Jump to content
dindang2win

Memerlukan Tunjuk Ajar & Peluang Kerja

Recommended Posts

Hye all,

Sy ahli baru putera.com ni, harap semua leh tunjuk ajar. Sy fresh graduate Diploma iT & tlah menganggur 2 bulan. Dah byk sy cari keje sekitar kl & selangor, agensi pekerjaan toksah nak kata jobsteet.com, jobsdb, semua pon da try apply tp still x dpt juga.

Member sy pernah ajak sy cuba nasib kat Pulau Pinang stay kat umah nenek dia sambil tu leh berdikari. Sy terpiki juga nak hijrah sane tp soklan yg musykilkan kepala ni kat sana bleh ke dapat job yg setaraf ngan bidang sy ni. Utk makluman sumer, sy minat kepada multimedia iaitu flash animasi cartoon, web designer. Bila piki2 balik, peluang kat kl lg byk. Apa pendapat korang? :unsure:

Sesapa yg ada offer praktikal bhgn multimedia or anything related job pls let me know. Ataupon sesapa yg perlukan khidmat flash cam banner ke, intro flash, animation cartoon,etc contact la sy. Gerenti low price cuz nak kumpul portfolio. Trimas byk2... B)

penang ok lagi... (berbanding alor setar hahaha) cubalah... ko baru menganggur 2 bulan, kan? apa kate test 1 bulan kat penang..

insyaAllah, satu hari nnti ko akan dapat keje yg sesuai.. ko power flash eh? ok gak tu.. bg email ko, klu ada apa2 projek bley kontek ko...

baru tanam anggur 2 bulan dah resah?? pokok anggur tak sempat berbunga lagi nihh oii...buatla keje part time dulu...keje cc pom ok..sambil asah² skill tuh... :lol:

baru tanam anggur 2 bulan dah resah?? pokok anggur tak sempat berbunga lagi nihh oii...buatla keje part time dulu...keje cc pom ok..sambil asah² skill tuh... :lol:

Trimas atas nasihat tu. Skang ni aku br intiview keje 7eleven kat pj. Start Isnen ni, dpt la duit poket ckit bleh beli graphic card power nanti, huahuahua :D

buat freelance, part time..pastu gi amik degree plak,..pastu keje, buat part time, freelance..pastu gi amik master plak. pastu keje, buat part time, freelance..pastu gi amik PHD plak...pastu keje, buat part time, freelance.... :)

cube la nasib kat kl nih.

skang ni mmg ramai budak yg amik IT ni.

kalo nak jadi freelance tu susah gak income xtetap.susah.

then kalo ko ni jenis yg rajin. ko leh gak keje + part time study.

ade ni satu U dr UK yg ade online nyer course.

senang.ko keje sambil leh study.

arituh aku pegi Education Fair UK nyer kat klcc tuuh.

aku tgk sorg mamat nie fuhhh..beria-ia gile nak study

aku respect gile aku curik2 dgr die dah keje pastu nak sambung lak course IT die tutorial thru online.

i dont think it will cost u mahal sgt kut.

gudluck. :)

sambil2 tanam anggur ke, keje part time ke, bleh la belek2 buku balik. refresh balik ape yg dh blaja. asah2 skill tu sket2. yg penting amal kan pembelajaran sepanjang hayat. takde la kelam kabut bile ade company yg panggil interview nanti.

MMmmm... sungguh berguna info itu... aku da apply byk job biasa2 kat kl. Harap2 dapat lah nanti. Dlm byk2 intebiew byk interviewer tanya aku ni bole buat web ke tak. Aku pnah buat web biasa masa amali kolej dulu guna html coding je, tu da dikira tahu buat website ke? Lagi satu kan, dreamweaver senang ke memandangkan aku tau basic html. Dgr2 dreamweaver ni object oriented, just click2 & drag & trus type. Aku nak blaja sendiri kat umah la.

