Jump to content
Sign in to follow this  
myapit

Repair Pc Sendiri

Recommended Posts

salam sumer,

boleh tak korang yg otai dalam hardware pc nih bagi skit

tip2 & trick untuk aku nak blajaq sendiri untuk repair hardware computer.

dulu aku penah antaq mobo aku p kedai sebab ada problem skit,

dia kasik tukaq sumer capasitor atas mobo aku pastu mobo tu terus leh guna.

lama la jugak aku guna (lbh kureng 1 tahun) kendian baru rosak.

so kat sini aku kalo bleh nak tau la camna kita nak tau apa2 component yg rosak

kat hardware kita nih. apa tools yg perlu ada & mcm2 lagi la.

kalo korang bleh bagi link web utk aku blajaq sendiri pun ok jugak.

ok.... trimas

myapit... senang je kalau ko nak cam kapasitor yg rosak... kalau ko tgk antara bnyk2 kapasitor kat mabo ko 2 x same dgn yg lain..makne nye rosak la 2,... biasenye kapasitor yg rosak ni dia buncit dari yg lain... atau kat atas dia 2 ko tgk ada karat skt..

aku biase jgk tukar kapasitor kat mabo... x ssh... ko pun blh buat aku rs... B)

aku dulu blaja troubleshoot pc sendiri...

- memula aku bukak casing, aku perhatikan setiap part... aku hafal setiap susunan. aku hafal setiap connection molex (padahal semua molex sama tolak fdd je lain skit)

- aku hafal susunan kabel connector yg halus2 kecik2 tu.. huhuhu

- aku bukak leraikan semua part dlm isi perut komp tu... cabut semua expansion kad.. cabut proc.. cabut kipas... sambil2 tu aku kasik bersih terus habuk2....

...... &

- time nk pasang balik memang kantoi... lupa yg tu kt mana yg ni kat mana... beselah tak catat pon... tapi aku tekad try n error...

- time nk pasang tu ada bunyi la.. nenong la.. tut tut la... (mmg bagus klo ada error camni.. @least kita leh tahu part mana kantoi)

- rasanya first time aku main bukak pc selamba dulu makan masa dlm 2 jam......

- at least aku berjaya..... pastu aku gamble beli part by part... pasang satu2.. mengikut peredaran masa..... amd intel, intel amd.. via processor pon aku pernah try...

- satu lagi satu-satunya cikgu aku yg banyak guide aku dalam komputer ni ialah para puteranians sekalian.. aku berterima kasih sgt... dari 1999 - 2007.. aku masih setia kat sini.. walaupon dulu pakai nick lain... ehehehe....

aku teringin gak nak blaja repair sendri nie...

nak tanya,klo yg tukar kapasitor tu,juz pateri mcm bese ker or ada tools dia sendri.sbb ada org kata part kat pc nie sensitif.pastu mana nak cari sparepart kapasitor nie?ke amik sparepart dr mobo yg rosak tp kapasitor dia ok?thanks

aku teringin gak nak blaja repair sendri nie...

nak tanya,klo yg tukar kapasitor tu,juz pateri mcm bese ker or ada tools dia sendri.sbb ada org kata part kat pc nie sensitif.pastu mana nak cari sparepart kapasitor nie?ke amik sparepart dr mobo yg rosak tp kapasitor dia ok?thanks

class_sick..boleh pateri mcm biase je... sparepart tu nak ambik kat mabo lame pun tak pe tu pun kalau kapasitor kat mabo tu ok lagi... beli yg baru lagi bagus... nak tukar tu bukan boleh main tkr je... kene tgk nombor kat kapasitor tu same dgn yg asl...baru boleh tukar.. :)

class_sick@

eloknyer beli baru je capasitor tu... brand tu kalo leh amek yg rubycon,sanyo @ nichihon... tapi kalo xde...blasah jek... caps cap suntut koman2 tahan 1thn... biasanya nilai uF yg utk mobo nie... dlm lingkunan rm1 seketul... cuma pastikan uF die sama & volt die sama @ lebih... x bagusnye pakai caps voltan lg tinggi ni dari spek asal ialah saiznye yg lebih besar...susah nak fit kt ruang2 sempit...

