruan lepasan SPM .=O= mungkinkah kita bole apply masuk matab perguruan gune keputusan SPM yg dah 2 taun yg lalu?..

------> klu camtuh, klu aku tunggu taun depan(2008) , aku bleh apply masuk maktab perguruan gune SPM 2007 punyer result kew?

mcm ni..ye..

kt upsi..skrg..dah ada diploma perguruan..

so leh la minta untuk studi di situ..

then..kat maktab pun ok juga..

kerana kalo ikut posting guru2..

pada pendapat saya...guru2 lepasan maktab akan dapat posting dahulu..

skrg.. pula..ada sesetengah maktab..dapat taraf IPG so..leh la terus ijazah....

apapun..nk jadi guru...skrg..

perlu interview untuk masuk mana2..maktab n upsi..

result mau power..

mcm saya...tgh tggu posting..

tp kena konvo dulu(ogos ni), then interview,,

InsyaALLAH, posting awal tahun dpan.

ada CARA paling ber kesan

kalau nak masuk tapi tak cukup SYARAT

di istilahkan orang sebagai KABEL

KABEL kena ada... baru senang nak masuk mana-mana

kalau tak ada KABEL, dan tak cukup syarat LUPA kan saja

kalau cukup SYARAT dan KABEL pun kuat= senang

sudah merayu?

merayu kaw kaw...

tak dapay jugak , mohon lah jadi cikgu di sekolah2 rakyat

gaji sagu hhati....

tapi kalau hajat di HATI nak jadik cikgu, kePUASan pasti di nikmati...

tahniah kerna pilih kerjaya cikgu... ianya kerjaya yang mulia. :wub:

Hurm. UPSI tuh klu aku masuk confirm keh leh jd teacher ek?. Akademik aku neh teruk sangt kew? 5A aje (Bm,BI,SJ,MM,PI) subjek sains tuh sume C5(FZ,KM,BIo) . Tp subjek yg aku apply tuh skolah rendah aje+ tak kena mengena ngan sains pown. Aih takde rezeki.

skang umo aku 17 12 buln. Nak apply Maktab Perguruan tak bley lebih 20. SO aku ade 2/ 3 peluang ag untuk mohon untuk tahun2 akan datg. Arap2 taun2 akan datg tuh dapt lewww...............

Hurm. UPSI tuh klu aku masuk confirm keh leh jd teacher ek?. Akademik aku neh teruk sangt kew? 5A aje (Bm,BI,SJ,MM,PI) subjek sains tuh sume C5(FZ,KM,BIo) . Tp subjek yg aku apply tuh skolah rendah aje+ tak kena mengena ngan sains pown. Aih takde rezeki.

skang umo aku 17 12 buln. Nak apply Maktab Perguruan tak bley lebih 20. SO aku ade 2/ 3 peluang ag untuk mohon untuk tahun2 akan datg. Arap2 taun2 akan datg tuh dapt lewww...............

deorg yg study kt upsi posting tok sek men.

yg kt maktab tok sek ren kecuali ambk subject contoh sej dll..

yg mmg xde kt skolah rendah..

ok?

Kalau dah akdemik ko ok gak..apa kata ko direct mintak IPTA memana ..cam UM,UKM,USM,UPm..so lepas matrikulasi ..ambik fakulti pendidikan..ok ngammm..senang cerita....at least ko trus dapat degre...lagi satu kat semua maktab dah dan upgrade jadik institut...so ada programm utk degree..ko leh apply trus kat institut memnaer..nie pra dier 2 tahun..then baru belajar..kalau matriks laksetahun sengah.....

kenapa aku tekankan degree..sebabnya kerajaan tengah mengupgrade kan guru2 semalaysia..nanti utk sekolah rendah...bukan diploma jek ngajar...kena da degree...lagik satu ko takyah la kena sambung belajar bila dah keje nanti...letih la plak. bila dah kahwin ada anak nanti..dan tangga gaji yang berbeza walaupon ko keje yang sama dengan budak diploma yang lain..

