Jump to content
fakir

Kerjaya Dalam Bidang It

Recommended Posts

topik ni dibuka bukanlah untuk menyakiti atau mengutuk sesiapa....

pape pun maap ler kalao ade terkasar bahse...

kerjaya dalam bidang it..pernah ke korang terpikir..

zaman skang ni dah terlalu ghamai bebudak belajo pasal IT..tak kisahler sebab kita dulu pun cecita nak belajo tetinggi..tapi kalo dilihat dah terlalu ghamai pelajar2 kite amik kos IT...kalo dulu mungkin AD,MAss Comm merupakan kos yang jadi pilihan pelajar2 kite..bebanding ngan kos2 lain macam kejuruteraan,perubatan,akauntan dsb..tapi skang It plak yang tengah top.

tapi pernah tak kite semua terpikir..tentang peluang kerja untuk mereka2 ni semua..kalo pada awal Malaysia melangkah ke dunia It ni mungkin peluang kerja tu banyak..tapi skang..camna plak..

nak bukak bisnes cybercafe..bukan tak boleh..tapi takkan nak bukak cybercafe selang satu kedai..peluang kerja plak skang ni terhad...tengok ajelah graduan2 yang ade skang nih..byk yang melepak takde keje..

jadi skang ni cuba korang semua pikirkan apa yang patut dibuat.

maapler kalo ade yang marah ngan topik aku nih...bukan apa,kekadang tu aku terpikir pasal ni semua...

sekian..tengkiu cool.gif

wahahaha......dapat menguasai BI dan juga pastikan banyak skill ada baru boleh senang cari kerja.......

aik... takkan belajar IT setakat nak bukak cybercafe jer? aku dulu belum masuk U pun boleh bukak cybercafe dengan abang aku..

masalah orang Melayu ni adalah "tak der impian", "tak berpandangan jauh", "terlalu merendah diri", dan banyak lagi la kalau aku nak list

kenapa tak fikir nak buat company macam Microsoft, Intel, IBM, Novell, Hitachi, Sony, Samsung, Toshiba, Acer, dan sebagainya??

sebabnya orang kita asyik fikir nak "makan gaji" dan "kerja dengan orang". tak der semangat "usahawan" dalam diri orang melayu... orang melayu cuma tahu berniaga nasi lemak dan kuih..

Majoriti jer.. Tak semua biggrin.gif

Aku bercita2 nak bukak kompeni os aku sendiri..

Banyak sebenarnya ruang cari duit dalam bidang IT nie.. kalo ko terrer programming amik lah tender buat program.. Berlambak kat internet.. Kalo hebat grafik boleh buat animation untuk iklan ker, movie ker.. Tau cipta website best2 buatlah perkhidmatan reka website..

Kenelah kreatif.. Kalo takde kerja kosong kat kompeni2 sedia ada carilah jalan lain macam keje sendiri..

sebenanye belaja it tu global...banyak ruang buleh ceburi, banyak bidang buleh terjun, cam b1naryc0de cakap, cuma yg menganggur tu yg pasti tak dapat keje sebab experience tu tadak, takde pengalaman nak buat animation, or buat program, atau speaking terabur, lagi sebab komputer tu sendiri belum dikuasai, bukak pasang software hardware, harapkan practikal je 3 bulan, mana la org nak amik keje, tak berani org...tu pasal banyak menganggur..sebenanye Course I.T la paling senang dapat keje, cume yg penting usaha

huhuhu...aku rasa untung dpt masuk kolej aku ni sebab industrial training dia 6~8 bulan...huhuhuhu... biggrin.gif

topik ni dibuka bukanlah untuk menyakiti atau mengutuk sesiapa....

pape pun maap ler kalao ade terkasar bahse...

kerjaya dalam bidang it..pernah ke korang terpikir..

zaman skang ni dah terlalu ghamai bebudak belajo pasal IT..tak kisahler sebab kita dulu pun cecita nak belajo tetinggi..tapi kalo dilihat dah terlalu ghamai pelajar2 kite amik kos IT...kalo dulu mungkin AD,MAss Comm merupakan kos yang jadi pilihan pelajar2 kite..bebanding ngan kos2 lain macam kejuruteraan,perubatan,akauntan dsb..tapi skang It plak yang tengah top.

tapi pernah tak kite semua terpikir..tentang peluang kerja untuk mereka2 ni semua..kalo pada awal Malaysia melangkah ke dunia It ni mungkin peluang kerja tu banyak..tapi skang..camna plak..

