Jump to content
zeeron1ty

Usahawan Kafe Siber

Recommended Posts

HOHOHOHO....hebat2 la korang nih...tabik spring kat PETAIbite...aku pom nak citer pasal kisah aku gak la...aku pom buka cc gak,bulan 6 taun lepas stat,mase tu aku baru jer abis blajar kat u..boring2 cari keje terpikirla nak buka cc,sbbnyer aku mmg suker lepak2 main tenet..dpd dok lepak kedai org baik aku buka cc dan leh lepak kedai sepuas ati sampai pengsan..camtula pikiran cetekku..kehkehkeh...

percaya x korang kalu aku ckap modal awal cumer rm3k jerk...jgn terkejut oi!!! tupun awek aku yg kasi duit...huhuhu...sbb sblm tu dah kene tipu ngn member,abis duit aku rm6k...uhuk...dari rm3k tu aku wat bayar deposit kedai rm1k,wat beli meja,kusi rm500,wat wiring kedai dlm rm500..pastu wat beli tikar getah dlm rm400 n selebihya aku wat beli printer sbijik...ehe..pastu PC lak aku sewa dari member 7 bijik+ngn pc aku 2 bijik...akhir buln baru byr sewa pc tuh,dahla poket kosong...huhu giler x??

kedai aku lak mmg underground,1 lesen pom xder,jenuh g PBT tp mcm2 alasan diorg bg,sbb utama kedai aku ni xder CF,hampes punyer owner tmpt ni...tp yg bestnyer aku dh tanyer sumer kdai2 ktsini mmg 1 pon x dftr PBT kecualila 1 kedai mkn tu...last2 aku wat jela scra haram...hahaha brani x akuss ni??

tp syukur cc ni dapt sambutan, sampai arini pom leh idup lg...hutang awek aku pon dah lame langsai,aku pon dah ader keje tetap...hm...sebln lepas aku baru wat loan n beli PC-pc baru utk kedai ni....tp xbyk pon,dalm 8 biji jer sumernyer...ok la tuh utk suker2 n jadi tempat lepak aku d malm ari sambil dpt duit lebih nk wat kawin...rm20k oii bakal mertua aku tu letak...hehehe...

Edited by AkuSs

sekadar bertanya berapa harga cafesuite (cafestation) system untuk satu pc? pasal rasanyer nak beli ler untuk cc aku

Dia ada dua pakej.

1. Unlimited : http://cafesuite.net/pricing

2. Limited time : 3 bulan, 6 bulan, setahun. (aku amik yg ni, aku bayar yearly) RM 340 jer sebab aku ada letak banner dia dlm blog aku. dpt diskaun.

Then, kalau ko beli unlimited, ko kena beli module2. Ada security module lar, recovery module lah.

Mcm limited, semua ko dpt kecuali Recovery module, and surfovisor Module.

@amin

kapisiti, maksud aku.... berapa bijik pc boleh muat dlm satu meja. biasanya kat cc2 cina, depa pakai 6 x 3 1/2. letak 6 pc sekali gus. ala, meja meeting. ada jugak yg guna 6 x 2 1/2, letak 3 pc.

kalau order meja...mahal tak???

sapa nak tau....

CC aku tingkat 2. ada org cina bukak cc kat ground floor.

cc dia baru jer bukak tadi.......

adakah aku patut bersedih. khabarnya cina tu anak tokey kedai kereta terpakai, (beralih perniagaan agaknya, mementanglah bisnes kereta terpakai dah jatuh).

apakah yg aku perlu lakukan?

pc aku cap ayam.

pc dia cap harimau.

