Jump to content
Sign in to follow this  
xcroft_girl

Nasib Graduan Menganggur

Recommended Posts

emm.. btl gak aper civ3 cakap tuh...sekarg semua ipt bnyk subjek yg lebih kpd teori drpd technicl.so student lebih bnyk mnghafal utk exam drpd mengetahui bnda sebenar secara teknikal...sdangkan kt tmpt kje skrg smua lebih kepd kmahiran..

aku pon amik cos IT gak dl..em...nota2 smua stock stebal al-Quran..tp amali kureng...lg satu maner xmlambak graduan IT y mngagur..sbbnyer cos IT skrg y bsepah2 student amik...samaada IPTA, IPTS pn lg ah mlambak..

ksimpulannyer student smua plu dibekalkan dengan kemahiran yg scukupnyer y dplukan oleh kerjaya skrg..

lg 1 kita xleh mmilih krja sgt...kjer jer dulu maner yg dpt...xkesahlah kjer kilang pon...yg pnting pngalamn bkerja...dn dlm ms yg samer cr pluang yg lain...

cumer skrg nk dptkan kjer smntara pon...ikut2 nasib gak...aku dl pnah wlk-in interview kt 1 cmpony ni...

aku apply utk post clerk..tp minah cina yg interview aku tu byk bunyik plk, dia kater np aku nk jd clerk?sdangkan cert aku in IT.aku ckp ah...mmndgkn msalah skrg ssh utk dptkan pluang pkerjaan..so aku nk mula dr bwh...utk dptkn pngalaman..mcm2 ah aku backup diri...tp last2 minah tu ckp result u tlalu baik n i raser u blh smbung u pnyer study lg n cr pluang yg ssuai dgn u..lgpn i nak amik yg bkelulusan SPM jer...em....aku pn keluar dgn benganngyer...ms tu aku ngn mem aku...dia pn dapat reason yg samer gak...ntahpaper...

mmilih salah ...xmmilih pon salah....sabar jer lah....

semuanyer bgantung pd rezeki.....

Edited by shizukasya

lagi satu jangan terbawa bawa budaya shortform ala ala sms ke tempat kerja, ketika mengisi borang, ketika membuat resume, kerana itu akan menjadi satu sebab anda di rejek oleh si penemuduga..

waaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaah ah ah ahahaha lariiii (tredmak ostolian crap)

aku bakal graduan it tak lama lagi,apakah nasib dak2 it skung nie, perlu ke aku menyambung pelajaran ke peringkat yg lebih tinggi atau mencari kerja yg susah nak dapat.

kalo aku lulusan diploma it kat kolej swasta , boleh ke aku apply amik degree kat IPTA?

kalau dah ada diploma tuh boleh sambung di mana-mana IPTA jea.....then kalau kau nak cari keje, better kau ambik profesional cert dulu.....marketing keje IT sekarang lebih kepada networking dan sekuriti.....klik di SINI untuk top 10 cert

Edited by civ3

pembelajaran IPTA / IPTS terutamanya yang kaitan IT ni lebih teori jea daripada praktikal..... kebanyakkan hafal sampai pecah kepala utk exam sahaja......thx to azuan for the link smile.gif

Sungguh tepat kenyataan ko civ3... tp kalau korang ke kolej universiti, ceritanya lain, bebudak di sana lebih handy. tgk pertandingan phillips young inventors lepas sudah la.. hahaha... nampak sgt jurang mereka yg belajar teori dan mereka yang belajar lebih pada praktikal.

kalau dah ada diploma tuh boleh sambung di mana-mana IPTA jea.....then kalau kau nak cari keje, better kau ambik profesional cert dulu.....marketing keje IT sekarang lebih kepada networking dan sekuriti.....klik di SINI untuk top 10 cert

tak semestinya bila ada diploma ko buleh masuk mana² IPTA..

diploma tu mesti disahkan oleh Senat Universiti dulu..

Kalo senat kata ok.. ok la..

tak semestinya bila ada diploma ko buleh masuk mana² IPTA..

diploma tu mesti disahkan oleh Senat Universiti dulu..

