Jump to content
Sign in to follow this  
abixpert

Nak Buka Kedai Sales N Servis Pc Sahaja

Recommended Posts

Aku dalam proses nak buka kedai pc

untuk sales n servis

bukan cc

skang ni kedai tu tengah buat renovation

kat kuala perlis

petang ni siap la partition tu

insyaallah awal bulan 6 nie start biz

untuk permulaan... apa yang aku perlu beli untuk letak kat kedai?

skang ni aku ada kotak2 motherboard, casing, hdd, kotak cpu... tu aku nak buat display

semua tu barang2 lama...

untuk repair komputer plak....

katakan costumer bawa komputer dia kat kedai aku

display problem....

dan dia pakai PCI-E

aku kena test GC rosak @ mobo tu yang rosak,

so aku kena sediakan dari sekarang ke set pc yang pakai PCI-E? untuk test pc costumer...

camna ar korang buat kalau gitu?

software pulak camna?

yang aku ada, semua software lanun

bole ke selamber rock aku letak kat kedai pc walaupon disorokkan?

Edited by abixpert

masa aku praktikal dulu kompeni sediakan beberapa set aksesori pc untuk technician buat throubleshooting..

1) beberapa motherboard yang berlainan socket dan processor.

2) beberapa processor intel dan amd yang berlainan socket.

3) 1 hdd 20GB pata dan 1 hdd 20GB sata.

4) 1 ddr ram, 1 ddr2 ram, 1 sd ram

5) 1 power supply.

6) 1 monitor (skg ni terdapat 2 jenis socket untuk monitor)

** casing tak payah..

Yo bro, wah wah wah, lepas kawin makin maju nampak? :lol: :lol: :P

Ada banyak cara kedai pc ni display barang. Ko tengok ALL IT dan C'zone. Kalau staff ramai dan barang banyak, bagi aku bagus pakai susunan ALL IT. Kalau staff kurang barang banyak, bagus cam C'zone. C'zone tu limit kastemer ekses ke barang, jadi kemungkinan barang kena songlap rendah sikit.

Pasal nak troubleshoot pc kastemer, macam yg pidos cakap tu la.. aku pom sedia at least dlm 3 unit utk satu jenis hardware. Ye lah, mana tau barang tu tak ngam dengan A, terai pakai B, den terai pakai C.

Pasal software pulak, aku mmg sediakan software ori kat depan, dan software lanun kat belakang. Dalam resit nnti jangan tulis windows xp, tulis je install Linux...

Yo bro, wah wah wah, lepas kawin makin maju nampak? :lol: :lol: :P

Ada banyak cara kedai pc ni display barang. Ko tengok ALL IT dan C'zone. Kalau staff ramai dan barang banyak, bagi aku bagus pakai susunan ALL IT. Kalau staff kurang barang banyak, bagus cam C'zone. C'zone tu limit kastemer ekses ke barang, jadi kemungkinan barang kena songlap rendah sikit.

Pasal nak troubleshoot pc kastemer, macam yg pidos cakap tu la.. aku pom sedia at least dlm 3 unit utk satu jenis hardware. Ye lah, mana tau barang tu tak ngam dengan A, terai pakai B, den terai pakai C.

Pasal software pulak, aku mmg sediakan software ori kat depan, dan software lanun kat belakang. Dalam resit nnti jangan tulis windows xp, tulis je install Linux...

wah... pawe tul ek kasteme2 ko... smua yg format kedai ko layan linux... huhuhuhu... :lol:

kompeni tempat aku praktikal dulu bila pc client kena format.. install balik guna software kapten jack sparrow..

tapi kena dapatkan persetujuan client dulu.. tanya dia nak install original edition atau sparrow edition.

95% cliet suruh install guna jack sparrow edition sebab free..

hanya segelintir kompeni (yang kaya) saja nak instal original punya.

abixpert@

psal repair pc tu... cadang aku... ko kan bukak kedai pc... so at least ko kene la aku 2-3 mobo baru sbg stok jualan kan... xkan la smua nye kotak... kalo kasteme order mobo baru terkial2 nak amek stok... kalo camtu... wat kedai servis pc sahaja...

since ko pn wat sellin brg pc... ko simpan la stok2 mobo yg sapot pci-e tu sekurangnye 1-2 helai... kalo tejadi cam kes ko tu... display rosak & ko nk check either gapik akd atau mobo rosak... ko bukak la stok mobo ko tu... pastu test la mane2 patut... bila da konpem mane rosak... ko simpan la balik dlm kotak... still utk dijual mobo tu... psalnye aku psan... 2-3 kedai pc sblm ni yg biasa aku lepak(bukan kat lowyat)... technician die mmg amek stok mobo atau ram dari display kalo spare part derang tade kat bengkel... pastu test... da tau ape problem... buh balik...

