Jump to content
Sign in to follow this  
arfaie

Cita Sket...

Recommended Posts

maapler... jgn la marah... aku tak jumpa best review melainkan yg nih gak biggrin.gif

phpmyadmin tu kan webbased (pakai php), so ko boleh guna asal ko ada apache + php kat linux.

ed_thix, bukan pasal aku nak buat webserver. pasal aku x hebat sgt ngan command sql so kalau ader mysql admin kan lagi elok. sebab linux mmg dah support mysql, php n apache.

hai.... setakat nie aku pernah guner win & machintosh.... but tak pernah guner linux..so aku nak tau... klau aku buat partition dalam satu hdisk untuk dua os yg. berlainan bleh ker?

lagi satu.... linux nie os ker or program yg. bleh buat program lain macam Flash MX?

Klau bleh.... next time aku nak cuba plak linux & unix

cam pernah nih apat , tapi tuh lew , semacam punye versi ed_thix tongue.gif apa pun lantak dia la apat, pasal distro leh jadik cam perbalahan agama lak, tu dia punya hak la kire nyer tuh apat , nak larang tak uleh nak tegur pun kita balik kene tiauw. Asalkan dia bahagia dengan distro yg dia pilih udah ler apat, sesama la kite doakan yg terbaik untuk komuniti open source tak kire UNIX/Linux kew asalkan open source

Pis brader .. ngee biggrin.gif

tah aku nohalnya.. semua aku pakai

1- RedHat 5.0 - 9.0 tapi yg aku dok godek pun 7.3 kebawah...

2- Debian 2.0 - 3.0 - lum expert sgt

3- Slackware 3.5 - 9.1 - penah pakai dan setting server samba, apache.. one shot je.. tapi aku guide darik RH.. sama je sesetengah mende tu, janji basic ada..

4- Mandrake 5.2 - 9.1 - saja memain.. GUI sgt2.. tapi lebih kurang RH je..

5- FreeBSD - 2.2.8 - 5.1 - aku stick ngan 4.x lain2 tuh test2 je..

6- NetBSD - 1.5.1 - 1.6.2 - test2

7- OpenBSD 2.9 - 3.2 - test2 gak

8- Lain2 linux, caldera,suSE, turbolinux dan macam2 lagi.. banyak sgt2...

FS aku skang pakai ReiserFS...

rasa aku semua tuh lebihkurang je..

janji asasnya ada.. dtg la apa pun leh setelkan.. insyallah

nak paling senang takde distro lain selain Slackware Linux hahaha semua kat atas tu tipu dakyah biggrin.gifbiggrin.gifbiggrin.gifbiggrin.giftongue.gif ,

hehehe jangan marah aaa

p/s: antara info pasal Slackware

1) Linuxpackages - site utk pkg slackware

2) Userlocal - site utk news pasal slackware

kesimpulan pakaila Slackware

Soory sbb lama x join forum nih. Slackware adalah distro yg 1st paling terkenal satu masa dahulu sblm di conquer oleh RedHat. Kebanyakan manual distro linux lain adalah berdasarkan SlackWare. Tp ni x bermakna slackware yg terbaik. Redhat lbh mendapt perhatian sbb lbh sng nk dikonfigure dan customer supportnya adalah yg terbaik. Mandrake adalah diubahsuai dr RedHat (pernah dipanggil klon RedHat) untuk memudahkan lagi pengguna. Bermula versi 8, mandrake tlh byk berevolusi dn telah berada dlm jln mereka sendiri. Pd pendapat peribadi saya, Mandrake adalah distro yg terbaik utk beginner dan moderate user. Utk xpert, Debian adalah satu choice yg baik. Antara RedHat FEDORA dan MANDRAKE 10, MANDRAKE 10 lbh sng nk guna dn GUInya... NICE ! biggrin.gif (FEDORA pakai GUI baru (actually diubahsuai) yg x standard. Nampak lawa, tp byk benda yg x include)

Slackware antara distro terawal yg mana berasal dari SLS - Softlanding Systems.. dan dimaintain oleh Pakcik Patrick Volkerding... antara distro2 terawal LINUX:

1-SLS

2-Slackware

3-Yggdrasil

4-Bogus

5-MNCC

6-Debian

Redhat, mandrake semua nih dah kemudian2.. era mid-late 90's la...