kalo ade value uF yg pelik2 & ko da carik smua kedai x jumpe... ko sambungkan je 2 caps secara selari... pasti kan total uF die sama atau lari sket dari uF asal & kedua2 caps tu nye voltan setiap 1 kene la sama ataupn lebeh...

slamat mencuba... B)

thanks to neutron n alvarez...

klo nak resolder(btul ker ayat aku nie) kapasitor tu,leh guna pateri bese ker?dah cair timah tu,pastu cabut jer.or ader tool2 dia...mcm hp(yg aku tau la) guna tools dia sendri.sbb takut terlebih panas,leh efek kat board...

klo seketul kapasitor=rm1 ,maknanyer untung la klo beli mobo yg rosak=rm 10 pastu jual seken balik...illegal ker?

advantages la tuk saper2 yg amik elektronik nie.mcm2 leh wat... :D

Edited by class_sick

thanks to neutron n alvarez...

klo nak resolder(btul ker ayat aku nie) kapasitor tu,leh guna pateri bese ker?dah cair timah tu,pastu cabut jer.or ader tool2 dia...mcm hp(yg aku tau la) guna tools dia sendri.sbb takut terlebih panas,leh efek kat board...

klo seketul kapasitor=rm1 ,maknanyer untung la klo beli mobo yg rosak=rm 10 pastu jual seken balik...illegal ker?

advantages la tuk saper2 yg amik elektronik nie.mcm2 leh wat... :D

yerp.. solder cam biasa... tapi kenkadang timah kat mobo tu jenis yg hi temp...kene cucuk lama atau kene pakai solder yg watt tinggi tu...aku pakai yg cam bentuk pistol... bleh ubah 25watt ke 125watt... kalo perlu yg hi temp... aku tekan jek... kalo idak dulu pakai solder lama(yg cam pensel tu)... jenuh la aku mencucuh...

asal lak illegal... ko tuka kat mobo yg da tade waranty... sape duli... kalo mobo still under waranty.. bek hanta RMA..dpt baru...

advantages tu tade sgt la...dlu mungkin la sbb ramai yg ttau caps leh tuka sendiri...

[off topic]

weh... ko da beli hanset 3310 dari preak_id tu... melepas la aku... baru cita2 nk berjinak2 ngan repair hanset nie...

advantages tu tade sgt la...dlu mungkin la sbb ramai yg ttau caps leh tuka sendiri...

aku nak tanye, kalo caps tu dah terbakar/meletup etc sampai label dia hilang, mcmana nak baca nilai caps tu...

bro,ko mmg expert la bab2 nie...leh la aku blaja dgn mu... :D

[off topic]

bro,aku pun tgh blaja2 nak repair hp nie.pas nie ingat nak cari mobo yg rosak lak la.

leh la aku blaja dgn ko nnt.rugi xmanfaatkan peluang ilmu yg ada nie...

bro,ko kat mana?

Edited by class_sick

aku nak tanye, kalo caps tu dah terbakar/meletup etc sampai label dia hilang, mcmana nak baca nilai caps tu...

kalo da 'mayat' nye tu x dpt dikenalpasti... cuba la kita tgk DNA yg hampir2 dgn die... pening lak org baca nie kang... :P

biasanya kalo nk konpem betul... cari la mobo yg same model... so belek la caps tu nye nilai bape...

kalo x dpt carik model tu... kene la wat teka-teki... carik la caps2 yg sama saiz kat mobo tu... same tinggi & same diameter... biasanya itu la caps yg sama nilai...