:emo:

:emo:

:wacko: :wacko:

Edited by xdsl

emo jer aku semalam x dpt masuk putera... x tau nk buat apa... aku sorang jer ke x dpt masuk putera?

xdsl, ooo meja aku tu bleh masuk 1 pc jer walapon besar tp x sesuai utk 2 pc nnt rapat sgt plak...

kedai cina tue biasanya diorang 90% gaming sbb tu x perlu meja besar2 sgt...n diorang tue tempah meja... aku x tau la tempah meja lagi mahal ke murah... aku pon beli jer kt kedai perabot sebelah kedai aku..hehe

xdsl, aku paham perasaan ko... mesti asik pikir pasal cc cina tue jer kan.... so apa strategy ko?

mmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmm

aku emo gak. tak dapat masuk putera.com

bertambah emo apabila cc cina tu bukak.

fikiran aku stuck di sini. :(

aku tatau la saiz meja aku berapa.. tapi meja ala tulis je.. mmg fit utk cc... rega asal rm 85.... last2 ayat punya ayat dapat rm 58...

aku pon cadang nk up pc lagi.. sbb keluasan cc ni leh tampung 60 - 80 pc lagi... huhuhuhu

amin, lebih kurang dlm rm2.5k, tapi tengok spec jugak la, aku pakai wd 160gb sata, sonic gear krypton II headset..

pakai rv042, ada load balancing...

zero, u alwiz... olwiz saks... aaaaaaaaaaaaaaaaaahahahahahhahaha..

bukan semua client x2, ada jugak axp 2200+,80gb, 512mb ram, 64mb gc (utk internet je)..

jumpa lagi next wiks, esok ada hal ponting, meating ngan awek jopun yu.. khokhokhokhohkohkhokhokhokho

away!!!

uhu... peta... rv042 tu menda.. noobs....

headset sonic giya.. gila.. aku punya rm 19.. bulan dpn cadang nk downgrade rm 10 je.... x tahan asyik di cabul jek oleh kenakalan kekanak ribena kt sini... hohohoho

Edited by zer0Nehza

kenapa aku emo nih...

sob sob sob... any counselors???

saya bkn nak kutuk atau mengejek.

tp sekadar nak bg pandangan.

terpulang la kepada kamu nak terima dari sudut + atau -.

rasanya kalau kamu tak wat sesuatu CC kamu takkan dapat bertahan lama.

salah satu sebab ialah CC kat ground floor lbh strategik dari 2nd floor.

aku ckp ikut pengalaman jadi pengguna CC.

antara ground floor ngan 2nd floor .. aku lbh suka pi CC kat Ground floor.

sebabnya malas nak naik tangga (maklum la, org malaysia mana suka bersenam :lol: )

kecuali PC kamu terlampau power dan hiasan dalaman lebih best dari ground floor..

cuba lakukan perubahan.

hurm.. susah gak masalah ko ni xdsl..

aku rasa, ko bertahan dulu dlm 2,3 bulan.. kalau rasa tak bleh go on, ko pindah dan cari kedai lain yg lebih strategik dan tak akan ada pengganggu utk jangka masa yang panjang.. tak pun, ko dah bleh start usha2 tempat2 lain..

ok ok tenkiu kpd yg memberi cadangan.

aku bukan apa, nak fight tu NO HAL, tapi nak fight kena tengok kemampuan juga ye tak?. ukur baju di badan sendiri. aku faham kemampuan yg aku ada. pc-pc aku pentium3, dia punya aku tak tau..nampak canggih manggih jer. aku baru nak upgrade. sejak dari bulan januari aku nak upgrade, tapi ADA HIKMAHNYA duit aku sangkut 4 bulan. Skarang baru dpt duit. time aku budget2 ni lah, ada cc baru bukak. SELAMAT TAK BELANJA DLU...

Competitor aku tu seorang yg kaya. aku yakin, dia nak tengok aku jatuh, and nak sengsarakan aku berbulan2 if aku teruskan perniagaan ni. dia tak kisah rugi, because dia jadikan cybercafe ni sebagai side business, main profit dia dari jual kereta terpakai. justeru itu, aku akan survey tempat baru. sob sob. syg nk tinggalkan tempat nih. inilah tempat aku jatuh bangun, tido, tergolek, terlanjang, mandi, makan, nangis, gembira, riang tawa, dan sebagainya.

kat sini jugalah aku dipercayai oleh tokey aku (skarang partner).

sob sob.... sebenarnya cc aku ni pun cukup2 makan, because tempat ni tarak org pun. area org berpejabat (office). bebudak yg ada pun dlm 10 org. sehari paling tinggi aku dpt rm 220 , pada 2 tahun lepas. skarang dpt RM 80 sehari (purata). tak taulah bila dah cc baru bukak tu, mungkin akan buatkan sales aku jadi RM 10 sehari, Allah juga mengetahuinya.