Assalamualaikum

oi arfaie ...ko banyak tanya laa.......kalau nak ilmu kena la cari ...jgn la dok tanya situ tanya sini habok pun tak de ..... kalau ko nak tau setiap os ada kelebihan masing2 .... linux lebih pada networking , window$ pulak pada user interfest dan utk bebudak yg gila main game ( pasal bill gate dulu lepas kantoi dari kolej dia buat game hehehe) mac pulak dari segi grafik .....novel network (lebih pada sistem admin utk kontrol user ) , unix (bapak linux so mcm linux gak tapi talak free dan bsd/free bsd ...aku tak pasti sebab belum guna lagi tapi mcm linux gak ...dengar kata kalau buat firewall bagus ...

dan os yg paling banyak kelemahan adalah window$ ...sebab 1. virus kedua dia tak stabil lagi ...walaupun dah banyak versi yg dikeluarkan........

pengalaman guna linux nie ? ko kena menambahkan ilmu ko ... baru boleh , kalau malas nak belajar guna je la window$ ..

aiyyahh terbantut budak tuh nak belajau sebab kene selow sound tang abg asklinux nih ahaks laugh.gif apa pun pembakar semangat korang ada , TRUNASUCI ngan aku dan abg vc0r3 kamu ada kat sini, tak pi memana pun , duk lajak mana pun gi gak lawat korang kat sini . Slow slow la study Linux/UNIX ni arfaie , banyak kelebihan satu hal dan banyak ilmu leh dapat sampai ke akar umbi nya .

Best Of Luck

Red-Hat-Enigma .. pis brader ngeee biggrin.gif

ed_thix, bukan pasal aku nak buat webserver. pasal aku x hebat sgt ngan command sql so kalau ader mysql admin kan lagi elok. sebab linux mmg dah support mysql, php n apache.

SQLYog x de untuk linux ke?..

pengalaman guna linux nie ? ko kena menambahkan ilmu ko ... baru boleh , kalau malas nak belajar guna je la window$ ..

Huhu..rajinnyeeeee

hehe abg nagakeciks leh tanya skit ka abg .. tu ikon duk macam letrik tuh naper nyer .. kalo buleh citer ler skit pengalaman abg nagakeciks kat sinih mana la tau leh kongsi kongsi kew sesama kita semua nih biggrin.gif

Best Of Luck

Red-Hat-Enigma pis brader .. ngeee biggrin.gif

huhu..abg mane ade pengalaman pasal linux dik red-hat-enigma oiii...abg nage cume x suke bile adik kata "kalau malas nak belajar guna je la window$"..abg nage user windows, so, x elok le kate orang lain malas...

Apepun, peace..x de niat nak singgung sape2 tongue.gif

huhuhhu cenggitu pulak yek abg nagakeciks, adeh kalo cam tu nak wat cemana abg nagakeciks, pandangan beliau dan masing masing pun ada pandangan dan pendirian masing masing bang . huhuhuh tongue.gif . Wish best of luck jer la abg nagakeciks . biggrin.gif

Best Of Luck

Red-Hat-Enigma pis brader .. ngeee biggrin.gif

jangan la fanatik sangat dengan linux tu sampai dok cop orang memacam bai. memang windows tu fully gui dan mudah diguna sampai budak tabika pun reti guna. dahtu apa masalahnya? kiranya orang yang 'heboh satu dunia dia reti guna linux and then kat nickname dia ada perkataan linux' tu maknanya dia memang handal la bab linak? takat mana? jadi ceritanya kalau orang yang asyik bercerita pasal ms windows, maknanya dia tak ada 'knowledge' langsung pasal unix environment? cuma dia takmo showoff je. takyah la dok cerita yang 'menambahkan ilmu tu mesti belajar camana nak kendalikan opensource software'. sempit sangat pemikiran tu. bila kita buat contribution, yang utamanya kita "share" knowledge, bukan kita "show" kita punya minat, hobi, obsession, sampai dok underestimate orang lain. tak bermakna orang yang guna nick karimNT4 tu maknanya dia obses gila dengan windows NT4 sampai tak reti guna unix environment lain macam sparc ka solaris ka, hpux ka.

akhir kata, share while show, bukan show while share.

Cheers!