MMmmm... sungguh berguna info itu... aku da apply byk job biasa2 kat kl. Harap2 dapat lah nanti. Dlm byk2 intebiew byk interviewer tanya aku ni bole buat web ke tak. Aku pnah buat web biasa masa amali kolej dulu guna html coding je, tu da dikira tahu buat website ke? Lagi satu kan, dreamweaver senang ke memandangkan aku tau basic html. Dgr2 dreamweaver ni object oriented, just click2 & drag & trus type. Aku nak blaja sendiri kat umah la.

pada dasarnya, tahu guna html pun bolehlah dikatakan boleh buat website. tapi kena tengok pulak apakah fungsi yang ingin dimasukkan oleh client.

bagus kalau dapat belajat php.

askum,

sy ni ahli baru n nk mntk tnjk ajr senior2 sket, sy adalh lepasan spm tahun ni dan mendpat peluang utk mlanjutkn plajaean dlm bidang it pringkt diploma....mslah sy ialah sy x tahu sma ada sya ptut mnymbung pngajian dlm bdang ini ataupun tdak, abg sya dulu pun graduate bdang ni gak tapi last2 nganggur till now, sya x mahu sya turut mgikut jejak langkah abg sya...

sya b'mnat utk myambung pgajian dlam bdang ini namun mndapat tentangan keluarga, tmbhan plak bila kuar kt surat khabar ramai graduan ict mnanggur, and now sya b'celaru sama ada sya ptut truskan ataupun tidak untuk mengambil bdang ini...sya ada bc artikel tntg interview 2, klau spec yg dia mntk stakat configure switch, router or whatever sya ada pgalamn wat bnda ni or programming pun sya bleh buat but only use visual basic ar...but then i still doesn't have my confident utk smbg pgajian dlm bdang ni coz rumors psl ramai graduan mganngur...

so btul ke graduan lepasan ict ni susah dpt kerja, klau x apa agknya pluang kerjaya yg bkl mnanti...that's all.... :(

askum,

sy ni ahli baru n nk mntk tnjk ajr senior2 sket, sy adalh lepasan spm tahun ni dan mendpat peluang utk mlanjutkn plajaean dlm bidang it pringkt diploma....mslah sy ialah sy x tahu sma ada sya ptut mnymbung pngajian dlm bdang ini ataupun tdak, abg sya dulu pun graduate bdang ni gak tapi last2 nganggur till now, sya x mahu sya turut mgikut jejak langkah abg sya...

sya b'mnat utk myambung pgajian dlam bdang ini namun mndapat tentangan keluarga, tmbhan plak bila kuar kt surat khabar ramai graduan ict mnanggur, and now sya b'celaru sama ada sya ptut truskan ataupun tidak untuk mengambil bdang ini...sya ada bc artikel tntg interview 2, klau spec yg dia mntk stakat configure switch, router or whatever sya ada pgalamn wat bnda ni or programming pun sya bleh buat but only use visual basic ar...but then i still doesn't have my confident utk smbg pgajian dlm bdang ni coz rumors psl ramai graduan mganngur...

so btul ke graduan lepasan ict ni susah dpt kerja, klau x apa agknya pluang kerjaya yg bkl mnanti...that's all.... :(

ooo... lepasan spm. cam ni la bro... ada minat tak dalam bidang ict. kalau ade minat bagus kalau x minat x pe. sbnrnya bile dapat sambung blaja lps spm ni umpama kite telah diberi satu lagi peluang baru. puas hati ke dengan result spm baru2 ni? hehe... saje tanya....di malaysia ni kadang2 susah kite nk sambung blaja dalam bidang yg kite minat kt ipta lepas amik spm. kalo nak jugak blaja ape yg kite minat bleh pilih masuk ipts. bile masuk mane2 ipt tak kira la diploma ke ijazah ke, kita ade masa 3-4 tahun lagi. banyak bende sebenarnya bleh dibuat dalam jangkawaktu tu. yang penting nya kite kena sedar dari awal lg. dari tahun pertama lagi dah prepare betul2, blaja sungguh, buat planning, buat career researh baru la bila dah abis blaja rase confident nk pegi interview kt mane2 pun. ini tidak, kebanyakannya bila dah final year atau final semester baru la nak insaf, nak blaja sungguh2 baru nak pikir nak keje ape...baru rase nak amik degree skali lagi. hehe.....

sori, i nk bagi pandangan skit la pasal penganguran dikalangan graduan di negarakita ni...

