Jump to content
Sign in to follow this  
jasll

Mintak Pendapat

Recommended Posts

Wei korg, aku nak mintak pendapat korg la.. Kire survey la nih.. Aku skg ni, 21 thn.. So, aku br abeh MLVK course Sistem Komputer Level 3.. Lepas ni, aku tak tau nak buat ape.. Bapak aku suruh aku keje kat tpt aku praktikal dulu.. Pastu, nantik dia nak suruh aku bukak CC + repair PC.. Senanye, aku nak blaja lagi.. Aku nak abehkan sampai level 5.. Pastu, aku nak amik pemende lah yg lecturer aku ckp psl blaja course technical linux.. Pastu aku nak gak amik microsoft certificate..

Masalahnye skg, aku tak tau bile aku boleh abeh blaja.. Sbb, bile dikira2, jadik bujang lapok la aku.. Awek pun dah x larat nak tunggu.. So, pd pendapat korg, ape yang aku patut buat dulu.. I mean dari pengalaman korg yg dah bejaye la.. biggrin.gif

aku pun masih blaja lagi... ambik sistem komputer macam ko.... aku rasa ko keje la... sambil tu blaja part time.....

harap dapat bantu ko.....

emm ..pendapat aku laaaa

kalau ko masih berminat utk belajar rasanya baik ko belajar , tak kira la full time ke part time ke ... kalau ko rasa dah nak kahwin ... baik ko buat part time belajar . tapi umur ko dikira masih muda la . so baik ko terus belajar ...

pasal awek ko tu ko bincang dgn dia betul2 . . pasal tu aku no komen biggrin.giftongue.gif

aa ..lagi satu ...lelaki kalau dikira paling sesuai kahwin 25 -30 so rasanya la dalam umur ko nie masih awal lagi ..tu pendapat aku la kan ...ada lebih baik kalau ko belajar ke (apa2 lah ) sepaya dapat menampung kehidupan ko lagi bila dah berkeluarga

aku tak de pengalaman pasal awek2 nie sebab masa belajar dulu aku pikir belajar je , awek letak tepi biggrin.gif

Ha... Korg sependapat ngan aku.. Aku nak blaja gak senanyer.. Tp, bapak aku cam srh aku keje.. Byk kali dah dia srh aku keje dulu.. Akak aku ckp lak, same cam shah.. Blaja part time.. Bagi aku la, blaja cam x best part time.. Tah2 ko ni satu tpt ngan aku tak? Tpt aku ni x geleme sgt..

Wei korg, aku nak mintak pendapat korg la.. Kire survey la nih.. Aku skg ni, 21 thn.. So, aku br abeh MLVK course Sistem Komputer Level 3.. Lepas ni, aku tak tau nak buat ape.. Bapak aku suruh aku keje kat tpt aku praktikal dulu.. Pastu, nantik dia nak suruh aku bukak CC + repair PC.. Senanye, aku nak blaja lagi.. Aku nak abehkan sampai level 5.. Pastu, aku nak amik pemende lah yg lecturer aku ckp psl blaja course technical linux.. Pastu aku nak gak amik microsoft certificate..

Masalahnye skg, aku tak tau bile aku boleh abeh blaja.. Sbb, bile dikira2, jadik bujang lapok la aku.. Awek pun dah x larat nak tunggu.. So, pd pendapat korg, ape yang aku patut buat dulu.. I mean dari pengalaman korg yg dah bejaye la..

ok..

bab kije+bisnes tuh aku nampak ada prospect, cuma mende apa yg ko nak bisnes dalam IT? kalau CC aku rasa takyah la.. bukan tak bagus, tapi return lambat sgt dan maintenance pun tinggi gak.. satu lagi nak "pergi jauh" agak limited.. soory aku bukan kondem bisnes CC ok explanation aku la ( pro and cons ):

MODAL:

10 PC fullset complete RM1800 x 10

Spec:

AMD Athlon 2500

Abit NF7

256/512MB RAM

ATI Radeon 9200/9600 128MB

40-80GBHDD

NIC

DVD Combo

Speaker

RM 18,000

wiring network/electrical = rm3-5k

renovation = RM 10k

deposit = RM 3k

sewa kedai monthly = RM 1k

gaji pekerja 2 org =RM1600

Internet line startup ( broadband ) rm500-1k ( assume lebih cikit )

ok.. nih anggaran kasar dan extras2 la.. total?

rm39,600

so leh kata 40k la..

bulan2 ko kene bayar: gajibudak RM1600+ bill steramyx RM500+ api air RM 500 + sewa kedai rm1000

=rm3600

income?

assume ko start kedai kul 9.00pagi habis kul 2.00pagi = 18jam ( max )

rate = rm2 sejam

=18jam X rm2 X 10 pc

=RM 360 sehari

=RM 10800 sebulan

tolak expenses rm3600

=rm7200

ok "bersih" rm7200 sebulan..

tapi kena ingat plaks tuh maximum rate untuk 10 pc.. setau aku takde pc yg full start bukak kedai sampai tutup.. ko ko kena assume dalam 60-70% je leh dpt,

kalau 60% = RM 6480

tolak expenses RM 3600

=RM 2880

Lum tolak lagi rega software ori kalau kena beli, windows ka office ka.. bal bla, hardware rosak etc etc etc...

balik modal pun dalam 2-3 tahun gakla aku rasa...

aku lagi prefer bisness solutions.. especially Linux pasal modal takla besar ( tapi nak expertees la ).. cuma kena cover banyak jenis solutions dan response time jer smile.gif

smile.gif kalau ikut betul full time and part time ni sama saja cuma yang penting jangan sia sia kan peluang yang ada ..... bukan apa sampai kita tua pun tetap belajar tak kira lah. kalau nak keja tuh pun boleh juga cari pengalaman untuk memantapkan pengetahuan yang anda pelajari.

TRUNASUCI kira masih menguntungkan juga yahhhh bisnes ni ......cam berminat lak

kalau belajar nih...sampai bila pun x abih ......even nak mati pun masih lagi belajar...bagi aku aaa...umo aku dah dekat 30 dah.....dah berkahwin anak sorg.....aku masih lagi nak blaja walaupun komitmen aku la nih byk kat family........itu blum kira kje lagi...dlll

kalau ko nak blaja....truskan x rugi blaja nih...

la nih aku dlm proses nak buat Master pastuh insyallah ada rezeki trus PhD

satu aja niat aku........aku nak kje ngn gaji bebetul lumayan sebab dulu famili aku susah sangat....jadi la ni aku nak ubah kehidupan family aku.....nak balas jasa mak ayah aku....

inilah masanya untuk membalas budi mereka (walaupun mungkin x terbalas)