Kalo senat kata ok.. ok la..

apa syarat dari senat tu yek?

Edited by mujako

nak check kat senat mana? Senat IPTA atau tmpat lain?

Tapi apapun cuba je la cari kerja...Jgn malas. Kontek kekawan ko yg bapak diaorg ader company sendiri, check dgn diaorg kalo2 diaorg memerlukan ko...

apa syarat dari senat tu yek?

nak check kat senat mana? Senat IPTA atau tmpat lain?

Tapi apapun cuba je la cari kerja...Jgn malas. Kontek kekawan ko yg bapak diaorg ader company sendiri, check dgn diaorg kalo2 diaorg memerlukan ko...

nak cek kat mana?

kena cek kat IPTA yang korang nak mintak tu la..

Benar... tapi senario kehidupan sebenar adalah lebih rumit. Andainya kita dah bergraduat, percayalah mungkin kita akan mulai memilih kerja, terutamanya mereka yang grad dengan pointer yang membanggakan. Keadaan akan bertambah lagi rumit apabila yang dah bergraduat akan bekerja di bawah mereka yang tak bergraduat atau lebih rendah kelulusan dan bla..bla..bla.. ceritanya panjang dan kompleks (kalau cerita pun sure lari tajuk graduan menanggur), tapi aku cakap atas pengalaman kebanyakan kenalan dan ahli keluarga terdekat, dan aku memahami situasi mereka. Real life is different...

Tapi yg aku sebutkan di atas tu adalah kes terpencil saja. Faktor utama yang menyebabkan graduan menganggur .. aku highlightkan beberapa yang terkini dan pada pandangan aku sangat-sangat relevan:

1. Majoriti majikan nakkan pengalaman - Tak percaya bukak paper star recruitment, atau taip saja jobstreet.com. Mereka nakkan fresh graduate, tp letak syarat nak pengalaman 5 tahun dalam itu... ini.... nuts!

2. Majoriti hendakkan 'boleh berkomunikasi dalam bahasa mandarin', senario ini boleh dilihat bersepah di pulau pinang... dan dengan melihat majoriti graduan menganggur adalah melayu... je n'ai pas de déclaration à faire...maknanya no komen....

3. Tak memenuhi kriteria yang diperlukan: most company nak kan graduan yang pointer tinggi dan boleh bekerja, tp kebanyakan students adalah bercirikan 'salah -satu je...' - ada yg pointer sgt bagus tp nak kerja berkumpulan dan berkomunikasi fail... dan vice versa. tp apa yg pasti, di malaysia, pointer adalah ukuran utama, lainlah kalau ko di USA - dan inilah masalah utama para mahasiswa kita termasuk aku ni... sad.gif

...hmmm.. ada banyak lagi, tp yg ni je terlintas di kepala aku skang.. aku tangguh dulu, nanti sambung.. tongue.gif

setuju!setuju!kadang2 bukan memilih..tp kalo ler dah ader kelayakan..mesti kiter nak keje yg setimpal kan??mmgla tak kira keje ape..tp kalo keje tuh tak bekait ngan ape yg kiter suke camner?kiter pon ader gak target dlm idup...tp most of the companies nak yg ader pengalaman..ni pon satu hal..mane nak dtg pengalaman kalu tak diberi peluang?kac la training dlm 3 bulan ke...pastu tgk performance..kalo bgs hirela..kalo tak..mintak ler budak tuh bayo balik sume training tuh tongue.gif ..satu hal lagi..company kat cni krg percaya ngan anak bangsa sendri.dieorg byk amik bgs asing..pehtuh gaji mhl2..ni pengakuan dr sorg warganegara india..dier keje ngan oracle..tp dah resign..dier kate kat mesia..post yg sama tp gaji bebeza depends pd kewarganegaraan..mayb dieorg igt org asg tuh bgs giler kut unsure.gif ..well aku pon penah merasa tnm anggur selama 1/2 thn..waa!!rs cam tak guner je blajo..habiskan rete mak abah..alasan yg aku dpt..skills n pengalaman takder sad.gif ..yela..kalo dah fresh graduate mstla takde pengalaman keje n skills pon kureng..so sape nak disalahkan sbnrnyer?!