Kalau dah akdemik ko ok gak..apa kata ko direct mintak IPTA memana ..cam UM,UKM,USM,UPm..so lepas matrikulasi ..ambik fakulti pendidikan..ok ngammm..senang cerita....at least ko trus dapat degre...lagi satu kat semua maktab dah dan upgrade jadik institut...so ada programm utk degree..ko leh apply trus kat institut memnaer..nie pra dier 2 tahun..then baru belajar..kalau matriks laksetahun sengah.....

kenapa aku tekankan degree..sebabnya kerajaan tengah mengupgrade kan guru2 semalaysia..nanti utk sekolah rendah...bukan diploma jek ngajar...kena da degree...lagik satu ko takyah la kena sambung belajar bila dah keje nanti...letih la plak. bila dah kahwin ada anak nanti..dan tangga gaji yang berbeza walaupon ko keje yang sama dengan budak diploma yang lain..

Tuh yg sedih tuh. IPTA aku for some reason tak dapat. Kena wat rayuan. kena tunggu bolan julai baru tau dapat ke tak. Agi satu, mase aku apply IPTA, takde plak kat ctu tulis Fakulti pendidikan. Tp mmg dalam kepala otak aku dah setkan nak paling minimum pown aku mesti hold DEGREE dalam pendidikan.

-->SO ape patut aku lakukan skarang? aiyo pening... tengh mengangur kat umah tak ketahui ape patut aku lakukan untuk mengubah mase depan aku neh.......

Meh aku ajar budak SPM ini dulu..

Ikut tips aku.

Buat Degree pilih bidang paling best... Lukisan.

Dah habis degree, mohon KPLI.

Pilih KPLI kos lukisan..

Setahun KPLI keluar posting sekolah rendah.

Akhirnya jadi mcm adik aku, mengajar lukisan kat sekolah rendah, balik pukul 2-3 ptg, Hari raya, dapat kad raya daripada budak2 sekolah, aku balik raya, raya ke tiga dah kerja...hehehe. Silap-silap besok pergi kerja... syarikat terbakar...menganggur..huhuhuhu

Tuh yg sedih tuh. IPTA aku for some reason tak dapat. Kena wat rayuan. kena tunggu bolan julai baru tau dapat ke tak. Agi satu, mase aku apply IPTA, takde plak kat ctu tulis Fakulti pendidikan. Tp mmg dalam kepala otak aku dah setkan nak paling minimum pown aku mesti hold DEGREE dalam pendidikan.

-->SO ape patut aku lakukan skarang? aiyo pening... tengh mengangur kat umah tak ketahui ape patut aku lakukan untuk mengubah mase depan aku neh.......

TS, berdasarkan pengalaman aku sebagai cikgu yang tak jadi ni , fakulti pendidikan tu untuk lepasan STPM atau Matrikulasi. untuk yang lepasan SPM tak der dik. So, sekarang ni ader beberapa cara kalau ko nak dapatkan jugak degree pendidikan;

1) Apply matrikulasi, pastu apply 1st degree

2) Ambik STPM

3) Ambik diploma kat mana2, then sambung degree.

Kalau dah ader degree walaupun bukan course pendidikan, then boleh apply KPLI untuk jadi cikgu.

Jadi cikgu bukan sekadar nak kerja ngan kerajaan, yang penting hati kena ikhlas nak didik anak bangsa. Itu jer nasihat dari aku. :)

TS, berdasarkan pengalaman aku sebagai cikgu yang tak jadi ni , fakulti pendidikan tu untuk lepasan STPM atau Matrikulasi. untuk yang lepasan SPM tak der dik. So, sekarang ni ader beberapa cara kalau ko nak dapatkan jugak degree pendidikan;

1) Apply matrikulasi, pastu apply 1st degree

2) Ambik STPM

3) Ambik diploma kat mana2, then sambung degree.

Kalau dah ader degree walaupun bukan course pendidikan, then boleh apply KPLI untuk jadi cikgu.

Jadi cikgu bukan sekadar nak kerja ngan kerajaan, yang penting hati kena ikhlas nak didik anak bangsa. Itu jer nasihat dari aku. :)

skrg nih kpli ade lagi ke?? then upsi dia nak maths credit kan dlm spm?

yakutnya aku..aku pun ada guna kabel utk jd guru ambilan jan tahun dpn...wakaka...xtau la lps ke x....dah la x gi interview yg lps....talian hayat terakhir adalah wayar JPN:P