nak bukak bisnes cybercafe..bukan tak boleh..tapi takkan nak bukak cybercafe selang satu kedai..peluang kerja plak skang ni terhad...tengok ajelah graduan2 yang ade skang nih..byk yang melepak takde keje..

jadi skang ni cuba korang semua pikirkan apa yang patut dibuat.

maapler kalo ade yang marah ngan topik aku nih...bukan apa,kekadang tu aku terpikir pasal ni semua...

sekian..tengkiu cool.gif

aku boleh golongkan ko pada golongan org yg cetek pemikiran dan takder wawasan.

ko perlu byk tgk dunia luar. ko perlu byk belajar dgn senior2 yg dah berjaya. kalau ko masih bergaul dgn org yg sama pemikiran mcm ko skrang...mmg spi bile pun tak maju. kalau ko duduk kawasan luar bandar, lebih baik ko keluar dari situ, dtg ke bandar tgk ape yg ada. kalau setakat ilmu di dada tu hanya tahu budak IT hanya boleh bukak cybercafe....ko bagai katak bawah tempurung.

aku tulis nie bukan "melatah"...tapi kecewa tgk anak2 melayu yg tak berpandangan jauh. jgn fikir org yg ada ijazah, master & phd jer bole berjaya tau! org yg skola spi darjah 6 pun boleh berjaya kalau ada usaha.

apa yg aku tgk budak2 melayu nie kebanyakannye "POYO" jer lebih. Bile nak masuk U nak pilih kos yg "glemer" jer. Padahal tak tau ape pun. Ada pulak tu yg sanggup merayu-rayu walaupun tak layak. Orang dah bagi kos yg sesuai dgn keputusan dia tapi tak sedar diri, nak amik gak kos yg glemer mcm engin & medic. Sedarlah wahai anak melayu.... tak kira la ko blajar ape pun, kalau ko usaha tak sia-sia hidup ko.

kalau nak amik kos glemer pastu takat lulus cukup mkn jer tak payah la. jgn asek nak ikut org jer.... tetapkan pendirian sendiri.

Edited by chokie3200

hurm...kebanyakkan anak melayu sekarang mahukan populariti jea....

wakakakaka.. tul tu chokie3200, gua setuju..

sesetengah org yg berpemikiran cetek mcm gitu la.. mcm pakcik aku.. ckp je blaja bidang it.. cyber cafe.. itu je yg depa tau.

takkan la tak tau keja bidang it ni meluas... dari pc maintanence, networking, programming, designing..

kalau kita bijak dan pandai mencari peluang.. mesti dapat punya keja. masalah utama mereka yg tak dpt dpt keja ni ialah pasal terlalu memilih dan kurang bijak menyesuakan diri dgn alam pekerjaan.. ditambah lagi dgn ketidakbijaksanaan dlm memahirkan diri dgn komunikasi.

ditambah lagi.. kalo ko sangka keja bidang it ni dah makin susah untuk dpt.. cua ko selak balik surat kabo the star tu ... berapa byk company yg perlukan budak it / programming nih.

pastu, bila dah ambik bidang computer ni.. kena la blaja betul betul, jgn ingat nak glamour je. cam bebudak it aku masa kat kolej dulu.. diaorang ambik it katanya parents suruh la.. bidang it diperlukan la... pastu blaja pun nak taknak. bila dah grad, taktau nak buat cemane, tak tau nak apply ilmu tu dlm dunia sebenar. sleep.gif

Edited by orochi

hehehhee...banyak beno yang marah ngan aku ni...

tapi betul gak apa yang korang semua cakap...bebudak melayu skang ni ghamai yang "poyo" cetek pemikiran...setuju sesangat....

patut arr adik sepupu aku tak kekeje sampai skang..hahahaha rolleyes.gif

hohoho..silibus ipt malaysia suckss..ikut suka dia dia.. x ikut kehendak pasaran.. ajar c++,access..pastu buat program kira luas...hahaha..kalau ko masuk keje...x dernye buat benda tu... pesanan aku... lengkapkan skill dan knowledge ikut pasaran semasa..kalau skang ni fames linux, blaja linux,php, mysql,kalau pandai oracle lg best,informix,sybase. kalau rajin ambik pro cert sun cert ke, hp-ux cert ke.. aper2....

ok chow

hehehhee...banyak beno yang marah ngan aku ni...

