Jump to content
uncle_dean

Perbezaan Dynamic Ip Dgn Fixed Ip

Recommended Posts

Salam semua,
Den nak tanya skit apa perbezaan Dynamic vs Fixed IP Address.
Setahu den IP dynamic diberi melalui DHCP maknanya machine menerima IP Address yg berubah-ubah.
fixed/static IP pula 1 IP address is fix for 1 machine.

Apa kelebihan in term of speed or (what so ever) between Dynamic vs Fixed IP Address

speed ? aku rasa takde effect pon. since router akan guna ARP(Address Resolution Protocol) untuk recognize machine2 dengan IP tu semua (IP<->MAC Address).

Asalnya akupun pikir mcm tu juga. tetapi kalu ko perasan pakej internet yang offer Fixed IP lebih mahal dari Dynamic IP.
Knp boleh jd mcm tu?

[quote name='uncle_dean' date='18 June 2010 - 08:35 AM' timestamp='1276821343' post='1037599']
Asalnya akupun pikir mcm tu juga. tetapi kalu ko perasan pakej internet yang offer Fixed IP lebih mahal dari Dynamic IP.
Knp boleh jd mcm tu?
[/quote]

ok aku cuba tolong jwbkan...dynamic ip ngan fix ip yg ko mksdkan ni bukan pada pc tp pd pakej kan?

ok dynamic IP lebih murah sbb TM bekalkan random IP (IP yg berubah-rubah) kepada pelanggan dorg...so kdg2 IP yg berubah2 ni ada line dia yg x brp elok so utk menyelesaikan mslh ni ko kena restart modem utk dptkan IP yg baru...if ko bernasib baik ko akan dpt IP yg line dia paling cntik sekaligus meningkatkan kelajuan dan kelancaran internet korg...

Fix IP bermksd IP yg dorg beri tu mmg da ttp...cth 192.168.1.254 so setiap kali ko restart modem pun itulah IP yg akan korg dpt...so IP ni biasanye akan dipilih utk IP yg terbaik...korg takkan lg jumpa IP yg teruk line dia...sbb tula pakej ni lebih mahal sbb dia beri kelebihan pada korg...kat TM ada yg bagi 2,3 fix IP ikt pada pakej...lg byk fix IP yg korg mintak lagi mahal la korg kena byr...

dan satu lg dari segi term of service, pelanggan yg gunakan dynamic IP akan diuruskan mslh talian internet dlm tempoh yg lama iaitu antara 24 ke 48 jam...tp bg pengguna fix IP cuma beberapa jam je dorg ambil utk selesaikan mslh internet...so guna fix IP lg byk kelebihan tp lebih byk kena keluarkan duit...

Ip statik adalah nombor yang ditugaskan untuk komputer oleh pembekal perkhidmatan internet menjadi alamat tetapnya di internet. Sambung ke tenet, mudah. Kalo sumer pakai statik Ip, mampos kompeni nak wat nombo tetap. Jadi membazir. ala..cam tlepon, nombo sendiri, guna tak guna, nombo tetap gitu juga la... kalo publik phone, sesaper ada mau guna sila guna....

Jeng talian, cepat lambat baik, bergantung sibuk ke tidak. Nak kata yg pakai dinamik ip akan lebih lambat setel, pengalaman sayalah, selalunya 2, 3 jam, gerenti setel. lainlah kalo berlaku kerosakan sampai 2,3 ratus dalam satu hari.... itu memang makan masa.....

[quote name='khorback' date='18 June 2010 - 10:42 PM' timestamp='1276872165' post='1037755']
Ip statik adalah nombor yang ditugaskan untuk komputer oleh pembekal perkhidmatan internet menjadi alamat tetapnya di internet. Sambung ke tenet, mudah. Kalo sumer pakai statik Ip, mampos kompeni nak wat nombo tetap. Jadi membazir. ala..cam tlepon, nombo sendiri, guna tak guna, nombo tetap gitu juga la... kalo publik phone, sesaper ada mau guna sila guna....

