Jump to content
Sign in to follow this  
Nor Arisham Bakar

E-perolehan On Linux

Recommended Posts

o.k....abang sham pakai Fedore Core 1, masalahnya Driver e-perolehan reader card tu takder dalam Linux...abang sham dah called support e-perolehan diorang cakap driver diorang not for linux.

questions :

1. Anybody have successful stories install card nie dlm. linux ?

2. did we suppose to go for open source? why govt. didn't support this matter on linux??

p/s tengah study red hat...

1. Anybody have successful stories install card nie dlm. linux ?

Rasanya ada, tapi nak tau apa device, maybe yg buat tuh IRIS kut? kena tanya hardware manufacturer gak..

2. did we suppose to go for open source? why govt. didn't support this matter on linux??

because the govt people yg dok jawap pertanyaan tuh pun biasanya yg dia tau

1-Word, excel segala2 hal microsoft

2-YM

3-MIRC

4-Layan email forwarded dari isu politik, harga kasut, sampai mende2 ala2 "noritta"

biasa org2 camnih le depa kasik letak kat customer support, bukan org teknikal.. cukup masa dtg kije, cukup masa balik umah.. kalau takleh jawap dia pas situ pas sini bla bla bla..

sorry bukan nak ngutuk la.. tapi hakikatnya camtuh.. ( aku tau pasal aku yg ajar admin govt system servers.. command hapah pun tatau... admin keja**hnya? ) tuh admin.. lum lagik org2 yg jawap panggilan smile.gif

emmm ...

aku tak menolak apa yg dikatakan oleh trunasuci tu ...tapi tak semua nye mcm tu . dan mungkin ko tak tau yg di dalam gomen nie ada yg benar2 boleh buat kerja , cuma tak menyerlah je la ....kalau makcik2 kat kaunter tu ...mmg la, tak leh nak kata apa la kan . cuma aku harap dengan kemasukan generasi baru nie , senario sebegini dapat diubah ...harap2 nye begitu la.

jgn kerana nila setitik rosak susu sebelanga .

kalau ko kerja dlm gomen baru ko tau trunasuci , seperti pepatah inggris bebunyi

" jangan menilai buku menerusi kulitnya "

lagi satu , bukan nye senang nak mengubah sesuatu benda tu ...terutamanya pada org yg dah lama ? contohnya la ...kalau nak ubah pc user pakai linux ko tau tak berapa kos yg terpaksa dikeluarkan utk melatih kakitangan nie . terutamanya kepada org2 lama yg buta IT ?ko tau tak berapa bilanggan kakitangan kerajaan ? 100? 200 ? tak beratus ribu beb ...... mungkin lebih kot rolleyes.gif

siapa kata ? .....

because the govt people yg dok jawap pertanyaan tuh pun biasanya yg dia tau

1-Word, excel segala2 hal microsoft

2-YM

3-MIRC

4-Layan email forwarded dari isu politik, harga kasut, sampai mende2 ala2 "noritta"

apa yg ko maksudkan ?

actually this is personal thoughts.. ko jgn terasa pulak.. mmg tak semua org govt camtuh.. dan depa now slowly moved into the OSS.. gradually..

yg aku nampakla.. dalam govt, org2 yg expert pun kadang2 tuh takleh membuktikan kebagusannya kadang2.. maybe masalah birokrasi/politik kerja.. ada sorang mamat yg aku jumpa, mmg para penggodam gila.. security cair.. oracle semua cair.. tuh pun dia banyak stadi sendirik gak.. tapi dia takde la diberi tempat yg sepatutnya sgt.. syg ilmu dia tu..

menjawap balik ayat2 aku tadik.. this not an argument ok? smile.gif budaya "IT" nih biasanya dari dulu bagi kebanyakan org haya melibatkan penggunaan komputer dan sedikit internet related.. yg expert tahap dewa tuh ada.. tapi bilangan dia masih belum cukup, kena tambah lagi...

asklinux, ko jgn ambik ati la.. aku tau maybe ko kije govt, aku tak tujukan kat ko eh smile.gif.. cuma berapa ramai org yg cam ko atau kawan2 kita yg lain... itu saja.. belum cukup ramai.. so kakitangan2 yg bawah2 ni nak serapkan ngan OSS pun bukan mudah, pelan2 la.. lepas depa dah serasi.. suka.. esok2 komp kat umah depa pun akan pakai OSS gak..

p/s: kalau ko terasa pasal aku ckp tuh, i'm sorry

emmm ..its ok , nak buat mcm mana kan dah pandangan masyarakat mcm tu ....aku sikit pun tak terasa . mungkin ada yg jelos ko pada kakitangan awam nie ...tu yg mereka cakap mcm tu tongue.gif

walau apa pun pikir la ....kami kakitangan awan nie tak de la gaji sebesar bagak mcm ko org di swasta ....lagi satu , kalau ada yg power2 pun tak kan nak menunjuk2 kot .. cool.gif

ok lah ...aku tak de komen pasal nie mungkin ada benar dan tidaknya ......

kalau pasal kad reader punya driver tu ...mungkin ada kot driver dia .... tak pe lah nanti aku cuba usha pada kengkawan lain mungkin ada maklumat tentang nie..

ok'ssss

ok... dah dapat dah ...untuk kad reader tu cuba check jenis apa dan syarikat apa yg keluarkan ....untuk dapatkan modul bagi kad reader tersebut ....cari kat syarikat yg buatkan kad tu , biasanya syarikat terbabit ada buat modul utk linux .....

emmm utk pengetahuan ...bila kad tu dimasukkan dalam linux secara automatik linux akan mount sebab dia pakai usb .... dan linux dah kenalnya ...

emmm utk pengetahuan ...bila kad tu dimasukkan dalam linux secara automatik linux akan mount sebab dia pakai usb .... dan linux dah kenalnya ...

kalau boleh mount macam USB drive, ok la.. senang je..