tapi betul gak apa yang korang semua cakap...bebudak melayu skang ni ghamai yang "poyo" cetek pemikiran...setuju sesangat....

patut arr adik sepupu aku tak kekeje sampai skang..hahahaha  rolleyes.gif

hehehee.. tau takpa laugh.gif

tue pasal..

banyak betul masalah yg belaku di IPT..aku dulu pun belajar titasla..rukun kenegaraanlaa..aduhh.. laugh.gif

hohoho..silibus ipt malaysia suckss..ikut suka dia dia.. x ikut kehendak pasaran.. ajar c++,access..pastu buat program kira luas...hahaha..kalau ko masuk keje...x dernye buat benda tu... pesanan aku... lengkapkan skill dan knowledge ikut pasaran semasa..kalau skang ni fames linux, blaja linux,php, mysql,kalau pandai oracle lg best,informix,sybase. kalau rajin ambik pro cert sun cert ke, hp-ux cert ke.. aper2....

ok chow

hurmmm.. pasal c++ tu rasa byk agi kompany pakai... tapi kalo bab access tu memang x patut ah... budak pentadbiran pun ble buat kalo stakat filter2 datar tu

memang setakat silibus study memang tak cukup untuk compare ngan kehendak pasaran.. ni aku list laa setakat aku tau kehendak pasaran laaa:

Database:

+Mysql

+Oracle

+informix

Programming:

+sql

+php

+asp

+.NET

+VB

+C++

+java

hardware/networking:

+TCI/IP

+UTP

+fiber optic

+swicth

+firewall

+router

+CISCO

Multimedia (Graphic, 3D, Animation, Audio, Video)

+Macromedia Flash

+Adobe Photoshop

+Quake Xpress

+Primier

+After Effect

+Maya

+3D studio Max

+Lightwave

OS/network administration:

+DNS

+DHCP

+firewall

+Windows Server

+Linux

+Sun

+HPUX

MMmmm... ader lagi ker... rasa byk lagi... korang tambah ah... aku x igt dah

tp benda2 atas2 tu kalo ble kuasai, rasa market keje senang ah

Edited by Zulkifli

hurmmm.. pasal c++ tu rasa byk agi kompany pakai... tapi kalo bab access tu memang x patut ah... budak pentadbiran pun ble buat kalo stakat filter2 datar tu

memang setakat silibus study memang tak cukup untuk compare ngan kehendak pasaran.. ni aku list laa setakat aku tau kehendak pasaran laaa:

Database:

+Mysql

+Oracle

+informix

Programming:

+sql

+php

+asp

+.NET

+VB

+C++

+java

hardware/networking:

+TCI/IP

+UTP

+fiber optic

+swicth

+firewall

+router

+CISCO

Multimedia (Graphic, 3D, Animation, Audio, Video)

+Macromedia Flash

+Adobe Photoshop

+Quake Xpress

+Primier

+After Effect

+Maya

+3D studio Max

+Lightwave

OS/network administration:

+DNS

+DHCP

+firewall

+Windows Server

+Linux

+Sun

+HPUX

MMmmm... ader lagi ker... rasa byk lagi... korang tambah ah... aku x igt dah

tp benda2 atas2 tu kalo ble kuasai, rasa market keje senang ah

fuu. byknye..

Tp. kalo ada semua skill tu pun bukan senang nak dpt keje kalau tak presentable.......

Sebelum nih pun, aku dah byk kali bgtau kat dlm forum nih...

Sebenarnya x susah nak dapat keje... Dr segi teknikal n skill, mmg la takperlu dinafikan....

Tp, pastikan korang semua ada elemen2 nih :-

ENGLISH + COMMUNICATION + PRESENTATION

Kalo semua 3 elemen kat atas tuh ada, InsyaAllah, kompeni mana pun nak ambik....

Note : Base on my true story...

Tp. kalo ada semua skill tu pun bukan senang nak dpt keje kalau tak presentable.......

Sebelum nih pun, aku dah byk kali bgtau kat dlm forum nih...

Sebenarnya x susah nak dapat keje... Dr segi teknikal n skill, mmg la takperlu dinafikan....

Tp, pastikan korang semua ada elemen2 nih :-

ENGLISH + COMMUNICATION + PRESENTATION

Kalo semua 3 elemen kat atas tuh ada, InsyaAllah, kompeni mana pun nak ambik....

Note : Base on my true story...

Heee... camner ngan tempat keje baru... best tak... mesti lebih mencabar minda ...