semoga menjadi iktibar.... sob sob ^_^

Edited by xdsl

xdsl, aku pon takut nk bg comment pasal masalh ko... kang aku bg takut demotivate ko plak.... tp mcm ko ckp nk carik tmpt baru & tgk purata sales sehari tue... mmg patut ko carik tmpt baru....

lagi pon bukan x nak bersaing tp masalah modal kan... tu la masalah cc nie... lg pon mmg main business kita....

kt sebelah tepi bwh kedai aku ada kedai kosong, tp hari nie dah ada org masuk..... nasib baik kedai buah....huh... dulu cc tp dah tutup ada masalah dalaman (sesama partner)... cc tue mmg psyco... ada 20 pc jer tp satu hari rm700++ internet lagu giler... tp tetap bersabar...

Edited by amin

ok ok tenkiu kpd yg memberi cadangan.

aku bukan apa, nak fight tu NO HAL, tapi nak fight kena tengok kemampuan juga ye tak?. ukur baju di badan sendiri. aku faham kemampuan yg aku ada. pc-pc aku pentium3, dia punya aku tak tau..nampak canggih manggih jer. aku baru nak upgrade. sejak dari bulan januari aku nak upgrade, tapi ADA HIKMAHNYA duit aku sangkut 4 bulan. Skarang baru dpt duit. time aku budget2 ni lah, ada cc baru bukak. SELAMAT TAK BELANJA DLU...

Competitor aku tu seorang yg kaya. aku yakin, dia nak tengok aku jatuh, and nak sengsarakan aku berbulan2 if aku teruskan perniagaan ni. dia tak kisah rugi, because dia jadikan cybercafe ni sebagai side business, main profit dia dari jual kereta terpakai. justeru itu, aku akan survey tempat baru. sob sob. syg nk tinggalkan tempat nih. inilah tempat aku jatuh bangun, tido, tergolek, terlanjang, mandi, makan, nangis, gembira, riang tawa, dan sebagainya.

kat sini jugalah aku dipercayai oleh tokey aku (skarang partner).

sob sob.... sebenarnya cc aku ni pun cukup2 makan, because tempat ni tarak org pun. area org berpejabat (office). bebudak yg ada pun dlm 10 org. sehari paling tinggi aku dpt rm 220 , pada 2 tahun lepas. skarang dpt RM 80 sehari (purata). tak taulah bila dah cc baru bukak tu, mungkin akan buatkan sales aku jadi RM 10 sehari, Allah juga mengetahuinya.

semoga menjadi iktibar.... sob sob ^_^

aduh... simpati lak aku baca...

mungkin situasi aku x sama ngan situasi ko... tapi honestly... aku da berbulan2 tensen bila cc aku ni umpama nak halau lalat jek dulu... padahal cc sebelah penuh (35pc cina nyer)... plg sakit bila org bukak pintu den bila tgk dlm... terus belah... rupa2nya derang salah masuk cc... nak pi sebelah tp tesilap masuk cc aku... pedihnyer ati... da 2-3 bulan kene camtu... aku terus wat dunno je kalo akiu denga bunyi org bukak pintu cc aku nie... kalo die berdiri depan aku.... br aku layan...

lg saket bila... cc sebelah penuh... den budak2 ribena nie lepak cc aku... komplen kat kawan2 die... cc ni lembap... main cc sebelah la... pedih lg ati aku... ye la... dak2 ckap mane kaver... aku pn makan ati je la...

cc ni sebenanya abg ipa aku yg amekan dr owner asal... so bila aku cek smua bende... adus... p4 lama & onbod mobo... deal da buat... krem pale otak aku... tapi aku tabahkan jer... aku start bisnes nie... aku xde sen lansung... pastu aku sorg2... masalah smua aku tanggung sensorg... beban utang bertambah(sewa+karen+tepon+stemix)... aku da nk putus arapan... den tetiba muncul lak member aku yg baru grad nie... last2 die jadi share partner aku... die ade sen sket... dpt la lepaskan utang piutang aku wat sementara... so far... cam ko gk la income aku ari2... dlm rm80 jek seari (da kira syukur psal ari2 kira maintan)... patutnya aku ade 10 pc cmtu... tp yg betul2 ok cuma ade 8 jek... yg len brg x cukup la... macam2 la...