Jeng talian, cepat lambat baik, bergantung sibuk ke tidak. Nak kata yg pakai dinamik ip akan lebih lambat setel, pengalaman sayalah, selalunya 2, 3 jam, gerenti setel. lainlah kalo berlaku kerosakan sampai 2,3 ratus dalam satu hari.... itu memang makan masa.....
[/quote]

yerla mksd aku klu mslh yg major la...klu yg minor mmg cepat...huhu...cth cam mslh talian tu mmg ada mslh kat point dorg,klu dynamic IP dia akan bg jaminan utk siap dlm ms 24 ke 48 jam...tp klu fix IP dia bg jaminan dalam beberapa jam jer (x bape ingt bape jam yg dia berikan)

lagi satu, dynamic ip biasanya pakej utk HOME USER & SOHO
fix ip pakej utk BUSSINES & CORPORATE user.

bila ada masalah, call ke help center, kat situ dh dpt tgk status kita HOME/SOHO/Corporate.
contoh : ada problem, aku call center, biasanya operator layan mcm biasa, tp bila aku tgk takde mood nk layan operator yg suruh flush dns la, tukar modem la, format pc la, aku akn kenalkan diri, saya en. xxx dari xxx sdn bhd, saya it person, kat sini kita guna server, kita dh check di peringkat kami, smua ok, guna backup modem pun sama masalah, so kami suspek masalah dot dot dot... baru la dpt no report, n dlm masa 1-3jam akan ada technician TM call update status, sampai report closed

kalo home user, laluan dia panjang skt.

takde beza dari segi performance.

static senang nak manage dari segi department division.
dynamic advantage pada plug n play style.

IP address tetap IP address, yang pentingnya macam ip address assignment tu melalui proses lain seperti routing table. proses ni mungkin berbeza untuk setiap service yang digunakan.

tapi, ada setengah customer dapat dynamic IP yang elok² tu macam mana pula?? ikut setengah tempat juga ke??
aku ada terbaca kat forum mana ntah, kalau IP asyik dapat bermula dengan 10.x.x.x mesti elok connection dia(ping/latency pun elok,rendah je). kalau mula dengan 2xx.x.x tak berapa nak elok.
IP ni pun ada effect dengan kelajuan juga ke?? Edited by Syafsp

Banyak faktor yang sebabkan jadi mcm tu..tak boleh nak simply ckp ip sekian2 elok2 , ip sekian2 bermasalah... almost yg digunakan share pipe.. nasib la kalau jadi mcm tu.. isp just bagi best effort atau ikut kontrak..

[quote name='haziqnet' date='18 June 2010 - 09:59 PM' timestamp='1276869547' post='1037741']
ok aku cuba tolong jwbkan...dynamic ip ngan fix ip yg ko mksdkan ni bukan pada pc tp pd pakej kan?

ok dynamic IP lebih murah sbb TM bekalkan random IP (IP yg berubah-rubah) kepada pelanggan dorg...so kdg2 IP yg berubah2 ni ada line dia yg x brp elok so utk menyelesaikan mslh ni ko kena restart modem utk dptkan IP yg baru...if ko bernasib baik ko akan dpt IP yg line dia paling cntik sekaligus meningkatkan kelajuan dan kelancaran internet korg...
[/quote]

Betul Fixed IP vs Dynamic IP pada pakej.
Lets say aku guna pakej yg provide dynamic IP, kemudian bila aku dpt IP yg cantik aku setkan dlm machine aku (maknanya aku jdkan dia static).
soklannya, Adakah aku dpt mengakses internet dengan kelajuan cantik selagi aku guna ip tersebut?
ada possibility duplicate IP tak? (sb dynamic ip kan recycle)

Aku sebenarnya blur tgk korang discuss topik ni... Fixed Wan Ip dengan Dynamic yang beza ketara adalah penggunaan ip pada end user tu sendiri disamping proses routing table. Untuk buat ni tak silap aku isp akan pairkan korang punya line ni ke next router yang berlainan. (ikut pekej)

kalau korang kurang pasti tgk default gateway pada orang2 yang guna internet guna pekej yang berlainan.