ada gk aku terbaca kat tenet mengenai FAQ secara details caps nie... ade sorg mamat tu... saje ganti caps rosak tu ngan nilai uF lg tinggi... peliknyer... elok je... tade masalah...tapi kalo bleh elakkan la... psal malang x berbau... huhuhu... :lol:

aku ni pn... x tercapai2 lg nak beli capacitance meter... dlm rm80 camtu... aku ingat nk test caps gelembung ni ade value ke idak... tapi nanti la... tgh kopak nie... mane2 caps yg aku agak2 da nak mampos... aku gantikan jek... x mahal pn modal...

clasas_sick@

aku kt klang... x terer pon... sket2 jek... mane yg bleh tu bleh la repair... ade gk besepah mobo yg aku x dpt jumpe ape masalah die... aku just simpan wat spare part jek...

ko duk ane??

kalo da 'mayat' nye tu x dpt dikenalpasti... cuba la kita tgk DNA yg hampir2 dgn die... pening lak org baca nie kang... :P

aku rasa aku paham DNA tu.huhuhu...

aku kat ipoh la bro...

[off topik jap]

aku baru balik dr kedai hp kat area aku nie.lama borak dgn abg kedai tu.aku nak blaja dgn dia.tp hampa harapan aku.dia suruh aku g ikut kursus hp seribu lebih tu.aku tanya dia,abg blaja repair ikut kursus hp gak ker?dia kata x.abg blaja dgn kwn2 jer.cuba la klo kwn2 dia suh dia blaja ikut kursus seribu lebih tu dulu,ntah ke mana dia skarang nie :rolleyes: ...

aku rasa aku paham DNA tu.huhuhu...

aku kat ipoh la bro...

[off topik jap]

aku baru balik dr kedai hp kat area aku nie.lama borak dgn abg kedai tu.aku nak blaja dgn dia.tp hampa harapan aku.dia suruh aku g ikut kursus hp seribu lebih tu.aku tanya dia,abg blaja repair ikut kursus hp gak ker?dia kata x.abg blaja dgn kwn2 jer.cuba la klo kwn2 dia suh dia blaja ikut kursus seribu lebih tu dulu,ntah ke mana dia skarang nie :rolleyes: ...

mmg patut la die reject... ahhaha... :lol: bahya la... manatau.. lepas ko da terer ko bukak kedai hanset sebelah die... xpn dekat2 die... nanti die nyesal x sudah aja ko...

ari tu ade ke... masa aku tade & member aku jaga kedai...ade 2 org dak melayu nie... lepak cc aku... dok perati2...kasik saspises... membe aku dok usha 2 org tu... derang x men game... & die x layan tenet... die baya rm1 pastu die tgk ape ade kt pc client aku...

2-3 ari kendian... dtg lg... pastu tanye serba serbi psal bisnes cc... pastu die cakap die nk gk bukak cc yg jauhnyer cuma 3 minit dari cc aku bila nek moto... dgn bangganya die cakap die nk wat spec gaming yg pawe... so tgh usha2 la cc2 kat sekitar sini... membe aku kata cam dak2 muder dlm lingkunan 20an... pastu tanye la sini ade repair pc ke... nk blaja repair la... ape la... aku bile dengar membe aku ckap... hangen jek... da la nak jadi pesaing yg radiusnye hanya beberapa km jek...pastu sambe lak tanye direct camtu... kot ye pun... x yah la declare nak bukak cc dekat2 sini... bikin panas tol... :angry:

huhuhu...berani mati tul pesaing ko tu...ckp terang terangan...

aku xder nyer nak belot org yg ngajor aku...tu bkn cara aku...