sonok lak aku bila ade partner nie... bleh dera2... huhu!! kalo die tade... aku pn da xde napsu lg ngan cc ciput aku nie... aku rasa aku ni merepek jek... tapi... pecayalah... da 10 bulan aku berniaga ngan cc cina kat sebelah... pedihnyer tu... aku ngan partner aku je tau... masalah aku macam gk la masalah2 pengusaha cc melayu yg len... duit... kalo cina bukak cc... mmg bebetul duit die tabur... lepas 2 bulan aku bukak cc aku dulu... die terus tambah 7 bijik pc lg... adus... mereng pale otak aku... cina ni bebetul la nak bolot smua kasteme...

so sbb spec pc aku x sepawe cc sebelah... mmg dak2 x bape sudi lepak cc aku... so aku pn x heran... setakat men 50sen & rm1.. wat penat je layan... asek2... bang tuka pc... bang... game ni xde ke??? bla3... tensen aku... seb bek la aku ade kasteme tetap yg berumur 20an... koman2... 4 pc dak2 ni sental ari2... itu la basic income aku... yg len2 nyer... aku mengarap org dewasa pakai intenet... masa saham tenet tggh gempak ari tu... kol 8-12 mlm... ramai la yg check saham memasing kat pc... yg print pn banyak... income aku terus jd at least rm100 sehari... tapi bila da start web2 saham ni offline... pastu fatwa da haramkan... sekor pn tade... merudum sket la...

syukur gk la... bila aku dpt tau... cc sebelah malas wat printing... leceh denga citenyer...so kasteme2 nak printing aku sapu... tapi ko paham2 je la... org nk printing ni memacam la kerenah nyer... x masuk org yg nak scan gamba... nak senget sket la... mintak tlg ejas kan la... tlg uploadkan myspace la... tapi kalo kila leh kasi sebis kasteme tu puas ati... nescaya derang ske dtg cc kita...

repair pc pn susah... kasteme hantar... suh repair( aku ganti hadisk pakai duit aku dulu)... 3 bulan baru tuntut... bukan sorg... tapi 2-3 org... yg tipu pn ade... suh fomat... pastu aku da kata rm50... bila siap... eh kt wallet ade rm20 jek... aku yg baik & lembut ati ni pn... xpe la bang... abg amek dulu... sok lusa leh baya... die janji esok tgh ari die baya... seminggu aku tunggu... xde pn.. last2 die dtg gk... sebuk ckap pc die ari tu ade masalah... xleh itu la ini la... aku pn naik berang... x seda diri nye org tua... umur da cecah 40 tp perangai penipu.. aku mmg x nak kurang ajar ngan kasteme tp aku serius x puas ati... die dtg bukan psal nak baya utang... tapi sebuk psal ade problem... setelah aku mintak inzin partner aku psal aku nak kurang aja ngan kasteme... aku pn kurang aja cara sopan...mintak maap sesiap... den tanye die asal x dtg baya dulu?? nape skang ade problem br dtg balik?? terus die tanye eh..bape utang.. saya baya skang... saya sebuk la... macam2 la alasan org tua nie...pastu aku pn tgk2 lebeh kurang jek... pastu aku cakap nak kene fomat balik tp aku x cas la... die cakap nk cepat... die ngaku reti format.. biasa pegi lowyat& imbi... sekali aku suh set cd rom boot 1st kt BIOS... die tanye aku balik camne nak masuk BIOS... lahnat tul la... aku pn malas layan... cite2 sesikit den die balik... aku jamin mesti ade problem gak psal org tua tu bukannyer pandai pn cuma belagak je lebeh... sampai skang x muncul...huhuhu!! :lol:

ehh... makin merapu lak aku nie... so itu la... aku tade tips nk kasi ko psal aku pn tecungap2 gk nie... cuma aku mampu kongsi pengalaman aku je... aku arap ko leh ade idea la camne nk jaga kasteme ko... yg pegi akan pegi... cuma kita kene pandai rancang strategi...