x kiralah dlm bidang apa sekalipun... sebenarnya banyak keje kat bandar2 di Malaysia ni.. cuma kita je yang tak ambil tahu.. i bukan saje cakap jer..tapi ada bukti kukuh..sebab i kerje di tempat majikan cari pekerja di salah sebuah ipta kt selangor..hari2 7 - 8 surat dan panggilan minimum kita terima... byk nk dipenuhi..

tetapi sikap graduan itu sendiri yang hanya menati untuk kerja yang mereka minat dan kalo bole nak dpt keje tpt best atau pun kat dpn tangga rumah memak die jer.. (sori, pikir positif ok)...

cara terbaik ialah berhubung balik dengan ipta/ipts tpt u belajar dulu dan dapatkan khidmat nasihat percuma ...

kerana setiap ipt ada menyediakan tempat mencari pekerja oleh majikan... kalo x percaya try laa

ok, sambungan dari cerita i pasal pengangguran tadi.. ni i nak bawak u all berfikir sejenak...

cuba u all bayangkan berapa ramai rakyat malaysia sekarang?? ramai kan?? sudah tentu ramai...

semua orang perlukan pekerjaan untuk mendapatkan pendapatan x kiralah halal ataupun haram...\

mencuri tu kerja gak, tapi haram.. kerja kerajaan pun kerja gak.. ada yg halal dan ada yang haram coz yg haram tu curi tulang...

berbalik kepada topik kita tadi.. kerja memang diperlukan oleh semua orang tapi tidak semua kerja sesuai dengan semua orang, ada yang nak kerja A, ada yg nak kerja B dan ada juga minat kerja C je... jadi.. peluang kerja A,B,C tadi tidak disediakan mengikut bilangan orang yang menghendaki kerja tersebut tetapi kerja tadi wujud dari permintaan terhadap hasil kerja ynag demikian (faham maksud saya kan??)

Jadi, jika bidang ynag kita pelajari itu dapat membantu kita kearah mendapat kerja yang kita inginkan tadi ..itu di kira ok la.. tapi yang menjadi masalah sekarang kita belajar tinggi2 tetapi bidang yang kita belajar tadi tidak melayakkan kita mendapat kerja/jawatan yang sepatutnya...

so, apa perlu kita buat sekarang??? adakah duduk dan tunggu kerja datang pada kita?? atau pun mintak kat semua syarikat utk mendapatkan kerja yang kita sepatutnya dapat dari kelayakan kita tadi?? (tapi itu satu usaha murni)... yang pastinya.. kerja memang banyak, tapi cara kita mencari kerja itu tidak 'banyak' !!

maka, carilah kerja dengan bersungguh seperti kita mencari kunci rumah yang hilang pukul 12 malam kat luar rumah... tetapi, pastikan dulu kita betul2 bersedia untuk bersaing dengan orang yang sama2 memohon utk jawatan yang kita pohon tadi.. paling ramai org melayu kita lemah adalah bahasa inggeris, tu sbnrnya yg paling penting semasa interview.. yg ke-2 ialah kebolehan berkomunikasi dan 'interpersonal skill' semasa interview.. tak kira la pointer u tu 2.5 je pun.. yang penting u dapat berkomunikasi dengan bauik semasa interview..ramai yg dapat pointer tinggi tapi 'fail' bercakap.. yg ke-3 ialah panampilah yang kemas dan sesuai untuk interview..yg ke-4 plak ialah pengetahuan u tentang syarikat dan jawatan yang u mintak tu.. itu penting kerana, majikan mengharapkan seorang yang betul2 berminat untuk bekerja dgn mereka..dan cara yg paling senag utk dinilai ialah tahap minat kamu terhadap jawatang dan syarikat melalui pengetahuan kamu itu...

i rasa sampai di sini dulu la cerita ni.. coz maybe da x larat korang sume nak baca ... ok gud kuck utk yg mencari kerja tu.. semoga kamu berjaya... :)

yg ke-2 ialah kebolehan berkomunikasi dan 'interpersonal skill' semasa interview.. tak kira la pointer u tu 2.5 je pun.. yang penting u dapat berkomunikasi dengan bauik semasa interview..ramai yg dapat pointer tinggi tapi 'fail' bercakap.