diploma sekarang tak laku...sekarang ijazah, master, phd jea laku...so sesapa yang ada diploma tu better apply profesional cert.....sebab dengan ada profesional cert ni MUNGKIN dapat berikan kita harapan untuk mencari kerja....

mmg betul apa yg dicakap kan oleh korang..ader yg graduan nie tak berapa pandai time bercakap dgn bos2 atas time temuduga...kemudian,ada yg memilih kerja..aku pernah hadapi benda nie..ader member aku nak pakai org..ader satu member aku nie nak cari keje ( kelulusan degree ) tapi kerana memilih..dia lagi suka tanam anggur dulu daripada ambil keje tue tuk cari pengalaman.. mad.gif

Susah-susah rupanya nak hidup nih...bila mintak keje kecik kata tak layak, bila mintak keje besar kata demand... agaknya diaorang nak suruh kita buat apa? buat bodoh jer? kenapalah kedekut sgt nak bagi keje ek...??? sad.gif

Susah-susah rupanya nak hidup nih...bila mintak keje kecik kata tak layak, bila mintak keje besar kata demand... agaknya diaorang nak suruh kita buat apa? buat bodoh jer? kenapalah kedekut sgt nak bagi keje ek...??? :(

hahaha..ilek2...sya faham perasaan anda.kite cuba dulu carik keja..aku rasa masalah susah nak dpt keja tu banyak puncanya.ianya berlainan dan mengikut situasi2 tertentu.. secara umum, antaranya ialah:

i) tau teori jer...amali elek...so kurang keyakinan; mungkin pasal syllabus kureng, penguatkuasan pengajaran kurengg(syllabus maybe dah ok, but x dijalankan sprt yg sepatutnya)

ii) kurang bersosial n berkomunikasi; maksudnya kurang melatih/mempraktikkan interpersonal skill, komunikasi ngan org mengikut kelas2 tertentu dsbnya..iyerla, dah hari2 dok ngadap buku ngan komputer jer...berkawan plak ngan orang tuu jer..bergaulla sket2 ngan bebudak lain..apaaraa...x real life langsung.

iii) tahu diri kurang ilmu, so kurang yakin/mmg x mau nak dpt keja buat masa ni...ada yg amik kursus2, internship, ada yg blaja2 sendiri balik, etc...

iv) ada constraints or masalah peribadi/keluarga yg menyebabkan sesetngah graduan mencari kerja di tmpt2 tertentu sahaja. yg ni yg susah sket..kena ada pihak ke-3 yg trusworthy bantu..kalau x parah..

v) ada org yg bleh tlg x mau tlg..kodokut nak mampoh.mintak ajar sket x nak ajar(bukan nak meniru pun, ajar basic pun dah ok, lain2 tu sendiri laa)..ada plak bleh tlg dptkan keja..so apa salahnya, tlg, lebih2 kalau syarikat anda memerlukan pekerja..apa susah?kalau kureng yakin, anggap cam trainee, bagi gaji rendah dulu..after 2-3 minggu/4-5 bulan, kalau ok, then baru anggap employee tetap ngan gaji yg sepatutnya...

vi) tatkala belajar, telah berada/melekat ngan focus group yg x betul/kurang berkesan. bukan kata jgn berkawan(mungkin anda ni jenis yg sukaria so group pun sukaria), tp bila for study purposes, mungkin kita kena hangout ngan group2 tertentu sumtimes.c'mon, pelbagaikanlah kengkawan, kan bagus?

vii) student itu mmg hampehss...pemalas n penyegan tahap gaban..ada yg sampai assignment pun nak tiru sejibik..camner nak jadi pandai? dah tu lebih2 lagi bila group assignment x myumbangkan apa2..ciss...(aku biasa kena, siott tul, membazir masa dan tenaga aku..)..then bila exam..hmm.kantoi...

viii) xder kerjasama n kesinambungan antara semua pihak...student,lecturer,administration, community...ini perlu beb..jgn igt x perlu..kalau x , x payah ada universiti/kolej/sekolah...

tu jer..that's my 5 kupang.