chow...

ni la masalah usahawan CC melayu.

masalah budget.

orang cina bila nak buka bisnes sanggup pinjam duit kat saudara mara semata-mata nak buka bisnes.

diorang ni bila nak buka bisnes tak akan buka kalau modal yang ciput-ciput.

sebab tu bisnes mereka biasanya gempak. guna modal besar.

kalau tak dapat pinjam dari saudara-mara, mereka akan cuba pinjam dari bank.

kalau tak dapat mereka akan pinjam dari "Ah Long".

tapi kita ni orang melayu.

ada banyak saluran yang kita boleh guna seperti Tekun, Mara, Bank dll.

memang camtu ke jadi bila cina jadi kompatitor?

cc aku baru jalan 3 tahun..

seminggu lepas selang 3 pintu dari cc aku naik sepanduk AKAN DIBUKA CC BARU..

dengar citer tuan dia pun cina dr KL..

orang cina biasanya@kebanyakannya diorang ada persatuan.. dan persatuan diorang ni dah macam satu tabung untuk bantu bakal2 usahawan berbangsa cina..

tak perlu syarat ketat atau prosedur2 yang rumit kalau rasa2 nak bkak bisnes.. tak macam buat pinjaman bank, mara, prosper, punb dan lain2 yang org melayu dok kejar.. yang bestnya, persatuan diorang ni bkan saje bagi duit tanpa perlu di bayar (slagi bisnes tak maju, tak payah bayar.. tempoh diberi selama setahun, kalau tak lepas gak, baik tutup je.. kalau bisnes maju bleh bayar bulan2), diorang jugak ada guide yang betul2 best dan 'cable' yang besar utk majukan bisnes diorang..

sebab tu aku tak pelik kalau kat tempat aku ada bdak cina baru habis spm bkak bisnes bernilai ratus ribu sedangkan die tu bkan anak org kaya..

p/s: org melayu dok sibuk join persatuan2 yang bleh 'backup' kalau kene pukul laa.. kene buli laa.. nak tunjuk gangster laa.. bla bla bla bla.. tak habis2 persatuan 'ni'.. maybe niat persatuan2 melayu ni bagus, tapi disalahguna oleh segelintir 'budak2' yang tak matang pemikiran diorang.. konon2nye fiisabilillah.. kan bagus kalau persatuan2 ni digunakan sebaiknya utk tujuan perniagaan..

aku dah survey tempat. dah dapat satu. esok mau jumpa dbkl utk ngorat. korang doa2kan utk aku eh. ^_^ tempat aku dpt ni kecik je. sesuai utk modal kecik. rasanya boleh muat 15pc. keadaan sekeliling, line clear; cuma mungkin dpt tentangan dr persatuan penduduk. almaklumlah, tempat majoriti melayu. tp kebetulan pakcik aku dok situ, dia kata NO HAL. ^_^

DOa2kan utk aku.

---------------------------------------

Mungkin nanti kita buat satu persatuan CC semelayu. aku pernah bincang dengan beberapa org tokey cc melayu. feedback OK. korang plak mcm mana? harap2 yg nak join pun, biarlah serius and tidak ada pelan utk mempergunakan persatuan utk kepentingan diri sendiri.

wassalam

aku bukak cc bulan 8 tahun lepas..

opening aku maas hari akad nikah situ nurhaliza... kebetulan jek!!!

memula buka cc first day aku dapat rm20 ringgit shj..

coz kat bawh aku bkn betul2 bwh ler ada satu cc yg mmg dh lama ler...

laki aku ckp tak per org x tahu lagik...

so far alhamdulillah.. pendapatan aku okey gak termasuk ler printing/repair dan jual aksesori ckit2...

tmpt aku cuma ada 10 pc jek.. tapi tmpt aku bkn uytk budak main game.. kebetulan aku dekat ngan uitm so mmg niat aku utk bebudak ni buat assg/chatting/cari bhn jek.. so far cust aku kebanyakannya bebudak uitm.. budak sekolah ada gak tp depa pun buat kerja diorang ngan layan you tube/myspace...