tapi lagi bagus kalo ko simpan sket2 brg yg nak wat testin nie... cam aku sblom bukak cc (aku pn wat repair & servis)... dari 7 thn lepas aku dok simpan brg2 purba... sbb aku mmg x ske buang brg2 pc... walaupn ia da ketinggalan zaman ataupun rosak... so bila aku wat repair & servis betul2 skang ni.... almost smua brg spare part aku ada...

sama lar dengan aku... barang2 purba semua aku simpan..... sehinggakan satu cc barang2 purba termasuk pc client.. ^_^:lol:

kalo ikut... bnyk lg brg2 purba aku... banyak gk la yg da kene gadai demi sesuap nasi... :unsure:

kalo ikut... bnyk lg brg2 purba aku... banyak gk la yg da kene gadai demi sesuap nasi... :unsure:

Maaf menyampuk kat sini...apa barang purba yang tuan ada?...list la...kat sini kut2 ada yang ana berkenan...jangan mare ye... topik starter.

Edited by electron

Maaf menyampuk kat sini...apa barang purba yang tuan ada?...list la...kat sini kut2 ada yang ana berkenan...jangan mare ye... topik starter.

[keluar topik]

skang ana suda ada bisnes la... ana x bule la jual brg2 purba milik ana psal ana mau pakai la nanti... huhuhu... :P

petabite, mungkin rezeki orang kawen kot :D

cousin aku yang kluarkan semua duit... aku bahagian management dan run this biz sebab dia dok kat cheras.

barang2 purba aku ada jugak sket...

barang2 yang boleh pakai kat pentium 3 je....

lepas ni kena shopping barang 2nd hand la...

kalau korang nak repair pc.... paling lama berapa hari korang bagitau costumer untuk siapkan pc dia?

so sekarang ni, aku kena ada hardware berlainan spec kat kedai...

tapi... ada ke pemborong nak jual 2@3 hardware dengan harga borong? sket sangat kuantiti yang aku nak beli sebagai barang jualan. kalau aku nak beli dari kedai lain, kat costumer aku, aku kena jual lagi mahal ler...

haa... lagi satu nak tanya... pasal warranty

korang beli hardware dari pemborong, warranty camna ar? berapa lama warranty korang dapat dari pemborong dengan berapa lama warranty korang bole bagi kat costumer?

beli dari pemborong = 1.jan.2008

jual kat costumer = 1 feb 2008

Edited by abixpert

baro, pasal repair pc, cakap kat kastemer tu, bila dah siap kita call. Jangan janji sama kastemer, sebab mungkin problem pc dia lain daripada yg dia kabo.. Mungkin bila dah ok semua, ON dlm 2 jam ada prob balik, kena trabelshut balik.. So cakap je "siap nnti saya call".. Kalu awek cun siap kenyit mata sket.. Kohkhohkohkohkhokhohkohkhokho...

Pasal waranti, tu la masalah utama sekarang ni, tapi tak per.. biasanya mana mana barang sekarang ni waranti lebih setahun, macam hdd, gc, ram, pendrive.. jadi cakap kat kastemer tu, waranti dengan kedai kita setahun je, yg balance dengan kilang/disto.. Waranti boleh tengok kat internet punya..

Jadi, erk, ada gambar cashier? :lol: :lol: :P

Petabite, terima kasih.... gambar cashier? huhu kedai belum buka lagi

tapi cashier laki ar

cousin aku cari budak laki setui thailand

sebab nak suruh dia tido kat kedai

kedai tu sebenarnya 2 tingkat

ground floor dibahagi 2

bahagian depan ada kedai buah, makanan dan minuman

bahagian belakang tu kedai komputer n insurans

lepas ni bahagian atas nak buat cc

untuk keselamatan, cashier tu merangkap Jaga la. Boleh jaga keseluruhan kedai

lepas bukak cc, MUNGKIN cashier cc pompuan

cenekang, terima kasih :D

sapa tau supplier area utara, PM aku sat....

Petabite, terima kasih.... gambar cashier? huhu kedai belum buka lagi

tapi cashier laki ar

cousin aku cari budak laki setui thailand

sebab nak suruh dia tido kat kedai

kedai tu sebenarnya 2 tingkat

ground floor dibahagi 2

bahagian depan ada kedai buah, makanan dan minuman

bahagian belakang tu kedai komputer n insurans

lepas ni bahagian atas nak buat cc

untuk keselamatan, cashier tu merangkap Jaga la. Boleh jaga keseluruhan kedai

lepas bukak cc, MUNGKIN cashier cc pompuan

cenekang, terima kasih :D

sapa tau supplier area utara, PM aku sat....

Tahniah semoga perniagaan anta bertambah maju dan barakah...sokongan moral diberikan.

Tahniah,

So kena start marketing dari sekarang...website..dsbnya. Moga berjaya..nama kedai dah decide ke ?.