betul tu..aku baru jek interview kat pdrm..ramai degree holder "dikalahkan" oleh stpm dgn diploma holder...fikir tu!!!

betul tu..aku baru jek interview kat pdrm..ramai degree holder "dikalahkan" oleh stpm dgn diploma holder...fikir tu!!!

yang dikalahkan tu 'over confident' sgt kot.

kekadang disebabkan overqualified.

jawatan tu untuk stpm atau diploma je. kalau ko ada ijazah dan ada diploma boleh la guna diploma, tapi kalau ko ada ijazah je, terang terang la ko kena rejek sebab ko tak baca keperluan nombor 1 dalam iklan :D

kekadang disebabkan overqualified.

jawatan tu untuk stpm atau diploma je. kalau ko ada ijazah dan ada diploma boleh la guna diploma, tapi kalau ko ada ijazah je, terang terang la ko kena rejek sebab ko tak baca keperluan nombor 1 dalam iklan :D

Hahah :lol: Betul 2.So beruntung la bg sesape yg ade kedua2nyer Diploma & Ijazah. :rolleyes: kalo iklan nk Diploma tunjuk la Dip kalo nk Degree...unjuk la degree ko le B)

buat freelance, part time..pastu gi amik degree plak,..pastu keje, buat part time, freelance..pastu gi amik master plak. pastu keje, buat part time, freelance..pastu gi amik PHD plak...pastu keje, buat part time, freelance.... :)

Huhuhh..Bebetul semangat ko yek. :lol:

kepada saudara saudari yang masih mencari kerja tu dinasihatkan supaya mencuba apa juga kerja yang ada, sementara dapat kerja tetap.. ini kerana, kerja itu bukan sahaja untuk dapatkan duit nk tampong kehidupan harian jer, tapi untuk tambah pengalaman ..terutama pengalaman berurusan dengan manusia yg berbagai ragam kt malaysia ni.. sy pernah try bebrapa kerja di berpakai tempat tak kira kt gomen or swasta.. memang ada beza resanya bila berjumpa orang banding dgn sebelum pernah bekerja... skarnang aku smbung belajar balik.. (untuk sesiapa yg nk sgt kejer tu, sy bole rekemen saudara/saudari untuk bekerja dengan (southern bank mutual bhd / SBB MUTUAL), x perlu ada pengalam kerja dan apa2 bidang pun bole jer )keje kt area lembah klang la, nanti da lama keje bole la nk balik kampung plak....kalo ada yg berminat, jgn la segan2 sms sy 016-2567759.. insyaallah la dapat keje tu..

diploma kekadang org tak tgk..tp tgk company gak :D

skang kan K-Ekonomi(knowledge)

Tak tentu jgk Fryshadow.Kekadang employer lebih suke amek budak dip sebab kdg2 terutama budak laki IT la..kebolehan mereka melebihi 'expectation'..dan tk perlu bayar gaji lebih berbanding degree. :ph34r:

kepada saudara saudari yang masih mencari kerja tu dinasihatkan supaya mencuba apa juga kerja yang ada, sementara dapat kerja tetap.. ini kerana, kerja itu bukan sahaja untuk dapatkan duit nk tampong kehidupan harian jer, tapi untuk tambah pengalaman ..terutama pengalaman berurusan dengan manusia yg berbagai ragam kt malaysia ni.. sy pernah try bebrapa kerja di berpakai tempat tak kira kt gomen or swasta.. memang ada beza resanya bila berjumpa orang banding dgn sebelum pernah bekerja... skarnang aku smbung belajar balik.. (untuk sesiapa yg nk sgt kejer tu, sy bole rekemen saudara/saudari untuk bekerja dengan (southern bank mutual bhd / SBB MUTUAL), x perlu ada pengalam kerja dan apa2 bidang pun bole jer )keje kt area lembah klang la, nanti da lama keje bole la nk balik kampung plak....kalo ada yg berminat, jgn la segan2 sms sy 016-2567759.. insyaallah la dapat keje tu..

Hai Firi :D keje kt southern bank ni sebagai ape yek??mesti ade kaitan ngan marketing ke?So kawan2 sape2 yg minat silalah hubungi saudara Firi(016-2567759) ;) Aku just tolong iklan2 je..kui..kui