cukuplah ngan 10 pc jek..

aku mmg saja je x nk budak dtg main game.. niat aku nk bg aku tenang... lagi satu aku rasa bersalah kat parents budak2 ni.. coz kekadang budak2 ni curi duit mak bapak tak pasal2 aku kena sumpah ngan mak bapak...

tapi selspas lapan bulan buka 30/04 cc aku masuk pencuri 2 server aku yg power kena curik.. 5 pc aku yg paling power pun kena curi..

rasa mcm nk menagis jek! bila aku masuk kedai aku bersepah..

cuma tinggal 5 lagi pc yang kureng sikit p3.... so skrg aku korek ler pc mana2 yg org repair tak amik lagi.. sementara..

8k aku rugi..... skrg ni aku tgh bertahan nganpc yang x power.. budak komplen... aku nk buat caman itu jek tg tinggal.. dah ler aku cari duit utk anak aku dr cc ni..

coins yg aku tinggalkan pun abis dia kipet nyer...

nasib baik printer aku dua bijik ada lagik....

sekarang tgh nk cari ciri2 keselamatan......

dugaan allah nk bg kat aku coz dia syg kat aku...

supaya aku sentiasa beringat...

polis dh dpt kesan cap jari.. (mcm CSi lak) tp x pasti lagi ntah2 aku ngan laki aku punyer...

xdsl, bagus la kalau macam tu.. mungkin lepas ko berhijrah, rezeki ko lebih banyak..

semoga ko dapat memajukan lagi bisnes ko yek..

ko pon same2 ar doakan aku yang baru bkak cc 2minggu ni.. kekeke

cine punye stail nega mmg la camtu. klu x u mati, gua mati.

mulut mau manis ma, hati mau busuk lo.... baru bole kaya.

sbb tu klu bole depa mau menakut2kan org melayu drp nega.

kat tempat aku 1, 1 cc tutup. bersilih ganti org lain bukak-tutup. kat mentakab la.

@twin_mama

bleh tak aku tau macam mana keadaan cc ko, maksud aku dari segi cara ko kunci.. pintu depan, pintu blakang..

dan bleh tak aku tau lokasi cc ko tu.. menghadap jalan ke? menghadap perumahan ke..? tak pon kawasan sunyi ke..

aku pon sekarang tengah risau gak pasal2 cc aku ni.. takut2 terjadi macam apa yang terjadi kat cc ko..

dan skarang ni aku merancang untuk menggunakan sistem alarm dari ADT.. pemasangan RM299 dan bulan2 rm75.. itu je la yang murah+ok yang aku tau..

kalau tak silap kebanyakan pengusaha CC slalu jadikan CC sendirik sebagai tempat tinggal.

dengan kata lain, CCku Rumahku jua.

salah satu sebabnya takut CC kena rompak.

classmate aku pernah training kat CC di cameron Highland.

slama praktikal kat citu classmate aku tido, mandi, berak dan lepak kat CC tu gak.

Kedai aku tingkat 2. kawasan opis. jadi, ada pak guard. lagipun, aku kerap tukar kunci bagi mengelakkan mereka membuat master key. aku amalkan tukar kunci setiap 4/5bulan sekali. ataupun apabila budak part time aku berhenti secara tiba-tiba. plus, aku dengan pak guard2 sini mmg rapat. pasai aku suka parking motor aku kat meja dorang. jadi, selalu lar berborak.

aku ada ambik gambar cc aku. nah, jemput2lah tengok.

cc1az8.th.jpg cc2ac0.th.jpg cc3tp9.th.jpg cc4ci8.th.jpg cc5kx5.th.jpg

CC aku ada KL VIEW... kalau pelancong datang, mesti depa seronok..kekekekekek :blush:

bakal jadi kenangan......... :wacko: :wacko:

@frostmourne

aku doakan kpd semua2... bila lagi nak bikin persatuan??

Edited by xdsl

pic suasana kat dlm cc xnk show ke...?

ade org buat stail skema, ade org buat stail klasik + psg lagu klasik lagi.

nk tau gak suasana tu. hehe...