anyway,bro ader ym x?nnt melalut kat sini,marah lak mod...huhuhu...aku xnak tanggung..... :P

jgnlah anda bermarah marahn disini....marilah kita bersama sama menaikkan ekonomi melayu dgn menceburkan diri kita di dalam dunia keusahawanan krn bisness lah kerja yg paling berkesan utk hidup sng klu x kaya gila pun..tp still mewah la jugak klu bisness..tp pastikan jgn berbisness multi level sudah :P krn benda paling aku benci di dunia ni adalah bisness multi level jenis cari2 org bwh..yg senang n mewah org ats jer...yg bwh tu dpt apa...jgnlah anda terasa hati klu ada diantara anda yg bermain multi level ini krn prinsip aku .aku x kan bg duit kat org utk menggandakan modal aku dgn hanya goyang kaki... :ph34r:

Edited by hans

jgnlah anda bermarah marahn disini....marilah kita bersama sama menaikkan ekonomi melayu dgn menceburkan diri kita di dalam dunia keusahawanan krn bisness lah kerja yg paling berkesan utk hidup sng klu x kaya gila pun..tp still mewah la jugak klu bisness..tp pastikan jgn berbisness multi level sudah :P krn benda paling aku benci di dunia ni adalah bisness multi level jenis cari2 org bwh..yg senang n mewah org ats jer...yg bwh tu dpt apa...jgnlah anda terasa hati klu ada diantara anda yg bermain multi level ini krn prinsip aku .aku x kan bg duit kat org utk menggandakan modal aku dgn hanya goyang kaki... :ph34r:

aku org melayu... tapi aku x suke cara org melayu berniaga... gayanya ialah... kalo bukak kedai ari ni... angan2 esok da kaya... x salah angan2 esok nk kaya tapi bila angan2 tu direalisasikan dgn menekan para pelanggan... itu ialah tektik keji... dlm bidang komputer nie... patut ke... kawan aku hanta monitor nak pi repair... pastu kedai ckap bleh repair.. soh dtg lusa... pastu membe aku dtg... den kedai tu cakap xleh la... fikir membe aku xpe la... pastu kedai tu mintak RM15... eh... membe aku tanye cas ape?? kedai tu cakap la cas bukak sambel tersengeh2... bukan sorg kene.. malah beberapa kawan2 aku yg len turut kene di beberapa tempat yg len... yg plg menyedihkan ialah mereka ni peniaga melayu... yakni bleh dikira peniaga islam... perkara ni aku anggap sbg 1 bentuk penindasan pada pelanggan... dan rata2 membe2 aku yg kene camnie.... mmg haramkan duit yg derang baya tu... tapi kalo peniaga bangsa lain aku jadi x kisah psal derang duli ape psal halal haram...

so ko skang ni nak bukak kedai komputer... maka pikirla masak... samaada ko nak cas ke idak bende yg ko xleh buat dgn erti kata lain... perlu difahami... bende yg xleh buat ni lain dari bende yg ko dpt kenal pasti tapi xleh buat ape...contohnyer...

ko diagnose & dapati hadisk tu rosak... waranty pn xde... ko try LLF pn xleh... so mmg xleh buat ape la... kalo cam kes nie... bleh la ko cas ... ikut suka la nak cas rm10 ke rm15 ke psal ko da pn mengenal pasti ape yg rosak... yg tu ko da keje...

tapi kalo ko pn x sure ape yg rosak.. pastu pulang balik & cas rm15... mmg menyumpah la pelanggan ko tu... tapi kalo peniaga bangsa lain wat kat kita... kita redha jek psal derang duli ape...

so terpulang pada ati masing2... gaya meniaga aku camnie la... so ikut la ko nak gaya camner... B)

aku phm....nnt klu aku nak jd usahawan pun aku x kan pekena org.....aku ada asas didikan agama n brt dihati aku nak menipu pelanggan.....:)

Kengkawan, mane nak dapat caps Rubycon 1000mf 6.3v? Kalau Jalan Pasar agak2 bleh dpt ker?

Kengkawan, mane nak dapat caps Rubycon 1000mf 6.3v? Kalau Jalan Pasar agak2 bleh dpt ker?

Sign in to follow this  

• Create New...