Kalau uncle dean nak buat mcm tu...rasanya memang tak jadi la.. sebab bila session PPPoE tu dah establish , ip tadi dah bind secara automatik pada interface.Seandainya kita tukar ip tu kepada FIX ip yang sama pada dynamic ip.. interface tu akan down sekejap...walau sekejap session PPPoE tadi dah tak boleh pakai.So router takkan dpt kesan balik ip yang establish dengan PPPoE .

[quote name='prontoxp' date='21 June 2010 - 09:18 AM' timestamp='1277083086' post='1038093']
Aku sebenarnya blur tgk korang discuss topik ni... Fixed Wan Ip dengan Dynamic yang beza ketara adalah penggunaan ip pada end user tu sendiri disamping proses routing table. Untuk buat ni tak silap aku isp akan pairkan korang punya line ni ke next router yang berlainan. (ikut pekej)

kalau korang kurang pasti tgk default gateway pada orang2 yang guna internet guna pekej yang berlainan.

Kalau uncle dean nak buat mcm tu...rasanya memang tak jadi la.. sebab bila session PPPoE tu dah establish , ip tadi dah bind secara automatik pada interface.Seandainya kita tukar ip tu kepada FIX ip yang sama pada dynamic ip.. interface tu akan down sekejap...walau sekejap session PPPoE tadi dah tak boleh pakai.So router takkan dpt kesan balik ip yang establish dengan PPPoE .
[/quote]

1.Aku setuju perbezaan ketara Dynamic and Fixed Ip is pada end user.
2. Orait nnt aku cuba check.
3. Thank for ur info. based ur answer PPoE unable to establish, maknanya Internet down kalau setkan static IP pada PC utk pakej yg provide dynamic ...right? yg ni pun aku nk cuba test.

dalam dok bincang-bincang,aku sempat cari dlm google yg mn reason dia make sense juga why get Fixed IP
1.Use remote access
2.Run your own website
3.Receive emails direct to your PC
4.Run an FTP server
5.Run a gaming server
6.Less downtime - Each time a dynamic IP address refreshes you run the risk of downtime from the server.

[quote name='prontoxp' date='21 June 2010 - 07:09 AM' timestamp='1277075391' post='1038078']
Banyak faktor yang sebabkan jadi mcm tu..tak boleh nak simply ckp ip sekian2 elok2 , ip sekian2 bermasalah... almost yg digunakan share pipe.. nasib la kalau jadi mcm tu.. isp just bagi best effort atau ikut kontrak..
[/quote]
bukan ape, aku penah try tukar proxy, proxy dari TM la juga. tp IP depan dia bermula dengan 10.x.x.x. aku save dalam PC aku and bila try surfing, memang laju gila, aku xpakai software apaĀ² pun. lepastu, bila aku disable proxy tu(guna proxy sendiri), lepas tu surfing pn jadi slow balik. memang effect ketara la juga. tu mcm mana pula?? :)

[quote name='Syafsp' date='22 June 2010 - 01:09 AM' timestamp='1277140150' post='1038219']
bukan ape, aku penah try tukar proxy, proxy dari TM la juga. tp IP depan dia bermula dengan 10.x.x.x. aku save dalam PC aku and bila try surfing, memang laju gila, aku xpakai software apaĀ² pun. lepastu, bila aku disable proxy tu(guna proxy sendiri), lepas tu surfing pn jadi slow balik. memang effect ketara la juga. tu mcm mana pula?? :)
[/quote]

proxy kalau dlm sistem LAN/VPN boleh la pakai 10.xxx , tapi dalam internet tak boleh. Memang la boleh laju depend sape yg admin line tu... mana la tau dlam network tu ada /27 network... may be default gateway set slow tapi another set ip admin bagi lebih skit..